Решение по дело №240/2019 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 46
Дата: 17 март 2020 г. (в сила от 10 април 2020 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20197120700240
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 декември 2019 г.

Съдържание на акта

     Р Е Ш Е Н И Е

гр.Кърджали, 17.03. 2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд Кърджали, в съдебно заседание на деветнадесети февруари две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  АНГЕЛ МОМЧИЛОВ

                                                                             ЧЛЕНОВЕ:   АЙГЮЛ ШЕФКИ

                                                                                                   МАРИЯ БОЖКОВА

 

                                                                                                                                                                                              

при секретаря Павлина Петрова

и с участието на прокурор Бонка Василева от ОП Кърджали

като разгледа докладваното от съдия БОЖКОВА к.а.н.д.№ 240 по описа за 2019 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал.1, предл. 2-ро от ЗАНН,  във вр. с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Л.А.Е. – гражданин на ***, подадена чрез процесуален представител по пълномощие. Оспорва се Решение № 153/ 30.10.2019 г., постановено по а.н.д. № 255/ 2019 г. по описа на РС – Момчилград. Претендира се неправилност на съдебния акт поради неправилно приложение на материалния закон и необоснованост. Твърди се, че Районният съд не е анализирал в съвкупност събраните по делото доказателства. Сочи се, че от доказателстватапо делото се установява, че касаторът не владее български език, което не било взето предвид от решавашия съдебен състав. Оспорва се, като неправилен, извода на РС – Момчилград, че лицето предявило АУАН на касатора му е разяснило съдържанието на този акт. Твърди се, че от събраните по делото доказателства ставало ясно, че това е извършено от друго лице – Ц. С. Иска се да се отмени оспореното решение и се постанови решение, с което да се отмени наказателното постановление на началник РУ - Кирково към ОДМВР – Кърджали. В съдебно заседание, редовно призован, касаторът нее се явява и не се представлява. От пълномощник е постъпила молба за даване ход на делото, становище за изясненост от фактическа страна и съображения в подкрепа на касационната жалба.

Ответникът – Началник РУ – Кирково към ОДМВР – Кърджали, редовно призован, не се явява, не се представлява и не взема становище по касационната жалба.

Представителят на ОП – Кърджали дава мотивирано заключение за неоснователност на касационната жалба и правилност на обжалваното решение на РС – Кърджали.

Касационният съд, след проверка на оспореното решение, констатира следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от страна по а.н.д. № 255/ 2019 г. по описа на РС – Момчилград, за която оспореното решение е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, е неоснователна по следните съображения:

С оспореното част от решението РС – Момчилград е изменил НП № НП № 19- 0318- 000418/ 01.10.2019г. на Началник РУ- Кирково към ОДМВР- Кърджали, с което на Л.А.Е., *** гражданин, роден на ***г., с адрес- ***, на осн.чл.175 ал.1 т.4 от ЗДвП, са  наложени административни наказания- “глоба” в размер на 100 лева, както и “лишаване от право да управлява МПС” за срок от 3 месеца, за допуснато нарушение на чл.103 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/,като е намалил размера на наложените наказания- “глоба” в размер от 100 лева на 50 лева, и  “лишаване от право да управлява МПС” за срок от 3 месеца на 1 месец.

РС – Момчилград е изложил мотиви за компетентност на административнонаказващият орган и липса на съществевни нарушения при съставяне на АУАН и издаване на НП. Конкретно е посочил, че при съставянето на АУАН съдържанието на същия е било разяснено на *** език, който санкцинираното лице разбира.

За да намали размера на наложените наказания е приел, че техният размер не е съобразен с тежестта на самото нарушение, както и с подбудите и мотивите за извършването на същото, и личността на нарушителя. Посочил е, че по делото не се установи жалбоподателят и друг път да е допуснал подобно нарушение (въпреки показанията на свидетелите и за друг подобен случай със същото лице), т.к. не са представени писмени доказателства в тази насока.

При правилно установена фактическа обстановка РС –Кърджали обосновано е направил извод за законосъобразност на наказателното постановление на началник  РУ – Кирково към ОДМВР – Кърджали. В съответствие със събраните писмени и гласни доказателства решаващият съд е приел, че е доказано извършването на описаното в наказателното постановление нарушение на ЗДвП.

В касационната жалба се твърди, че Районният съд не е съобразил, че касаторът не владее български език и съдържанието на АУАН и НП не му е било предадено на разбираем от него език. Този довод се опровергава от записаното в АУАН и НП, че текста на двата акта е разянен на разбираем за лицето език (***). Също така и от показанията на актосъставителя – С. Б., че съдържанието на АУАН е било преведено на касатора на *** език от Д. К. – служител на ТОЛ, който е вписан и като свидетел на отказа на лицето да получи АУАН. На следващо място, жалбата до РС – Момчилград и касационната жалба са написани на български език и подписани от лицето. В случай, че то не владее български това следва да е указано и тези два документа, като е вписано и на какъв език му е разяснено тяхното съдържание. От изложеното следва, че посочеинят довод не се подкрепя със събраните доаателства и касаторът не е бил лишен от право на защита, а е узнал за съдържанието на съставените актове за нарушение по ЗДвП на разбираем за него език – ***. Това обстоятелство, както и наличието на компетентност на актосъставителя и административнонаказващият орган са били съобразени от Районния съд. Решението, с което е изменено наказателното постановление на началник РУ – Кирково  към ОДМВР – Кърджали е правилно, валидно и допустимо и следва да се остави в сила.

Ето защо и на основание чл. 221, ал.2, предл.1-во от АПК, във вр. с чл.63, ал.1, предл. 2-ро от ЗАНН, Административният съд

         

 

Р    Е    Ш    И  :

 

 

Оставя в сила Решение № 153/ 30.10.2019 г., постановено по а.н.д. № 255/ 2019 г. по описа на РС – Момчилград.

          Решението е окончателно.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.    

 

                                                                                         2.