Присъда по дело №327/2020 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 260025
Дата: 10 март 2021 г. (в сила от 13 януари 2022 г.)
Съдия: Михаил Георгиев Михайлов
Дело: 20205510200327
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 13 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

П  Р  И  С  Ъ  Д  А

 

гр. Казанлък, 10.03.2021 год.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Казанлъшки районен съд, Наказателно отделение, четвърти състав, на десети март, две хиляди двадесет и първа година, в открито съдебно заседание, в следния състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МИХАИЛ М.

 

при участието на секретаря ДИМИТРИНКА И., в присъствието на ПРОКУРОРА КРЪСТИН КАЦАРОВ, като разгледа докладваното от съдия М. НОХД №327 по описа за 2020 година

П  Р  И С  Ъ  Д  И:

 

         ПРИЗНАВА подсъдимия А.Д.Х.- роден на ***г. в гр.Казанлък, бълг. гр., живущ ***, неженен, с основно образование, неосъждан, безработен, с ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 06.05.2018г. в с.Н.М., общ.Н., не е положил достатъчно грижи за гръбначно животно – кон, което се е намирало под негов надзор, в резултат на което нанесло черепно мозъчна травма, довела до отток на мозъка, вследствие на което е причинила смъртта на Иван А. ***, поради което и на осн. чл.325в ал.2, във вр. с ал.1 от НК  и чл.55 ал.1 т.2 б.“б“ от НК Съдът го ОСЪЖДА на ПРОБАЦИЯ със следните пробационни мерки:

1.        Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА, два пъти седмично;

2.        Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.

На осн.чл.55 ал.3 от НК не налага по-лекото наказание „глоба“, което законът предвижда.

 

ОСЪЖДА подсъдимия А.Д.Х. да заплати направените по делото съдебни разноски в размер на 1135.67лв., от които 494.55 лв. по сметка на ОДМВР-Стара Загора и 641,12лв. в полза на съдебната власт по сметка на Районен съд-Казанлък.

 

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок  пред Окръжен съд гр.Стара Загора.

                                                                      

 

           РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

      

Съдържание на мотивите Свали мотивите

мотиви

 

От Районна прокуратура-Казанлък е внесен в РС-Казанлък обвинителен акт, по който е образувано производство пред първа инстанция срещу А.Д.Х.  за извършено от него престъпление от общ характер по чл.325в,ал.2, във вр. с ал.1 от НК.  

В диспозитивната част на обвинителния акт е посочено, че подсъдимият А.Д.Х. ***, не е положил достатъчно грижи за гръбначно животно- кон, което се е намирало под негов надзор, в резултат на което нанесло черепно мозъчна травма, довела до отток на мозъка, вследствие на което е причинило смъртта на И. А. ***.  

В правно-релевантния момент за това, преди началото на разпоредителното заседание, пострадалите/родители на И. А.К./ бяха конституирани като частни обвинители, с упълномощен  от тях повереник. 

 Представителят на РП-Казанлък(по-късно РП-Стара Загора, ТО-Казанлък) поддържа повдигнатото обвинение по чл.325в,ал.2, във вр. с ал.1 от НК. 

Повереникът на частните обвинители поддържа обвинението, наред с представителя на РП-Стара Загора,ТО-Казанлък, като още по-подробно и детайлно анализира събраните доказателства по делото.

В хода на съдебното следствие подсъдимият Х. заявява, че разбира в какво е обвинен, но не се признава за виновен и дава обяснения. Защитникът на подсъдимия счита, че от материалите по делото не се установява подзащитния му да е извършил деянието, предмет на наказателното производство. Излага конкретни съображения и мотиви в тази насока и моли съда за оправдателна присъда. 

След преценка на събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Подсъдимият А.Д.Х. е роден на ***г. в гр.К.. Същият не е осъждан.    

На 06.05.2018г. около 11.30 часа св.А.Д. отишъл в ромската махала в с.Н.М., общ.Н., заедно със сина си И. К., роден на ***г., и брат си- св.С.Д.. А.Д. се спрял да говори с Е.М., а сина му И. К. отишъл при децата на А.Х., които били на тротоара на улицата и си говорели. В това време по улицата минал А.Х., който водел коня си на синджир близо до себе си. Когато минавал покрай И. К. конят се уплашил и ритнал с копито И. К. в областта на главата. От удара последният паднал на земята. Св.А.Д. веднага изтичал при сина си, взел го на ръце и го откарал в „Бърза помощ“ в гр.Г. с автомобила на св.К.А.. След като бил прегледан в гр.Г. И. К. бил откаран по спешност в УМБАЛ гр.Стара Загора, където му била направена операция, но около 20.00 часа той починал.

Видно от заключенията на назначените за нуждите на разследването съдебно-медицинска експертиза и допълнителна такава към нея, причина за смъртта на И. А.К. е черепно-мозъчна травма, при която детето е изпаднало в безсъзнание и е вдишало повърнато стомашно съдържимо. И. А.К. е изпаднал в безсъзнание веднага след травмата/около 11.30 часа на 06.05.2018г./, макар и за кратко време- секунди, през което време би могло да стане вдишване на повърнато стомашно съдържимо. Това би могло да се случи и в следващ период от време- до вкарването на пострадалото дете за операция към 15.30 часа на 06.05.2018г. Смъртта на И. К. е настъпила в 20.20 часа на 06.05.2018г.

Имайки предвид изложеното прокурорът е приел за установено, че коня е бил новозакупен, но А.Х. не се е запознал с нрава му, както и че същия не е бил придружен с необходимата ветеринарна документация и е отглеждан в нарушение на Наредба №23 за отглеждане на животни на територията на Община-Н., приета с Решение №60, Протокол №11/2012г. по описа на ОбС-Н..

Съобразно заключението на назначената и изготвена по делото ветеринарно-медицинска експертиза: „Когато един човек иска да стопанисва конкретно животно/кон, куче, котка, крава и др./, трябва съвестно и подробно да провери предварително необходимите и задължителни грижи, които трябва да полага за него. Как правилно да го стопанисва съобразно норми и правила, наложени от наредби и ветеринарномедицински изисквания, така че да не се пречи на другите хора и животни, както е станало в настоящия случай. Никой стопанин на животно няма право да застрашава безопасността и живота на други хора и животни. В този смисъл, дори и конят да е разполагал с надочници, собственикът не е трябвало да го изкарва на водопой или разходка, преди добре да е опознал темпераменталния характер на притежавания от него кон. Трябвало е много по-дълго да общува с него/освен всичко, да набави и нужната документация за притежание и пр./, защото иде реч за чувствена първосигналност, която ако не е моделирана в правилната посока, резултира нежелан резултат и нещастни случаи! Не може да закупиш кон, предоверявайки се единствено на думите на продавача, без да се консултираш с ветеринарномедицински специалист относно правилното провеждане социализирането на коня. Който, нека не забравяме, попада в нови условия след продажбата му/това за него е вид стрес/. Трябвало е постепенно стресът да се редуцира, адаптирайки животното към новите стопани и условия на средата за доста по-дълъг период от време- 2 или 3 месеца. Не е упоменато също чистопороден или нечистопороден е бил този кон, което също не е без значение. Чистопородните коне, поради по-добрия си генофонд по-рядко проявяват подобен поведенчески модел. Но все пак и при тях сме установявали порочни активности.

Затова правилата, наредбите и нормите относно стопанисването на животните, независимо от вида и категорията им е задължително стриктно да се спазват за недостигане на подобни злощастия.“

При преценка на събраните в хода на производството гласни доказателства съдът намира, че следва да бъдат кредитирани показанията на свидетелите Н.И., А.Д., С.Д., К.А., А.К., А.А., Ч.Д. и Т.М., доколкото същите са последователни, обективни, непротиворечиви и кореспондират, както помежду си, така също и с останалия събран по делото доказателствен материал.  

По отношение показанията на свидетеля Е.М., който е първи братовчед на подсъдимия, съдът намира, че същите не следва да бъдат кредитирани. Единствено този „очевидец“ на инцидента пресъздава обстановка, близка до изложената от А.Х., но не и изцяло съвпадаща с нея. Например Е.М. твърди, че пострадалото дете И. А.К. си е вдигнало ръката пред коня, воден от подсъдимия, но такова възприятие не е имал дори последния. Несъответствието между показанията на този свидетел с обясненията на подсъдимия по отношение на такова незначително обстоятелство, нямащо отношение към главния факт на доказване, само прави още по-неубедителни и без това противоречивите изказвания на свидетеля М., който например не беше толкова конкретен на въпросите, зададени му в с.з., за това кой е вдигнал детето от земята след падането му и с чий автомобил то е било откарано в болнично заведение. В този ред на мисли споделеното от този свидетел в с.з. меко казано буди съмнение. Неговите показания не  кореспондират със събрания по делото доказателствен материал и противоречат не само на установената по делото фактическа обстановка, но и на обясненията на подсъдимия. Същите са изолирани и отчасти пресъздават единствено защитната версия на подсъдимия по повдигнатото му обвинение. Последният пък не е длъжен да съдейства за собственото си разобличаване и има процесуално право да дава такива обяснения, каквито намери за необходимо. В настоящия случай, по пътя на доказването със съответните доказателства, събрани по реда на НПК, се установи неверността на обясненията на подсъдимия в частта, в която същият твърди, че някакви големи момчета са плеснали с ръце на коня, който се е уплашил именно от това. Това е така, защото изложената теза на Х. е изолирана и неподкрепена с никакви други доказателства. Това дава основание на съда да приеме лансираната от него версия за защитна и да я отхвърли като недостоверна.

По описания начин с деянието си А.Д.Х. е осъществил от обективна и от субективна страна състава на престъплението по чл.325в,ал.2, във вр. с ал.1 от НК.

От обективна страна подсъдимият е извършил деянието с бездействие, защото като собственик на кон е бил задължен да се грижи за животното. Безспорно конят е гръбначно животно и се е намирал под надзора му, като негов собственик. Въпреки тези  задължения за подсъдимия, които включват и грижа и надзор да не се допуска коня да навреди другиму, А.Х. не е положил съответната достатъчна грижа за процесното животно.  

Деянието е извършено от него непредпазливо, при форма на вината престъпна небрежност, тъй като същия не е искал и не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди.  

Затова съдът прие, че подсъдимият Х. е осъществил престъплението по чл.325в,ал.2, във вр. с ал.1 от НК  и го призна за виновен по това обвинение.

При определяне вида и размера на наказанието му съдът се ръководи от изискванията на чл.36 от НК- относно целите на наказанието, както и от разпоредбите на чл.54 и чл.55 от НК- относно индивидуализацията му. С оглед индивидуализиране наказателната отговорност съдът съобрази степента на обществена опасност на деянието и дееца, мотивите и подбудите за извършването му и личността на извършителя.

При индивидуализацията на наказанието, което следва да се наложи на подсъдимия Х., съдът прие за смекчаващи отговорността му обстоятелства добрите характеристични данни и чистото съдебно минало. Съдът не констатира отегчаващи вината обстоятелства извън квалификацията по повдигнатото обвинение. Преценявайки превеса на смекчаващите вината обстоятелства, посочени по-горе и характера им, съдът намира, че наказанието, което следва да се определи, трябва да е по размер под минимално предвиденото от закона такова, с приложение на чл.55,ал.1,т.2,б.„б“ и ал.3 от НК,а именно- пробация,със следните пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от шест месеца, два пъти седмично и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от шест месеца, без да налага по-лекото, предвидено в закона, наказание- глоба.

На основание разпоредбата на чл.189,ал.3 от НПК съдът осъди подсъдимия А.Д.Х. да заплати в полза на държавата направените по делото разноски в размер на 1135.67 лева, от които 494.55 лева по сметка на ОД на МВР гр.Стара Загора и 641.12 лева по сметка на РС-Казанлък.

Водим от горното съдът постанови присъдата си. 

 

 

                                                          Районен съдия: