Решение по дело №524/2019 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 457
Дата: 26 ноември 2019 г. (в сила от 8 февруари 2021 г.)
Съдия: Мариана Илиева Димитрова
Дело: 20195200500524
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 25 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№…………/26.11.2019Г.,гр.Пазарджик

 

В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,гражданска колегия,втори въззивен състав,в открито заседание на тридесети септември през две хиляди и деветнадесета година,в следния състав:

          Председател: Венцислав Маратилов

          членове: Мариана Димитрова

Ели Каменова

при секретаря Катя Кентова като разгледа докладваното от съдия Мариана Димитрова в.гр.дело №524 по описа на Съда за 2019 година,и за да се произнесе,взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

Делото е образувано по повод постъпила въззивна жалба от Г.Й.Д.,подадена от пълномощник-адв.П.Х. против Решение № 544 постановено на 22.04.2019г. по гр.дело № 4856 по описа на пазарджишкия районен съд за 2018г., с което е осъден Г.Й.Д., ЕГН-********** *** да заплати на ЗД „Б.И.“АД, ЕИК-*********, със седалище и адрес на управление на дейността :гр.София, район „Лозенец“, ул.“Джеймс Баучер“№87, представлявано от изпълнителните директори С.С.П. и К.Д.К.- заедно, сумата в размер на 10 000.00 лв., представляваща изплатеното от  ищеца застрахователно обезщетение по щета №14960001000982, ведно със законната лихва от датата на предявяване на исковата молба - 26.02.2018г. до окончателното изплащане на сумата. Присъдени са съдебно-деловодни разноски.

Във въззивната жалба се развиват съображения за неправилност на решението и се иска от Пазарджишкия окръжен съд неговата отмяна. Претендират се съдебно-деловодни разноски.

В срока по чл.263,ал.1 от ГПК с отговора на въззивната жалба ответника –застраховател счита въззивната жалба за неоснователна.

Въззивна жалба е подадена в срок, от страна в процеса, имаща право и интерес от обжалване и срещу подлежащ на обжалване валиден и допустим съдебен акт.

Пазарджишкият окръжен съд установи от фактическа и правна страна следното:

Ищецът ЗД“Б.И.“АД в исковата молба против Г.Й.Д. твърди,че на 03.03.2013г. на общински път от с.З. за с.Б., е реализирано ПТП с участието на МПС "БМВ" с peг. № Р..А, управлявано от Г.Й.Д., който поради употреба на алкохол е изгубил управлението над МПС и излязал отдясно на пътното платно, и се е блъснал в крайпътно дърво,вследствие на което е пострадал пътника в автомобила-П.А. Д.с ЕГН **********.П.Д.е получил средна телесна повреда изразяваща се в хиповолемичен шок, което е довело до разстройство на здравето временно опасно за живота,контузия на гръдния кош и контузия на белия дроб ,травматични увреди на опоръка на тънкото черво, кръв в коремната кухина и счупване на лява седалищна кост. Ищецът твърди,че с Присъда №23 Окръжен съд Пазарджик е приел,че причините за произшествието се дължат на виновното и противоправно поведение на Г.Й.Д.. Посочва,че моторно превозно средство "БМВ" с peг. № РА…А е застраховано по застраховка "Гражданска отговорност" в ЗД "Б.И." АД със застрахователна полица № 02113000375970,валидна към момента на събитието. В дружеството е заведена щета под № 14960001000982. Ищецът посочва,че на 10.06.2014 г. между ЗД "Б.И."АД и П.А. Д., ЕГН ********** е сключено споразумение,с което дружеството е приело да изплати на увреденото лице сумата в размер на  10 000лв. за всички претърпени от него имуществени и неимуществени вреди,резултат от ПТП, както и вредите ,които могат да настъпят при бъдещо влошаване на здравословното му състояние.С Присъда №23 и Съдебномедицинска експертиза №73/2013г. било установено,че Г.Й.Д. е управлявал МПС с концентрация на алкохол в кръвта над допустимата по закон норма-1.29%. Формулирано е искане ответникът да му заплати сумата в размер 10 000 лв., представляваща изплатеното от ЗД "Б.И."АД на П.Д.застрахователно обезщетение, ведно със законната лихва върху нея от датата на завеждането на исковата молба до окончателното й изплащане.

С отговора на исковата молба ответникът Г.Д. оспорва предявения иск като неоснователен.На първо място противопоставя възражение ,че претенцията е погасена по давност. Твърди,че погасителната давност е изтекла на 03.03.2018г. Твърди се, че платеното на П.А. Д.обезщетение от страна на ищеца е договорено в споразумение между застрахователя и Д.,което по отношение на ответника представлява res inter alios acta, поради което той не може да бъде обвързан с договорения между трети лица размер на обезщетението.Посочва,че определяйки размера на обезщетението, което се е съгласил да плати на пострадалия, застрахователят не е съобразил съществени елементи от мнението на д-р З.Й., изготвил приложеното към исковата молба становище по щетата. Като е анализирал представените от г-н Д.медицински епикризи, експертът е установил, че няма доказателства за наличие на контузия на бял дроб, както и че липсват данни за фрактура на седалищна кост на таза. Сравняването на епикризите потвърждавало противоречията, съдържащи се в тях. Ответникът твърди,че застрахователят изобщо не бил отчел факта, че пострадалият Д.не е имал поставен предпазен колан, както и че бидейки свидетел и участник в колективното алкохолно опиване, съзнателно е поел риск да бъде пътник в лек автомобил, шофиран от водач, употребил алкохол. В този смисъл явните данни за съществено съпричиняване от страна на пострадалия във вредите, които е претърпял, не са съобразени от договорилия и изплатил обезщетението застраховател.Формулирано е искане исковете като неоснователни да бъдат отхвърлени.

Правилно първоинстанционният съд е квалифицирал иска като такъв по чл.274,ал.1т.1 от КТ /обн., ДВ, бр. 103 от 23.12.2005 г., отм., считано от 01.01.2016 г./ във връзка с §22 от ПЗР на КЗ , в сила от 01.01.2016 г.По силата на цитираната разпоредба, ако щетите са причинени от лице, управляващо моторно превозно средство след употреба на алкохол с концентрация на алкохола в кръвта над допустимата по закон норма, застрахователят има право на регресен иск срещу причинителя. Забраната за употреба на алкохол е визирана в чл.5,ал.3,т.1 от Закона за движение по пътищата,според която на водача на пътно превозно средство се забранява да управлява превозно средство след употреба на алкохол с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози.

С обжалваното в настоящото производство решение, първоинстанционният съд е приел,че при определяне на обезщетението в размер на 10 000 лева застрахователното дружество е отчело съпричиняване от страна на Д., тъй като  към момента на ПТП е бил без поставен предпазен колан.Предвид така установеното, съдебния състав е счел,че не следва отново да отчита това обстоятелство. От друга страна ,съдът е приел,че ответникът не е ангажирал доказателства установяващи, че при използване на обезопасителен колан, настъпилите за пострадалия увреждания е нямало да бъдат налице или са щели да бъдат в различен вид и степен, като нямало и  доказателства за наличие на причинно-следствена връзка между непоставянето на предпазен колан и получените увреди. Приел,че при липсата на категорични доказателства за наличието на причинно-следствена връзка между поведението на пострадалия, изразяващо се в непоставяне на предпазен колан при пътуване с лекия автомобил, управляван от виновния за произшествието водач и вредоносния резултат, не би следвало да се намалява дължимото обезщетение за вреди,като в подкрепа на този извод съдът е цитирал съдебна практика,съобразно която  намаляването на обезщетението за вреди ще е допустимо само при наличието на категорични доказателства, събрани в процеса, че вредите не биха били настъпили, ако по време на произшествието пострадалият е ползвал предпазен колан.

Решението като краен резултат е правилно, но при следните съображения обосноваващи основателността на исковата претенция.Страните не оспорват наличието на валидно застрахователно правоотношение между причинителя и застрахователното дружество по застраховка „Гражданска отговорност”, както и настъпването на застрахователно събитие.По отношение имуществените и неимуществените вреди причинени от процесното ПТП, след постигнато споразумение между пострадалия и застрахователното дружество, последното доброволно е изплатило на  П.Д.сумата от 10 000 лева- обезщетение за имуществени и неимуществени вреди. Предмет на исковата претенция са само и единствено вредите в съответната им част.

Пред настоящата инстанция спорен е единствено въпросът :налице ли е съпричиняване, и ако да – в каква степен. В този предметен обхват следва да се произнесе и въззивния съд съобразно правилото на чл. 269, изр.2 от ГПК.  

 По отношение нормата на чл. 51, ал. 2 от ЗЗД:

С чл.51, ал.2 от ЗЗД е предвидена възможност за намаляване на дължимото обезщетение за вредите, които са пряка и непосредствена последица от увреждането, когато пострадалият е допринесъл за увреждането. Приложението на това правило е обусловено от наличието на причинна връзка между поведението на пострадалия, с което той обективно е създал предпоставки и/или възможност за настъпване на увреждането, т.е. когато е налице причинна връзка между негови действия или бездействия и вредоносния резултат. При обективното съпричиняване от страна на пострадалия по смисъла на чл.51, ал.2 от ЗЗД, намаляването на дължимото от делинквента обезщетение не е обусловено от преценката дали е налице виновно поведение на пострадалото лице. Принос за настъпване на увреждането ще е налице във всички случаи, когато пострадалото лице със своето поведение е създало предпоставки за настъпване на вредите, или е допринесло за механизма на увреждането. Или, от съществено значение е конкретното проявление на действието или бездействието на пострадалия, което съставлява пряка и непосредствена причина за причинените вреди.Във всички случаи обаче приносът на пострадалия следва да бъде доказан по категоричен начин от страната, която е направила възражение за съпричиняване. Недопустимо би било приложението на чл.51, ал.2 от ЗЗД когато приносът на увреденото лице не е доказан при условията на пълно главно доказване, а е само предполагаем. Възприемайки изложеното, правилно първоинстанционният съд се е позовал и на непротиворечивата практика на ВКС в този смисъл,но е допуснал отклонение от нея,приемайки от една страна, че съприняването на вредите е взето предвид при постигнатото споразумение между застрахователя и пострадалото лице и като такова е задължително за съда-от една страна, и от друга страна: че по делото не са събрани категорични доказателства, че вредите не биха били настъпили, ако по време на произшествието пострадалият е ползвал предпазен колан. Съдът изцяло споделя въведеното с въззивната жалба възражение ,че споразумението между страните не обвързва съда. Съдът ,с предвидените от ГПК процесуални способи следва  да установи вида и характера на вредите, съответно техния размер. Както се посочи по-горе:изводът за наличие на съпричиняване на вредата не може да почива на предположения, а намаляването на дължимото обезщетение за вреди от деликт по правилото на чл. 51, ал. 2 от ЗЗД изисква доказани по безспорен начин конкретни действия или бездействие на увреденото лице, с които то обективно е способствало за появата на вредоносния резултат, като е създало условия за настъпването му или го е улеснило.Съгласно изслушаната по делото съдебно-медицинска експертиза, безспорно се установява, че пострадалият е пътувал в катастрофиралия лек автомобил без поставен предпазен колан.От дадените от вещото лице П.отговори в провелото се по делото открито съдебно заседание става ясно,че ако пострадалият беше с поставен предпазен колан при удара на автомобила биха се получили травми от самия колан, когато тялото е политнало напред . Тези травми биха били : охлузвания, кръвонасядания. Вещото лице е категорично,че ако пострадалият е бил с поставен предпазен колан не би получил тежка контузия на белия дроб,и корема,които са водещите травми. Вещото лице  е категорично,че дясната седалищна кост не би се счупила, тъй като тазът е фиксиран към седалката при поставен предпазен колан. Счупването на седалищната кост е последица от придвижването на тялото напред и последвалия удар в обзавеждането на колата. Експерта е категоричен,че поставянето на колана би предпазил пострадалия от по-сериозни травми. Би могъл да счупи ключица,но е щял да се предпази от травмата на гърдите и корема, и кръвозагубата.Т.е. ,настоящият съдебен състав приема,че непоставяне на предпазен колан от пострадалото лице се намира в причинно-следствена връзка с получените при инцидента травми и са налице категорични доказателства, че настъпилите с оглед механизма на конкретното ПТП вреди, биха били в по- малък обем, ако пострадалият е ползвал такъв предпазен колан.

Обективният принос на пострадалия за настъпване на вредите е безспорно установен и неправилно съдът е приел,че не е налице съпричиняване.

Настоящият състав на въззивния съд като съобрази естеството и вида на травмите,продължителността и интензивността на търпените болки и страдания, възрастта на пострадалия  и социално-икономическите условия на живот в страната ни към момента на ПТП, намира, че сумата от 15 000 лева представлява справедливо по смисъла на чл. 52 от ЗЗД обезщетение за доказаните по делото болки и страдания. Отчитайки поведението на водача на лекия автомобил, който е нарушил правилата на чл.21,ал.1 от ЗДвП, поради което изгубил контрол върху автомобила и е предизвикал ПТП, но същевременно вземайки предвид и поведението на пострадалият , който при пътуването не е използвал обезопасителен колан и с това си бездействие е допринесъл за собственото си увреждане, съдът приема, че е налице принос на пострадалият П.Д.за настъпването на вредоносния резултат и определя същия в размер 1/3.

По изложените съображения, решението като краен резултат е правилно и следва да бъде потвърдено.Разноски в полза на ответника не се присъждат ,тъй като такива не са претендирани.

Така мотивиран ,Пазарджишкият окръжен съд

 

Р   Е   Ш   И :

 

ПОТВЪРЖДАВА  Решение № 544 постановено на 22.04.2019г. по гр.дело № 4856 по описа на Пазарджишкия районен съд за 2018г.

Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от връчването му на страните пред ВКС.

 

 

 

 

                                                                             Председател:

 

 

                                                                                      членове: 1.

 

                                                                                                       2.