Разпореждане по дело №200/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1462
Дата: 3 февруари 2022 г. (в сила от 12 май 2022 г.)
Съдия: Валентин Тодоров Пушевски
Дело: 20227050700200
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 1 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

      ………………………… / 03.02.2022 г., гр. Варна

 

по адм. дело № 200 по описа за 2022 г. на Административен съд Варна

        

 Валентин Пушевски – съдия в Административен съд Варна, след като се запознах с материалите по делото, установих следното:

Самото производство по адм. дело № 200 по описа за 2022 г. на Административен съд Варна е образувано по жалба на И.К.З., с ЕГН: **********, с посочен адрес *** срещу действия на служител на общинско предприятие „Общински паркинги и синя зона“ към община Варна, изразяващи се в неправомерно от негово страна задържане на негови лични документи, а именно лична карта № **********, издадена на 31.12.2018 г. от МВР гр. Варна и СУМПС № *********, издадено на 18.02.2016 г. от МВР гр. Варна.

В жалбата се посочва, че в следобедните часове на 26.01.2022 г. И.К.З. е посетил паркинг за репатрирани автомобили в гр. Варна, Южна промишлена зона, стопанисван от ОП „Общински паркинги и синя зона“, като е предоставил своите лични документи (лична карта № **********, издадена на 31.12.2018 г. от МВР гр. Варна и СУМПС № *********, издадено на 18.02.2016 г. от МВР гр. Варна) на служител на ОП „Общински паркинги и синя зона“, който е възнамерявал да му състави фиш за извършено нарушение на Закона за движение по пътищата. Жалбоподателят твърди, че е изразил несъгласие с намерението да му бъде съставен фиш, при което получил отговор, че в този случай „процедурата щяла да се забави“ и следвало да чака неопределен период от време. Жалбоподателят З. твърди, че е поискал да му бъдат върнати личните документи, но след като е получил отказ, е напуснал паркинга за репатрирани автомобили в гр. Варна, Южна промишлена зона, стопанисван от ОП „Общински паркинги и синя зона“, като претендира, че липсва основание въз основа на което служител на ОП „Общински паркинги и синя зона“ да държи и съхранява документите му. С гореизложените твърдения мотивира молбата си с правно основание чл. 250 АПК незабавно да бъде преустановено от служител на ОП „Общински паркинги и синя зона“ държането на неговите лични документи и същите да му бъдат върнати.

Съдът установи от фактическа страна, че в следобедните часове на 26.01.2022 г. И.К.З. действително е посетил паркинг за репатрирани автомобили в гр. Варна, Южна промишлена зона, стопанисван от ОП „Общински паркинги и синя зона“, във връзка с репатрирано по – рано през деня превозно средство, собственост на дружеството „Дефендър“ ЕООД.

Същият е изразил несъгласие да му бъде съставен глоба с фиш за извършено административно нарушение на Закона за движение по пътищата, като Иван Александров Василев – ст. полицай в сектор „Общинска полиция“ към ОД на МВР – гр. Варна е пристъпил към съставянето на акт за установяване на административно нарушение.

И.К.З. е напуснал паркинга за репатрирани автомобили, без личните си документи, като същите са били изпратени от сектор „Общинска полиция“ към ОД на МВР – гр. Варна съответно лична карта № **********, издадена на 31.12.2018 г. от МВР гр. Варна на сектор „БДС“ към ОД на МВР – гр. Варна и СУМПС № *********, издадено на 18.02.2016 г. от МВР гр. Варна на сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – гр. Варна.

При така възприетата от съда фактическа обстановка, се налага извод, че молбата на И.К.З. се явява неоснователна, поради следните съображения:

Към датата 01.02.2022 г. (датата на депозирането на молбата в Административен съд Варна), процесните лична карта № **********, издадена на 31.12.2018 г. от МВР гр. Варна и СУМПС № *********, издадено на 18.02.2016 г. от МВР гр. Варна вече не са се съхранявали от служители на ОП „Общински паркинги и синя зона“, към които е насочена жалбата, а съответно са били изпратени в различните подразделения на МВР.

Впрочем никога служители на ОП „Общински паркинги и синя зона“ не са съхранявали процесните лични документи, тъй като те са били в държане на служител на „Общинска полиция“ към ОД на МВР – гр. Варна – Иван Александров Василев – ст. полицай в сектор „Общинска полиция“, който е съставил акт за установяване на административно нарушение.

Само на това основание молбата на И.К.З. се явява неоснователна, доколкото съдът не може да задължи служителите на ОП „Общински паркинги и синя зона“ да върнат личните му документи, при условие, че те никога не са ги задържали.

Като цяло според съда и двете страни в случая не са прави. Действително законово право е на жалбоподателя З. да изрази несъгласие със съставянето му на АУАН, но не чрез самоволно напускане мястото на извършване на проверката. Подобно поведение на жалбоподателя З. осъществява на пръв поглед поне няколко състава на административни нарушения, поради което съдът намира, че няма как жалбоподателят да претендира вреди от собственото си недобросъвестно поведение.

В тази връзка, съдът няма да спести критиките си и към служителя на сектор „Общинска полиция“ към ОД на МВР – гр. Варна, доколкото безкрайно несериозно звучат обясненията му, че се опитал да догони З. и едва тогава установил, че последният е напуснал територията на паркинга за репатрирани автомобили. Подобно поведение със сигурност нарушава служебната дисциплина на служител на МВР на Република България, но в крайна сметка това не е предмет на настоящото съдебно производство и съдът ще спести по – нататъшна оценка на поведението на държавния служител.

В случая молбата с правно основание чл. 250 от АПК се явява неоснователна, доколкото служители на ОП „Общински паркинги и синя зона“ не държат и не съхраняват лична карта № **********, издадена на 31.12.2018 г. от МВР гр. Варна и СУМПС № *********, издадено на 18.02.2016 г. от МВР гр. Варна на името на И.К.З..

Жалбоподателят има възможност да посети съответните подразделения на МВР и да вземе обратно личните си документи.

На съдът му е служебно известно, че жалбоподателят е пределно добре запознат, че самото разхождане без лична карта и управление на МПС, без да носи в себе си СУМПС, представляват административни нарушения и е изцяло в негова полза по най – бързия начин да вземе в свое държане процесните лични документи.

Дори и да счита, че по някакъв начин са били нарушени правата му от неправомерното поведение на служителя на „Общинска полиция“, за него остава открита опцията, предвидена в чл. 203 от АПК, но в случая молбата му по чл. 250 от АПК се явява неоснователна и подлежи на отхвърляне.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 253, ал. 1 от АПК, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

Отхвърля молбата на жалба на И.К.З., с ЕГН: **********, с посочен адрес *** срещу действия на служител на общинско предприятие „Общински паркинги и синя зона“ към община Варна, изразяващи се в неправомерно от негово страна задържане на негови лични документи, а именно лична карта № **********, издадена на 31.12.2018 г. от МВР гр. Варна и СУМПС № *********, издадено на 18.02.2016 г. от МВР гр. Варна.

Препис от разпореждането да се изпрати на И.К.З. и на ОП „Общински и паркинги и синя зона“ към община Варна.

            Разпореждането може да бъде обжалвано в 3 – дневен срок от получаването му пред Върховен административен съд.

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: