Определение по дело №196/2021 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 392
Дата: 14 юни 2021 г. (в сила от 23 юни 2021 г.)
Съдия: Димитрина Василева Павлова
Дело: 20217130700196
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 11 юни 2021 г.

Съдържание на акта

                                    ОПРЕДЕЛЕНИЕ №

     гр.Ловеч, 14.06.2021 година

 

 

   ЛОВЕШКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, четвърти административен  състав в закрито заседание на четиринадесети юни две хиляди  двадесет и първа година в състав: 

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДИМИТРИНА ПАВЛОВА

 

като съобрази представените по ч.адм. дело 196 по описа за 2021 година на Ловешкия административен съд, жалба и доказателства, и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе съобрази:                 

    Производството е образувано по чл.250 и сл. от Административно процесуалния кодекс /АПК/.

    Административното дело е образувано по молба, подадена от „Аксиома“ ЕООД, ЕИК *********, ул. Търговска № 79, вх. А, ет. 3, ап. 11, представлявано от И.М.И. – управител с посочен адрес за връчване на призовки и съобщение: ***, относно отнемане на товарен автомобил ЗИЛ 157, рег. №*** без основание от служители на Регионална дирекция по горите – гр. Ловеч, с посочено правно основание чл.250 от АПК.

    В молбата се излага, че на 8 юни 2021 г. на временен склад в землището на с. Лисец, м. Армутлука при подреждане на закупена и платена дървесина от Аксиома ЕООД чрез борсов търг от АПИ - София с цел подготовка за транспортиране се появили длъжностни лица на Регионална дирекция по горите (РДГ) - Ловеч с посочени лични имена К. и Ц., които заявили, че имат право да задържат превозното средство - товарен автомобил ЗИЛ 157, peг. № ***, натоварено с около 4 куб.м. от въпросната дървесина и разпоредили на придружаващото ги лице да закара товарния автомобил до намиращия се в с.С. -разсадник. Счита, че задържането на горепосоченото превозно средство заедно с натоварената дървесина за неправомерно и не е извършено на основание административен акт или законова разпоредба. В молбата се иска съда да разпореди, описаното отнемане на товарния автомобил заедно с около 4 куб.м. дървесина да бъде преустановено и те да бъдат върнати незабавно на Аксиома ЕООД.   

     С определение от з.с.з. на 11.06.2021г. съдът е оставил жалбата  без движение, с указания и срок за изпълнение, поради констатирани нередовности, отстранени от И. с молба вх.№1983/14.06.2021г. на АдмСЛ.

    С разпореждане от з.с.з. на 11.06.2021г. съдът е задължил на основание чл.252 ал.2 от АПК Регионална дирекция по горите гр.Ловеч да представи  незабавно данни за основанието за извършените действия, и в тази връзка да представи  доказателствата, налични в РДГ-Ловеч.

    С писмо вх.№ 2000/14.06.2021г., в отговор на разпореждането от 11.06.2019г., директорът на РДГ Ловеч посочва, че действията извършени от служителите на РДГ-Ловеч са основани на вменените им от ЗГ и подзаконовата нормативна уредба правомощия и в тази връзка моли съда да отхвърли искането по молбата подадена от „АКСИОМА“ ЕООД.   Потвърждава, че на посочената в молбата дата 08.06.2021г. в изпълнение на задълженията по чл.196 от Закона за горите за осъществяване на контрол по прилагането на закона по отношение на всички дейности в горските територии, както и върху съхранението, транспортирането и преработването на дървесина и недървесни горски продукти, горски инспектори при РДГ-Ловеч К. А. А. и Ц. В. С. са извършили проверка на товарен автомобил марка ЗиЛ, модел 157, без регистрационни табели, транспортиращ дървесина, за което представя преписката. Видно от нея проверката е извършена на земен път в землището на с. Лисец, община Ловеч, водещ към местността „Армутлука”. От проверката е констатирано, че с товарния автомобил се транспортирали осем пространствени кубически метра, церова дървесина от категорията дърва, без дървесината да е маркирана с контролна горска марка, съответно с производствена марка, обективирана в констативен протокол серия „Б00А” № 000489/ 08.06.2021г., с който на основание чл.8 ал.2 от Наредба № 1/30.01.2012г. за контрола и опазването на горските територии са задържани товарен автомобил марка ЗиЛ, модел 157, без регистрационни табели с номер на двигателя ***, натоварен с осем пространствени кубически метра дърва от цер, оставени на отговорно пазене в горски разсадник с. Сливек, община Ловеч, съгласно разписка серия БООА № 003132 от 08.06.2021г.

              Съдът, след като съобрази данните по административната преписка и постъпилите по делото доказателства, намира, че молбата на „Аксиома“ ЕООД за преустановяване на соченото действие на служители на РДГ Ловеч в изпълнение на задълженията им по чл.196 от Закона за горите по задържане превозното средство - товарен автомобил ЗИЛ 157, peг. № *** натоварено с около 4 куб.м., във връзка констатирано транспортиране на дървесина без да е маркирана с контролна горска марка, съответно с производствена марка, обективирана в констативен протокол серия „Б00А” № 000489/08.06.2021г., с който на основание чл.8. ал.2 от Наредба № 1/30.01.2012г. за контрола и опазването на горските територии са задържани товарния автомобил и дървесината, следва да се остави без разглеждане като процесуално недопустима, а производството по делото следва да бъде прекратено, поради следните правни съображения:

                     С оглед на изложеното в молбата и документите, приложени към административната преписка с писмо вх.№2000, съдът намира, че искането е недопустимо.

              В разглеждания случай, се касае за искане на отмяна на фактически действия – задържане на товарен автомобил и натоварените на него дървесина от горските инспектори на РДГ, съответно се иска по реда на чл.250 от АПК, отмяна на действия, извършвани от длъжностни лица или административни органи, за които се твърди, че са без основание, т.е. незаконосъобразни.

              Съгласно чл.250 ал.1 от АПК е предвидено, че всеки, който има правен интерес, може да иска прекратяване на действия, извършвани от административен орган или длъжностно лице, които не се основават на административен акт или на закона.  

             С разпоредбата на чл.250 от раздел I, глава ХV на АПК е регламентирана защита срещу всякакви фактически действия на административните органи и техните длъжностни лица, които не са административни актове и не се извършват в изпълнение на административни актове или закона. Следователно производството по този ред е допустимо в хипотезите, когато са налице фактически действия, които се извършват от административен орган или длъжностно лице /като носители на властнически правомощия, овластени по силата на закона/ към момента на подаване на искането до административния съд от засегнатото лице и които не произтичат на законово основание. Законът не предвижда защита срещу незаконосъобразни действия на администрацията, които вече са били прекратени. В случай, че тези действия  вече са били извършени или преустановени, този ред за защита е недопустим, независимо дали е бил постигнат целения с тях резултат. Това е така, защото съдебно разпореждане за безусловно прекратяване на действия, които вече са били извършени би било безпредметно. В този смисъл съдът счита, че защитата по чл.250 и сл. от АПК намира приложение само тогава, когато незаконосъобразните действия продължават да се извършват, тъй като целта на производството е тяхното преустановяване чрез разпореждане на административния съд. Поради това защитата по реда на чл. 250 и сл. от АПК е неприложима в случаите, когато неоснователните действия са прекратени.

            Липсата на извършено фактическо действие, което не се основава на административен акт или на закон по смисъла на чл. 250, ал. 1 АПК, обуславя извода за липса и на другата кумулативна предпоставка за допустимост на съдебното обжалване – правен интерес от самостоятелното  оспорване на описаното действие. Липсата на неоснователно действие, непроизтичащо от акт на администрацията или на закон и произтичащата от това липса на правен интерес от оспорването му, обуславят извода за недопустимост на образуваното съдебно производство, респективно се явяват основание за оставяне на искането за преустановяване на неоснователни действия без разглеждане и за прекратяване на делото. 

            Във връзка с изложеното съдът намира, че искането, наименовано молба следва да бъде оставено без разглеждане, поради факта, че фактическото задържане на товарния автомобил и натоварената на него дървесината, вече е било прекратено към момента на подаването му /й, като действията на служителите на РДГ Ловеч  са основани на вменените им от Закона за горите и подзаконовата нормативна уредба контролни правомощия.

            При тези съображения съдът намира, че подадената молба е недопустима, поради което следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото – прекратено.

             Воден от горните мотиви, Ловешкият административен съд, четвърти състав   

 

                                        ОПРЕДЕЛИ:

              

         ОСТАВЯ без разглеждане молбата на „Аксиома“ ЕООД, ЕИК *********, ул. Търговска № 79, вх. А, ет. 3, ап. 11, представлявано от И.М.И. – управител с адрес за връчване на призовки и съобщение: *** с правно основание чл. 250 от АПК, с искане да бъдат преустановени действия  по отнемане на товарен автомобил ЗИЛ 157, рег. № *** заедно с около 4 куб.м. дървесина от служители на Регионална дирекция по горите – гр. Ловеч,  

            ПРЕКРАТЯВА производството по частно административно дело № 196 по описа за 2021 година на Административен съд-гр.Ловеч.

            Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд в 7 дневен срок от съобщаването му на страните. 

 

                                            

                              АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: