Решение по дело №134/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 683
Дата: 6 април 2021 г. (в сила от 6 април 2021 г.)
Съдия: Петър Георгиев Касабов
Дело: 20217180700134
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 януари 2021 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

 

 

№ 683 

гр. Пловдив, 06.04. 2021 год.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВХХVI състав в открито заседание на единадесети март през две хиляди двадесет и първа година в състав:

                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА

  ПЕТЪР КАСАБОВ

 

при секретаря М.Г. и участието на прокурора БОРИС МЕНДЕВ, като разгледа докладваното от съдията ПЕТЪР КАСАБОВ к.н.а.х дело № 134 по описа на съда за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:

І. Производството и становищата на страните:

1.Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

2. Образувано е по касационна жалба, предявена от Териториална дирекция на Националната агенция по приходите /ТД на НАП/ – Пловдив, чрез процесуалния представител – юрисконсулт А., срещу решение № 260587 от 19.11.2020 г., постановено по а.н.д № 3725 по описа за 2020 г., на Районен съд - Пловдив, VIII – ми наказателен състав, с което е отменено наказателно постановление № 494732-F524964/13.02.2020 год., издадено от директор на дирекция „Обслужване“ на ТД на НАП - Пловдив, с което на „МЕРТИ – 17“ ЕООД, на основание чл.125, ал.5 от ЗДДС във връзка с чл.125, ал.3 от Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ е наложено административно наказание – „имуществена санкция“ в размер на 500 лева на основание чл. 179, ал.1, предл.4 от ЗДДС.

Касаторът счита, че обжалваното решение е неправилно и незаконосъобразно. Оспорва се изводът на районния съд, че са налице предпоставките деянието да бъде квалифицирано като „маловажен случай“. Иска се отмяна на обжалваното съдебно решение и потвърждаване на издаденото наказателно постановление.  Претендира се присъждане на съдебни разноски и се прави възражение за прекомерност на разноските на другата страна.

3. Ответникът по касационната жалба – „МЕРТИ – 17“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: с. Браниполе, ул. "Дружба" №4, представлявано от управителя - Х.Н.Ф., чрез адвокат Г. К., в отговор поддържа становище за неоснователност на жалбата и моли оспореният съдебен акт да бъде оставен в сила. Също така навежда доводи, че административно нарушение в случая въобще не е извършено, тъй като дружеството е подало в срок съответните декларации и регистри. Сочи се, че при констатирани несъответствия органът е следвало да даде указания за отстраняването им, а не да налага административно наказание.  Претендира се присъждане на съдебни разноски за първата инстанция.

4. Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура - гр. Пловдив дава заключение, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

ІІ. По допустимостта на касационната жалба:

5. Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява ДОПУСТИМА.

ІІІ. Фактите по делото:

6. Районният съд е бил сезиран с жалба предявена от „МЕРТИ – 17“ ЕООД срещу НП  № 494732-F524964/13.02.2019 год., издадено от директор на дирекция „Обслужване“ на ТД на НАП - Пловдив. Наказателното постановление е издадено въз основа на АУАН № F524964 от 12.11.2020 г., съставен от М.Д.П.– на длъжност инспектор по приходите при ТД на НАП – Пловдив.

Обективираните в акта констатации се свеждат до следното: При извършена проверка на 15.10.2019 г. в ТД на НАП - Пловдив било установено, че „МЕРТИ – 17“ ЕООД, регистрирано по ЗДДС лице, не е спазило установения от закона срок за подаване на отчетни регистри по смисъла на чл. 124 от ЗДДС в ТД на НАП - Пловдив за данъчен период 01.09.2019 г. - 30.09.2019 г. до 14.10.2019 г. включително. Регистри по смисъла на чл.124 от ЗДДС били подадени от дружеството на 06.11.2019 г. в ТД на НАП - Пловдив по електронен път с вх.№16004109136/06.11.2019 г., с което бил нарушен текстът на чл.125, ал.5 от ЗДДС във връзка с чл.125, ал.3 от ЗДДС.

Описаната в АУАН фактическа обстановка е възприета изцяло от административнонаказващия орган, който на осн. 179, ал. 1 от ЗДДС е наложил на нарушителя имуществена санкция в размер на 500 лв.

7. В хода на съдебното производство пред районния съд е разпитан актосъставителят, който  в показанията си потвърждава изложеното в акта. Уточнява, че е установил нарушение на задължението за подаване на пълния набор от документи по смисъла на чл. 114 от Правилника за прилагане на ЗДДС. Потвърждава, че от дружеството е бил подадена информация с писмо по електронна поща, регистрирано в приходната администрация.

8. Като част от административната преписка е представени писмо от 14.10.2019 г., с което по електронен път от страна на „МЕРТИ – 17“ ЕООД до ТД на НАП – Пловдив се сочи да са изпратени справка – декларация  и отчетни регистри за месец септември. Според потвърждение от деловодната система на ТД на НАП – Пловдив, писмото е регистрирано с вх. № РД-24-519#1/15.10.2019г., с отбелязани приложения: „Декларация Мерти – 17; Договор за счетоводно обслужване с Мерти – 17; Пълномощно Мерти – 17 ООД; Справка Декларация по ДДС Мерти – 17.

Приложена е също и молба с дата 14.14.2019 г. (вероятно 14.11.2019 г.), подадена от управителя на дружеството до ТД на НАП – Пловдив, с която се моли поради технически причини справка – декларация  и отчетни регистри за месец септември да бъдат приети по електронен път на електронния адрес на приходната администрация.

9. При така установената фактическа обстановка районният съд е приел, че нарушението е установено безспорно като от обективна, така и от субективна страна без да са допуснати съществени процесуални нарушения, но предвид спецификите на казуса са налице предпоставките деянието да бъде квалифицирано като „маловажен случай“.

ІV. От правна страна:

10. По отношение на въведените в обстоятелствената част на касационната жалба възражения, районният съд е изложил подробни мотиви. Фактите по делото са обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота както писмените доказателства, така и събраните гласни доказателства по делото. Фактическите констатации се подкрепят от събраните доказателства. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, районният съд е направил обоснован изводи относно приложението както на материалния, така и на процесуалния закон.

Правилата на чл. 125 от ЗДДС (прил. ред. ДВ, бр. 105 от 2014 г.) регламентират задължение за деклариране на данъка до 14-о число включително на месеца, следващ данъчния период, за който се отнасят. Това задължение се изпълнява чрез подаване на справка - декларация по ал. 1, към която задължително се прилагат отчетните регистри по чл. 124 от ЗДДС, въз основа на които е съставена, а в приложимите случай заедно  с VIES-декларация по чл. 125, ал. 2 от ЗДДС.

Декларациите по ал. 1 и 2 и отчетните регистри по ал. 3 се подават по електронен път при условията и по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс освен в случаите на ал. 13 и чл. 126, ал. 4, 7 и 8. /чл. 125, ал. 7/.

Според чл. 113, ал. 4 от ППЗДС регистрираните лица предоставят отчетните регистри по чл. 124, ал. 1 от ЗДДС и на технически носител, респективно по електронен път по параметри и изискванията към структурата на файловете, определени в приложение №12.

Към процесния период законодателят е поставил задължение за своевременно деклариране на релевантни за данъчното облагане данни от дейността на лицето като е установил формата на деклариране и способът за изпълнение - подаване заедно на хартиен носител и на технически носител или по електронен път до 14-о число включително на месеца, следващ данъчния период, за който се отнасят. Така поставеното задължение не търпи частично изпълнение. Тоест подаването на регистри без справка - декларация или справка - декларация без регистри и/или VIES-декларация, когато се изисква, респ. подаване само чрез един от предвидените способи, води до едно и също административно нарушение по чл. 125, ал. 5 от ЗДДС - недеклариране на данък, по реда и в срока установен от закона. Именно за това нарушение, под формата на бездействие - лице, което, като е длъжно, не подаде справка-декларацията по чл. 125, ал. 1, декларацията по чл. 125, ал. 2, отчетните регистри по чл. 124 или не ги подаде в предвидените срокове, в санкционната норма на чл. 179, ал. 1 от ЗДДС е предвидено налагане на административно наказание. Очертаният фактически състав обосновава извода, че нарушението може да бъде в две алтернативни форми на изпълнително деяние - недеклариране на данъка въобще или декларирането му извън законоустановения срок.

При това положени, с оглед липсата на доказателства, че задълженото лице е изпълнило поставените от закона изисквания по деклариране на данъка за месец септември 2019 г., не може да бъде споделена позицията, че административно нарушение не е извършено. Представените разпечатки от кореспонденция чрез електронна поща, в случая сочат на намерение у представляващите търговеца лица да изпълнят задължението за деклариране, но след като данъчната информация не е била подадена по предвидения ред и способи в цялост до изтичане на законоустановения срок, без съмнение установеното от контролните органи административно нарушение е извършено. В този аспект, каза се,  изводите на районния съд са правилни и законосъобразни. Правилен е и решаващият извод, че в случая са налице обстоятелства, който обосновават прилагането на чл. 28 от ЗАНН.

За маловажен случай на административно нарушение може да се приеме това административно нарушение, което с оглед липсата на вредни последици или незначителността му и с оглед другите смекчаващи отговорността обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от съответния вид (арг. чл. 93, т. 9 НК във връзка с чл. 11 ЗАНН). В конкретиката на настоящия казус са налице именно смекчаващи отговорността обстоятелства, разкрити от поведението на представляващите търговеца лица. Последните явно са предприели действия, преди изтичане на законоустановения срок, в посока представяне на съответната данъчна информация пред органите на приходната администрация. Подобно поведение не се явява насочено към погазване реда на държавно управление, а показва непреднамерена воля за изпълнение на поставеното от закона задължение. Макара желаният резултат да не е постигнат и в крайна сметка да е било извършено административно нарушение, не може да се игнорира фактът, че случаят носи по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от съответния вид. Като е съобразил това районният съд е издал постановил валиден, допустим и правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

V. По съдебните разноски.

11. В хода на настоящото производство ответникът е заявил претенция за присъждане на съдебните разноски пред първата инстанция. Решението на районния съд не съдържа произнасяне по разноските, макар че от страна на жалбоподателя в производството на 13.08.2020г. в открито съдебно заседание е била отправена надлежна претенция в тази насока. Посочената празнота подлежи на преодоляване чрез искане за допълване на решението в частта за разноските, подадено в законоустановения срок за оспорване на решението пред съда, който го е постановил. В случая жалбоподателят – ответник в настоящото производство, не е процедирала по този ред, а се е задоволил да отправи претенцията си в отговора на касационната жалба. Преценката дали отправеното искане е допустимо и основателно, в частност дали се явява годно да възбуди производството по чл. 248 от Гражданския процесуален кодекс във вр. чл. 144 от АПК и чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, на първо място се дължи от районния съд, поради което следва му да бъде изпратено за произнасяне по компетентност. Ответникът не е заявил претенция за присъждане на съдебни разноски в настоящото производство, поради което произнасяне в тази насока не се дължи.

Ето защо, Административен съд Пловдив, ХХVI състав,

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА  решение № 260587 от 19.11.2020 г., постановено по а.н.д № 3725 по описа за 2020 г., на Районен съд - Пловдив, VIII – ми наказателен състав.

Изпраща за разглеждане от Районен съд - Пловдив, VIII – ми наказателен състав, искането на „МЕРТИ – 17“ ЕООД за допълване в частта за разноските на решение № 260587 от 19.11.2020 г., постановено по а.н.д № 3725 по описа за 2020 г.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       

 

ЧЛЕНОВЕ:           1.

                       

                          

                   2.