Определение по дело №610/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260132
Дата: 2 декември 2020 г.
Съдия: Величка Петрова Белева
Дело: 20205000500610
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 25 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

                                О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е  № 260132

                                         гр. Пловдив, 02.12.2020 г.

 

            Пловдивски Апелативен Съд – трети граждански състав в закрито заседание на втори декември  две хиляди и двадесета година в състав

 

                                                                                       Председател: Вера Иванова

                                                                                               Членове: Катя Пенчева

                                                                                                                Величка Белева

 

            като разгледа докладваното от съдията Белева ч.гр.д. № 610/2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производство по чл. 274 ал. 2 предложение второ във вр. ал. 1 т.1 от ГПК, образувано по частна жалба от П.Д.Д., ЕГН – ********** против протоколно Определение от 28.10.2020 г., пост. по в.гр.д. № 1753/2020 г. на Окръжен Съд – Пловдив, с което на основание чл. 633 вр. чл. 631 от ГПК е спряно производството по делото до приключване на дело № С – 262/2020 г. на Съда на Европейския съюз. Поддържаните оплаквания са за неправилност на обжалвания съдебен акт, искането – за неговата отмяна и връщане делото на въззивния съд за даване по нататъшен ход на производството.

            От ответната по частната жалба страна – ОД - МВР  - гр. П. е  депозиран отговор за недопустимост, евентуално за неоснователност на жалбата.

            Съдът установи следното:

            Частната жалба е в срок, от надлежна страна, откъм съдържание и приложения е редовна, изпълнена е процедурата по чл. 276 от ГПК. Жалбата е срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, като се приема че нормата на чл. 631 ал. 1, предложение второ от ГПК е в случая неприложима, тъй като не се касае за спиране, постановено от отправилия преюдициалното запитване съд.  Следователно е допустима.

            Разгледана по същество е неоснователна.

            Производството, в което е постановено обжалваното определение е образувано по въззивна жалба на ОД – МВР – П. срещу Решение № 2341/10.07.2020 г. по гр.д. № 16695/2019 г. на РС – Пловдив, с което ОД – МВР – П. е осъдена да заплати на ищеца Д. възнаграждение за положен от него в периода 01.10.2016 г. –08.08.2019 г. извънреден труд от 256 часа , получен след преизчисляване на положен нощен труд с коефициент 1,143, ведно със законната лихва върху това възнаграждение, считано от предявяването на иска и мораторна лихва върху същото за период 31.12.2016 г. – 15.10.2020 г..

            Основният спорен между страните по делото въпрос е за приложението на материалния закон във връзка с това каква е нормалната продължителност на работното време на държавните служители в МВР през нощта, дали тя е същата като за работниците и служителите по КТ и ако е така – подлежат ли на преобразуване нощните часове в дневни, при което би се стигнало до надвишаване на установената продължителност на работното време, съответно до възникване правото на служителя в МВР да иска заплащане на извънреден труд за получените след преобразуването часове над нормалната продължителност.

            Спирането на производството по спора е постановено на основание чл. 633 вр. чл. 631 ал. 1 от ГПК – до приключване на дело № С – 262/2020 г. на Съда на Европейския съюз / СЕС /, образувано по преюдициално запитване от Районен Съд – Луковит.

Поддържаните в частната жалба доводи за неправилност са че в случая не е налице хипотезата на чл. 631 от ГПК за спиране на производството по настоящото делото, тъй като не разглеждащия това дело съд е направил преюдициалното запитване до Съда на ЕС и не е налице норма, предвиждаща спиране и на други дела на други съдилища- извън отправилия преюдициалното запитване. Освен това делото на РС – Луковит - по което е отправено преюдициалното запитване е между други страни и конкретно срещу друг работодател, а ОС – Пловдив е съд в ЕСъюз и като такъв прилага законодателството на Съюза наред с националното, в която връзка по казуси като процесния е налице трайно установена и безпротиворечива съдебна практика. С оглед което спирането на делото ще има за последица ненужно негово забавяне, което ще наруши правата на страните и конкретно на частния жалбоподател – ищец, спорът им да бъде решен в разумен срок.

В постъпилия в срок писмен отговор от ОД на МВР – П. частната жалба се оспорва, иска се отхвърлянето й и потвърждаване на обжалваното определение. Поддържано е следното: Производството по делото е спряно на осн. чл.633, във вр. чл. 631, ал.1 ГПК до произнасянето от СЕС по дело С-262/20, образувано по отправено преюдициално запитване от РС - Луковит като преди това във връзка със създадената противоречива съдебна практика по подобни спорове е образувано и висящо тълк.д.№1/2020г.ОСГК на ВКС. Съгласно установената практика на ВКС предпоставки за спиране на делото по чл. 631 от ГПК са налице и в случаите на вече отправено преюдициално запитване по сходни въпроси от друг национален съд на същата или друга държава членка , доколкото решението на СЕС има задължителна сила за всички съдилища и учреждения в РБългария, а не само за съда, отправил преюдициалното запитване. Позовава се на съдебна практика на ВКС : Определение № 138/21.03.2019г. по ч.гр.д.№ 631/2019г., Определение № 194/18.06.2020г. по ч.т.д.№ 751/2020г. и Определение № 317/27.07.2020г. по ч.гр.д.№ 1413/2020г..

Факта на отправеното от РС – Луковит / България / преюдициално запитване не се оспорва и се и установява от извършена служебна справка – Преюдициално запитване на 15.06.2020 г. -  VB / Главна Дирекция „ Пожарна безопасност и защита на населението „ към МВР – въз основа на което пред СЕС е образувано и висящо Дело № С – 262/20 с предмет следните преюдициални въпроси:   „Ефективната защита по чл. 12, б. „а“ от Директива 2003/88/ЕО изисква ли нормалната продължителност на нощния труд на полицаи и пожарникари да е по-кратка от установената нормална продължителност на труда през деня?Принципът на равенство, залегнал в чл. 20 и чл. 31 от Хартата за основните права на Европейския съюз изисква ли определената в националното право нормална продължителност на нощния труд 7 часа за работници в частния сектор, да се прилага и за работници в публичния сектор, включително за полицаи и пожарникари? Ефективното постигане на целта по §8 от Преамбюла на Директива 2003/88/ЕО — да се ограничи продължителността на нощния труд, изисква ли националната правна уредба изрично да посочи каква е нормалната продължителност на нощния труд, включително на заетите в публичния сектор?“

Поставените за разрешаване преюдициални въпроси се отнасят до тълкуване на правото на СЕС и конкретно на норми от Директива 2003/88/ЕО на Европейския Парламент и на Съвета от 4 ноември 2003 г. относно някои аспекти на организацията на работното време и същите са относими към спора по делото във връзка със заплащането на положения от ищеца на заеманата от него длъжност нощен труд, поради което отговорите на въпросите в отправеното до СЕС преюдициалното запитване са относими към предмета на спряното въззивно производство, а решението на СЕС по отправеното преюдициално запитване ще е задължително за въззивния съд, на основание чл. 633 от ГПК.

   Съгласно разпоредбата на чл. 229, ал.1, т.7 от ГПК съдът спира производството по делото в изрично предвидените в закон случаи. Съгласно нормата на чл. 633 от ГПК решението на съда на СЕС по отправено при условията на чл. 628-630 от ГПК преюдициално запитване е задължително за всички съдилища в Република България. Несъмнено е, че преюдициалното запитване има за цел да осигури еднообразното тълкуване и прилагане на правото на ЕС на територията на всички държави членки. Нормата на чл. 633 от ГПК изисква конкретно при отправено преюдициално запитване от друг български съд всички съдилища в страната да се съобразят с решението на СЕС по него. За спазването на това законово изискване логично следва, че български съд, който не е отправил преюдициално запитване до СЕС, трябва да спре разглежданото от него дело до произнасянето от СЕС по запитването, отправено от друг български съд, производството пред който е спряно на основание чл. 229 ал.1 т.7 във вр. с чл. 631,ал.1,изр.1 от ГПК. Основанието за спиране в този случай е нормата на чл. 229 ал.1 т.7 във вр. с чл. 633 от ГПК. Спирането е обосновано само когато се установи, че спорът, който съдът разглежда, включва и решаването на въпрос, който е поставен с преюдициалното запитванекакъвто несъмнено е и настоящия случай.  

В случая окръжният съд като въззивна инстанция е спрял производството по делото именно на основание с чл. 633 във вр. чл. 631 от ГПК. Несъмнено е, че решението на СЕС по казаното преюдициално запитване следва да бъде в случая съобразено, тъй като разглежданият спор е именно за дължимо от ответника на ищеца на заеманата от него длъжност допълнително възнаграждение за положен и неизплатен нощен труд. Правното основание на спирането е чл. 229 ал. 1 т. 7 вр. чл. 633 вр. чл. 631 ал. 1 от ГПК. 

Установява се при тези обстоятелства, че подадената частна жалба е неоснователна, обжалваното определение на окръжния съд е правилно и следва да бъде потвърдено.  

С оглед на гореизложеното съдът

 

                                                    О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И     :

 

ПОТВЪРЖДАВА протоколно Определение от 28.10.2020 г., пост. в открито съдебно заседание на 28.10.2020 г. по в.гр.д. № 1753/2020 г. на Окръжен Съд – Пловдив, с което е спряно производството по делото до произнасяне на СЕС по Дело С-262/20.

            Определението подлежи на обжалване пред Върховен Касационен Съд в едноседмичен срок от връчването му.

 

 

 

 

            Председател:                                                Членове: