Решение по дело №3503/2019 на Районен съд - Перник

Номер на акта: 260166
Дата: 28 септември 2020 г. (в сила от 22 февруари 2021 г.)
Съдия: Ивайло Юлиянов Колев
Дело: 20191720103503
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 31 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е № 260166 / 28.9.2020г.

 

гр. П., 28.09.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД П., Гражданско отделение, I състав, в открито заседание на седемнадесети септември, две хиляди и двадесета година в състав :

                          

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО КОЛЕВ

 

При секретаря Теодора Тодорова като разгледа докладваното от съдията гр.д.№ 3503 по описа на ПРС за 2019  г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба на „Топлофикация П.“ АД срещу Г.Б.Р., с която са предявени обективно кумулативно съединени установителни искове за признаване на установено в отношенията между страните, че ответникът дължи на ищцовото дружество сумата от 505,65 лева, представляваща стойност на доставена и незаплатена топлинна енергия за периода от 01.05.2017 г. до 30.04.2018 г. до топлоснабден недвижим имот с адрес: гр. П., ул. „***, законната лихва за забава върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението по чл. 410 ГПК в съда – 28.01.2019 г. до окончателното изплащане на вземането и сумата от 49,20 лева, представляваща законна лихва за забава на месечните плащания за периода от 09.07.2017 г. до 15.01.2019 г., за които суми по ч. гр. дело № 554/2019 г. по описа на Районен съд П., ГО, е издадена Заповед за изпълнение на парични задължения по чл. 410 ГПК.

Ищецът твърди, че между него и ответника в качеството му на потребител-клиент за битови нужди съществува облигационно правоотношение с предмет покупко-продажба /доставка/ на топлинна енергия, възникнало по силата на закона и регулирано от публично известни общи условия, чиито клаузи съгласно чл. 150 ЗЕ обвързват насрещната страна, без да е необходимо изричното им приемане. Поддържа, че процесният недвижим имот се намира в топлоснабдена сграда. Посочва, че съгласно Общите условия през процесния период е изпълнил задълженията си и е доставил до имота на ответника топлинна енергия, отчетена и разпределена от фирмата за дялово разпределение. Изяснява, че от своя страна купувачът не е изпълнил насрещното си задължение за заплащане на дължимата цена на топлинната енергия за исковия период и на падежа, нито към момента на депозиране на заявлението. Счита, че с изтичане на края на месеца, следващ този на доставката и поради неизпълнението си, съгласно чл. 41, ал. 1 от приложимите Общи условия ответникът като потребител дължи и обезщетение за забава в размер на законната лихва, възлизаща на заявената сума. С тези съображения отправя искане за уважаване на предявените искови претенции. Намира за дължима законната лихва за забава, считано от датата на подаване на заявлението до окончателното изплащане на вземането.

В съдебно заседание поддържа така предявените искове. Претендира разноски.

В депозирания в срока по чл. 131, ал. 1 ГПК писмен отговор особеният представител на ответника оспорва предявените искове като неоснователни и недоказани. Поддържа, че не е налице договорно правоотношение между ищцовото дружество и ответника с твърдението, че в процесния период не е бил собственик или ползвател на процесния имот. Оспорва представеното по делото извлечение от сметка да е счетоводен документ, а частен свидетелстващ такъв, който не се ползва с доказателствена сила. Твърди се, че процесните суми са прогнозно начислени и не отговарят на реално доставената в имота топлинна енергия. Твърди, че са налице неточности в изчисленията, че уредите за търговско измерване не са минали задължителна метрологична проверка, влизането в сила на Общите условия.

С тези доводи отправят искане за отхвърляне на исковете.

В съдебно заседание поддържа така изложеното в писмения отговор.

Съдът, като съобрази доводите на страните и събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съгласно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Районен съд П. е сезиран с обективно, кумулативно съединени положителни установителни искове, разглеждани по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК с правно основание чл. 79, ал. 1, пр. 1 ЗЗД, вр. чл. 153, ал. 1 ЗЕ и чл. 86, ал. 1 ЗЗД.

Предмет на доказване по делото е парично вземане на ищеца, произтичащо от договор за доставка на топлинна енергия, сключени с ответника. Настоящото производство е предназначено да стабилизира ефекта на издадената заповед за изпълнение за вземането в хипотезите на чл. 415, ал. 1, т. 1 и 2 ГПК и същата да влезе в сила. Съгласно чл. 422, ал. 1 ГПК искът се смята предявен от датата, на която е подадено заявлението за издаване на заповед за изпълнение. Ето защо, предмет на това исково производство може да бъде само вземането, предявено със заявление в заповедното производство. Процесното вземане следва да съвпада с вземането в заповедното производство по юридически факт, от който е възникнало, по страни, вид, падеж и размер. В противен случай искът ще бъде недопустим. В настоящия случай се установи, че вземанията, предмет на иска и вземането, за което е издадена заповед за изпълнение в рамките на заповедното производство изцяло съвпадат, поради което предявеният иск е процесуално допустим.

При релевираните в исковата молба твърдения възникването на спорното право се обуславя от осъществяването на следните материални предпоставки (юридически факти): 1) наличието на действително правоотношение по договор за продажба (доставка) на топлоенергия, регулирано от публично известни Общи условия; 2) продавачът да е доставил топлинна енергия в твърдяното количество на купувача, за която се дължи посочената в исковата молба сума. По акцесорния иск за обезщетение за забава е необходимо да бъде установено изпадането на ответника в забава и размера на търсеното във връзка с това обезщетение.

Според задължителните разяснения, дадени с ТР № 2/17.05.2018 г. по т. д. № 2/2017 г. на ОСГК на ВКС, правоотношението по продажба на топлинна енергия за битови нужди е регламентирано от законодателя в специалния Закон за енергетиката (ЗЕ) като договорно правоотношение, произтичащо от договор, сключен при публично известни общи условия, предложени от топлопреносното предприятие и одобрени от КЕВР. Преценката относно наличието на качеството потребител/клиент на топлинна енергия за битови нужди по отношение на ответника следва да се прави съгласно разпоредбите на Закона за енергетиката и Общите условия за продажба на топлинна енергия за битови нужди от „Топлофикация – П.“ ЕАД.  Последните имат обвързваща сила за страните по взаимоотношенията, възникнали във връзка с производство и доставка на топлинна енергия при спазване разпоредбата на чл. 150 от ЗЕ.

Съгласно чл. 149 и чл. 150 ЗЕ, страна (купувач) по договора за продажба на топлинна енергия за битови нужди е клиентът/потребителят на топлинна енергия за битови нужди, какъвто е и „битовият клиент“, който според легалното определение в т. 2а от § 1 ДР ЗЕ (ДВ, бр. 54 от 17.07.2012 г.), е клиент, който купува енергия за собствени битови нужди. Съгласно чл. 153, ал. 1 ЗЕ, вр. § 190 от ДР на ЗЕ „клиенти/потребители на топлинна енергия” са всички собственици и титуляри на вещно право на ползване в сграда – етажна собственост, присъединени към абонатна станция или към нейно самостоятелно отклонение.

В този смисъл е и клаузата на чл. 3, ал. 1 от процесните Общи условия за продажба на топлинна енергия за битови нужди, на потребителите в гр. П., приложими от ищеца и одобрени с Решение № ОУ-011/14.04.2008 г. на ДКЕВР, публикувани във вестник СъП. – бр. 82/3959/29.04.2008 г., а с това и влезли в сила, съгласно която купувач на топлинна енергия е всяко физическо лице – потребител за битови нужди, което е собственик или титуляр на вещно право на ползване на имот в топлоснабдена сграда. В тази връзка следва да се отбележи, че включването на клаузите на процесните ОУ като източник на права и задължения между страните съгласно чл. 150, ал. 2 от Закона за енергетиката (ЗЕ) е обусловено от оповестяването им и изтичане на 30 дни след първото им публикуване. В случая се установи, че последните са оповестени в един местен ежедневник, поради което и с оглед липсата на твърдения от ответника за възражения срещу тях, съдът счита, че са влезли в сила. Отношенията то така действащите общи условия се уреждат от специален закон – ЗЕ, поради което редът в ТЗ и ЗЗД, където се изисква писмено приемане на общите условия е неприложим. Поради това договорът се счита сключен при определените от дружеството общи условия от момента, в който потребителят бъде присъединен към топлопреносната мрежа и започне да потребява топлинна енергия от същата.

Съгласно чл. 34 ал. 1 от Общите условия, купувачът  е длъжен да заплаща дължимите се суми на доставената топлинна енергия в 30-дневен срок след изтичане на периода, за който се отнасят. При неплащане в този срок и на основание чл. 86, вр. чл. 84, ал. 1, изр. 1 ЗЗД длъжникът, в качеството си на потребител, изпада в забава и дължи заплащането на обезщетение в размер на законната лихва, без да е необходимо изрично волеизявление на ищеца в този смисъл.

При тази правна рамка, съдът дължи произнасяне по конкретно твърдените права и факти, както и по възраженията, релевирани от страните по делото.

В настоящия случай между страните са спорни всички елементи от фактическия състав на предявените искове, за които ищецът носи доказателствена тежест.

В тази връзка по делото са представени и приети редица доказателства, с които ищецът се домогва да установи основателност на исковата си претенция.

От представения по делото НА от 04.04.2005 г. за покупко – продажба на недвижим имот № ***, рег. № ***г. на нотариус В.Д.се установи, че ответникът е придобил 5/6 ти идеални части от процесния имот.

От представената и приета по делото - декларация по чл. 14 ЗМДТ за облагане с данък върху недвижим имот, ответникът е декларирал пред Община П. правото на собственост върху процесния недвижим имот. В декларацията е отразено, че имотът е в изключителна собственост на декларатора. Това изявлението на ответника, обективирано в подписан от него частен документ по см. на чл. 180 ГПК, ползващ се с формална доказателствена сила относно правнорелевантното обстоятелство, че е автор на волеизявлението, съдът цени като извънсъдебно признание за неизгоден факт, а именно, че деклараторът – ответник е собственик на жилището, което изявление се ползва с висока доказателствена стойност в процеса, в случая съответстващо на останалите писмени доказателства – арг. чл. 175 ГПК.

Тези обективни данни, дават основание на съда да приеме, че в конкретния случай ответникът е пасивно материално легитимиран по отношение на предявените искове.

По делото е изслушана и приета заключение по СТЕ, неоспорено от страните, която съдът кредитира изцяло като обосновано, обективно и компетентно изготвено, отговарящо на всички поставени задачи. В заключението е отразено, че същото е изготвено при анализ на приложените по делото документи, изискани на място от ищцовото дружество и от фирмата за дялово разпределение. Между ФДР и ищеца има налично споразумение в тази насока, като системата за дялово разпределение е въведена в сградата – етажна собственост, в която се намира процесният имот, след сключване на договор с предмет доставка на посочената услуга. От заключението се установява, че през процесния период в абонатната станция е монтиран топломер, преминал през задължителните метрологични проверки, в хода на които е окачествен със съответните свидетелства като съответстващ на одобрения тип, поради което и годен да се използва за търговско измерване и показанията му могат да се считат за достоверни.

Вещото лице е посочило, че количеството топлинна енергия за СЕС е определено правилно, съгласно методиката, като са изпълнени изисквания за разпределения на нетното количество потребена ТЕ между собствениците на имоти в СЕС и не се констатира разлика между нетната енергия и енергията за разпределение по имоти в СЕС.

Изяснено е, че на ответника е начислен разход за битова гореща вода, като служебно му е начислен разход за топла вода, след което на тази база прогнозно начислените суми са сторнирани. Начислявани са суми за отопление на имота, при данни, че в същия има само едно отоплително тяло в помещение „Баня“ – щранг-лира без ИРУ, което е общо за всички имоти по вертикала. Разходът за отопление е преизчислен, прогнозно начислените суми са сторнирани и разликата е отразена в индивидуалната годишна изравнителна сметка. През периода е начисляван разход за топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация, пропорционално на отопляемия обем на имота и само през зимния отоплителен период – времето, през което е работила отоплителната инсталация в СЕС. Не е разпределяна топлоенергия и не са начислявани като дължими суми за отоплителни тела в СЕС, доколкото в същата няма работещи такива. Прогнозно определените текущи разходи и съответно начислените суми са приведени към реално отчетените с ежегодно изготвяните изравнителни сметки за съответните периоди. В заключението е отразено, че начислените суми на абоната са коректни и пресметнати съгласно методологията, утвърдена от действащата нормативна уредба.

При така установените факти, въз основа на извършения анализ експертизата достига до извод, че общата дължима сума за процесния период е на стойност от 505.65 лева, който извод съдът възприема изцяло. Същият се подкрепя от останалите ангажирани доказателства - заключението по назначената съдебно-икономическа експертиза, която съдът кредитира като изготвена компетентно и обективно, при спазване на необходимите професионални стандарти.

От изложеното дотук съдът намира за доказано по делото, че ищецът, в качеството си на страна по облигационното правоотношение с ответника, през процесния период е доставил до ползвания от него имот топлинна енергия, чиято обща цена възлиза на 671,79 лева и ответникът е задължен за този размер. Предявеният главен иск за главницата се явява основателен и следва да бъде уважен.

При основателност на главния иск, основателен е и акцесорният за присъждане на обезщетение за забава по гореизложените правни съждения. Относно размера е допусната и изслушана съдебно-икономическата експертиза, която съдът кредитира изцяло като обосновано, обективно и компетентно изготвено, отговарящо на всички поставени задачи и останало неоспорено от страните по делото. В същата е посочено, че за процесния период лихвата за забава е в размер на 49,20 лева, поради което предявеният иск се явява основателен.

По разноските:

Ищецът е претендирал разноски и при този изход от спора по правилото на чл. 78, ал. 1 такива следва да му бъдат присъдени. Ищецът е доказал разноски в размер в общ размер на 430,00 лева, като е претендирал и възнаграждение за процесуално представителство в размер от 100.00 лева, което следва да бъде присъдено, съгласно приложен списък по чл. 80 ГПК. При този изход от спора, на ищецът се дължат разноски в размер на 530,00 лева.

Съгласно т. 12 от ТР № 4/2013г. на ОСГТК на ВКС, съдът, който разглежда иска, предявен по реда на чл. 422, респ. чл. 415, ал. 1 ГПК, следва да се произнесе и за дължимостта на разноските в заповедното производство с осъдителен диспозитив. Предвид изхода от спора и доказаните в заповедното производство разноски, на ищеца се дължат 75,00 лева, които също следва да му бъдат присъдени.

Воден от изложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО на основание чл. 79, ал. 1 ЗЗД, вр. чл. 153, ал. 1 ЗЕ, че В ПОЛЗА на „Топлофикация-П.“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. П., ж. к. Мошино, ТЕЦ „Република“ СЪЩЕСТВУВА изискуемо вземане срещу Г.Б.Р., ЕГН **********, с адрес: ***, за сумата в размер на 505,65 лева, представляваща стойност на доставена и незаплатена топлинна енергия за периода от 01.05.2017 г. до 30.04.2018 г. до топлоснабден недвижим имот с адрес: гр. П., ул. „***, законната лихва за забава върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението по чл. 410 ГПК в съда – 28.01.2019 г. до окончателното изплащане на вземането и по иска с правно основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД за сумата от 49,20 лева, представляваща законна лихва за забава на месечните плащания за периода от 09.07.2017 г. до 15.01.2019 г., за които суми по ч. гр. дело № 554/2019 г. по описа на Районен съд П., ГО, е издадена Заповед за изпълнение на парични задължения по чл. 410 ГПК.

ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал. 1 ГПК Г.Б.Р.  ДА ЗАПЛАТИ на „Топлофикация-П.“ АД, ЕИК ********* сумата от 530,00 лева – разноски пред Районен съд П. в исковото производство.

ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал. 1 ГПК Г.Б.Р. ДА ЗАПЛАТИ на „Топлофикация-П.“ АД, ЕИК ********* сумата от 75,00  лева – разноски пред Районен съд П. в заповедното производство.

 

Решението може да бъде обжалвано с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Окръжен съд П..

Препис от решението ДА СЕ ВРЪЧИ на страните.

 

 

СЪДИЯ__________________