Решение по дело №4355/2016 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1662
Дата: 21 септември 2016 г. (в сила от 3 ноември 2016 г.)
Съдия: Сияна Генадиева Генадиева
Дело: 20163110204355
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 2 септември 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1662/21.9.2016г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

            ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД – ТРИНАДЕСЕТИ наказателен състав, в публичното съдебно заседание на двадесет и първи септември, две хиляди и шестнадесета година с

 

                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЯНА ГЕНАДИЕВА

           

при секретаря И.И. и в присъствието на прокурора Ивелина Стоянова, като разгледа докладваното от съдията ЧНД № 4355 по описа на ВРС за 2016 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл.156 и сл. от ЗЗ.

          Образувано е по предложение от ВРП, за назначаване на СПЕ на С.Т.С.  с ЕГН ********** *** и евентуалното й настаняване на лечение в специализирано здравно заведение, тъй като е имало данни, че същата е опасена за себе си.         

В хода на съдебно заседание представителят на ВРП поддържа така направеното предложение, като счита, че С. следва да бъде настанена на принудително лечение в заведението и за срока посочен от вещото лице.

            Освидетелстваното лице в дадената й последна дума заявява, че иска да се лекува доброволно. 

            Становището на защитника на освидетелстваното лице бе, че не е налице социалния критерий за принудително лечение на С. в специализирано здравно заведение.

            От събраните по делото доказателства, съдът приема за установено следното:

От разпитаните по делото свидетели става ясно, че С. живее в техния блок. Всички те избягват контакт с нея, тъй като са имали конфликтни ситуации. Разпитаните по делото сочат, че по принцип С. е провокативна, но към момента не посочат агресивни реакции от нея.

Изготвената по делото СПЕ сочи, че С.С. е била лекувана по постановено от съда задължително лечение през 2014 г., за което са налични данни по делото. След като е изписана от стационарното лечение проведено в ДПБ „Карвуна“ е проведено активно антипсихотично лечение, което е довело до хармонизиране на поведението й и омекотяване на психотичните й изживявания. След изписването й, обаче, от стационарното заведение тя за кратко е приемала при амбулаторни условия поддържащо лечение. От началото на тази година поведението на освидетелстваната С. е изцяло болестотворно мотивирано. Настоящото освидетелстване на лицето е наложено съобразно данните от експертизата, поради отказа й от доброволно амбулаторно лечение, след проведено задължително такова. Липсва съзнание за психотично заболяване и към момента е налице активна психотична продукция, която  води до сериозно увреждане на здравето й. Експертизата дава заключение, че освидетелстваната страда от шизофрения, параноидна форма с параноиден синдром. Шизофренията е психотично заболяване, в тесния смисъл на това понятие и е от групата на ендогенните психози. В резултат нея поведението на болните става несъответно, променя се социалната адаптация. Характерно за шизофренното мислене е възприемането на несъществени страни и прояви на различни явления и събития от ежедневието. Налице е семейна и социална дизадаптация, промяна в поведението и немотивирана конфликтност. При С. е налице отказ и неизвършено поддържащо и доброволно лечение в психиатричен стационар. Липсват данните по делото последната една година лицето да е извършвало контролни прегледи при психиатър и да е приемало лекарства, които да овладеят психичното й състояние.

Съдът счита, че са налице основанията предвидени в чл. 155 предл. последно от ЗЗ и лицето следва да се лекува, тъй като застрашава здравето си. Липсва критичност към заболяването си и осъзната необходимост от провеждане на лечение за него.

При така установената фактическа обстановка съдът счита, че е в интерес на освидетелстваната да се проведе лечение в специализирано болнично заведение, което да доведе до постигане на добри резултати в промяна на психичното й състояние и в поведението, което е опасно за самата нея и здравето й.

            По отношение на въпроса затова, кой следва да дава информирано съгласие, по отношение на лечението на С., настоящият състав намира, че това следва да бъде лице определено от кмета на Общината, в която се намира лечебното заведение.

            Предвид гореизложеното и на основание чл.162 ал.1 от  ЗЗ, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

НАСТАНЯВА НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЛЕЧЕНИЕ в ДПБ „Карвуна” лицето С.Т.С., ЕГН **********, с адрес *** на основание чл.162 ал.2 от ЗЗ, поради заболяването - шизофрения, параноидна форма с параноиден синдром.

 

ОПРЕДЕЛЯ форма на лечението - СТАЦИОНАРНО, на основание чл.162 ал.2 от ЗЗ.

 

            ОПРЕДЕЛЯ срок на настаняването и лечението –ДВА МЕСЕЦА, на основание чл.162 ал.2 от ЗЗ.

 

            На основание чл.162 ал.3 от ЗЗ задължава Кмета на Община Балчик да изразява информирано съгласие за лечението на осв.С., който да бъде писмено уведомен.

 

            Решението може да бъде обжалвано или протестирано пред ВОС в седемдневен срок от днес.

 

            Препис от решението да се изпрати на ДПБ „Карвуна“, за изпълнение.

 

 

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: