Определение по дело №1279/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1387
Дата: 1 юни 2023 г. (в сила от 1 юни 2023 г.)
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20237180701279
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 май 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 1387/1.6.2023г.

 

гр. Пловдив

 

Административен съд – Пловдив, ХVІ-ти състав, в закрито съдебно заседание на първи юни, две хиляди двадесет и трета година, в състав:                                                

СЪДИЯ: Христина Юрукова

като разгледа докладваното от съдия Юрукова административно дело № 1279 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Съдебното производство по делото е образувано по искова молба, подадена от П.П.А., ЕГН **********,***, чрез адвокат Д.,***, против Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи гр. Пловдив с иск да бъдат осъдена да му заплати сума в размер на 2000 лева за причинени неимуществени вреди и 50 лева имуществени, причинени му от „цялата дейност на органите на полицията“ и за нарушени правата по КЗПЧ в клуб „Б.“, гр. Пловдив на 06.05.2023г.

С разпореждане № 3430/29.05.2023г. по делото съдът е оставил без движение исковата молба и е дал указания за отстраняване на нередовностите.

Постъпило е допълнение към исковата молба с рег. № 11852/30.05.2023г.

От исковата молба и нейното допълнение се установява, че като фактически основания за претендираните вреди се сочат действия на органите на ОДМВР Пловдив по извършен обиск, като се твърди, че са налице обективни елементи от фактическия състав на чл.2, ал.1, т.2 от ЗОДОВ за извършени действия в нарушение на чл.5, § 1 от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи и в следствие на това са му причинени имуществени и неимуществени вреди, при пряката им причинна връзка с извършените спрямо него действия.

При така заявените фактически основания на исковата претенции, съдът намира, че твърдените като вредоносни действия на държавните органи - органи на ОДМВР Пловдив, не попадат в обхвата на чл.1, ал.1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ), тъй като не се касае за незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност. Касае се за действия на органи по чл. 2, ал. 1 от ЗОДОВ (правозащитни органи) и съответно за разглеждането на исковата претенция срещу тях не е предвиден специален ред, поради което същите следва да се разгледат по общия исков ред на ГПК. Следва да се има предвид заявената ясно и несъмнено в исковата молба и нейното уточнение от ищеца квалификация на вредоносна дейност като такава по чл.2, ал.1, т.2 от ЗОДОВ - вреди, причинени на граждани от нарушаване на права, защитени от чл. 5, § 2 - 4 на Конвенцията. Решаващо за подсъдността е видът на вредоносното действие - във връзка с административна или с правозащитна дейност.

Гореизложено обосновава извод, че Административен съд Пловдив не е компетентен да разгледа исковата претенция по делото, тъй като същата е подсъдна на общия съд. Тъй като предявеният конкретен размер на исковите претенции е общо 2050 лв., исковата молба следва да бъде изпратена на родово подсъдния районен съд (арг. от чл. 2, ал. 3 от ЗОДОВ, във вр. с чл. 103 и чл. 104, т.4 от ГПК).

Съобразно правилата на местната подсъдност по чл.105 от ГПК, исковата молба следва да бъде изпратена на Районен съд Пловдив.

Воден от изложеното и на основание чл.135, ал.1 и 2 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ИЗПРАЩА по подсъдност на Районен съд Пловдив исковата молба на П.П.А., ЕГН **********,***, чрез адвокат Д.,***, против Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи гр. Пловдив и уточняваща молба от 30.05.2023г.

ПРЕКРАТЯВА производство по адм.д. № 1279/2023г. на Административен съд Пловдив.

Определението не подлежи на обжалване. Препис от същото да се изпрати на ищеца.

 

СЪДИЯ :