Определение по дело №232/2020 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 260127
Дата: 2 февруари 2021 г.
Съдия: Анна Иванова Щерева
Дело: 20202100900232
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 1 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

 

№ 260127                                       02.02.2021г.                              гр. Бургас

 

 

Бургаският окръжен съд, Първо гражданско и търговско отделение

На двадесет и осми януари две хиляди и двадесет и първа година

В публичното заседание в следния състав :

 

                                                         Председател:   АННА ЩЕРЕВА

 

Секретар Ваня Димитрова,

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 232 по описа на съда за 2020 година,

за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл.625 и сл. от Търговския закон ТЗ/.

Образувано е по молба на „БУРГОЙЛ БГ“ ООД с ЕИК ********* и „ВЯНД ОЙЛ“ ООД с ЕИК102890053, и двете дружества със седалище и адрес на управление гр. Бургас, ул. „Батак“ № 15, представлявани от управителя Владимир Николаев Петров, за откриване на производство по несъстоятелност на длъжника „ДИ MAP ОЙЛ“ ООД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление - гр. Бургас, ул. „Рилска“ № 15, ет.1, представляван от управителите Динко Енчев Димитров и Веселин Енчев Димитров, със съдебен адрес гр.Бургас, ул. „Васил Левски“ № 16, ет.2, офис 206 – адвокат Гергана Стоянова. Молителите твърдят, че са кредитори на ответното дружество по силата на договори за продажба на горива, като длъжникът е в състояние на неплатежоспособност, евентуално свръхзадълженост, тъй като е преустановил изпълнението на паричните си задължения към тях и към други кредитори, финансовите му затруднения са трайни, не разполага с активи, които да му позволят да погаси задълженията си.

В съдебно заседание молителите отправят и искане за постановяване на предварителни обезпечителни мерки – назначаване на временен синдик и налагане на обща възбрана на имуществото на длъжника.

След съвкупна преценка на доводите на молителя, на събраните по делото доказателства и на разпоредбите на закона Бургаският окръжен съд намира следното :

Приетото заключение на вещото лице по извършената по делото съдебна икономическа експертиза се установяват осчетоводени към 30.06.2020г. парични задължения на длъжника  „Ди Map Ойл“ ООД в размер на общо 4 248 146,65 лв., от които 1 853 061,16 лв. – задължения към молителя „Вянд Ойл“ ООД, 1 358 971,92 лв. – задължения към молителя „Бургойл БГ“ ООД, а остатъкът – към други кредитори. Последните плащания към кредиторите – молители са съответно на 25.02.2019г. към „Бургойл БГ“ ООД и на 27.02.2020г. към „Вянд Ойл“ ООД.

Съгласно експертизата краткотрайните материални активи на дружеството – длъжник се състоят основно от вземания /99%/, чиято събираемост не е гарантирана и е спорна. Ангажирани са доказателства, че част от тези вземания са към прекратени дружества, към дружества в ликвидация и към свързани дружества. Осчетоводени са налични парични средства в размер на 28 000 лв., чието обективно съществуване не е доказано. Експертизата не установява дружеството да разполага с парични средства или с други бързо ликвидни активи /напр. стоки/, които да могат да бъдат осребрени в сравнително кратък период от време. Вещото лице сочи, че дружеството рязко е свило обема на дейността си, понижило е ликвидността си и от 2017г. има финансови затруднения с траен характер.

При така установените от вещото лице данни и липсата на доказателства за противното съдът приема, че длъжникът не разполага с парични средства или бързо ликвидни активи, които да могат да бъдат осребрени в сравнително кратък период от време, за да могат с тях да бъдат покрити първоначалните разноски по производството по несъстоятелност, в случай че такова бъде открито. Поради това се налага изводът, че е налице хипотезата на чл.629б ТЗ – наличното имущество на длъжника не е достатъчно за покриване на началните разноски в производство по несъстоятелност. На основание чл.629б ал.2 от ТЗ съдът определя сумата от 10 000 лв., необходима за покриване на началните разноски в евентуално предстоящото производство по несъстоятелност за период от 6 месеца. Сумата е съобразена с необходимото текущо ежемесечно възнаграждение на синдик от 1 000 лв. и очакваните разноски по издирване и съхраняване на имущество, уточняване на кредитори и пр.

По искането за налагане на предварителни обезпечителни мерки с правно основание чл.629а, ал.1 от ТЗ :

Целта на допускане на подобно предварително обезпечение е да се гарантират правата на кредиторите в несъстоятелността, като се запази имуществото на длъжника. Допустимостта на налагането на предварителни обезпечителни мерки е в зависимост както от вероятната основателност на молбата за откриване на производство по несъстоятелност, така и от необходимостта за запазване на имуществото на длъжника, която следва да се прецени във всеки отделен случай от съда по несъстоятелността. В случая събраните по делото доказателства не сочат на поведение на длъжника, застрашаващо интересите на кредиторите – липсват данни длъжникът да разпилява, унищожава и/или укрива имущество, да поема значителни нови дългове и пр. Поради това съдът намира искането за допускане на предварителни обезпечителни мерки за неоснователно.

Следва да се отбележи още, че исканата мярка общ запор/ възбрана върху имуществото на длъжника не е предвидена от закона като възможна предварителна обезпечителна мярка по чл.629а от ТЗ, а е допустима едва във фазата по осребряване на имуществото на длъжника след обявяването му в несъстоятелност /чл.711, ал.1, т.2 от ТЗ/. Налагането на подобна мярка на по–ранен етап практически води до прекратяване дейността на предприятието и до възпрепятстване на оздравяването му, ако такова е възможно.

Мотивиран от горното, Бургаският окръжен съд

 

 

                           О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на молителите за постановяване на предварителни обезпечителни мерки – назначаване на временен синдик на „Ди Map Ойл“ ООД и налагане на обща възбрана върху имуществото му.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Апелативен съд - Бургас в 7-дневен срок от връчването му на молителите.

ОПРЕДЕЛЯ сумата от 10 000 лв., която следва да бъде предплатена от кредиторите или от длъжника, за да бъде открито производство по несъстоятелност.

УКАЗВА на длъжника „ДИ MAP ОЙЛ“ ООД с ЕИК *********, на  кредиторите „Бургойл БГ“ ООД с ЕИК ********* и „Вянд Ойл“ ООД с ЕИК102890053, както и на други известни кредитори на длъжника, в 1-месечен срок да внесат по сметка на Окръжен съд - Бургас сумата от 10 000 лв. – необходими начални разноски по несъстоятелността за период от шест месеца, като в същия срок представят по делото доказателства за плащането.

УКАЗВА на длъжника и на кредиторите, че ако сумата не бъде предплатена в определения срок и не бъдат представени доказателства за това, съдът може да постанови решение по чл.632, ал.1 от ТЗ, с което обявява неплатежоспособността, съответно свръхзадължеността на длъжника, определя началната й дата, открива производството по несъстоятелност, допуска обезпечение чрез налагане на запор, възбрана или други обезпечителни мерки, постановява прекратяване дейността на предприятието, обявява длъжника в несъстоятелност и спира производството.

При неоснователност на молбата за откриване на производство по несъстоятелност предплатената сума от 10 000 лв. ще бъде върната на вносителя.

Определението не подлежи на обжалване.

Препис от определението ДА СЕ ИЗПРАТИ на молителите „Бургойл БГ“ ООД и „Вянд Ойл“ ООД и на длъжника „Ди Map Ойл“ ООД.

Определението ДА СЕ ВПИШЕ в книгата по чл.634в, ал.1 от ТЗ.

На основание чл.619, ал.3 от ТЗ кредиторите се считат уведомени от вписването на съобщението за постановения акт в книгата по чл.634в, ал.1 от ТЗ.

Делото ДА СЕ ДОКЛАДВА за произнасяне по същество след изтичането на указания едномесечен срок.

 

 

 

                                          ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :