Решение по дело №76/2021 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260063
Дата: 13 май 2021 г. (в сила от 8 юли 2021 г.)
Съдия: Лилия Маркова Руневска
Дело: 20211800900076
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 13 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  №260063

 

Гр. София, 13.05.2021 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

            Софийски окръжен съд, търговско отделение, ІV-ти състав, в закрито заседание на тринадесети май две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛИЛИЯ РУНЕВСКА

 

като разгледа докладваното от съдията Руневска търг. д. № 76 по описа за 2021 г. на СОС, за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ.

            Постъпила е жалба от „Ф.Т.“ ООД срещу отказ № 20210308174652/10.03.2021 г. на длъжностното лице по регистрацията към Агенцията по вписвания, издаден по заявление с вх. № 20210308174652/08.03.2021 г. на адв. К.С. – пълномощник на дружеството, за вписване на промени във вписани обстоятелствата по партидата на дружеството, а именно заличаване на управителя В. Г. З.поради настъпила смърт и вписването на нов управител – Д. Л. З.. В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на отказа и се иска отмяната му.

            В постъпилия от АВп отговор по жалбата са изложени доводи за неоснователност на жалбата, с които са допълнени съображенията, изложени от длъжностното лице по регистрацията в отказа.    

            Съдът след преценка на доказателства по делото и доводите на страните намира следното от фактическа и правна страна:

            Жалбата е процесуално допустима, а разгледана по същество – неоснователна, съответно следва да бъде оставена без уважение, но по съображения, само частично съвпадащи с изложените в отказа на длъжностното лице по регистрацията и в отговора на жалбата, постъпил от АВп. Съображенията на съда са следните:

            Безспорно няма пречка да бъде освободен управител и избран нов, когато освободеният управител не е съдружник или е съдружник, който не прекратява участието си в дружеството. По същата причина няма пречка да бъде освободен  управител и избран нов, когато освободеният управител е съдружник, който прекратява участието си в дружеството /независимо по каква причина/, ако и без неговото участие /в случай, че не са уредени имуществените последици от прекратяването на участието му чрез поемане на неговия дял от другия или от нов съдружник, намаляване на капитала или приемане на наследниците на починалия съдружник/ може да бъде взето валидно решение от надлежния орган на дружеството /ОС на съдружниците/ за освобождаване на управителя и избор на нов управител.

            В случая обаче не е налице никоя от горните хипотези. Починалият управител е бил и съдружник, съдружниците в дружеството са двама и дяловото участие на всеки от тях е в размер на 50 % от капитала. Съгласно чл. 137, ал. 3 ТЗ решенията на ОС за избор и освобождаване на управител се вземат с мнозинство повече от ½ капитала, ако в дружествения договор не е предвидено друго. В дружествения договор на „Ф.Т.“ ООД /чието съдържание съдът установи след служебна справка в ТР по партидата на дружеството/ не е предвидено друго, съответно валидно решение за освобождаване на управителя и избор на нов управител може да бъде взето с мнозинство повече от ½ от капитала. Съобразно дружествения договор ОС, проведено на 18.02.2021 г., на което е взето решение за заличаване на починалия управител и избор на нов управител, е проведено при спазена процедура за провеждането му /съгласно чл. 18 за това е необходимо на ОС да са представени 50 % от капитала, толкова именно са били представени/, но същото не е взело валидно решение за заличаване на починалия управител и избор на нов, тъй като за това е необходимо мнозинство повече от ½ от капитала, което мнозинство в случая не може да бъде формирано поради смъртта на съдружника, притежаващ ½ от капитала. Именно за да може да се формира мнозинство за валидно вземане на решение за заличаване на починалия управител и избор на нов /като се отчете, че дяловете на съдружника с прекратено членствено правоотношение се приспадат при определяне на мнозинството за вземане на решения от ОС/, е следвало първо да се уредят имуществените последици от прекратяването на участието на починалия съдружник /както е прието и от длъжностното лице по регистрацията/, след което да се премине към процедура по избор на нов управител. В случая това не е сторено. Съответно доколкото при проверката по чл. 21 ЗТРРЮЛНЦ длъжностното лице по регистрацията следва да провери дали съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона се установява от представените документи, а в случая това не се установява от документите и порокът на заявлението не може да бъде преодолян чрез даване на указания по реда на чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ /както също е прието от длъжностното лице по регистрацията/, постановеният отказ е законосъобразен.

С оглед изхода на делото искането на АВп за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение е основателно, но частично. Претендира се такова в размер на 300 лв., но дължимото в случая възнаграждение на основание чл. 78, ал. 8 ГПК вр. чл. 37 ЗПП и чл. 23, т. 5 от Наредбата за заплащането на правната помощ е в размер на 80 лв. /минималният предвиден с оглед неголямата фактическа и правна сложност на делото/, като преценката относно този размер е на съда. Съответно следва да бъдат присъдени в полза на агенцията разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв. 

Воден от горното, съдът

 

       Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА отказ № 20210308174652/10.03.2021 г. на длъжностното лице по регистрацията към Агенцията по вписвания, издаден по заявление с вх. № 20210308174652/08.03.2021 г. на адв. К.С. – пълномощник на „Ф.Т.“ ООД с ЕИК **********, за вписване на промени във вписани обстоятелствата по партидата на дружеството, а именно заличаване на управителя на В. Г. З.поради настъпила смърт и вписване на нов управител – Д. Л. З..

ОСЪЖДА „Ф.Т.“ ООД с ЕИК **********, със седалище и адрес на управление:*** да плати на А.п.в. представлявана от изпълнителния директор Г.К., с адрес: гр. С., ул. „Е. Б.“ № 20, сумата от 80 лв. /осемдесет лева/, представляваща разноски за юрисконсултско възнаграждение за представителство по делото.    

Решението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от съобщаването му пред Софийски апелативен съд.

След влизане в сила на решението заверен препис от същото да се изпрати на Агенцията по вписванията.

 

           СЪДИЯ: