Решение по дело №204/2022 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 декември 2022 г.
Съдия: Красимира Тодорова Тодорова
Дело: 20227250700204
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 25 ноември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 166                        13. 12. 2022 година                                        град Търговище

 

В   И М Е Т О  НА   Н А Р О Д А

Административен  съд                                                                                  Търговище

на       шести декември                                                   2022 година                                          

В публично заседание в следния състав:   

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:   КРАСИМИРА ТОДОРОВА   

                                                                                                                                                                                     

                                                                                             

Секретар: ГЕРГАНА БАЧЕВА

Като разгледа докладваното от Председателя

АД № 204 по описа за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по чл. 145 и следващите от АПК вр. чл. 27 ал.6 от Закона за закрила на детето.

Производството е образувано по жалба на Ф.Б.А. с ЕГН: **********,***. чрез а.. В.Н.,*** лично и в качеството му  на баща и законен представител на малолетната Е. Ф. Б.  срещу Заповед № ЗД/Д-Т 098/01.11.2022 г. на Директора на ДСП гр. Търговище - Т. Х.М. за временно настаняване на детето   Е. Ф. Б. с ЕГН: ********** в семейството на баба и по майчина линия В.Х.М. с ЕГН: **********, с постоянен адрес ***, считано от 01.11.2022 г. със срок до произнасяне на съда с решение, съгласно разпоредбите на чл.28  от 33Дет.

Твърди се, че същата е нищожна, постановена при съставени в нарушение на административно производствените правила и материалния закон и не  е съобразена с целта на закона. В постановената Заповед № ЗД/Д-Т-098/01.11.2022 г. на Директора на ДСП гр. Търговище липсват ясни, точни и конкретни мотиви, както липсват и изложените фактически и правни основания за й. Само на това основание въпросната заповед се явява нищожна. Заповед № ЗД/Д-Т-098/01.11.2022 г. на Директора на ДСП гр. Търговище не съдържа всички предвидени в тази норма реквизити и по специално фактически и правни основания за издаването й. В изложението й липсва подробен анализ за осъщественото социално проучване, самото изложение е бланкетно. Изложените факти не са потвърдени от заинтересованите страни по настаняването, а са снети сведения единствено от бабата В.. Тези сведения  не кореспондират със самата фактическа обстановка и единствено обслужват желанието на бабата да отглежда детето. Никъде не е посочено,че жалбоподателя изявява желание да отглежда  детето си след смъртта на майка му и е поискал съдействие от Дирекция социално подпомагане на 17.10.2022 г. със Сигнал с вх. № СИГ /Д-(не се чете)  126/17.10.2022 г. и до момента няма произнасяне по сигнала. Не е обследвана изобщо възможността да отглежда детето си. Неговите  характеристични данни, домът и условията на живот в него, не е посочен и родителския му капацитет. Във въпросната заповед е посочено, че с детето си не е имал чести физически контакти, но факта за това не е изследван. Причината поради, която не е можел да виждам често детето си е, че майка му не е разрешавала да прекарва повече време с него.  В описателната част на Заповедта са изложени твърдения, че не е оказал съдействие за получаване на наследствена пенсия на Е., които счита, че  не отговарят на истината. От роднини на бившата си съпруга е бил уведомен да разпише пълномощно за упражняване на права над детето   от  бабата В.. Счита  също, че изложените съображения, че детето   Е. е изложено на риск, тъй като майката на детето е починала на 10.10.2022 г. и ако съжителства с него ще настъпят увреждания на психическото и нравственото и развитие за абсурдни. До преди смъртта на майка си детето не е съжителствало с баба си В., а с майка си и мъжът с който е живяла на съпружески начала. Към момента детето твърди, че   не живее в домът на бабата, а в дома на майка си и  фактическия й съпруг заедно с новороденото бебе от покойната си майка. Моли за отмяна на Заповед № ЗД/Д-Т-098/01.11.2022 г. на Директора на ДСП гр. Търговище. В с.з. се явява лично с а.. Н. и А..  И., които поддържат жалбата. Претендират разноски.

Ответникът – Директора на ДСП – Търговиещ, чрез Юрк.  П. изразява становище за неоснователност на жалбата. Излага доводи, че се касае за дете в риск по смисъла на §1 т.11от ДР на ЗЗД, за което съществува риск от увреждане на физическото, психическото и нравствено развитие. Предприетата мярка за закрила -   настаняване в дома на баба му е с цел запазване живота и здравето на детето  и в най-голяма степен е съобразена с интереса на детето.

Заинтересованата страна В.Х.М. не се явява и не взема становище.

Като съобрази приетите по делото доказателства, становищата на страните и приложимия закон и след служебна проверка на оспорения индивидуален административен акт за валидност и законосъобразност на всички основания по чл. 146 от АПК, съдът намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Предмет на оспорване е Заповед № ЗД/Д-Т 098/01.11.2022 г. на Директора на ДСП гр. Търговище Т. Х.М. за временно настаняване  на детето   Е. Ф. Б. с ЕГН: ********** в семейството на баба и по майчина линия В.Х.М. с ЕГН: **********, с постоянен адрес ***, считано от 01.11.2022 г. със срок до произнасяне на съда с решение, съгласно разпоредбите на чл.28  от 33Дет.

Жалбата е процесуално допустима.

Разгледана по същество е основателна.

Прието като доказателство е Решение №198, постановено по гр. дело №133 по описа на Районен съд – Търговище за 2017 г. Видно от същото родителите са се развели по взаимно съгласие, а родителските грижи на роеното от брака дете са били предоставени на майката. В мотивите на акта е изложено от страна на ищцата като причина за завеждане на производството са посочени психически и физически тормоз. Жалбоподателят в настоящия процес е посочил препятстване на контактите с роденото от брака дете.

Приет като доказателство е Документ с изх.№ СЛ/Д-Т/535-002/02.11.2022 г., съдържащ искане за предоставяне на информация относно здравословното състояние на Е. Ф. Б..

Видно от Документ с Изх. №255/17.11.2022г. същият съдържащ информация относно здравословното състояние на Е. Ф. Б. като се налага извод за адекватни грижи, полагани спрямо детето по отношение на здравословното му състояние.

Изготвен е протокол от посещение на 08.11.2022г. на лицето Ф.А.. Видно от същия жалбоподателят живее сам.  Поръчал е бюро за детето и е започнал да подготвя самостоятелна стая за детето си, управител и собственик е на фирма за международни превози. Независимо от съдебното решение, за да не притеснява детето го е взимал за малко, след което го е връщал на майката.Със съпругата си са нямали сериозни конфликти, а ако е имало някакви то те са се дължали основно на нейната майка.След смъртта на майката е възпрепятстван да вижда детето си, като се налага да го прави в училището, в което учи. Основната му цел и желание е да се грижи за дъщеря си.

Приложени са план за грижи, план за действие, индивидуална оценка на потребностите на детето и социален доклад.

Видно от характеристика на Е. Ф. Б. от Второ средно училище "Професор Никола Маринов" - гр. Търговище след смъртта на майката не са провеждани общи родителски срещи. На 17.10. 2022 г. бащата - Ф.Б.А. е потърсил в училище класния ръководител на класа и го информирал, че той е неин училищен настойник. Проведен е разговор между него, класния ръководител.  Бащата изразил съгласието си и желанието детето да посещава училищния психолог, както и  да полага грижи при отглеждането и възпитанието  на дъщеря си.

На същата дата е бил депозиран сигнал от жалбоподателя видно от доклад  за оценка на постъпил сигнал с вх.№СИГ/Д-Т/126/17.10.2022 г.

До жалбоподателя е бил  изложен  писмен  отговор по отношение на сигнала му № СЛ/Д-Т/535- 006/23.11.2022 г.

Починала е майката на детето като този факт е от 10.10.2022 г.т.е. период от два месеца назад. По  повод сигнал е изготвено писмо Изх. СЛ/Д-Т/535-006 /23.11.2022 г. Във връзка с постъпил  сигнал в Отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“, относно отказ на баба по майчина линия да се предостави грижата над детето, служители на ОЗД ДСП са осъществили посещение в дома, в който се отглежда към момента детето в гр. Търговище, кв. "", бл…, вх. ., ет.., ап…. От проведен разговор с детето Е. става ясно, че на 15.10.2022 г. бащата е потърсил контакт с Е. с цел да прекарат  деня заедно. Е. моли срещата да е кратка, тъй като по нейни думи не се чувства добре. По време на срещата детето споделя, че е усетило как  баща му е бил щастлив от факта, че майка й е починала, което от своя страна е огорчило. Е. споделя, че към момента поддържа баща си почти всеки ден, предимно чрез текстови съобщения. Споделя, че от раздялата между баща си и нейната майка до момента не е прекъсвала връзката с бащата, но го е виждала рядко, като контактът   е бил предимно по телефона. По информация предоставена от г-жа В.М., същата никога не е възпрепятствала контакта между баща и дъщеря, напротив стимулирала е детето да отговаря на обажданията   и да посещава организираните между двама  срещи. По думи на баба по майчина линия бащата се интересувал за развитието на детето си и  го  е подпомагал финансово осигурявайки определената му от ТРС издръжка редовно. Г-жа М. е споделила, че бащата пренебрегнал молбата й да съдействате за попълване на документи даващи право на дъщеря му да получи наследствена пенсия от починалата си майка, като категорично е отказал да ги подпише. На 26.10.2022 г. бабата по майчина линия депозирала заявление, в което желае детето Е. да бъде настанено по съдебен ред в нейното семейство.

Депозирана е Искова молба от Ф.А. ***.10.2022 г. Становище №ПР/Д-Т/243-001/11.11.2022 г. във връзка с гр. дело №1340/2022 г.

На 01.11.2022 г. със Заповед ЗД/Д-Т/098 спрямо детето Е. е предприета мярка за закрила „Настаняване в семейство на близки и роднини“ със срок до произнасяне на съда с решение, съгласно разпоредбите на чл.28 от ЗЗдет. С оглед събраната информация по случая Отдел "Закрила на детето” при Дирекция "Социално подпомагане” - Търговище е приела, че към момента е в изключителен интерес на детето Е. Ф. Б.да да се отглежда в семейство на роднини - баба по майчина линия В.Х.М. постоянен и настоящ адрес:*** предвид следните обстоятелства: - настъпила смърт на обгрижващият го родител; - увреждане на неговото психическо и нравстве но развитие с оглед загубата на родител и пренебрегване от страна на биологичният му баща на правото му да получи наследствена пенсия от починалата му майка; - пренебрегване от страна на бащата, на желанието на детето да се отглежда в обичайната семейна среда, каквато възможност предлага баба по майчина линия, която е оказвала подкрепа в задоволяване на потребностите му от ранна детска възраст; - стабилната емоционална връзка  е нарушена при предоставяне на родителските права на майката при развода.

В атакувания акт е прието, че родителите на детето Ф.Б.А. и Н. М. А. сключват граждански брак на 18.07.2010 г., като детето Е. се ражда по време на брака - 03.03.2011 г. От 2013 г. родителите на детето са разделени, като с Решение № 98, постановено по гр. дело № 133 по описа на ТРС за 2017 г., влязло в законна сила на 09.05.2017 г. бракът с прекратен.Видно от съдебният акт е било утвърдено споразумение между двамата съпрузи. Упражняването на родителските права на  роденото по време на брака дете - Е. Ф. Б. са предоставени на майката Н. М. А.. Грижите за детето Е. се полагат основно от майката и бабата по майчина линия -г-жа В.М.. На 10.10.2022г. г-жа Н. А. губи живота си по време на раждане на своето второ дете. След нейната смърт, грижите за детето Е. се полагат от бабата по майчина линия-г-жа В.М.. От осъщественото социално проучване става ясно, че детето не е прекъсвало контакт с биологичния си баща. Физическите им срещи са редки, като основно връзката между тях се осъществява чрез телефон, предимно чрез текстови съобщения. По информация предоставена от г-жа М. / баба по майчина линия/, същата никога не е възпрепятствала контактите   между детето и неговия баща, дори е стимулирала детето да отговаря на телефонните обаждания на баща си. Г-жа М. споделя, че г-н Ф.А. пренебрегва молбата й да съдейства за попълване на документи, даващи право на Е. да получи наследствена пенсия от починалата си майка, като категорично отказва да ги подпише. Депозирано е Заявление от бабата по майчина линия - В.М., в което същата изразява желание детето Е. да бъде настанено в нейното семейство.

Административният орган е приел:

- настъпила смърт на обгрижващия го родител;

- възможността да настъпи риск за детето, с оглед загубата на обгрижващия го родител да настъпи увреждане на неговото психическо и нравствено развитие;

-пренебрегване от страна на бащата на желанието на детето да се отглежда в обичайната си семейна среда, каквато възможност предлага бабата по майчина линия, която е оказвала подкрепа още от ранна детска възраст за детето;

- нуждата от изграждане на стабилна емоционална връзка с другия родител - баща, нарушена при предоставяне на родителските права на майката пра развода между родителите;

Като правни основания са посочени чл.25, ал. ,т.1  от ЗЗДет. във връзка с §1, т.5 и т. 11, буква  „а“ и „в“ от ДР на 33Дет.

При тази фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи.

Заповедта е издадена от компетентен административен орган, в кръга на законовите му правомощия, при спазване на административнопроизводствените правила за издаването й без допуснати съществени процесуални нарушения. Оспорената заповед  е  издадена в противоречие с приложимите материалноправни норми и в противоречие с целта на закона прокламирана в чл.3 от ЗЗДет., а именно отглеждане на детето в семейна среда и осигуряване на най-добрия интерес на детето.

В административният акт не са изложени обстоятелства, от които да се заключи, че детето Е.  по смисъла на цитираният §1, т.11 буква „а“  е дете:   чиито родители са починали, неизвестни, лишени от родителски права или чиито родителски права са ограничени, или детето е останало без тяхната грижа и буква „в“ за което съществува опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, нравствено, интелектуално и социално развитие. Органите на ДСП не са извършили цялостна проверка   и не са представени доказателства,  по смисъла на т.5  от §11ДР ЗЗДет., а именно: кой е "Най-добър интерес на детето"   и преценка на:

а) желанията и чувствата на детето;

б) физическите, психическите и емоционалните потребности на детето;

в) възрастта, пола, миналото и други характеристики на детето;

г) опасността или вредата, която е причинена на детето или има вероятност да му бъде причинена;

д) способността на родителите да се грижат за детето;

е)последиците, които ще настъпят за детето при промяна на обстоятелствата;

ж) други обстоятелства, имащи отношение към детето.

Административният акт не съответства   на материалния закон, тъй като мярката настаняване на дете извън семейството е крайна такава и се прилага след изчерпване на всички възможности, освен в случаите на спешност, каквито обстоятелства в случая не се установяват от административния орган.     Постановената мярка не е в защита на интереса на детето, тъй като не е доказано, че  за същото  съществува  опасност от увреждане на физическото или психическото му здраве. Единият родител е починал, но другият е полагал грижи за детето си. Коректно е привеждал месечната му издръжка. Осъществявани са контакти с бащата предимно чрез текстови съобщения. Връзката не е била прекъсвана. Отделно са налице данни за родено дете от фактическото съжителство на майката на детето с друго лице. Жалбоподателят е предприел стъпки непосредствено след смъртта на бившата си съпруга да отглежда дъщеря си.

В нормата на чл. 25, ал. 1 от ЗЗДет. се съдържат хипотезите при наличието, на които законът позволява да бъде настанено извън семейството дете, а именно: чиито родители са починали, неизвестни, лишени от родителски права или чиито родителски права са ограничени; чиито родители, настойници или попечители без основателна причина трайно не полагат грижи за детето; чиито родители, настойници или попечители се намират в трайна невъзможност да го отглеждат; което е жертва на насилие в семейството и съществува сериозна опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, нравствено, интелектуално и социално развитие; в случаите по чл. 11 от Конвенцията от 1996 г.; чиито родители, настойници или попечители са се съгласили и отказват да прекратят участието му в предаване по смисъла на Закона за радиото и телевизията и с това се създава опасност за неговото физическо, психическо, нравствено и социално развитие.

Предвидено е съобразно чл. 25, ал. 2 от ЗЗДет. това настаняване да е с временен характер и по същество представлява мярка за закрила на детето след изчерпване на всички възможности за закрила в семейството освен в случаите, когато се налага спешното му извеждане.

Настоящата хипотеза попада в приложното поле на чл. 27, ал. 1 от ЗЗДет. като следва да са налице основанията по чл. 25, ал. 1, т. 1 от ЗЗДет. при наличието, на които за административният орган възниква задължение да настани детето временно извън дома му. В случая имаме жив родител-биологичния баща на детето и жалбоподател по делото, няма никакви доказателства за лишаването му от родителски права или ограничаването му. Не е налице и точка 2 от текста. Напротив бащата на детето е полагал грижи за него, системно е привеждал и дължимата издръжка. Не е налице и невъзможност предвид декларираното му желание да отглежда детето си и адекватните му действия  предприети непосредствено след смъртта на бившата му съпруга.

Изискване за законосъобразност на административния акт е той да бъде мотивиран, т. е. в същият да се съдържат фактическите основания за неговото издаване. От съдържанието на обжалваната заповед, а и от съпътстващите административната преписката документи не се установяват причините, поради които се е наложило детето Е. да бъде настанено в дома на баба си по майчина линия. Както е прието в Тълкувателно решение № 16/31.03.1975 г. на ОСГК на ВС, мотивите на акта или при отказ той да бъде издаден могат да бъдат изложени и отделно от самия акт, до определен период от време, но в настоящия случай видно от преписката такива документи не са представени.   Оспорената заповед е незаконосъобразна, тъй като административният орган не е извършил щателна проверка на сигналите, не ги е оценил в съвкупност с всички събрани доказателства и не е предприел никакви други подходящи мерки, преди да приложи определената мярка. Налагането на тази мярка по отношение на малолетно дете без изясняване на всички факти и обстоятелства по случая не е съобразено с материалния закон – чл. 25, ал. 1 , и ал. 2 Закона за закрила на детето.

Не може да се заключи, че  настаняването в дома на бабата ще гарантира най-добър интерес на детето. Събраните по делото доказателства не обосновават извод, че детето е в риск съобразно дадената легална дефиниция на това понятие в § 1, т. 11 от ДР на ЗЗДет., нито, че срещу детето е упражнено насилие според § 1, т. 1 от ДР на Закон за закрила на детето.  

По смисъла на §11 б. „а“ и „в“, детето не  е останало без родителска грижа,  не е налице и липса  на друго пълнолетно лице, което е в състояние да полага  адекватни грижи с оглед възрастта и нуждите на детето, липсват данни за дете, за което съществува опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, интелектуално и социално развитие.  

Заповедта за временно настаняване по административен ред има само временен характер до произнасянето на районния съд с решение по чл. 28 от ЗЗДет, а постановената по съдебен ред мярка може да бъде променяна впоследствие при изменение на обстоятелствата, при които е взета.  

Предвид изложеното по-горе атакуваният акт следва да се отмени.

Претенцията за разноски е основателна като в полза на жалбоподателя следва да се присъдят 600 лв. – адвокатски хонорар.

Съдът констатира, че  при образуване на делото жалбоподателя  не е внасъл   държавна такса   при изхода на спора   следва  да бъде осъдена ответната страна да внесе държавна такса в размер на 10 лв. За поправка на тази нередовност и с оглед изхода на делото  на основание   чл. 77 от ГПК във вр. с чл. 144 от АПК , СП - Търговище следва да бъде осъдена да плати дължимата държавна такса по сметка на Административен съд – Търговище (Банкова сметка ***:  ***, при ОББ АД клон Търговище, BIC ***: UBBS BGSF).

Водим от горното и на осн. чл. 172 ал.2 от АПК съдът

 

 

Р    Е    Ш    И :

    ОТМЕНЯ по   жалба на Ф.Б.А. с ЕГН: **********,***. чрез а.. В.Н.,*** лично и в качеството му  на баща и законен представител на малолетната Е. Ф. Б.   Заповед № ЗД/Д-Т 098/01.11.2022 г. на Директора на ДСП гр. Търговище - Т. Х.М. за временно настаняване на детето   Е. Ф. Б. с ЕГН: ********** в семейството на баба и по майчина линия В.Х.М. с ЕГН: **********, с постоянен адрес ***, считано от 01.11.2022 г. със срок до произнасяне на съда с решение, съгласно разпоредбите на чл.28  от 33Дет.

   ОСЪЖДА ДСП гр. Търговище да заплати на Ф.Б.А. с ЕГН: **********,*** разноски в размер на 600 лв.

ОСЪЖДА  ДСП гр. Търговище да заплати  по сметка на Административен съд – Търговище (Банкова сметка ***:  ***, при ОББ АД клон Търговище, BIC ***: UBBS BGSF), по адм. д. № 204/2022 г. държавна такса в размер на 10  лв.

   РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Върховен Административен съд, подадена чрез Административен съд – Търговище в 14-дневен срок от съобщението.

   ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните. 

 

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: