Решение по дело №82/2019 на Районен съд - Велики Преслав

Номер на акта: 260019
Дата: 20 ноември 2020 г. (в сила от 26 февруари 2021 г.)
Съдия: Дияна Димова Петрова
Дело: 20193610200082
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 март 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

20.11.2020 год.

 

Номер . . . . . . . . . . .                                   Година 2020                 Град Велики Преслав

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Великопреславският районен съд                                                 първи състав

На 27 (двадесет и седми) август                                                    Година 2020

В публично съдебно заседание, в следния състав:

          Председател Дияна Петрова

Секретар Женя Проданова,

Прокурор . . . . . . . . . . . . . . .,

като разгледа докладваното от съдия Петрова

АН дело номер 82 по описа за 2019 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН, образувано въз основа на жалба от И.И.Т. с ЕГН **********, с адрес *** срещу Наказателно постановление №18-0323-001254/12.02.2019 г., издадено от Началник РУ гр.В.П.при ОД на МВР - Ш..

В жалбата се съдържат доводи за неправилност и незаконосъобразност на наказателното постановление, като издадено при съществени процесуални нарушения и при неправилно и необосновано прилагане на материалния закон. Предвид изложеното се иска от съда наказателното постановление да бъде отменено изцяло.

В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от редовно упълномощен защитник. Защитникът поддържа изложеното в жалбата допълва, че обжалва частично НП само по отношение на нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП, същото не било доказано, от субективната страна, поради което моли НП да бъде отменено в тази му част. 

Въззиваемата страна не се представлява в съдебно заседание, в придружителното писмо  на основание чл.60 от ЗАНН, излага становище, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи, не са допуснати нарушения на процесуалния и материалния закон и моли съда същото да бъде потвърдено.

Съдът, като обсъди материалите по приложената административнонаказателна преписка и събраните по нея, и в хода на съдебното производство гласни и писмени доказателства, прецени ги поотделно и в тяхната съвкупност, установи от фактическа страна следното: на 21.09.2018 г. в 16.10 часа в гр.Върбица, обл.Ш. по ул.“Септемврийско въстание“ до дом №21, жалбоподателят управлявал лек автомобил л.а.“Ф.Т.“ с рег.№Н......, собственост на „Р.“ЕООД, ЕИК ......с управител и собственик – М.И.Т. син на жалбоподателя. При проверката извършена от служители на РУ-В.Преслав- Г.Т. и И.И. освен собствеността на автомобила и самоличността на водача, било установено че  била прекратена регистрацията на автомобила на осн. чл.143, ал.15 от ЗДвП на 26.06.2018 г. - служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство. Жалбоподателят, в качеството си на управител и собственик на „И.Л.“ЕООД на 26.03.2018 г. прехвърлил собствеността на процесното МПС на „Р.“ЕООД, ЕИК ....... Новият собственик не е изпълнил задълженията си в законоустановения срок да регистрира автомобила в ОДМВР-Ш.. Освен това автомобила не бил представен за годишен технически преглед. За установеното св.Г.Т., съставил на жалбоподателя АУАН за нарушения по чл.140, ал.1, пр.1 и чл.147, ал.1 от ЗДвП. След постановяване на отказ за образуване на досъдебно производство от РП-В.П.с постановление от 30.01.2019 г. и въз основа на акта било издадено и обжалваното НП, с което на жалбоподателя за нарушения по чл.140, ал.1 от ЗДвП и по чл.147, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.3, пр.първо от ЗДвП от същия закон са наложени административни наказания ”Глоба” в размер на 200.00 лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за шест месеца и на основание чл.185 от ЗДвП е наложено административно наказание ”Глоба” в размер на 20.00 лева.

Описаната фактическа обстановка се установява от приложените по делото писмени доказателства, които са непротиворечиви.

При така установените фактически положения, съдът намира от правна страна следното:

            По допустимостта на жалбата:

            Последната е подадена от надлежно лице, имащо качеството на нарушител в законоустановения 7-дневен срок, ето защо същата е допустима.

            Относно основателността на жалбата:

            Разгледана по същество, жалбата е ОСНОВАТЕЛНА. В тази насока, съдът взе предвид следното:

АУАН и НП са издадени от компетентни органи по смисъла на чл.189 от ЗДвП съгласно Заповед №8121з-515/14.05.2018 г.

При съставянето на АУАН и издаване на НП не са допуснати нарушения на процесуалния закон. При съставянето на акта и издаването на наказателното постановление са спазени сроковете по чл. 34, ал. 2 от ЗАНН и не са допуснати съществени нарушения на административно наказателнопроцесуалните правила, които да налагат отмяна на последните.

При съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление съдът не констатира процесуални нарушения от категорията на съществените, които налагат отмяна на санкционния акт на процесуално основание. Процедурата по чл. 40 от ЗАНН, по съставянето и връчването на акта за установяване на административно нарушение формално е законосъобразно проведена, макар в случая наказателното постановление да е издадено в хипотезата на чл. 36, ал. 2 ЗАНН, тъй като въз основа на постановление на прокурор при РП-В.П.е отказано образуването на досъдебно производство по същия случай. Този прокурорски акт, ведно с материалите по прокурорската преписка е изпратен на административно-наказващия орган, където е получен и регистриран на 04.12.2019 г. Следователно постановлението за отказ да се образува досъдебно производство е акта, въз основа на който е образувано настоящото административно-наказателно производството, в който случай не са издава АУАН, макар де факто да е издаден и такъв, който се сочи, като основание за издаване на атакуваното НП. Спазени са и давностните срокове по чл. 34 от ЗАНН. С разпоредбата на чл. 34, ал. 3 от ЗАНН е предвидено административноказателното производство да се прекрати, ако в шестмесечен срок от съставянето на акта не е издадено наказателно постановление. В случая този шестмесечен срок към момента на издаване на обжалваното НП не е изтекъл, тъй като, както вече се посочи е налице хипотезата на чл. 36, ал. 2 от ЗАНН, която предвижда, че " без приложен акт административнонаказателна преписка не се образува освен в случаите, когато производството е прекратено от съда или прокурора или прокурорът е отказал да образува наказателно производство и е препратено на наказващия орган ". Настоящият случай е точно такъв, защото с изпратеното на АНО постановление от 30.01.2019 г. на прокурор в Районна прокуратура – В.П.е отказано образуването на досъдебно производство за престъпление от общ характер, поради което шестмесечния срок за издаването на НП е спазен. Обжалваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган, в кръга на неговите правомощия, спазена е формата и редът за издаването му, а по съдържанието си отговаря на изискванията на чл. 57 от ЗАНН, установяваща изискуемите реквизити.

Настоящата инстанция счита, че разпоредбата на чл. 175, ал.3 от ЗДвП освен санкционна, е и материалноправна, защото в себе си съдържа и описание на нарушението, за което се предвиждат посочените в нея санкции. В случая административно-наказващият орган, като  е посочил че описаното в НП деяние е нарушение на разпоредбата на чл.140, ал.1 от ЗДвП, която е обща и не съдържа състав на административно нарушение, вместо директно да посочи, че е извършено нарушение по чл. 175, ал.3 от ЗДвП е допуснал нарушение на процесуалните правила. Критерият, по който се разграничават съществените от несъществените нарушения, е преценката доколко това нарушение е довело до накърняване на правото на защита на наказаното лице. В настоящият случай в наказателното постановление се съдържа подробно описание на нарушението и фактическите обстоятелства, при които то е извършено и това не е накърнило правото на защита на жалбоподателя, поради което същото не е съществено.

При издаване на обжалваното Наказателно постановление е допуснато нарушение на материалния закон, налагащо неговата отмяна.

АНО е приел, че жалбоподателя на инкриминираната дата е управлявал МПС – л.а.“Ф.Т.“ с рег.№Н......, което не е регистрирано по надлежния ред, т.к регистрацията му била прекратена служебно на 26.06.2018 г. на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП /неизпълнение от страна на новия собственик на задълженията по ЗДвП за регистрация на МПС/. Съгласно разпоредбата на чл.175, ал.3 от ЗДвП наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер. От събраните по делото доказателства се установи по безспорен начин, че жалбоподателят е управлявал посочения в акта и в наказателното постановление лек автомобил, който е бил със служебно прекратена регистрация, т.е същия не е регистриран по надлежния ред в РБългария. От материалите по делото, не се установява жалбоподателя да е знаел, че регистрацията на автомобила е прекратена служебно. В хода на прокурорската проверка се установява, че  жалбоподателя не е знаел за прекратяването.

При преценка на субективната страна на административното нарушение, съдът съобрази и разпоредбата на чл. 143, ал.15 от ЗДвП, която предвижда, че служебно се прекратява регистрацията на пътни превозни средства, чийто собственик в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство в  случая в ОДМВР-Ш.. По делото липсват каквито и да е доказателства собственикът на автомобила да е бил уведомен по някакъв начин за това обстоятелство, а от там и жалбоподателя. Следователно не може да се направи извод, че към датата на извършване на проверката водачът е знаел, че управлявания от него автомобил е със служебно прекратена регистрация, респективно жалбоподателят не е осъществил от субективна страна състава на посоченото от АНО по чл. 140, ал.1 от ЗДвП административно нарушение.

С оглед на изложеното обжалваното наказателно постановление се явява необосновано и недоказано и само на това основание подлежи на отмяна в обжалваната му част в останалата част същото е влязло в сила.

Отнемането на контролни точки не фигурира нито сред принудителните административни мерки, нито сред наказанията по ЗДвП, което означава, че отнемането на контролни точки не е санкция, която би подлежала на самостоятелно обжалване, а фактическо действие с контролно – отчетен характер, което изпълнява предупредителна и информационно – статистическа функция. Контролните точки се отнемат само въз основа на влязло в сила наказателно постановление, а единствената възможност за тяхното възстановяване е неговото успешно обжалване и отмяна на наложеното наказание. При отнемане на контролни точки съответния административен орган действа в условията на обвързана компетентност, като поведението му се предопределя от факта на налагане на наказание за извършеното нарушение.

Ето защо обжалваното НП следва да бъде отменено в обжалваната му част, като неправилно и незаконосъобразно.

В настоящото производство не са претендирани разноски от страните, поради което съдът не дължи произнасяне.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

                                                           Р     Е     Ш     И :

 

           

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №18-0323-001254/12.02.2019 г., издадено от Началник РУ гр.В.П.при ОД на МВР – Ш.,  в частта с която на И.И.Т. с ЕГН **********, с адрес *** за нарушение по чл.140, ал.1 от Закона за движение по пътищата и на основание чл.175, ал.3, пр.1 от същия закон са наложени административни наказания ”Глоба” в размер на 200.00 лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за шест месеца,  като неправилно и незаконосъобразно.

          Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, с жалба пред А.С.гр. Ш. по реда на глава XII от Административнопроцесуалния кодекс, на касационните основания, предвидени в НПК.

 

           

                                                                                                     Районен съдия: