Решение по дело №786/2019 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 146
Дата: 16 октомври 2019 г. (в сила от 14 февруари 2020 г.)
Съдия: Стефка Томова Пашова
Дело: 20195310200786
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 Град Асеновград, 16.10.2019г

 

ЧЕТВЪРТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ с председател СТЕФКА ПАШОВА, като разгледа  в открито съдебно заседание на 14.10.2019г.- четиринадесети октомври две хиляди и деветнадесета година, при участието на секретаря Стела Караманова, докладваното от председателя на съдебния състав, нахд № 786.2019г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Обжалвано е НП № 16-002559 от 02.07.2019г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“, с което на „Саламандър 11“еоод, ЕИК: ********* със седалище и адрес на управление:с.Белозем, община Раковски, ул.“***“ № 12, е наложена имуществена санкция в размер на 2500 лева – две хиляди и петстотин лева, за нарушение по чл. 62 ал.1 вр.чл. 1, ал.2 от „Кодекса на труда“.

 

По същество:

Жалбоподателят, редовно призован, не изпраща процесуален представител по делото. В депозираната от него жалба се иска отмяна на обжалваното НП като незаконосъобразно, предвид на това, че е наложена имуществена санкция в прекалено висок размер.

Въззиваемата страна, представлявана от старши юрисконсулт Тодоринска, пледира за потвърждаване на обжалваното НП като постановено при спазване на административно –производствените правила и като законосъобразно.

 

По процедурата:

АУАН е съставен на 13.06.2019г. за нарушение, сочено за извършено на 28.05.2019г., а НП за него е издадено на 02.07.2019г., с което от обективна страна, съдът намери, че са спазени сроковете по чл.34 от ЗАНН.

АУАН е съставен в присъствието на представител на нарушителя  и на свидетел по установяване на административното нарушение, като екземпляр от него му е надлежно връчен.

АУАН съдържа изскуемите от чл.42 от ЗАНН реквизити, а  НП – тези по чл.57, ал.1 от ЗАНН.

АУАН и НП са съставени от компетентни органи, съгласно чл. 399, ал.1 и чл.416, ал.1 и ал.5 от КТ.

При служебна проверка, съдът не констатира допуснати съществени нарушения на административно – производствените правила, поради което и разгледа делото по същество.

 

От фактическа страна:

На 28.05.2019г. била извършена проверка от служители при ОИТ- Пловдив, в обект  на контрол, ресторант „Водопада“ в с.Бачково, стопанисвано от „Саламандър 11“еоод, като в хода на проверката на работа като работник – кухня е допусната В.Л.Г., ЕГН – **********, която миела чинии  и имала работно облекло.

Същата попълнила собственоръчно справка по чл. 402 от КТ, в която посочила, че работи от 28.05.2019г. на длъжност „работник - кухня“, с работно време от 8-17 часа, трудово възнаграждение в размер на 560 лева, и 1 почивен ден седмично, която справка е попълнена на 28.05.2019г. в 13,00 часа.

При извършена проверка по документи се установило, че същата няма сключен трудов договор. От снетото от управителя на дружеството – работодател писмено обяснение се установява, че след проверката, лицето не  се е явявало на работа и не може да бъде открито, за сключване на трудов договор.

За това административно нарушение е съставен акт за установяване на административно нарушение, както и е издадено и обжалваното НП.

 

По доказателствата:

 Така приетите за установени факти по делото, съдът намери за доказани от показанията на свидетеля Н.И.Б. - актосъставител, които кредитира като логични, последователни, непротиворечиви и подкрепени и от писмените доказателства по делото, а именно: декларация по чл. 402 от КТ, декларация от управителя на „Саламандър 11“еоод, Заповед № З- 0058 от 11.02.2014г., които съдът кредитира като надлежно приобщени и достоверни.

 

От правна страна:

При така приетите за установени факти по делото, от правна страна съдът намери, че дружеството- работодател, е допуснало  до работа, на 28.05.2019г. в негов обект, работно място и при уговорени параметри на трудово правоотношение – престиране на труд при работно време, възнаграждение и отпуски и длъжност, работинчката В.Г., без да е сключило с нея трудов договор, при наличие на трудово правоотношение, с което от обективна страна е осъществила състава на административно нарушение по чл.62, ал.1, вр.чл. 1, ал.2 от КТ.

При императивна норма на чл. 1, ал.2 от КТ, че трудовите правоотношение се уреждат само като трудови, при задължение за сключване на писмен трудов договор при наличие на трудови правоотношения и липсата на такъв, при полагане на труд в хипотеза на трудово правоотношение, каквото е възникнало по силата на КТ между В.Г. и „Саламандър 11“еоод като работодател, при законово задължение за действие, с изпълнително деяние чрез бездействие, е осъществен състав на адм.нарушение по чл.62, ал.1 вр.чл.1, ал.2 от КТ, за което законосъобразно е била ангажирана административно –наказателната отговорност на дружеството – работодател, като субект на административното нарушение.

При това, че се касае за обективна и безвиновна отговорност, субективен елемент не се изследва, а този тип отговорност, е законово предвидена.

Предвид на това съдът намери, че законосъобразно е била ангажирана административно – наказателната отговорност на дружеството – жалбоподател.

По отношение на преценката за липса на маловажност на случая, то същата е законово изключена от разпоредбата на чл.415в, ал.2 от КТ, която се явява специална правно норма по отношение на общата норма на чл. 28 от ЗАНН и на следващо място, такава от по-висок ранг, поради което и първата дерогира приложението на втората, имаща общ характер.

 

По отношение на размера на наложената имуществена санкция за това административно нарушение, наложена в размер на 2500 лева, то съдът намери същата за завишена, предвид на това, че са налице единствено смегчаващи отговорността обстоятелства – първо нарушение, малка продължителност на същото, видно от попълнената справка по чл.402 от КТ, както и липсата на настъпили щети, поради което и съдът намери, че наложеният размер от 2500 лева, при липса на утежняващи отговорността обстоятелства, се явява несъобразен с разпоредбите на чл. 23-27 от ЗАНН, поради което и размерът й следва да бъде намален до минималния законово предвиден такъв от 1500 лева,в който смисъл следва да бъде изменено обжалваното НП в тази му част и да бъде потвърдено в останалата такава.

С оглед на горното и на основание чл. 63 ал.1 от ЗАНН,

Съдът

РЕШИ:

 

 ИЗМЕНЯВА НП № 16-002559 от 02.07.2019г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“, с което на „Саламандър 11“еоод, ЕИК: ********* със седалище и адрес на управление:с.Белозем, община Раковски, ул.“***“ № 12, е наложена имуществена санкция в размер на 2500 лева – две хиляди и петстотин лева, за нарушение по чл. 62 ал.1 вр.чл. 1, ал.2 от „Кодекса на труда“, като  НАМАЛЯВА размера на наложената имуществена санкция от 2500 лева на 1500 лева – хиляда и петстотин лева и  ПОТВЪРЖДАВА НП в останалата му част.

Решението да се съобщи на жалбоподателя и на въззиваемата страна.

Същото подлежи на обжалване пред Административен съд- град Пловдив, в 14 – дневен срок от неговото съобщаване на страните, по реда на глава 12 от АПК, на касационните основания, визирани в НПК.

 

 

Районен съдия: