Определение по дело №1/2020 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 3
Дата: 13 януари 2020 г.
Съдия: Румяна Вълчева Райкова
Дело: 20203600600001
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 7 януари 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

 

№ ...3.........                       13.01.2020г.                       гр.Шумен

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Шуменският окръжен съд,                                               наказателна колегия

На тринадесети януари                                    две хиляди и двадесета година

В закрито заседание  в следния състав:

 

    Председател: Светлин Стефанов

  Членове: 1. Румяна Райкова

2. Соня Стефанова

Сложи за разглеждане докладваното от окръжния съдия Р.Райкова

ВЧНД № 1 по описа за 2020г.

За да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 345 ал.1 вр. чл.249 ал.3  вр. чл.248 ал.5 т.1 от НПК.

Постъпил е частен протест от прокурор при Районна прокуратура – гр.Велики Преслав срещу Определение №109 от 10.12.2019г. по НОХД №296/2019г. на Великопреславския районен съд, с което е прекратено съдебното производство и е върнато делото на РП – Велики Преслав за отстраняване на допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните права на обвиняемия. Счита разпореждането за необосновано и незаконосъобразно, излага съображенията си затова и моли да бъде отменено.

Частният протест е подаден в срока по чл.342 ал.1 от НПК, поради което е процесуално допустим.

Частният протест е неоснователен.

ШОС за да се произнесе по обосноваността и законосъобразността на обжалваното определение взе предвид следното от фактическа страна:

В Районен съд – Велики Преслав е образувано НОХД № 296/2019г. срещу М.А.М. за извършено от него престъпление от общ характер наказуемо по чл.159 ал.2 вр. чл.26 ал.1 от НК. С разпореждане № 457 от 05.11.2019г. съдията-докладчик насрочил разпоредително заседание за решаване на въпросите по чл.248 ал.1 от НПК. На 10.12.2019г. след изслушване становищата на прокурора, подсъдимия и неговия защитник, съдът с атакуваното определение прекратил съдебното производство и върнал делото на РП – Велики Преслав за отстраняване на констатираните процесуални нарушения, а именно липсата на описана по ясен и непротиворечив начин фактическа обстановка, която да съдържа посочване на всички съставомерни признаци на престъплението.

Поради това ВПРС счел, че ОА не отговаря на изискванията на чл.246 от НПК и на ТР №2/2002г. на ОСНК, съобразно което подсъдимият се защитава срещу фактите и именно фактическото отразяване на елементите от състава на престъплението рамкира обвинението. Счел, че е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуалните права на обвиняемия и поради това върнал делото на ВПРП за отстраняването му.

ШОС, след като съобрази горните обстоятелства и материалите по делото, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, за да се произнесе съобрази следното: Видно от обвинителния акт, въз основа на който е образувано първоинстанционното производство, при изключително прецизно изложен логичен и последователен анализ на действията по разследването и събраните доказателства в обстоятелствената част на обвинителния акт, действително липсва излагане на възприетата от прокурора фактическа обстановка със съответните действия с които именно подсъдимият е извършил посоченото в диспозитива на обвинителния акт продължавано престъпление по дати и действия включени в елементите от обективната страна на състава на престъплението, в което е обвинен.

Ръководната практика на ВКС е категорична и Районният съд я е съобразил правилно – винаги когато в обстоятелствената част на обвинителния акт липсват посочените в чл.246 ал.2 от НПК и ТР №2/2002г. на ОСНК задължителни факти, които поставят рамката на обвинението, срещу което се защитава подсъдимия, е налице съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като се нарушава правото на защита на обвиняемия – това са престъплението извършено от обвиняемия с неговите действия или бездействия, с времето и начинът на извършването му. Това е изискване на закона и поради това липсата на фактите, дори и при изложен обстоятелствен анализ на извършените действия по разследването и последователен анализ на събраните доказателства, нарушава правото на защита на обвиняемия. Обстоятелството, че подсъдимият и неговият защитник били поискали споразумение, посочено от прокурора в протеста, не означава априори, че подсъдимият е разбрал фактите по обвинението. Нещо повече - в случая при липса на имуществени вреди са били налице условията за внасяне на предложение по чл. 375 от НПК от страна на прокурора. В същото време, когато делото се разглежда по реда на глава ХХVIII от НПК, съдът е обвързан от фактическите положения, посочени в постановлението. Ако ВПРС беше удовлетворил искането на защитата и подсъдимия делото да бъде разгледано по реда на глава ХХVIII  от НПК, съдът щеше да е изправен пред хипотезата да разглежда производство в рамките на фактически положения, които не са налице в обстоятелствената част на внесения обвинителен акт.

Нарушението е отстранимо във фазата в която е допуснато – при съставянето на обвинителния акт и поради това правилно ВПРС е прекратил съдебното производство и е върнал делото на ВПРП. Следва да бъде съставен нов обвинителен акт /или по преценка на прокурора постановление с предложение за освобождаване от наказателна отговорност по чл.78а от НК съобразно чл.375 от НПК/, в който освен вече изложения обстоен анализ на разследването и доказателствата, да се включи и фактическа обстановка отразяваща възприетите от прокурора за установени факти, съответни и на диспозитива на обвинението.

Предвид гореизложеното, съдът счита, че протестираното определение е правилно, законосъобразно и обосновано и като такова следва да бъде потвърдено, като протеста срещу него бъде оставен без уважение.

Поради това и на основание чл.345 ал.1 вр. чл.249 ал.3  вр. чл.248 ал.5 т.1 от НПК, ШОС

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение №109 от 10.12.2019г. по НОХД №296/2019г. на Великопреславския районен съд, с което е прекратено съдебното производство и е върнато делото на РП – Велики Преслав за отстраняване на констатирани процесуални нарушения.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

Да се съобщи писмено на страните, за изготвяне на настоящото определение.

 

 

 

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

                                                                                                            2.