Решение по дело №1467/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 8
Дата: 16 януари 2020 г. (в сила от 1 февруари 2020 г.)
Съдия: Валери Владимиров Събев
Дело: 20192150201467
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

№8

гр. Несебър, 16.01.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателен състав в публично заседание на осми януари две хиляди и двадесета година, в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Валери Събев

при участието на секретаря Радостина Менчева, като разгледа АНД № 1467 по описа на Районен съд Несебър за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59-63 ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от Д.И.Р. срещу наказателно постановление № 19-0304-002258/22.08.2019г. на началник сектор към ОДМВР Бургас, РУ Несебър, с което на жалбоподателката на основание чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП, за извършено нарушение на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, са наложени наказания глоба в размер на 2000 лв. и „Лишаване от право” да управлява МПС за 24 месеца, а на основание чл. 174, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП, за извършено нарушение на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, са наложени наказания глоба в размер на 2000 лв. и „Лишаване от право” да управлява МПС за 24 месеца. Жалбоподателката потвърждава, че е управлявала автомобила на посочените дата и час, но твърди, че не употребява алкохол. Сочи, че не й е връчван талон за медицинско изследване. Твърди, че е отказала да бъде изпробвана единствено с техническо средство за наркотици. Навежда, че не й е било предлагано да бъде изпробвана за употреба на алкохол. Намира, че е нарушена разпоредбата на чл. 6, ал. 3 и ал. 8 от Наредба № 1/2017г. Обръща внимание, че не са й издадени два талона за медицинско изследване. Развива съображения за процесуални нарушения при издаването на АУАН и НП. Моли обжалваното НП да бъде отменено изцяло, алтернативно – да бъде отменено само в частта относно нарушението, свързано с проверка за алкохол.

Ответната страна в производството – РУ Несебър, не заема становище по жалбата.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази доводите и възраженията, изложени в жалбата, намира за установено следното:

На 31.07.2019г., около 01:40 часа, в гр. Несебър, на ул. „Хан Крум”, до кръстовището с ул. „Струма”, с посока на движение – гр. Несебър, стара част, жалбоподателката управлявала лек автомобил „Ауди А 5”, с рег. № ******, собственост на нейната майка – св. В.К.. На автомобила били подадени звуков и светлинен сигнал да спре за проверка от актосъставителя – Д.Д., мл. автоконтрольор към ОД на МВР гр. Бургас, РУ Несебър, но той рязко продължил движението си. Същият бил преследван от полицейските служители до училището в гр. Несебър, където спрял, а жалбоподателката го напуснала и избягала. При напускането си тя била възприета от св. Д., а впоследствие установена и доведена на място. Жалбоподателката била приканена от св. Д. за извършване на проверки за употреба на алкохол и наркотични вещества – с Алкотест Дрегер 7410 № 0325 и Дрегер Дръг Тест 5000 № 0041, но отказала да бъде тествана, тъй като твърдяла, че не е управлявала автомобила. Впоследствие на място била извикана и майка й – св. К.. От св. Д. бил изготвен талон за изследване № 0005169, който Р. отказала да й бъде връчен. Последното било удостоверено с подписа на Марио Маринов. При тези данни св. Д. съставил на жалбоподателката АУАН № 326372 от 31.07.2019г. за нарушения на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, тъй като отказала извършването на проверка за употреба на алкохол и отказала извършването на проверка за наркотични вещества. Въз основа на АУАН е издадено процесното НП, предмет на проверка в настоящото производство.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена с оглед събраните по делото доказателства: АУАН № 326372 от 31.07.2019г., талон за медицинско изследване № 0005169, заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи, показанията на разпитания по делото актосъставител Д. и показанията на св. К.. Посочените доказателства си кореспондират помежду си и водят до извод, че фактическата обстановка се е реализирала по описания начин. Показанията на св. К. не разколебават горния извод, доколкото по нейни твърденията на дъщеря й не е предлагано да бъде тествана за употреба на алкохол, но самата свидетелката е пристигнала на мястото на по-късен етап, поради което не е пряк очевидец на всички относими факти, вкл. и на изнесените от св. Д., които са в насока, че приканил жалбоподателката да бъде тествана както за употреба на алкохол, така и за употреба на наркотични вещества.

При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

Жалбата е депозирана в рамките на седемдневния срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 ЗАНН, подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, при спазване на предвидения в чл. 59, ал. 2 ЗАНН срок, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Настоящият състав като инстанция по същество след извършена проверка за законност, констатира, че обжалваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган (оправомощен да издава НП със заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи) в срока по чл. 34, ал. 3 ЗАНН. Съдът не споделя доводите за процесуални нарушения при издаване на процесното НП. Санкционната норма на чл. 174, ал. 3 ЗДвП предвижда задължение за съответния водач на моторно превозно средство да съдейства при извършване на проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или наркотични вещества и техни аналози или да изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози. Такова съдействие може да бъде дадено чрез съгласие на лицето да бъде изпробвано с техническо средство, или чрез изпълнение от негова страна на медицинско предписание, предписание с доказателствен анализатор за изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества. Това са и методите за установяване на употребата на алкохол или наркотични вещества от водачите на МПС, предвидени в Наредба № 1 от 19.07.2017г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози. Всеки от тези методи е годен да удостовери дали съответният водач е употребил алкохол или наркотични вещества. Следователно ако водачът окаже съдействие за реализирането на който и да е от методите (съответно за установяване концентрацията на алкохол в кръвта му или употребата на наркотични вещества), той на практика ще е изпълнил задължението, вменено с чл. 174, ал. 3 ЗДвП. Поради тази причина не може да се приеме, че е налице разминаване между АУАН и НП. И в двата акта са описани всички откази, дадени от жалбоподателката, като е цитирана и нарушената норма на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП. Нарушението на чл. 174, ал. 3 ЗДвП се изразява в липса на съдействие от водача, което води до невъзможност да бъде установено количеството алкохол в кръвта му или употребата на наркотични вещества. В случая отделните откази са описани както в текста на АУАН, така и в текста на НП. Налага се извод, че с извършеното в АУАН и НП описание на нарушението не са допуснати нарушения, поради което възраженията на жалбоподателката в обратната посока са неоснователни.

Не може да се приеме, че е налице и нарушение, свързано с издаването на талон за медицинско изследване, тъй като според чл. 3, ал. 2 от Наредбата при съставянето на акт за установяване на административно нарушение за установена с техническо средство концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и при попълване на протокол за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози контролният орган попълва и талон за изследване. Според чл. 3а от Наредбата установяването на концентрацията на алкохол в кръвта се извършва с доказателствен анализатор, показващ концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух и отчитащ съдържанието на алкохол в горните дихателни пътища (доказателствен анализатор), или с медицинско и химическо лабораторно изследване, а на употребата на наркотични вещества или техни аналози – с медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване, когато лицето откаже извършване на проверка с техническо средство или тест. В случая талон за медицинско изследване е издаден по реда на чл. 3а от Наредбата поради отказ на лицето да му бъде извършена проверка с техническо средство или тест. Издаден е един талон, в който е вписан отказ на жалбоподателката да бъде изпробвана, като в горната част на талона е записано, че се издава за проверка на алкохол и наркотични вещества (никоя от хипотезите не е зачертана). Обстоятелствата по чл. 3а от Наредбата са отразени от св. Д. в талона – в изпълнение на чл. 6, ал. 5 от Наредбата. В случая жалбоподателката е отказала да попълни, подпише и получи талона за изследване, което се установява с подписа на още един свидетел. Т.е. талонът е издаден при спазване на чл. 6, ал. 8 от Наредбата. Самият талон издаден при спазване на бланката, предвидена в Приложение № 1 към Наредбата, а отразеното в долната му част, че лицето отказва да бъде изпробвано за употребата на алкохол чрез доказателствен анализатор и медицинско и химическо или химико-токсикологично изследване, не представлява нарушение, тъй като именно това са термините, използвани в съответната бланка. Това вписване е свързано с допълнителните начини, при които е възможно да бъде установена употребата на алкохол, които са неотносими към употребата на наркотични вещества. Същото е съобразено с чл. 6, ал. 4 от Наредбата, касаеща употребата на алкохол. Следователно не може да се приеме, че с вписания в талона текст жалбоподателката е била заблудена. Същият е издаден при спазване на изискванията за това.

Обжалваното НП е и материално законосъобразно, като съображенията за този извод са следните:

В чл. 174, ал. 3 от ЗДвП е предвидено, че водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000 лв. От фактическа страна по делото се установява, че жалбоподателката е отказала да бъде изпробвана с техническо средство за употребата на алкохол, с техническо средство за употребата на наркотични вещества или техни аналози, както и че е отказала да даде кръв за извършване на проба за медицинско изследване и химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества – чрез отказ да получи талон за медицинско изследване. Т.е. поведението й безспорно попада в обхвата на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП. Отделните откази: 1. за проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества, ведно с неизпълнение на предписание за химико-токсикологично изследване и 2. за проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта, ведно с неизпълнение на предписание за медицинско изследване за тази употреба, са квалифицирани от наказващия орган и като отделни нарушения. Това е и напълно логично, доколкото всяка от проверките цели установяването на различни факти и обстоятелства, от значението за установяване на различни нарушения и престъпления. Чрез проверката за алкохол в кръвта се цели установяване на факти, свързани с административното нарушение по чл. 174, ал. 1 от ЗДвП или престъпленията по чл. 343б, ал. 1 и ал. 2 НК, а чрез проверката за употребата на наркотични вещества – за престъплението по чл. 343б, ал. 3 от НК. Ето защо всеки от отказите да се изпълни предписанието за проверка за употребата на наркотични вещества или концентрацията на алкохол в кръвта представлява отделно нарушение на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП. Същата норма има характер и на санкционна, като наказанието в нея е фиксирано и за наказващия орган не съществува възможност да се отклонява от него. При правилно определена квалификация на извършените от Р. административни нарушения наказващият орган й е наложил и наказания в съответствие с разпоредбата на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, поради което НП напълно съответства на материалния закон и следва да бъде потвърдено. Наред с това наказващият орган е препратил към различните предложения на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП (пр. 1 – касаещо проверката за употреба на алкохол и пр. 2 – касаещо проверката за употреба на наркотични вещества).

Не се споделят възраженията на жалбоподателката, че не е разбрала за необходимостта да окаже съдействие за извършена на проверка за употреба на алкохол. Показанията на св. Д. в тази насока са категорични и сочат, че той е поискал съдействие от Р. за проверка както за употреба на алкохол, така и за употреба на наркотични вещества. Всякакви проверки са отказани от нея с обяснението, че не е управлявала автомобила. От своя страна това обяснение съответства на предходното й поведение, изразяващо се в опит да осуети проверката след като не е спряла при подаден сигнал от контролните органи и при спирането на автомобила е избягала от него. Т.е. не може да се приеме тезата, че Р. не е дала съдействие за установяване употребата на алкохол, тъй като не е разбрала, че св. Д. изисква да й се направи такава проверка. Цялостното й поведение е било насочено към избягване на всякакви проверки. Както се посочи показанията на св. К. не могат да установят обратното, тъй като тя се е появила на по-късен етап от проверката. Не може да се приеме и тезата, че са необходими специални правни знания, за да се окаже нужното съдействие на органите на полицията. От показанията на актосъставителя се установява, че той ясно е изложил пред жалбоподателката какви проверки се изискват от нея, но тя е отказала с основния аргумент, че не е управлявала автомобила. Ето защо съдът приема за доказано, че тя е отказала както да й бъде осъществена проверка за употреба на алкохол, така и такава за употреба на наркотични вещества.

С оглед изложеното съдът достигна до краен извод, че наказателно постановление следва да бъде потвърдено изцяло.

Така мотивиран, съдът

Р   Е   Ш   И

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 19-0304-002258/22.08.2019г. на началник сектор към ОДМВР Бургас, РУ Несебър, с което на Д.И.Р., ЕГН **********,***, на основание чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП, за извършено нарушение на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, са наложени наказания глоба в размер на 2000 лв. и „Лишаване от право” да управлява МПС за 24 месеца, а на основание чл. 174, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП, за извършено нарушение на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, са наложени наказания глоба в размер на 2000 лв. и „Лишаване от право” да управлява МПС за 24 месеца.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Бургас в 14-дневен срок от датата на получаване на съобщението, че е изготвено

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: