Решение по дело №1413/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1201
Дата: 17 юни 2019 г. (в сила от 10 юли 2019 г.)
Съдия: Пламен Димитров Караниколов
Дело: 20193110201413
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                  1201/17.6.2019г.

                                      гр.Варна, 17.06.2019 год.

 

 

 

 

                               В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

 

Варненският районен съд                 тридесет и седми състав

На дванадесети юни                          година две хиляди и деветнадесета

В публично заседание в следния състав:                       

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:Пл. Караниколов

Секретар  Петранка  Петрова

като разгледа докладваното от съдията  НАХД № 1413 по описа на съда за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е образувано по жалба на  Т.Д.Т., ЕГН **********,***, против НП  № 19-0433-000092/ 27.02.2019 год. на Началника на Първо РУ при ОД МВР гр.Варна, с което на Т.Д.Т. е наложено административно наказание "ГЛОБА" в размер на 100.00 /сто/ лева и “Лишаване от право да управлява  МПС” за срок от 2 /два/ месеца, на  основание  чл. 175, ал. 1, т.1, пр.3 от  ЗДвП.

 

         Жалбоподателят моли да бъде отменено наказателното постановление.

         В съдебно заседание редовно призован, жалбоподателят не се явява, но се представлява, като процесуалният представител поддържа жалбата.       Въззиваемата страна не се представлява и не е изразила становище по жалбата.

 

         След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа и правна страна следното:

 

         Видно от текста на съставения акт за установяване на административно нарушение според административнонаказващия орган на 04.08.2018 год. около 13.05 часа в гр. Варна, на кръстовището на бул.“Христо Ботев“ и ул.“Бачо Киро“ въззивникът управлявал лек автомобил „Мерцедес ЦЛА 220 ЦДИ“с рег. № СВ 41-90 КВ, като предната регистрационна табела не била поставена на определеното за целта място.

 

         Съставен бил Акт за установяване на административно нарушение – Серия „Д“, бл. № 938400/14.02.2019 год. на основание Прокурорско постановление № 10641/29.10.2018 год. във връзка с прекратена преписка № 433000-13440/2018 год. на Първо РУ при ОД МВР - Варна, след което било издадено атакуваното от въззивника Наказателно постановление. № 19 -0433-000092/27.02.2019 год.

 

         В хода на съдебното производство бяха разпитани св.П. и  св.Ч.. 

          Съдът кредитира техните показания като дадени безпристрастно и обективно.

 

         Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по АНП, както и от гласните доказателства в хода на съдебното производство, които преценени в тяхната взаимносвързаност са логически свързани и последователни, поради което съдът ги кредитира.

 

Съдът въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му, и справедливостта на наложеното административно наказание прави следните изводи:

 

Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срока на обжалване от надлежна страна и е приета от съда за разглеждане.

 

         Наказателното постановление № 19 - 0433 - 000092/27.02.2019 год. на Началника на Първо РУ при ОД МВР гр.Варна е издадено от компетентен орган, съгласно Заповед № 8121з. - 515/14.05.2018 год. на Министъра на вътрешните работи.

 

         Правилно административнонаказващия орган е приложил материалния закон, след като е констатирал нарушението по чл. 140, ал. 1 от  ЗДвП, като е съотнесъл фактите към хипотезата на правната норма. Видно от законовата разпоредба по пътищата отворени за обществено ползване се допускат само моторни превозни средства, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. Правилно АНО след като е констатирал нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП е наложил наказание на основание чл.175, ал.1, т.1, пр.3  от  ЗДП.

 

          Съдът не приема възражението на жалбоподателя, че деянието макар и формално да осъществява признаците на предвиденото в закона нарушение, неговата обществена опасност е явно незначителна, с оглед обстоятелството, че от извършеното нарушение не са настъпили вредоносни последици и същото не е извършено с користна цел. Съдът счита, че действително Т.Д.Т. *** си е служила с регистрационна табела, която не била издадена съответните органи – регистрационна табела, изработена от пластмаса и фолио с букви и цифри – СВ 41-90 КВ, в нарушение на Наредба № І45/24.03.2000 год. на МВР за регистриране, отчет пускане в движение и спиране от движение на МПС и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните ППС. Съгласно чл.10 от Наредбата за всяко регистрирано превозно средство се предоставят табели с регистрационен номер. А съгласно ал.4 /чл.10/ табелите с регистрационен номер се монтират в пунктове за регистрация от служители  на отдел/сектор „Пътна полиция“ при СДВР/ОД МВР на местата, определени от производителя.

 

В хода на административнонаказателното производство не са били допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. Вмененото във вина на въззивника нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава.

 

Съдът счита, че при преценка дали се касае за „маловажен случай“ е необходимо да се обсъди степента на обществена опасност на нарушението, като негово обективно качество, за да  бъде социално необходимо и оправдано да се прибегне до прилагане на административно наказателната отговорност. В конкретния случай съдът намира, че конкретното нарушение не може да се квалифицира като маловажно, тъй като то по нищо не се отличава от останалите от същия вид. Следвало е жалбоподателят да има дължимото законосъобразно поведение за спазване на принципите на ЗДвП. Поради изложеното до тук, съдът намира, че извършеното нарушение не следва да се приема като маловажно.

 

Съдът намери, че при индивидуализацията на административното  наказание, наложено на жалбоподателя, административнонаказващия орган не се е съобразил с обстоятелството, че не са настъпили други вредни последици от извършеното нарушение. В тази връзка съдът намира, че наказание, определено към минималния размер предвиден в закона би било справедливо и съответстващо на извършеното нарушение и ще изпълни целите на чл.12 от ЗАНН. В този смисъл съдът намира, че следва да намали размера на глобата от 100.00 /сто/ лева на 50.00 /петдесет/  лева и „Лишаването да управлява МПС“ от 2 /два/ месеца на 1 /един/ месец.

 

         Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

 

 

                                             Р   Е   Ш   И:

 

 

         ИЗМЕНЯВА Наказателно постановление № 19-0433-000092/27.02.2019 год. на Началника на Първо РУ при ОД МВР гр.Варна,  с което на Т.Д.Т., ЕГН **********,*** е наложено административно наказание "ГЛОБА" в размер на 100.00 /сто/ лева и “Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 2 /два/ месеца, на основание чл. 175, ал.1, т.1, пр.3 от  ЗДвП, като НАМАЛЯВА размера на наказанието "ГЛОБА" на 50.00 /петдесет/ лева и размера на наказанието „Лишаване от право да управлява МПС” на срок от 1 /един/ месец.

 

 

            Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд  -гр.Варна  по реда на АПК.

 

             След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

 

 

                                                РАЙОНЕН  СЪДИЯ: