Определение по дело №44/2021 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260106
Дата: 26 февруари 2021 г. (в сила от 26 февруари 2021 г.)
Съдия: Йоланда Мильова Цекова
Дело: 20211500600044
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 25 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                   О П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

                                      гр. Кюстендил 26.02.2021 г.

                                      В   и м е т о   н а   н а р о д а

     

     Кюстендилският окръжен съд наказателна колегия в закрито заседание на двадесет и шести февруари две хиляди  двадесет и първа година в състав:

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЙОЛАНДА ЦЕКОВА

                                                          ЧЛЕНОВЕ:   НАДЯ ГЕОРГИЕВА

                                                                                   КАЛИН ВАСИЛЕВ мл.с.

като разгледа докладваното от съдия Цекова ВЧНД № 44 по описа за 2021 г. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е  образувано по ЧАСТНА ЖАЛБА на В.И.Н.,*** срещу Определението на КнРС от 15.12.2020 г., постановено по ЧНД № 1394/2020 г. по описа на съда, с което на основание чл.243 ал.5 НПК е потвърдено Постановлението на КнРП от 5.11.2020 г. за прекратяване на наказателното производство за извършено престъпление по чл.216 ал.1 НК. В жалбата е посочено, че извода на съда за правилност и обоснованост на прекратителното постановление не могат да бъдат споделени поради пълно противоречие в мотивите на атакуваното определение между две последователни изречения на стр.1-ва от него и поради противоречие  между възприетото от съда за твърдение от пострадалия за престъпление оп чл.206 ал.1 НПК и фактите по едлото, както и че не е обсъдено възприетото от прокурора за приложение на чл.9 ал.2 НК в постановлението. По тези съображения се моли за отмяна на определението и на прекратителното постановление и връщане делото на прокурора с даване на указания по приложението на закона.

Жалбата е допустима като подадена в 7-дневния срок по чл. 243 ал.6 НПК и от надлежна страна и ще се разгледа по същество.

След запознаване с контролирания съдебен акт и доказателствата по делото, в рамките на законовите му правомощия по чл.243 ал.7 и 8 във вр. с ал.6 НПК, Кюстендилският окръжен съд приема от фактическа и правна страна следното:

Предмет на съдебен контрол в настоящото производство е определението на КнРС и потвърденото с него постановление на КнРП за прекратяване на наказателното производство.

Досъдебното производство е образувано с Постановление на КнРП от 2.09.2020 г. за това, че на 5.08.2020 г. в гр.Кюстендил противозаконно е повредена чужда вещ – счупено е ляво странично огледало на лек автомобил, собственост на жалбоподателя В.И.Н. - престъпление по чл.216 ал.1 НК.

В периода от образуване на досъдебното производство до настоящия момент са  извършени  релевантните процесуално-следствени действия. Събрани са писмени и гласни доказателства – разпити на свидетелите:пострадалия  В.Н., **/очевидец на деянието и разпознала извършителя/, ***/ отишлият на място полицейски служител по обаждане на Н. на тел.112/,  Протокол за предупреждение от 19.08.2020 г. по чл.65 ЗМВР на *** и Справка за съдимост на ***, съгласно която той е неосъждан/реабилитиран/.

 С процесното Постановление от 5.11.2020 г. на КнРП е прекратено наказателното производство по посоченото досъдебно производство с цифрово посочено правно основание за това чл.243 ал.1 т.1 във вр. с чл.24 ал.1 т.1 НПК.

От разследването и събраните доказателства е установена следната фактическа обстановка: На 5.08.2020 г. около обяд жалбоподателят Н. отишъл пред канцелариите на „Общински пазари“- Кюстендил да плати такса, където била и св.***, чакаща за същото. Н. отишъл дотам с автомобила си „Фолксваген“ с ДК № КН 88 27 ВР, който паркирал наблизо до посочените канцеларии. Докато чакал, покрай автомобила му минал непознат за него мъж/разпознат от св.** като **/, който счупил страничното огледало на автомобила и започнал да дърпа предните чистачки. Тогава Н. тръгнал към ***/с неустановена от него към този момент самоличност/ и го запитал какво му пречи колата. На това **ов му отвърнал:“Какво сега, искаш да ме биеш ли?“ Като видял, че ** е агресивен, Н. отговорил отрицателно, но ** го блъснал с ръце в гърдите, при което Н. отстъпил назад и се отдалечил. Тогава се намесила св.**, която се развикала и ** си тръгнал.

Малко след това по обаждане на Н. дошъл автопатрул от РУ-Кюстендил, в чийто състав бил *** и Н. му разказал за случилото се. ** не бил установен на мястото.  Св.** е заявил при разпита си като свидетел, че счупеното странично огледало е било с паднало стъкло, а чистачките са били здрави. Н. при разпита си като свидетел е заявил, че сам си е поправил огледалото, като е поставил такова втора употреба, което струвало 50 лв.

 При така установеното от фактическа страна прокурорът е приел възникнал спор за паркиране между Н. и *** и че двете страни били изнервени и проявили агресия един към друг, а нанесената щета е на ниска стойност, поради което е приложима разпоредбата на чл.9 ал.2 НК. Тъй като по делото е представено медицинско свидетелство от Н., в постановлението прокурорът е приел още, че липсват данни от него за причинена средна или тежка телесна повреда на Н.. По тези съображииня с постановлението е прекратено наказателното производство.

С проверяваното определение е потвърдено прекратителното постановление, като І-инстанционният съд е приел, че разследването е проведено в пълнота и че постановлението е обосновано и законосъобразно.

Въззивният съд се съгласява единствено с тези правни съображииня на районния съд, които намира за правилни и законосъобразни. В останалата част от мотивите на определението се съдържат общи изрази, както и противоречия, едно от които е посоченото в жалбата на Н..

 Въпреки това обаче като краен резултат атакуваното определение е правилно. С настоящото определение  ще се внесе корекция само в неговите мотиви.

За прецизност на изложението въззивният съд намира за необходимо да посочи, че не споделя възприетото в постановлението, че е възникнал спор за паркиране между ***, тъй като единственият свидетел-очевидец – св.** не е съобщила за такъв факт. Нещо повече – установено е, че преди появата на **  Н. е паркирал вече автомобила си, а св.***е заявил, че автомобилът не е пречел на движението от мястото, където е бил паркиран. Освен това е установено също, че ** се е движил пеша.

 Настоящият състав намира за законосъобразно възприетото от прокурора в постановлението, че е налице хипотезата на чл.9 ал.2 НК. За прецизност на изложението въззивният съд намира за необходимо да посочи, че не споделя възприетото в постановлението, че е възникнал спор за паркиране между **, тъй като единственият свидетел-очевидец – св** не е съобщила за такъв факт. Нещо повече – установено е, че преди появата на **  Н. е паркирал вече автомобила си, а св.** е заявил, че автомобилът не е пречел на движението от мястото, където е бил паркиран. Освен това е установено също, че *** се е движил пеша. Тази корекция във фактологията обаче не се отразява на правилността на постановлението.

 Съдът в настоящото определение ще изложи собствените си съображения за приложимостта на чл.9 ал.2 НК по следния начин: Разпоредбата на чл.9 ал.2 НК предвижда , че не е престъпно деянието, което, макар и формално да осъществява признаците на  престъпление, поради своята малозначителност не е обществено опасно или неговата обществена опасност е явно незначителна. Като се съпостави тази разпоредба с посочените в нея две алтернативи и установените по делото факти, настоящият състав приема, че е налице втората алтернатива на чл.9 ал.2 НК. Безспорно е установено, че *** е повредил чужда движима вещ, като е счупил страничното огледало на автомобила на Н.. Повредата се изразява в падане стъклото на огледалото. Самият жалбоподател Н. е заявил, че го е подменил за огледало втора употреба и това му е струвало ** лв.

Като взе предвид обстоятелствата, при които деянието е осъществено и стойността на причинената вреда от повреждането на вещта – ** лв., както и личността на извършителя/неосъждан, реабилитиран/, въззивният съд приема, че обществената опасност на деянието е явно незначителна.  За престъплението по чл.216 НК не е предвидена възможност за налагане на наказание по административен ред, което е предвидено за други престъпления в чл.218 б НК. Но все пак на *** е съставен Протокол за предупреждение по ЗМВР.

  Като обобщение, по посочените съображения в прекратителното постановление на прокурора на посоченото правно основание то е обосновано и законосъобразно. Погрешното цифрово посочване на престъплението, за което се прекратява наказателното производство, съдът възприема за техническа грешка, която не се отразява на неговата правилност.  Затова като правилно и законосъобразно постановлението следва да се потвърди, което е сторил КнРС с обжалваното определение, но по изложените в настоящото определение съображения за това. Несподелянето на правните съображения в определението на КнРС в крайна сметка не се отразяват на неговата правилност като краен резултат.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 243 ал.8 НПК, Кюстендилският окръжен съд

                            О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 ПОТВЪРЖДАВА Определението на КнРС от 15.12.2020 г., постановено по ЧНД № 1394/2020 г. по описа на съда.

Определението е окончателно.

                                                  

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                            ЧЛЕНОВЕ: