Решение по дело №1453/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1423
Дата: 30 юли 2020 г. (в сила от 30 юли 2020 г.)
Съдия: Недялко Георгиев Бекиров
Дело: 20207180701453
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1423

 

гр. Пловдив, 30 юли 2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХІІІ-ти състав, в открито заседание на седемнадесети юли, две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                                 ЗДРАВКА ДИЕВА,

ЧЛЕНОВЕ:                                                                                      НЕДЯЛКО БЕКИРОВ,

ГЕОРГИ ПАСКОВ,

 при секретаря Диана Караиванова и с участието на прокурора Даниела Стоянова, като разгледа докладваното от съдия Н. Бекиров административно, касационно дело №1453 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.45, ал.2 от Закона за закрила на детето ЗЗД).

“СТОРИ КЛУБ“ ЕООД, със седалище и адрес на управление: гр. Асеновград, ул. “Цар Освободител“ №16, вх.“В“, (бивше “СТОРИ КЛУБ“ ООД, със седалище и адрес на управление: гр. Асеновград, ул. “Княгиня Евдокия“ №10, ет.3), ЕИК *********, представлявано от адвокат С.Д.- пълномощник, обжалва Решение №46 от 24.03.2020г. по Н.А.Х.дело №944 по описа на Районен съд- Асеновград за 2019г., II-ри наказателен състав, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) с №1296 от 30.10.2019г., издадено от началника на Районно управление (РУ), гр. Асеновград при Областна дирекция на “МВР” (ОД на ”МВР”), гр. Пловдив, с което на “СТОРИ КЛУБ“ ООД (понастоящем “СТОРИ КЛУБ“ ЕООД) е наложена имуществена санкция в размер от 2 000,00 лева.

Претендира се отмяна на решението поради неправилност и незаконосъобразност, като постановено при допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, и постановяване на решение по същество, с което да бъде отменено процесното НП. Претендира се присъждане на направените съдебни разноски пред двете съдебни инстанции.

Ответникът- Районно управление- Асеновград при ОД на “МВР”- Пловдив, не се представлява в съдебно заседание. На 08.07.2020г. по делото постъпва становище с Вх.№10349 от юрисконсулт И.П.- пълномощник, за неоснователност на касационната жалба. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение. При евентуално уважаване на касационната жалба, прави възражение за прекомерност на заплатеното адвокатско възнаграждение от страна на жалбоподателя и намаляването му до минимално предвидения размер по Наредба №1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Окръжна прокуратура- Пловдив, чрез прокурор Даниела Стоянова, изразява становище за неоснователност на жалбата. 

Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка с касационните основания по чл.348, ал.1 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), констатира следното: 

Касационната жалба е подадена в предвидения законен срок и от страна по първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което същата е допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Съдът намира за установено по делото, въз основа на фактическите констатации на първоинстанционния съд и приетите по делото доказателства, че при извършена проверка от длъжностни лица на РУ- Асеновград при ОД на “МВР“- Пловдив, на 29.09.2019г., около 02:30ч., в дискотека “Стори“, находяща се в гр. Асеновград, бул. “България“ №77, стопанисвана от дружеството касатор, е установено, че в заведението присъства детето С.Г.С., ЕГН **********, което не е навършило 18 години и не е придружено от родител.

От С.С. е снето обяснение от 29.09.2019г., според което “В събота на 28.09.2019 се срещнах с моите приятели С., С., Д., М., Д. И С. на гарата в Асеновград в 23:00 часа. След това отидохме в клуб Story в 00:00 часа и си поръчахме 1 бутилка водка от сервитьорка. Охраната ни пусна, въпреки, че нямахме нужните години. Ние бяхме сами и нямахме придружител“.

Изготвена е нарочна Докладна записка УРИ 230р-18929 от 30.09.2019г. от Д.Б.- инспектор “Детска педагогическа стая“, според която записка, в рамките на извършена проверка на място, в клуб “Стори“, на 29.09.2019г., около 02:30ч., е установена група от 7 непълнолетни лица (ненавършили 18-годишна възраст, според докладната записка), без придружител в заведението, на които общо 7 лица е сервирана бутилка водка. Непълнолетните са отведени в РУ- Асеновград, където са снети обяснения от тях. Едно от непълнолетните лица е С.Г.С..

На 24.10.2019г. Г.Н.А.- полицейски инспектор н РУ- Асеновград при ОД на “МВР“- Пловдив, съставя акт за установяване на административно нарушение (АУАН), Серия АА, Бл.№407085, с който деянието на „СТОРИ КЛУБ“ ООД, изразяващо се в допускане на детето С.Г.С., непридружено от родител, на обществено място (дискотека “Стори“), след 22:00ч. се квалифицира като административно нарушение по смисъла на чл.45, ал.2 от ЗЗД. Според процесния АУАН, същият е съставен в присъствието на свидетелите Д.В.Т.и В.А.А., както и в присъствието на С.М.П.- управител на “СТОРИ КЛУБ“ ООД. Пак според процесния АУАН, от страна на П. е вписано, че има възражения. По делото не са ангажирани доказателства за подадено възражение против съставения АУАН, след което е издадено процесното НП.

Районният съд правилно възприема фактическата обстановка по делото и на базата на верните фактически констатации прилага закона правилно, като потвърждава оспореното пред него НП, предвид неговата правилност и законосъобразност. Съображенията, мотивирали решението на районния съд, се споделят от настоящата инстанция, поради което повторното им излагане не е необходимо. Още повече, че с нормата на чл.221, ал.2, пр.2 от АПК е предвидена възможност за препращане към мотивите на първоинстанционния съд.

Що се отнася до възраженията в касационната жалба, то същите са неоснователни.

Според разпоредбата на чл.45, ал.2 от ЗЗД, Който допусне от 22,00 ч. до 6,00 ч. дете в управляван от него търговски обект в нарушение на чл.8, ал.3 и 4, се наказва с глоба или имуществена санкция от 2000 до 5000 лв., а при повторно нарушение - с глоба или имуществена санкция от 5000 до 8000 лв.

А според разпоредбите на чл.8 от ЗЗД, 3) Родителите, настойниците, попечителите или другите лица, които полагат грижи за дете, са длъжни да го придружават на обществени места след 20,00 ч., ако детето не е навършило 14-годишна възраст, съответно след 22,00 ч., ако детето е навършило 14-, но не е навършило 18-годишна възраст; 4) Ако родителите, попечителите или другите лица, които полагат грижи за дете, не могат да го придружат, те са длъжни да осигурят пълнолетно дееспособно лице за негов придружител на обществени места след 22,00 ч., ако детето е навършило 14-, но не е навършило 18-годишна възраст.

Съответно, съставомерно деяние от обективна страна по смисъла на чл.45, ал.2 от ЗЗД е деяние, изразяващо се в допускане на дете в периода от 22,00ч. до 6,00ч. в търговски обект, което не е придружено от родител, попечител или друго лице, което полага грижи за детето, или по отношение на което дете не е осигурен придружител- пълнолетно, дееспособно лице, какъвто е настоящият случай.

Що се отнася до обстоятелството, че по силата на Договор от 04.09.2019г. “СТОРИ КЛУБ“ ООД възлага осъществяването на физическа охрана на фолк клуб (дискотека) “Стори“, находящ се в гр. Асеновград, бул. “България“ №77, на “ГЕЛЕВ – ЕВГ“ ЕООД, ЕИК *********, включително и осъществяване на пропускателен режим на обекта (фолк клуб или дискотека “Стори“), то следва да се има предвид, че посоченото отношение между двете търговски дружества е облигационно такова и не прехвърля отговорността за извършване на административно нарушение от вида на процесното от касатора в настоящето производство върху изпълнителя по посочения договор “ГЕЛЕВ – ЕВГ“ ЕООД.

Що се отнася до Заповед №1 от 04.09.2019г. на управител на “СТОРИ КЛУБ“ ООД, с която заповед е наредено на територията на фолк-клуб “Стори“, в случай, че на територията на заведението се забележи лице в нарушение на описаните по-горе изисквания (лица, които не са навършили 18-годишна възраст в отсъствието на техен родител или изрично упълномощен придружител), то всеки един от персонала е длъжен да уведоми за това фирмата, отговаряща за охраната на заведението, като фирмата охранител от своя страна следва незабавно да отстрани лицето нарушител от територията на заведението, следва да се посочи, че доказателствата по делото позволяват формирането на несъмнен извод, че тази заповед не е спазена, доколкото на С.Г.С. и компанията му от 6 други ненавършили 18-годишна възраст лица е била сервирана бутилка водка от сервитьорка в заведението, която сервитьорка, в качеството ѝ на персонал на заведението, не е изпълнила задължението си по посочената Заповед №1 от 04.09.2019г. Неизпълнението на задължение от страна на работник/служител в предприятието на дружеството касатор има за последица именно инкриминиране на разглеждането административно нарушение.

Предвид очерталия се изход на делото, искането за присъждане на разноски в полза на касатора е неоснователно и не следва да бъде уважено. В полза на ответната администрация (юридическото лице, в чиято структура е издателят на процесното НП, каквото в случая се явява ОД на “МВР“- Пловдив (чл.37, ал.2 от Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР)), съгласно чл.63, ал.5 от ЗАНН, следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение, в минимален размер, определен по реда на чл.37 от Закона за правната помощ ЗПП), респективно по реда на чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ (НЗПП).

Така мотивиран и на основание чл.221, ал.2 от АПК и чл.63, ал.5 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №46 от 24.03.2020г. по Н.А.Х.дело №944 по описа на Районен съд- Асеновград за 2019г., II-ри наказателен състав, с което е потвърдено наказателно постановление с №1296 от 30.10.2019г., издадено от началника на Районно управление- Асеновград при Областна дирекция на “МВР”- Пловдив, с което на “СТОРИ КЛУБ“ ООД (понастоящем “СТОРИ КЛУБ“ ЕООД), ЕИК *********, е наложена имуществена санкция в размер от 2 000,00 лева.

ОСЪЖДА “СТОРИ КЛУБ“ ЕООД, със седалище и адрес на управление: гр. Асеновград, ул. “Цар Освободител“ №16, вх.“В“, (бивше “СТОРИ КЛУБ“ ООД, със седалище и адрес на управление: гр. Асеновград, ул. “Княгиня Евдокия“ №10, ет.3), ЕИК *********, да заплати на Областна дирекция на “МВР“- Пловдив сумата от 80,00 (осемдесет) лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:…/П/………….

 

ЧЛЕНОВЕ:     1…/П/……………

 

2…/П/……………