Решение по дело №4485/2010 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 2059
Дата: 30 ноември 2010 г. (в сила от 22 януари 2011 г.)
Съдия: Искър Николаев Искъров
Дело: 20102120204485
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 ноември 2010 г.

Съдържание на акта

   Р Е Ш Е Н И Е 

№ …..                                                30.11.2010 г.                               ГРАД БУРГАС

В ИМЕТО НА НАРОДА

БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД                                 НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ

                                                                                   ІХ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ  

На 30.11.2010 година

В публично заседание, в следния състав:

                                                                      Председател: ИСКЪР ИСКЪРОВ

Секретар: П.С.-М.

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия И. Искъров НАХД № 4485 по описа за 2010 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 375 и сл. НПК и е образувано по повод постановление от 05.11.2010 г. на прокурор при БРП, с което е внесено предложение обв. Б.И.Е. с ЕГН ********** да бъде освободен от наказателна отговорност за престъпление по чл. 343, ал. 1, б. “б”, вр. чл. 342, ал. 1 НК, вр. чл. 20, ал. 2 ЗДвП, като му бъде наложено административно наказание по реда на чл. 78а НК.

В съдебно заседание представител на БРП, редовно уведомена, не се явява и не ангажира допълнителни доказателства.

Обв. Е. – лично и чрез защитника си, не оспорва описаната в постановлението фактическа обстановка от обективна страна и правната квалификация на деянието по обвинението, но счита, че обвинението не е доказано от субективна страна и моли за признаването му за невиновен по повдигнатото му обвинение или – при условията на евентуалност – за налагане на минимално наказание по чл. 78а НК, като също не ангажира допълнителни доказателства.

От събраните в хода на наказателното производство доказателства - материалите по ДП № 331/2010 г. по описа на сектор “ПП” при ОД на МВР – Бургас, приложени и приети по делото, се установява следната фактическа обстановка:

Обв. Е. не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а НК.

Обв. Е. е наказван три пъти за извършени от него нарушения на ЗДвП, като от 2007 г. същият не е извършвал други нарушения на ЗДвП. 

Обв. Е. понастоящем е безработен.

На 31.05.2010 г., около 15.15 ч., свид. К. Д. С. и приятелката му - свид. Е. В. Д. пътували със собствения на свид. С. мотоциклет “Хонда CBR 1000F” с рег. № А 2206 В, като се движели по ПП 1-9 в посока от к.к “Слънчев бряг” към гр. Бургас. Мотоциклетът бил управляван от свид. С., а свид. В. седяла зад него. Зад тях със, със скорост от около 73 км/ч. се движел лек автомобил, марка “Форд Ф250” с peг. № А 7957 ВН – собственост на свид. К. К. И., който бил управляван от обв. Е..

Времето било облачно, а пътната настилка била влажна.

По време на движението им, преди отбивката за гр. Каблешково, намираща се след кв. “Сарафово”, мобилният телефон на свид. С. звъннал и последният - усещайки вибрацията му, решил да спре и да отговори на повикването въпреки, че пътното платно не позволявало спиране, тъй като в този участък липсвали отбивки и до десния край на платното имало поставена пътна мантинела, отстояща на 0,50 см. от него, като между мантинелата и платното имало затревен пътен банкет. Въпреки това свид. Станев подал десен мигач, непосредствено след което спрял вдясно върху платното за движение – до банкета, и изгасил двигателя на мотоциклета. В този момент – преди още двамата да са си били свалили каските от главите – мотоциклетът бил ударен отзад от движещия се зад него лек автомобил, управляван от обв. Е., който с оглед скоростта си на движене не успял своевременно да предотврати удара, въпреки че към момента на възприемане на спрелия мотоциклет все още се намирал извън опасната зона за спиране на управлявания от самия него лек автомобил. След удара обв. Е. незабавно излязъл от него и отишъл до пострадалите свидетели С. и Д., за да провери състоянието им. Малко след това на местопроизшествието пристигнали полицейски служители, както и медицински екип на МБАЛ - Бургас. Последният откарал свидетелите С. и Д. в болницата за оказване на спешна медицинска помощ, като както от обв. Е., така и от свидетелите С. и Д. била взети кръвни проби за употреба на алкохол. При извършения впоследствие химически анализ на така взетите кръвни проби, не се установила употреба на алкохол от обвиняемия или от пострадалите мотоциклетисти към момента на настъпване на произшествието.

Също така впоследствие се установило, че в резултат на настъпилото ПТП свид. Д. е получила счупване на напречните израстъци на трети и четвърти лумбални прешлени, довело до трайно затруднение на движението на снагата за срок от около 2-3 месеца при обичаен ход на оздравителния процес, а свид. С. е получил контузия на главата и тялото, довели до временно разстройство на здравето неопасно за живота. Така полученото увреждане на свид. Д. следва - с оглед вида, продължителността му и последиците от него – да бъде квалифицирано като средна телесна повреда по см. на чл. 129, ал. 2 НК.

Изложената фактическа обстановка безспорно се установява от събраните в хода на наказателното производство доказателства, обективирани в гласните – безпротиворечивите и последователни, както сами по себе си, така и едни спрямо други относно горните факти и обстоятелства, показания на свидетелите И., С. и Д. /на л. 13-15 по описа на материалите по ДП № 331/2010 г. на сектор “ПП” при ОД на МВР – Бургас/ и обясненията на обв. Е. /на л. 6 по описа на материалите по ДП № 331/2010 г. на сектор “ПП” при ОД на МВР – Бургас/, и в писмените /на л. 11, 17-25, 29, 32, 35, 60, 62-67, 69 и 71 по описа на материалите по ДП № 331/2010 г. на сектор “ПП” при ОД на МВР - Бургас/ доказателствени средства, както и от заключенията на вещите лица по извършените физикохимични, съдебномедицински и автотехническа експертизи /на л. 28, 31, 34, 37, 38, 40, 41 и 43-49 по описа на материалите по ДП № 331/2010 г. на сектор “ПП” при ОД на МВР – Бургас/.

С оглед така установената по делото фактическа обстановка, съдът намира, че на посочените съгласно обвинението дата и място, с деянието си обв. Е. действително е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 343, ал. 1, б. “б”, вр. 342, ал. 1 НК, вр. чл. 20, ал. 2 ЗДвП, тъй като на 31.05.2010 г., около 15.15 ч., на ПП І-9, км. 229, в посока от кв. “Сарафово” към гр. Бургас, в зоната на пътен възел Каблешково, при управление на лек автомобил, марка “Форд Ф250” с рег. № А 7957 ВН, е нарушил правилата за движение, визирани в чл. 20, ал. 2 ЗДвП, несъобразявайки скоростта си на движение с конкретните атмосферни условия и с характера и интензивността на движението, като в резултат на това е допуснал ПТП с мотоциклет “Хонда CBR 1000F” с рег. № А 2206 В, управляван от К. Д. Станев с ЕГН **********, с което по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на Е. В. Д. с ЕГН **********, изразяваща се в счупване на напречните израстъци на трети и четвърти лумбални прешлени, довело до трайно затруднение на движението на снагата за срок от около 2-3 месеца при обичаен ход на оздравителния процес.

От субективна страна деянието е извършено от обв. Е. при форма на вината непредпазливост по см. на чл. 11, ал. 3 НК – обвиняемият не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но с оглед скоростта си на движение и конкретните атмосферни условия и характера и интензивността на движението, е бил длъжен и е могъл да ги предвиди.  

За извършеното от обв. Е. престъпление законът – чл. 343, ал. 1, б. “б” НК,  предвижда наказание ЛОС до три години или ПРОБАЦИЯ. С оглед така установеното от закона по вид и размер наказание за престъплението на обвиняемия, както и предвид установеното чисто съдебно минало на обвиняемия и обстоятелството, че същият не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава 8, раздел ІV НК и от деянието му по това обвинение няма причинени съставомерни имуществени вреди, съдът намира, че в случая по отношение на обвиняемия са налице всички предпоставки за освобождаването му от наказателна отговорност за това престъпление с налагане на административно наказание на осн. чл. 78а, ал. 1 НК, предвиждаща административно наказание ГЛОБА от 1 000 до 5 000 лв.

При определяне конкретния размер на наказанието по чл. 78а, ал. 1 НК, съдът съобрази от една страна ниската степен на обществена опасност на обвиняемия, предвид изразените от него съжаление и разкаяние за стореното и оказаното пълно съдействие в хода на наказателното производство, както и съобрази обстоятелството, че към настоящия момент обвиняемият е безработен, а от друга страна – съдът съобрази и степента на обществена опасност на самото деяние, която въпреки вида на последното и последиците от него, в конкретния случай също се явява относително невисока с оглед установеното наличие на съпричиняване от страна на водача на мотоциклета, който е спрял внезапно, без да има основателна причина за това (за да проведе разговор по мобилния си телефон) и на място, непозволяващо безопасно за движението по пътя спиране (върху пътно платно без отбивка и без достатъчно широк банкет), с което също е допринесъл за настъпването на процесното ПТП, а оттук – и за причинените на пострадалата пътничка телесни увреждания.

С оглед горните си констатации, съдът намира, че целите на наказанието по чл. 36 НК ще бъдат постигнати в пълна степен, като на обв. Е. бъде наложено само административното наказание ГЛОБА, предвидено в чл. 78а, ал. 1 НК, но не и административното наказание по чл. 78а, ал. 4, вр. чл. 343г, вр. чл. 343 НК – ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВОУПРАВЛЕНИЕ НА МПС, като така наложеното административно наказание ГЛОБА следва да бъде определено в минимален размер - 1 000 (ХИЛЯДА) лева.

Предвид признаването на обв. Е. за виновен по повдигнатото му обвинение, направените по делото разноски общо в размер на 279,40 лв. – за възнаграждения на вещите лица по съдебномедицинските и автотехническата експертизи и за изготвяне на фотоалбум, на осн. чл. 189, ал. 3 НПК следва да бъдат възложени в тежест на обв. Е..

Мотивиран от горното и на осн. чл. 378, ал. 4, т. 1 НПК, съдът

                                                    Р  Е  Ш  И:

ПРИЗНАВА Б.И.Е. – роден на *** ***, живущ ***, турчин, български гражданин, с основно образование, неженен, безработен, неосъждан, с ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 31.05.2010 г., около 15.15 ч., на ПП І-9, км. 229, в посока от кв. “Сарафово” към гр. Бургас, в зоната на пътен възел Каблешково, при управление на лек автомобил, марка “Форд Ф250” с рег. № А 7957 ВН, е нарушил правилата за движение, визирани в чл. 20, ал. 2 ЗДвП, като в резултат на това е допуснал ПТП с мотоциклет “Хонда CBR 1000F” с рег. № А 2206 В, управляван от К. Д. С. с ЕГН **********, с което по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на Е. В. Д. с ЕГН **********, изразяваща се в счупване на напречните израстъци на трети и четвърти лумбални прешлени, довело до трайно затруднение на движението на снагата за срок от около 2-3 месеца при обичаен ход на оздравителния процес – престъпление по чл. 343, ал. 1, б. “б”, вр. чл. 342, ал. 1 НК, вр. чл. 20, ал. 2 ЗДвП, поради което и на осн. чл. 78а, ал. 1 НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 1 000 /ХИЛЯДА/ лева.

ОСЪЖДА, на осн. чл. 189, ал. 3 НПК, Б.И.Е. – с посочена по-горе самоличност, да заплати в полза на държавата направените по делото разноски в размер на 279,40 лева.

Решението подлежи на обжалване и протестиране пред БОС в 15-дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Верно с оригинала! П.М.