Решение по дело №436/2018 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 153
Дата: 20 ноември 2019 г. (в сила от 10 декември 2019 г.)
Съдия: Борислава Славчева
Дело: 20181620200436
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

 

 

                                     Р   Е   Ш   Е  Н   И   Е        

 

 

                                               

 

 

                                         Гр.Лом, 20.11.2019г.

                     

 

                       В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

       Ломски районен съд, втори наказателен състав, в открито съдебно заседание  на  тридесет и първи януари  две хиляди и деветнадесета, година, в състав:

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ : Б.СЛАВЧЕВА

 

 

      при секретаря Л.П., като се запозна с докладваното от съдията Славчева АНД № 436/18г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното :

 

        Административнонаказаното дружество „БУЛФОРС КОНСУЛТ“ ЕООД, ЕИК …., със седалище и адрес на управление гр.Лом, ул.“Славянска“ № 35, ет.1, ап.1, представлявано от управителя си А.Т.А., обжалва издаденото от Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Монтана Д. В. П. Наказателно постановление № 12-001303 от 18.09.2018г., с което на осн. чл.85, ал.4 във вр. с чл.81, ал.2 от Закона за насърчаване на заетостта, му е наложено административно наказание „ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ”, в размер на 1 000лв /хиляда лева/, за извършено административно нарушение на чл.74е, ал.3 от Закона за насърчаване на заетостта.

       В с.з. административнонаказаното дружество не се представлява. Постъпила е Писмена защита от процесуалният представител на дружеството, в която се прави искане за възобновяване на съдебното следствие, тъй като не е изяснена фактическата обстановка по делото и отмяна на издаденото НП, като неправилно и незаконосъобразно. 

      Въззиваемият не се явява, изпраща процесуален представител в лицето на ст.юрисконсулт С. К., която взема становище за неоснователност на  жалбата, моли съда да потвърди издаденото НП, като правилно и законосъобразно, а жалбата да бъде оставена без уважение.

      Доказателствата по делото са писмени и гласни.

      Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното :

        С Наказателно постановление № 12-001303 от 18.09.2018г. на Директора на Д „ИТ” гр.Монтана на административнонаказаното дружество „БУЛФОРС КОНСУЛТ“ ЕООД, ЕИК …., със седалище и адрес на управление гр.Лом, ул.“Славянска“ № 35, ет.1, ап.1, представлявано от управителя си А.Т.А., на осн. чл.85, ал.4 във вр. с чл.81, ал.2 от Закона за насърчаване на заетостта, му е наложено административно наказание „ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ”, в размер на 1 000лв /хиляда лева/, за извършено административно нарушение на чл.74е, ал.3 от Закона за насърчаване на заетостта, а именно за това, че при извършена проверка на място на 14.08.2018г. и на 22.08.2018г. по документи е констатирано, че дружеството, регистрирано като предприятие, осигуряващо временна работа, не отговаря на изискванията на чл.74е, ал.2, т.7 от ЗНЗ – няма сключена групова застраховка в размер на 200 000лв или банкова гаранция в размер на 200 000лв за вземанията на работниците и служителите, които ще бъдат наемани от тях за осигуряване на временна работа. Нарушението е констатирано с Протокол от извършена проверка от 22.08.2018г.

          В с.з. управителят на дружеството и процесуалният представител на административнонаказаното лице – адв.П. не се явяват. В представената Писмена защита адв.П. моли съда да възобнови съдебното следствие, тъй като намира, че делото не е изяснено от фактическа страна и не е попълнено с достатъчно доказателствен материал. Като алтернативо прави искане за отмяна на издаденото НП, тъй като не е налице извършено административно нарушение.

      Процесуалният представител на въззиваемият ст.юрисконсулт С. К. оспорва подадената жалба, която намира изцяло за неоснователна. Намира, че извършеното административно нарушение е доказано по безспорен и категоричен начин, поради което моли съда да издаде решение с което потвърди НП изцяло, като правилно и законосъобразно.

      Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

       Разгледана по същество жалбата се явява неоснователна.

       От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установи по категоричен и безспорен начин следната фактическа обстановка :

       На 14.08.2018г. св.М.Т. *** извършила проверка във връзка с получено писмо от Агенцията по заетостта за спазване на трудовото законодателство на място в „Булфорс Консулт“ ЕООС гр.Лом, ул.“Славянска“ № 35, ет.1, ап.1, че дружеството не е представило копие от сключена застраховка или банкова гаранция в размер на 200 000лв за вземания на работници и служители, които ще бъдат наемани от тях. На място св.Т. попълнила Призовка, с която призовала управителя на дружеството да се яви в ДИТ гр.Монтана на 22.08.2018г. за представяне на документи, като доказателство, че дружеството отговаря на изискванията на чл.74е, ал.2, т.7 от ЗНЗ и я връчила на управителя А..

       На 22.08.2018г. А. *** и написал Сведение, в което посочил, че фирмата няма никаква дейност и никога не е функционирала.

        В  присъствието на св.В.Х. и на управителя на дружеството, св.М.Т. съставила Протокол за извършена проверка и АУАН № 12-001303 от 22.08.2018г., в който описал констатираното нарушение на чл.74е, ал.3 от ЗНЗ, които били връчени на А. за запознаване и становище.

        Впоследствие възоснова на съставеният АУАН, АНО – Директора на Д „ИТ” гр.Монтана издал обжалваното НП № 12-001303 от 18.09.2018г., с което на осн.чл.85, ал.4 във вр. с чл.81, ал.2 от Закона за насърчаване на заетостта, на А. му е наложено административно наказание „ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ”, в размер на 1 000лв /хиляда лева/, за извършено административно нарушение на чл.74е, ал.3 от Закона за насърчаване на заетостта,

      Горното се установява от фактическа страна от събраните по делото писмени доказателства, както и от показанията на разпитаните в с.з. свидетели М.Т. и В.Х., които съдът кредитира, като обективни, последователни, и намиращи се във връзка, както по между си, така и с останалите събрани по делото доказателства.

      Съгласно разпоредбата на чл.6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установеният ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено от закона за наказуемо с административно наказание налагано по административен ред. Следователно деянието обявено за административно нарушение трябва да е извършено виновни –умишлено или непредпазливо, като законодателят е предвидил непредпазливите деяния да се наказват само в предвидените от закона случай.

       В нормата на чл.74е, ал.1 от ЗНЗ законодателят е регламентирал, че дейността по осигуряване на временна работа се осъществява въз основа на регистрация в Агенцията по заетостта, за която могат да кандидатстват местни физически или юридически лица, както и чуждестранни юридически лица, осъществяващи търговска дейност в Република България, които отговарят на изчерпателно изброени в нормата на чл.74е, ал.2 от ЗНЗ условия, като в т.7 едно от тези условия е именно наличието на сключена групова застраховка в размер 200 000 лв. или банкова гаранция в размер 200 000лв за вземанията на работниците и служителите, които ще бъдат наемани от тях за осигуряване на временна работа. В разпоредбата на ал.3 пък е посочено, че лицата трябва да отговарят на условията по ал.2 през целия период на регистрация.

        Законодателят е предвидил в нормата на чл.81, ал.2 от ЗНЗ, че на всяко предприятие, което осигурява временна работа в нарушение на изискванията на глава осма "а", се налага „Глоба“, съответно „Имуществена санкция“, в размер от 1 000лв /хиляда лева/ до 2 500лв /две хиляди и петстотин лева/, а при повторно нарушение - от 2 500лв /две хиляди и петстотин лева/ до 5 000лв /пет хиляди лева/.

         От събраните по делото писмени и гласни доказателства безспорно бе установено, че дружествотоБУЛФОРС КОНСУЛТ“ ЕООД, ЕИК …., със седалище и адрес на управление гр.Лом, ул.“Славянска“ № 35, ет.1, ап.1 е осъществил състава на нарушението по чл.74е, ал.3 от ЗНЗ, като при извършена проверка на място на 14.08.2018г. и на 22.08.2018г. по документи е констатирано, че дружеството, регистрирано като предприятие, осигуряващо временна работа, не отговаря на изискванията на чл.74е, ал.2, т.7 от ЗНЗ – няма сключена групова застраховка в размер на 200 000лв или банкова гаранция в размер на 200 000лв за вземанията на работниците и служителите, които ще бъдат наемани от тях за осигуряване на временна работа.   

        С оглед направените възражения, че е отпочната процедура по отписване на дружеството, като предприятие осигуряващи временна работа, от представените писмени доказателства се установява, че тази процедура е започната едва след съставяне на АУАН, а именно 24.08.2018г.

       В случая съдът намира, че правилно АНО е ангажирал отговорността на административнонаказаното дружество, по реда на чл.81, ал.2 от ЗНЗ, като наложеното административно наказание „Глоба“ е в минималния предвиден в закона размер от 1 000лв /хиляда лева/.

        Водим от горното, съдът намира, че подадената жалба се явява неоснователна и като такова следва да бъде оставена без уважение, а издаденото НП да бъде потвърдено изцяло, като правилно и законосъобразно, за това и

 

 

 

 

 

                                      Р  Е  Ш  И  :

               

 

 

           ПОТВЪРЖДАВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 12-001303 от 18.09.2018г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Монтана Д. П., с което на жалбоподателят „БУЛФОРС КОНСУЛТ“ ЕООД, ЕИК …, със седалище и адрес на управление гр.Лом, ул.“Славянска“ № 35, ет.1, ап.1, представлявано от управителя си А.Т.А., на осн. чл.85, ал.4 във вр. с чл.81, ал.2 от Закона за насърчаване на заетостта, му е наложено административно наказание „ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ”, в размер на 1 000лв /хиляда лева/, за извършено административно нарушение на чл.74е, ал.3 от Закона за насърчаване на заетостта, като ПРАВИЛНО и ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

       Решението може да се обжалва пред Административен съд гр.Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните, за неговото изготвяне.

    

       След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на

Директора на Д „ИТ”  гр.Монтана за сведение и изпълнение.

 

 

        

                                                                          РАЙОНЕН  СЪДИЯ :