Решение по дело №1155/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 907
Дата: 30 октомври 2019 г. (в сила от 30 октомври 2019 г.)
Съдия: Мариана Георгиева Карастанчева
Дело: 20192100501155
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 август 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

                              Р     Е     Ш    Е    Н    И    Е   № І-131    

                                    

 

 

                                   град Бургас , 30.10. 2019 година     

 

 

Бургаският      окръжен     съд ,     гражданска колегия    ,

в   публично      заседание  

на .............двадесет и трети октомври……..през

две хиляди и  деветнадесета    година ,             в състав :

 

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ :Мариана Карастанчева 

                             ЧЛЕНОВЕ  :Пламена Върбанова         

                                                  мл.с. Марина Мавродиева                                                 

                                                                                             

при  секретаря А. Цветанова  като  разгледа  докладваното

от.съдията  М.Карастанчева.в.гр.д. №  1155   по описа  за

                    2019 год.,за да се произнесе, взе предвид следното :

         

 

                                                           Производството е по чл. 258 и сл. ГПК и е образувано  по повод въззивната жалба на  процесуалния  представител на Н.Т.П. от гр.  ***  –ответник   по гр.д. № 9126/2018 год. по описа на Бургаския районен съд  против решение № 1523/17.06.2019 год. постановено по същото дело в частта ,с която  е прието за установено по отношение на въззивника-ответник ,че дължи на ищеца „Топлофикация -София„ЕАДзаконната лихва върху  главницата от 161,20 лв,считано от подаване на заявлението по чл. 410 ГПК  на 03.05.2018 г. до 28.09.2018 г.,когато е извършено плащането ,за която е издадена  заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК по ч.гр.д. № 6072/2018 г. по описа на БРС,както и в частта ,с която ответникът е осъден да заплати  направените в заповедното производство от ищеца разноски от 75 лв.  

                                              Въззивникът   изразява недоволство от решението в атакуваните части  , като счита същото за неправилно и  необосновано,в нарушение на материалния закон .

                                                Обосновават се съображения,че присъждането на лихва  върху изцяло отхвърлено главно вземане  е в противоречие с материалния закон ,доколкото  искът по чл. 86 от ЗЗД има акцесорен характер  и следва съдбата на главното вземане .

                                               По отношение  дължимостта на разноските в заповедното производство  се счита ,че неправилно е приложен закона и е търкувана съдебната практика ,вкл.ТР № 4/2103 г. ОСГК,в т. 12 на което се сочи ,че   дължимостта на разноските  е съобразно отхвърлената и уважената част на иска .В случая доколкото исковата претенция е отхвърлена изцяло ,следва да се остави и без уважение искането за разноски по исковото производство .Тъй като принципът бил ,че разноски се присъждат само в случай на уважена претенция ,то в случая присъждането на разноски по заповедното производство било без основание

                                                  Моли се за отмяната на решението и постановяване на ново ,с което се отхвърли  искането за установяване вземането за лихва и за присъждане на разноските в заповедното производство .Не се сочат нови доказателства .

                                                  Въззивната   жалба е допустима, подадена в законовия срок и отговарящи на изискванията на чл.260-261 от ГПК

                                                  Писмен  отговор по реда на чл. 263 ГПК  въззиваемият ищец не е депозирал по делото и не е взел становище по въззивната  жалба.

                                               След преценка на събраните по делото доказателства и като обсъди съображенията на страните , Бургаският окръжен съд прие за установено следното :

                                               Производството  е било образувано по иск с правно основание чл. 422 ал. 1 ГПКвр. чл.79 ал. 1 ЗЗД  и чл.  149 ал. 1 ЗЕ –за установяване по отношение на  ответника-въззивник вземането на ищеца ,за  сумата от 161,20 лв. –представляваща стойността на неизплатена топлинна енергия  и услугата дялово разпределение от в.03.2015 г. до м.04.2017 г. , ведно със законната лихва върху главницата ,считано от подаването на заявлението по чл. 410 от ГПК  до окончателното изплащане на дължимите суми ,за което вземане ищецът-въззиваем се е снабдил със заповед за изпълнение на парично вземане по реда на чл. 410 от ГПК по ч.гр.д. № 6072/2018 г. на БРС.

                                               В отговора на исковата молба  ответникът П.  е оспорил исковите претенции ,като е заявил ,че  търсената главница от 161,20 лв.  е била заплатена от него на 27.09.2018 г. –преди завеждане на исковото производство ,поради което счита ,че претенциите следва да бъдат отхвърлени изцяло.

                                               Като е приел за установено по делото ,че  процесната главница от 161,20 лв. – представляваща  стойността на доставената  от ищеца на ответника  в периода м.март 2015 г.-м.април 2017 г. топлинна енергия е била дължима ,но е платена  на 28.09.2018 г. ,първоинстанционният съд е  заключил ,че  поради погасяване на задължението за заплащане на главницата ,искът за установяване  съществуването на вземането за тази главница е неоснователен и е бил отхвърлен /като в тази част решението е влязло в сила /.

                                               Имайки предвид обаче ,че гланвицата е платена след подаването на заявлението по чл. 410от ГПК ,макар и преди завеждане на исковото производство по чл. 422 ГПК ,съдът е приел ,че искът  е основателен  единствено по претенцията на ищеца за заплащане  на законната лихва върху главницата ,считано от подаването на заявлението по чл. 410 от ГПК на 03.05.2018 г. до окончателното й плащане на 28.09.2018 г. И доколкото  главницата е платена преди завеждането на иска по чл. 422 от ГПК ,но след подаване на заявлението по чл. 410 ГПК , е приел,че  ответникът не дължи разноски в исковото производство ,но дължи направените от ищеца разноски в заповедното производство ,поради което  го е осъдил да заплати тези разноски.

                                               Именно в тези части – относно уважаване на претенцията за  законната лихва за забава и в частта за присъждане на направените разноски в заповедното производство ,решението е атакувано пред настоящия съд ,който счита ,че в тези части същото е правилно  и съобразено със закона.

                           Длъжникът е уведомил съда, че е погасил изцяло вземането към заявителя ,включително  по заповедта за изпълнение преди връчване на последната, т. е. преди срока по чл. 412, т. 8 ГПК. Към възражението са приложени и доказателства за извършеното от длъжника плащане, от чиито дати се установява действително, че плащанията са извършени след подаване на заявлението на 03.05.2018 г. – съответно на 28.09.2018 г. Без значение е обстоятелството, че дължимите суми по заявлението са били заплатени от длъжника преди получаване на заповедта за изпълнение щом плащането следва образуване на заповедното производство. В този смисъл, длъжникът е дал повод за образуване на делото пред съда, тъй като към момента на депозиране на заявлението, е бил в неизпълнение по описаните в заявлението фактури. Именно поради това кредиторът е сторил разходите по заповедното производство. Като последица от образуваното заповедно дело, длъжникът следва да поеме и разноските на заявителя, които последния е извършил във връзка и по повод производството. Същевременно, във възражението на длъжника липсват обстоятелствата по чл. 414а, ал. 2 ГПК. Подаването на възражение от длъжника, поради извършено плащане след образуване на заповедното дело, води до отпадане на изпълнителната сила на заповедта за дължимата  главница , освен в частта за разноските, като правилно районният съд и  в съответствие с постановките на т. 10в от ТР № 4/2013 г. на ВКС, приложими в настоящия случай,е осъдил ответника да заплати направените в заповедното производство разноски .В тази връзка правилно са присъдени и лихвите  от подаването на заявлението до момента на плащането ,доколкото длъжникът е бил в забава през този период .   

                            Съгласно т. 10в от Тълкувателно решение № 4 от 18.06.2014 г. на ВКС по тълк. д. № 4/2013 г., ОСГТК ако кредиторът е получил изпълнение на вземането, но не и на разноските по заповедта за изпълнение в периода след подаване на заявлението и при депозирано възражение от длъжника, интересът от предявяване на иск за съществуване на вземането е отпаднал. В тази хипотеза кредиторът може да поиска издаване на изпълнителен лист по заповедта за изпълнение само в частта за разноските, като се позове на извършеното от длъжника плащане. Плащането по заповедта за изпълнение е извършено едва след като молителят е сезирал съда с искане за издаване на заповед за изпълнение. Ето защо съдът намира, че от значение за отговорността за разноски е поведението на длъжника и извън гражданското производство. Същият един продължителен период от време не е изпълнил задължението си, а едва след предприемане на действия по съдебен ред и връчването на заповедта за изпълнение /същата му е връчена преди плащането на 21.08.2018 г./ е извършил плащане, поради което по общото правило на чл. 78, ал. 1 ГПК дължи сторените от заявителя разноски.Доколкото производството по чл. 422 от ГПК е продължение на заповедното производство ,тук логиката на въззивника ,че  акцесорната претенция следва съдбата на главното вземане и че дължимостта на разноските е в зависимост от  уважаването или не на иска ,не е съобразена със същината на заповедното производство . Защото приетото разрешение по т. 10.в, от ТР № 4/2013 г. ОСГТК на ВКС ,че присъдените със заповедта за изпълнение разноски за заповедното производство не се включват в предмета на установителния иск по чл. 415, ал. 1 или по чл. 422 ГПК, а представляват законна последиците от уважаването, респективно отхвърлянето на иска, предпоставя правомощието на съда в исковото производство да разпредели отговорността за разноските по издаване на заповедта за изпълнение.Възражението за недължимост на разноските  в заповедното производство ,би било основателно единствено в хипотезата на чл. 414а ал. 2 от ГПК ,а такава  хипотеза в случая не е налице , а и не се твърди .

                                      Ето защо атакуваното решение в обжалваните части следва да бъде потвърдено ,поради което Бургаският окръжен съд 

                                        

 

                                               Р     Е     Ш     И :

 

 

                                      ПОТВЪРЖДАВА  решение № 1523/17.06.2019 г. постановено по гр.д. № 9126/2018 г. по описа на Бургаския районен съд В ОБЖАЛВАНИТЕ ЧАСТИ – относно  дължимостта на законната лихва върху главницата за периода от подаване на заявлението по чл. 410 от ГПК до окончателното изплащане на главницата ,както и в частта относно присъдените в полза на ищеца разноски ,направени от него в заповедното производство .

                                   РЕШЕНИЕТО  не подлежи на обжалване .

 

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                        ЧЛЕНОВЕ :1.

 

                                                                            2.