Решение по дело №2605/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 248
Дата: 27 февруари 2023 г.
Съдия: Даниела Станева
Дело: 20227050702605
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 ноември 2022 г.

Съдържание на акта

Р   Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№……………………        2023г.        гр. Варна

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Варна, ІІ-ри тричленен състав, в публичното заседание на девети февруари две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРЕМЕНА ДАНАИЛОВА

 ЧЛЕНОВЕ: ДАНИЕЛА СТАНЕВА

     Д. МИХОВ

 

при секретаря Наталия Зирковска

в присъствието на прокурора Силвиян Иванов

като разгледа докладваното от съдия Д. Станева кас. адм. нак. дело № 2605/2022г. по описа на Административен съд – Варна, за да се произнесе, взе предвид:

 

Образувано е по касационна жалба от „Е.Б.“ ЕООД, ЕИК *********, гр. Д. срещу Решение № 1314/04.10.2022г., постановено по НАХД № 2488/2022 г. по описа на Районен съд – Варна, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 596547/622424/31.08.2021г. на Заместник-директора на ТД на НАП – Варна, с което на дружеството за нарушение на чл. 11, ал. 1 от Закона за статистиката на вътресъюзната търговия със стоки /ЗСВТС/, на основание чл. 17, ал. 1 от същия закон е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 500лв. Жалбоподателят счита решението на въззивната инстанция за неправилно, незаконосъобразно и немотивирано по съображения, изложени в касационната жалба. Твърди, че неправилно съдът е приел, че е неприложим институтът на маловажния случай по чл. 28 от ЗАНН, тъй като нарушението се явява първо по ред на дружеството, както и че фискът не е понесъл загуби от извършването му. Твърди, че компетентният орган не е обсъдил всички факти и обстоятелства, касаещи вмененото нарушение. Поради изложеното, моли съда да отмени решението на Районен съд – Варна, както и потвърденото с него НП. В съдебно заседание и по съществото на спора жалбоподателят не се явява, не се представлява, в молба /л.20 от преписката/ се поддържа изложеното в жалбата. Претендира присъждане на разноски по делото.

Ответната страна – Заместник-директора на ТД на НАП – Варна, редовно призован, представлява се от ст. юриск. Д.Ф.. В депозирани по делото писмени бележки, чрез процесуалния си представител оспорва касационната жалба като неоснователна и моли съдът да я отхвърли. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение. Моли претендираното адвокатско възнаграждение на насрещната страна да бъде присъдено в минимален размер.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд – Варна, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид становищата и доводите на страните, прие за установено от фактическа и правна страни следното:

Касационната жалба, по която е образувано настоящото производство, е постъпила от легитимирано лице, в законния срок, поради което се явява процесуално допустима.

Съгласно разпоредбата на чл. 63в от ЗАНН, въззивното решение подлежи на касационно оспорване на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/, като в чл. 348, ал. 1 от НПК са изброени 3 касационни основания: нарушен е законът, допуснато е съществено нарушение на процесуалните правила или наложеното наказание е явно несправедливо. Съгласно чл. 218 от АПК, касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за неговите валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно. Оттук, по аргумент на противното, следва, че за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от първоинстанционния съд и за явна несправедливост на наложеното наказание съдът ще следи само ако са били изложени в жалбата като касационни основания.

Производството пред Районен съд – Варна е образувано по жалба на „Е.Б.“ ЕООД против НП № 596547/622424/31.08.2021г. на Заместник-директора на ТД на НАП – Варна.

За да постанови решението си, въззивният съд е приел за установено от фактическа страна следното:

На 21.07.2021г. инспектор по приходите В. Т. извършила проверка в информационните масиви на НАП – Варна и установила, че „Е.Б.“ ЕООД не е изпълнило задължението си да подаде Интрастат декларация поток пристигания по ЗСВТС за референтен период 01.06.2021г. – 30.06.2021г. в срок до 14.07.2021г. в териториалната дирекция по регистрацията си – ТД на НАП – Варна, съобразно изискванията на чл. 11, ал. 1 от ЗСВТС.

     Изпратена била покана на 13.07.2021г. на електронен адрес на дружеството, с която се известява същото, че крайният срок за подаване на Интрастат изтича на следващия ден, а именно – 14.07.2021г.Дължимата декларация не била подадена, след което 14-дневният срок за входирането й изтекъл.

     На 06.08.2021г. св. Т.  съставила акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ срещу „Е.Б.“ ЕООД, гр.Д., за нарушение на чл. 11, ал. 1 от ЗСВТС. АУАН бил съставен в отсъствие на нарушителя на основание чл. 40, ал. 2 от ЗАНН. Писмени възражения срещу него не постъпили.

     Въз основа на материалите по преписката, на 31.08.2021г. Зам.-директорът на ТД на НАП – Варна издал процесното НП, с което наложил на касатора административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 500лв. за нарушение на чл. 11, ал. 1 от ЗСВТС.

     За да потвърди НП, въззивният съд е приел, че същото е издадено от компетентен орган съгласно Заповед № ЗЦУ-1149/25.08.2020г. на Изпълнителния директор на НАП. Извел е извод, че в хода на административнонаказателното производство не били допуснати съществени процесуални нарушения, които да послужат като основание за отмяна на НП.

     Така постановеното решение е правилно.

     Съгласно чл. 7 от ЗСВТС задължени лица за подаване на декларации по системата „Интрастат“ – интрастат оператори, са лицата, регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност, които осъществяват вътресъюзна търговия със стоки в годишни обеми, изразени в стойност, над праговете за деклариране по чл. 3, ал. 1, т. 1, поотделно - за вътресъюзен износ и вътресъюзен внос. Правилен е изводът на първостепенния съд, че наказаното дружество се явява Интрастат-оператор, регистриран по ЗДДС.

     Районният съд е изложил подробни мотиви по приложението на материалния закон. Направените изводи от състава се споделят изцяло от касационната инстанция, както и от събраните по делото доказателства. Вмененото на касатора нарушение е извършено чрез бездействие, същото е формално и е ирелевантно дали се касае за забава от един или повече дни, като срокът е императивен, а не инструктивен. В този смисъл, правилно е определена и датата на извършване на нарушението, което недвусмислено се потвърждава от АУАН и НП. Задължението за подаване на декларация по чл. 11, ал. 1 от ЗСВТС за референтен период 01.06.2021г. – 30.06.2021г. е с краен срок до 14.07.2021г. в процесния случай. Неподавайки декларацията в указания срок, дружеството-касатор е нарушило изискванията на чл. 11, ал. 1 от ЗСВТС. Видно от данните по делото, декларация не е била подадена и след съставяне на НП.

     По отношение на наложената имуществена санкция законодателят е предвидил наказание с имуществена санкция в размер от 500лв. до 5 000лв. Настоящото деяние не се отличава със значително по – ниска степен на обществена опасност в сравнение с обичайните случаи на такива нарушения. Въпреки формалния му характер, законодателят очевидно е възприел обществената опасност на тези нарушения като относително висока, за което свидетелстват високите стойности на максималния размер на предвиденото наказание. В разглеждания смисъл, настоящият касационен състав не намира деянието за маловажен случай на административно нарушение по смисъла на чл. 28, б. "а" от ЗАНН, а споделя преценката на наказващия орган при издаване на наказателното постановление. Правилно и законосъобразно е определен и размерът на имуществената санкция от 500 лева, който е минимално предвиденият от законодателя. Наведените в касационната жалба възражения и твърдения останаха недоказани, тъй като от страна на касатора не бяха ангажирани доказателства в тази насока.

     Настоящият касационен състав не намира основания да приеме, че са налице сочените от касатора касационни основания за незаконосъобразност на оспореното решение.

     От процесуалния представител на ответната страна е направено искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение. В настоящото производство юрисконсулт е извършил процесуално представителство, делото не е с фактическа и правна сложност, поради което на основание чл. 78, ал. 8 от ГПК, вр. чл. 37 от Закона за правната помощ, вр. чл. 27е от Наредба за заплащане на правната помощ, вр. чл. 144 от АПК, следва на ответника да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 80лв., която следва да се заплати от жалбоподателя.

Водим от горното, Варненският административен съд, на основание чл.222, ал.1 от АПК

 

Р  Е  Ш  И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1314/04.10.2022г., постановено по НАХД № 2488/2022 г. по описа на Районен съд – Варна.

ОСЪЖДА „Е.Б.“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Д., кв. „Р. Д.“ – Стопански двор, представлявано от управителя П. И. Т. да заплати на ТД на НАП - Варна сумата от 80лв. /осемдесет/, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

 

 

 Решението е окончателно.

 

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:                  ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

 

                                          2.