Решение по дело №106/2018 на Районен съд - Тополовград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 ноември 2018 г. (в сила от 19 декември 2018 г.)
Съдия: Милена Иванова Семерджиева
Дело: 20182320200106
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 август 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е № 88

 

гр.Тополовград, 15.11.2018 год.

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

          ТОПОЛОВГРАДСКИЯТ районен съд в публично заседание на   пети ноември през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: М.СЕМЕРДЖИЕВА

 

при участието на секретаря: К.П.

 

като разгледа докладваното от съдията АНД № 106 по описа на 2018 год. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано на основание чл. 59 и сл. от ЗАНН.  

   

           Жалбоподателят твърди, че издаденото против него наказателно постановление е незаконосъобразно, тъй като са допуснати съществени нарушения на административно наказателната процедура и материалния закон. При съставянето, подписването и връчването на АУАН е допуснато нарушение, като се твърди в жалбата, че жалбоподателя не си спомня да е подписвал акт и да му е връчван такъв, с което му е отнето правото да направи възражение в тридневен срок, а също така не му е ясно за какво точно нарушение е санкциониран. Поради което претендира да бъде отменено изцяло наказателното постановление.

          М. Пл. – не изпращат представител в съдебно заседание, но в писмено становище представено от процесуалния представител се твърди, че жалбата е неоснователна, че обжалваното НП е законосъобразно, мотивирано и правилно и претендират за потвърждаването му.   

От събраните по делото доказателства съдът приема за установено следното: 

На 09.03.2018 г., е била проведена СПО в района на община Тополовград, относно нарушения на ЗАДС. Актосъставителя К. и свидетеля С. са отишли в с.У. и са извършили проверка в Търговски обект – хранителен магазин, стопанисван от жалбоподателя и в недвижим имот /къща/, обитавана от него, където са намерили тютюневи изделия без съответен акцизен бандерол – 40 броя кутии цигари, общо 800 броя къса цигари с марка „Fargo“. Цигарите са били предадени доброволно на полицейските служители от жалбоподателя и самия той признава това в жалбата. На място е бил съставен АУАН с бл.№ 166097/09.03.2018 г., за извършено нарушение на чл.123, ал.1 от ЗАДС. АУАН е подписан от актосъставителя, свидетелите, нарушителя и връчен срещу разписка на последния. В акта е записано възражение от негова страна, че цигарите са за лична употреба и ги е закупил от пазара в гр.Я.. Въз основа на този акт е издадено НП № 764/2018 г. от 31.07.2018 г. от Началника на М. Пл. с което на А.Н.М. е наложено наказание Глоба в размер на 500 лева на основание чл.123, ал.1 от ЗАДС и на основание чл.124, ал.1 от ЗАДС са отнети стоките предмет на нарушението в полза на Държавата. НП е връчено на 08.08.2018 г. и жалбата е подадена и входирана в А. М. на 15.08.2018 г.

          По делото са разпитани актосъставителя и свидетелите присъствали при установяване на нарушението и при съставяне на акта. Всички посочват подробно обстоятелствата при които е извършена проверката, нарушението което е извършено и процедурата по съставянето, подписването и връчването на акта.

          Така установената фактическа обстановка се доказва от приложените към делото писмени доказателства, които съдът кредитира, тъй като са издадени в съответната форма и ред, и от показанията на свидетелите,  на които съдът дава вяра, тъй като са обективни и непротиворечиви и в пълно съответствие с приложените към делото писмени доказателства.

          С оглед на изложеното и като прецени събраните доказателства, съдът достигна до следните правни изводи:

          Жалбата е допустима, тъй като е подадена от лице, имащо правен интерес, в законно установения срок и са спазени всички изисквания за нейното редовно разглеждане.

          Жалбата е неоснователна и следва да се отхвърли, а НП да се потвърди.

          На жалбоподателя е съставен АУАН и съответно НП за извършено нарушение по чл.123, ал.1 от ЗАДС за това, че на 09.03.2018 г., в дома си държи акцизни стоки – цигари без бандерол, когато такъв е задължителен с което е нарушил забраната на чл.99, ал.2, т.2 от ЗАДС.

          От обективна и субективна страна по безспорен начин се установява от събраните по делото писмени и гласни доказателства, че жалбоподателя е извършил визираното в АУАН административно нарушение. Самия той и в жалбата и в съдебно заседание признава факта, че държи в дома си акцизни стоки – цигари без бандерол. И в АУАН и в НП са описани подробно извършените от проверяващите органи действия и установените факти и обстоятелства и описаната фактическа обстановка в НП се подкрепя от събраните съдържащи се в преписката доказателства, както и от тези непосредствено проверени в хода на съдебното дирене. Както в акта, така и в НП се съдържат достатъчно ясно и безпротиворечиво описание на нарушението, обстоятелствата при които е извършено и съответстващата нарушена наредба на закона. АУАН и съответно НП са издадени от компетентни органи, спазени са формата, реда за издаването им и съдържат изискуемите от разпоредбите на ЗАНН - чл.42, 43 и 57 реквизити. За това неможе да се приеме възражението на жалбоподателя, че не се създава яснота относно нарушението за което е санкциониран и се ограничава правото му на защита. Напротив, спазени са всички императивни изисквания на ЗАНН и описаното нарушение е достатъчно ясно и безпротиворечиво.

          Също така съда намира, че не са нарушени и процесуалните правила при издаването, подписването и връчването на АУАН и НП, както се твърди в жалбата. Видно от самия АУАН, той е подписан без възражения от нарушителя и връчен срещу подпис в приложената към него разписка. В съдебно заседание след предявяване лично на жалбоподателя на процесния АУАН /лист 11 от АНП/ от страна на съда, последния заявява, че действително подписа в графата „нарушител“ и в разписката, където пише „подпис“ са негови подписи. За това неоснователно е твърдението на жалбоподателя, че не му е бил връчен акт и му е отнето правото да направи писмено възражение в тридневен срок. На жалбоподателя е дадена такава възможност и не е нарушено правото му на защита след като последния е подписал акта и от подписването му е запознат с правото на възражение в тридневен срок. В случая обаче тази защита не е реализирана, но това не означава, че правото му на нея е отнето от наказващите органи.

          Наказващия орган е преценил всички обстоятелства по делото и напълно законосъобразно е определил вида и размера на наказанието съответстващо на степента и тежестта на извършеното административно нарушение от жалбоподателя и не е допуснал никакви съществени нарушения на материалния закон и на административно-процесуалните правила.

С оглед на всичко гореизложено, съдът счита, че обжалваното НП се явява напълно законосъобразно, мотивирано и правилно и следва да бъде потвърдено.

          Водим от гореизложеното и на основание чл.63 от ЗАНН, съдът

 

                                      Р  Е  Ш  И  :

 

          ПОТВЪРЖДАВА НП № 764/2018 г. от 31.07.2018 год. на Началника на М. Пл., с което на  А.Н.М. ***, с постоянен адрес:***,  с ЕГН ********** е наложена глоба в размер на 500 лв., на основание чл. 123, ал.1 от ЗАДС и са отнети в полза на Държавата стоките – предмет на нарушението на основание чл.124, ал.1 от ЗАДС.

 

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Ямбол  в 14-дневен срок от съобщението на страните.

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: