Решение по дело №1119/2019 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 27
Дата: 4 февруари 2020 г. (в сила от 24 юни 2020 г.)
Съдия: Мартин Димитров Кючуков
Дело: 20195640201119
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер        27                                    04.02.2020г.                             град Хасково

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Хасковският Районен съд                                                             наказателен състав

На тринадесети януари                                 през две хиляди и двадесета година

В публичното заседание в следния състав :

                                      Председател: Мартин Кючуков                     

Секретар Велислава Ангелова

Прокурор

като разгледа докладваното от Председателя

АНД № 1119 по описа за 2019 година

                        Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

                     Обжалвано е Наказателно постановление № 19-1253-000168 от 08.05.2019г. на Началник на група към ОДМВР - Хасково, с което за нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП и на основание чл.175 ал.3 пр.1 предл.1 от ЗДвП е наложил на М.В.М. ЕГН ********** *** административно наказание „глоба” в размер на 200 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 6 месеца.

Недоволен от така наложеното наказание е останал жалбоподателят М., поради което го обжалва в срок. Същият го счита за незаконосъобразно и неправилно. АУАН бил съставен в нарушение на чл.52 и от ЗАНН. Административно-наказващият орган е пристъпил към издаване на НП, без да провери акта с оглед на неговата законосъобразност и обоснованост и без да прояви активност за разследване на спорните обстоятелства и събиране на необходимите доказателства. Също така в НП липсвали императивно предвидените от чл.57 от ЗАНН реквизити. НП било необосновано. Както и неправилно бил приложен законът. Цитира се практика на РС-Хасково на други състави по аналогични казуси.

Иска се изцяло да се отмени наказателното постановление.

Жалбоподателят, редовно призован, не се явява. За него се явява адв.Ч., редовно упълномощен.

Ответникът по жалбата – ОД-МВР-Хасково не изпращат представител.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

На 15.05.2018г година в с.Узунджово св.С.Т. и св.В.М. – и двамата мл.автоконтрольори, носели дежурство, когато спрели за проверка лек автомобил „Опел Зафира” с рег.№**********, собственост на „Мини Мар Инвест“ ЕООД, управляван от М.М.. Водачът представил Разрешение за временно движение №*********, валидно до 12.05.2018г., т.е с изтекъл срок.

На водача М. бил съставен АУАН серия Д №516000/15.05.2018г. – в негово присъствие и връчен лично. Въз основа на АУАН е било издадено и атакуваното НП.

Тази фактическа обстановка е относително безспорна и се потвърждава и от разпита на свидетелите В.М. и С. Т..

                     При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

Министерството на вътрешните работи, чрез своите органи е длъжно да осъществява цялостен контрол и когато се установи, че нарушителят е извършил деянието виновно, наказващият орган издава наказателно постановление, с което налага на нарушителя съответно административно наказание в съответствие с разпоредбата на чл.53 от  ЗАНН.

С оглед чл.140 ал.1 от ЗДвП по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

В наказателното постановление, при описване на деянието, изрично е посочено, че при проверката е установено, че управляваното от жалбоподателя  МПС лек автомобил „Опел Зафира”, не е регистрирано по надлежния ред.

                     Съдът прие за установено извършването на описаното в АУАН и НП административно нарушение.

                     Автомобилът на М. „Опел Зафира“ е имал регистрационни табели /т.нар.“временни номера“/, те са били поставени на определените за това места, но са били с изтекъл срок на валидност.

                     Според настоящия състав движението с МПС, което е с изтекли номера е равнозначно на движение с нерегистрирано МПС. Това се отнася както за случаите на движение с временни номера, така и при движение с транзитни номера, които също са валидни само за определен период време. След изтичането му, независимо, че МПС има регистрационни табели, те са вече с изтекъл срок на валидност, което е равнозначно на движение с нерегистрирано МПС.

                      Действително РС-Хасково в Решение №261/07.08.2019г. по АНД №632/2019г. в мотивите си приема, че систематическото тълкуването на чл.140 ал.1 от ЗДвП вр.чл.175 ал.1 т.1 от ЗДвП обосновава извода, че съществували само 3 варианта, които могат да се санкционират – когато МПС не е регистрирано по надлежния ред; когато МПС е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер или когато табелите с регистрационен номер не са поставени на определените за това места.

                     В случая обаче тази практика не е относима точно за конкретния случай, защото жалбоподателят е бил санкциониран по чл.175 ал.3 от ЗДвП. Тази разпоредба предвижда, че водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв.

Санкционният текст е правилно определен от АНО.

Както съдът посочи по-горе движението с изтекли временни номера или изтекли транзитни номера е равнозначно на движение с нерегистрирано МПС. И точно тази хипотеза урежда санкционната норма на чл.175 ал.3 предл.1 от ЗДвП.

На жалбоподателя е наложена глоба в размер на 200 лв. и 6 месеца лишаване от право да управлява МПС. Това са минималните размери на кумулативно предвидените наказания, което значи, че АНО е обсъдил отговорността на М. при пълен превес на смекчаващите отговорността обстоятелства. Това е най-благоприятния за жалбоподателя вариант. Няма как съда да определи по-леко по вид или размер наказание. Ето защо съдът счете наказанията за правилно определени както квалификационно, така и по вид и размер.

Наказателното постановление се явява правилно и законосъобразно и като такова ще следва да бъде потвърдено.

По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

Р Е Ш И :

 

 

                     ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-1253-000168 от 08.05.2019г. на Началник на група към ОДМВР - Хасково, с което за нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП и на основание чл.175 ал.3 пр.1 предл.1 от ЗДвП е наложил на М.В.М. ЕГН ********** *** административно наказание „глоба” в размер на 200 лева и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 6 месеца.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред АС-гр.Хасково, в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

 

                                                           Районен съдия: /п/ не се чете

Вярно с оригинала!

Секретар: В.А.