Решение по дело №5013/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 7
Дата: 3 януари 2020 г. (в сила от 10 април 2020 г.)
Съдия: Мая Николова Стефанова
Дело: 20192120205013
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  

 

№ 7                                                       03.01.2020 г.                                   гр.Бургас

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Бургаският районен съд,                                            V-ти наказателен  състав  

на тринадесети декември                  през две хиляди и деветнадесета година,

В открито съдебно заседание, в следния състав:

                                                                                                                             

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАЯ СТЕФАНОВА

                   

                                                                                          

Секретар: Райна Жекова 

като разгледа докладваното от съдия Стефанова НАХД №5013 по описа на            съда за 2019 г и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод жалбата на „Е. 98“ ЕООД с ЕИК ..., със седалище в гр.Ч., ул.“А.“  № ..., представлявано от С. М. Д. в качеството му на управител, чрез адв.И.К. *** и съдебен адрес ***  срещу НП № 02-0002662/22.10.2019 г., издадено от Директора на Д“ИТ“ Бургас, с което за нарушение на чл.10 ал.1 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност (ЗТМТМ) и на основание чл.78 ал.1 от ЗТМТМ на дружеството-жалбоподател е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 (две хиляди) лева.

  В жалбата се сочат доводи за незаконосъобразност на НП досежно липсата на единство между описателната част и диспозитива му. Моли се за отмяна. Не се представят нови доказателства. Редовно призован за открито съдебно заседание не се явява управителят на дружеството. В съдебно заседание изпраща свой представител- упълномощен адвокат.

            Представителят на Дирекция  “ИТ”- гр.Бургас оспорва жалбата, като  счита, че в хода на производството не са допуснати процесуални нарушения и нарушението е доказано по безспорен начин. Моли съда да потвърди наказателното постановление по основание и размер.  Представя нови писмени доказателства.

            Съдът намира жалбата за допустима, тъй като е подадена от легитимирано лице в законоустановения срок (лист 9 и лист 17 от делото) и съдържа необходимите реквизити. Подадена е пред териториално и материално компетентен съд и се срещу годен за обжалване акт. Производството преде РС-Бургас е редовно образувано.

Като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол, съдът намери за установено от фактическа и правна страна следното:

            В хода на извършване на проверка по документи (трудов договор №36/11.07.2019 г., график за явяване/неявяване на работа за месец юли на 2019г ) на „Е. 98“ ЕООД с ЕИК ... в Дирекция „Инспекция по труда“–Бургас на 02.09.2019 г. от свидетеля В.В. и в присъствието на К.Г. и двамата инспектори в Д“ИТ“–Бургас установили, че дружеството със седалище в гр.Ч. и адрес на управление ул.“А.“ № ..., в качеството му на местен работодател по смисъла на §1 т.11 от Допълнителните разпоредби на ЗТМТМ в 7 дневен срок от датата на действителното започване на работа на В. К. ЛНЧ ********** с дата на раждане ***г гражданка на У., полагала труд от 12.07.2019 г. на длъжност „камериерка хотел“ в обект: хотел „П.“, находящ се в гр.Ч., ул.“А.“ № ..., стопанисван от „Е. 98“ ЕООД с ЕИК ..., а именно до 19.07.2019г не е уведомил писмено за това Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“.  

          За посоченото нарушение на 02.09.2019г  свидетелят В.В. съставил срещу „Е. 98“ ЕООД с ЕИК ... със седалище в гр.Ч. акт за установяване на административно нарушение № 02 0002666 (лист 5,6 и 7 от делото). Правната квалификация на административното нарушение в акта е по чл.10 ал.1 от ЗТМТМ. Актът бил съставен в присъствието на упълномощено от управителя на дружеството лице М. Н. Д. (пълномощно на лист 15 от делото).

В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН не постъпили писмени възражения по акта.

          Като взел предвид акта и останалите писмени доказателства административнонаказващият орган издал атакуваното наказателно постановление № 02-0002662 на 22.10.2019 г., в което при пълна идентичност на фактическата обстановка и правната квалификация както в АУАН на дружеството–жалбоподател на основание чл.78 ал.1 от ЗТМТМ била наложена имуществена санкция в размер на 2000 (две хиляди) лева.

            Изложената фактическа обстановка се установява от показанията на разпитаните по делото свидетели В. и Г., както и от писмените доказателства приети по делото.

С оглед фактическите констатации съдът направи следните правни изводи:

          В хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения от категорията представляващи абсолютни основания за отмяна на наказателно постановление. АУАН и НП са съставени от лица, компетентни да сторят това съгласно чл.416 КТ, видно от Заповед № З-0058/11.02.2014 г. на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” (лист 26 от делото). С тази заповед е определено правомощието на директорите на дирекции „Инспекция по труда” да издават наказателни постановления по АУАН, издадени от инспектори. В настоящия случай установеното нарушение е извършено в гр.Б., поради което местно компетентен орган да разгледа и реши преписката е Директорът на Д „ИТ”–Бургас. Както АУАН, така и НП съдържат всички необходими реквизити според чл.42 и чл.57 ЗАНН. Нарушението е описано ясно, като са посочени обстоятелствата, при които е извършено и доказателствата, които го потвърждават, поради което не е било ограничено правото на защита на дружеството-нарушител.

           Съгласно чл.10 ал.1 ЗТМТМ в 7- дневен срок от действителното започване на работа работодателят на работник от трета държава следва да уведоми Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“. За неизпълнението на това му задължение в чл.78 ал.1 от ЗТМТМ законодателят е предвидил имуществена санкция в размери от 1500 до 15 000 лева.

Съдът приема, че допуснатото от дружеството нарушение на чл.10 ал.1 от ЗТМТМ не представлява "маловажен случай", поради което не съществува основание за прилагане на чл.28 ЗАНН. Наложената санкция е съобразена с обществената опасност на административното нарушение и е към минималния предвиден в закона размер и според съда е справедлива.  По време на проверката са били открити още нарушения, за които са били издадени и други наказателни постановления. Ето защо съдът счита, че наказателното постановление следва да бъде потвърдено, като съдът не намира основание за намаляване размера на санкцията до предвидения в чл.78 ал.1 от ЗТМТМ  минимум.

            Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 предложение първо от ЗАНН, Бургаски районен съд, V наказателен състав

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление  НП № 02-0002662/22.10.2019 г., издадено от Директора на Д“ИТ“ Бургас, с което за нарушение на чл.10 ал.1 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност (ЗТМТМ) и на основание чл.78 ал.1 от ЗТМТМ на „Е. 98“ ЕООД с ЕИК ..., със седалище в гр.Ч., ул.“А.“ № ..., представлявано от С. М. Д. в качеството му на управител, чрез адв.И.К. *** и съдебен адрес ***   е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 (две хиляди) лева.

 

 Решението може да се обжалва пред Административен съд-Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                             СЪДИЯ: /п/

 

 

Вярно с оригинала:

Р. Ж.