Решение по дело №884/2017 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 388
Дата: 27 февруари 2017 г. (в сила от 21 март 2017 г.)
Съдия: Зорница Димитрова Банкова
Дело: 20174430100884
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 февруари 2017 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

            

 гр.Плевен,27.02.2017год.

                                                  В ИМЕТО НА НАРОДА

Плевенският районен съд, VII граждански състав, в публичното заседание на двадесет и четвърти февруари през две хиляди и седемнадесета  година в състав:                

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЗОРНИЦА БАНКОВА

при секретаря В.А. като разгледа докладваното от съдията Банкова гр.д.№884 по описа за 2017година, и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

   В молбата си Дирекция за социално подпомагане гр. Плевен твърди, че по повод на подаден устен сигнал с вх.СИГ/Д-ЕН-К/119/19.12.2016 г. в ОЗД при ДСП Плевен от инспектор Н* И* - при II РУП на МВР Плевен за положението на децата С.И.М. и * Й* И* М., които са установени от органите на реда за втори път в период от един месец в района на хранителен магазин "Била-1" гр.Плевен, без надзор от възрастен да просят и свързания с това непосредствени риск от увреждане на тяхното физическо, псхическо, нравствено и социално развитие, е извършено спешно социално проучване, при което са установени следните факти:

Видно от приложените удостоверения за раждане на децата С.И.М. ЕГН *********** и Й*И* М. ЕГН ********** тяхна * е И.Г.М. ЕГН ********** и баща - *н. Майката съжителства на семейни начала с лицето Н* Л*. Майката има още четири деца- Н* В*И* род на *, С* Н* Л* род на *, И* Н* Л*род * и Г* И* М. - близначка на Й*М.. Съжителят на майката е припознал две от децата- **е С* Н*Л* и И* Н*Л*. Съжителят Н* и майката в семейната си среда обгрижват три от шестте и деца при неприемливи условия и грижа на елементарно ниво, без стремеж да ги формират като самостоятелни и независими личности. Спрямо * С* и и И*Л*, е предприета мярка за закрила чрез извеждането им от биологичното семейство от ДСП *, а другите близнаци в семейството момичетата – Й* и Г* М*са разделени, като зяа Й*"грижи" е полагал съжителя на майката Н* Л* ,а Г* М. е изведена от майката *.Видно от приложения социален доклад до директора на ДСП Плевен, майката и съжителят й живеят на семейни начала без брак, обичайно за * им партньора на майката не припознава всички деца, наличие на честа смяна на местоживеенето си, като на 1-2 години семейството сменя постоянния си и настоящ адрес ***, а на теритарията на гр.* с 3-4 подменени различни регистрации. При извършеното социално проучване от ДСП Кнежа на условията и възможностите на родителстващата двойка е установено, че домакинството ползва жилище, което не е собствено, прадставляващо второстепенна постройка към къща, състоящо се от стая и предверие. Около прозорците и вратите на жилището има наличие на неуплатнени големи пролуки. Жилищината площ е крайно недостатъчна за броя на обитателите му - 5 членно домакинство, а обзавеждането е скромно, състоящо се от легло ,диван, малка масичка, кухненски бюфет,печка на твърдо гориво. Поддържаната хигиена е на незадоволително ниво. Майката И. е безработна, без регистрация в ДБТ, съжителят и Н* Л** реализира доход като събира и предава суровини .Единствените сигурни доходи на майката, са формирани от получавани от същата месечни семейни помощи по чл.7 от ЗСПД за трите и деца в общ размер на 193.34 лв. Майката И.М. твърди наличие на здравословни проблеми ,без да представя някакви доказателства за това, но здравния й статус е обичайното оправдание за продължителните и отсъствия от дома и "за лечение или в гр.София илил в *".

Поводът за намесата на органа по закрила на детето при ДСП Плевен е подаден сигнал от служители при П-ро РУП Плевен за поредно установяване на децата С* И.М. и *у Й*а* И*М., без надзор и контрол нз възрастен около магазин "* ,които са извършвали просия.Видно от изложеното в социалния док лад до директора на ДСП Плевен в частта му озаглавена "изводи и препоръки", това не е първия случай, в който провоохранителните органи са констататирали, че тези две децата са намарени без надзор,извършващи просия. На 07.12.2016г., съжителят на майката, е подписал протокол за предпуреждение по чл.65 от ЗМВР,с който е предупреден да не ги оставя безнадзорни и да не ги склонява и използва за просия. При последващато им установяване на 19.12.2016г., децата са намерени от органите на полицията да просят пред хипермаркет * в занемарен външен вид - с мръсни дрехи, като Й* е била ниско остригана поради остатъчна наличност на паразити/ главови въшки/.Брат й С.М. видимо е с костно изкривявяне на гръдния кош и гръбначния стълб, без това да е констатирано от медицинските експерти. Майката и съжителя и дават различни обяснения каква е причината за това изкривяване,но момчето не е освидетелствано от ТЕЛК. При проучването е установено, че С.М. формално е записан в 9-ти клас на *, но на практика е неграмотен ,не може да чете,да пише, едва успява да напише собственото си име. Сестра му Й* е записана, като ученичка в 3-ти клас в * ,но също не може да чете и пише.

Неглижиране и пренебрегване на образователни нужди на двете деца от страна майката и съжителя й,за които образованието не е ценно. По този начин майката елеминира възможностите им за развитие като независими и отговорни личности и за успешна интергация в обществото. По време на престоя на С. в социалната услуга резиденет тип, ЦНСТ гр. Плевен, същият е мълчалив, апатичен, рядко се оживява, мълчи ,при отправен въпрос му трябва време да осмисли въпроса, не проявява инициатива за каквота и да било,но изпълнява възложени му дейности от бита.Й* е по- адаптивна ,по-отзивчива при комуникация,търси и очаква похвала за своите действия. Констатирана е двупосочна привързаност родител- дете, но неефективно взаимодействие. Майката и съжителя й, от позицията на властимащ авторитет, изпращат послания към децата ,които не допринасят за достойното и адекватно поведение на подрастващите. Двамата съжители при всяко посещение в социалната услуга резидентен тип, вменяват неприемливо поведение и държане на децата,общуват с тях на цигански и се държат грубо и агресивно със заетите в услугата специалисти. Н*Л* при посещенията при децата носел висококалорични храни и напитки и им забранявал да приемат от храната, доставяна им в ЦНСТ-то,тъй като знаел от опита си придобит в затвора, че ако гладуват някаколко дни ще им стане лошо, ще ги хоспитализират и ще ги върнат вкъщи. Това поведение на съжителя на майката, на когото тя е преотстъпила родителските си задължения и грижа е показателно за нивото на родителска компетентност,способности и умения както при него,така и при майката. С действията и бездействията си съжителстващата двойка поставят в риск, както физическото и интелектулано развитие, така и психо-емоционалното и социално развитие на децата. Констатиран е риск двете деца да са жертва на злоупотреба и експлоатация в семейната им среда както и риск от увреждане на тяхното физическо и психическо развитие, тъй като могат да се окажат обект на престъпление.

От така изложените факти и обстоятелства е видно, че родителят на двете деца не е в състояние да осигури на детето необходимите условия, спокойствие и сигурна и безопасна среда, нужни за пълноценното им развитие и възпитание. Родителите не притежават нито подходящите финансови, жилищни и хигиенно-битови условия, нито достатъчен родителски капацитет, за да могат адекватно да подсигурят ежедневните нужни на малолетното момче, да се справят по адекватен начин с поведението му и да му осигурят сигурност и спокойна подкрепяща среда. В биологичното семейство на С.М. и Й* М. е налице невъзможност за осигуряване на внимание, емоционална подкрепа, сигурност и безопасност на детето. Предвид възрастта на децата няма записано подходящо приемно семейство, в което да бъдат настанени брата и сестрата, не са установени близки и/или роднини, които да изявяват желание и да са в състояние да полагат грижи за тях.

В тази връзка с административна Заповед с № *. и с № *. на *,  децата С.И.М. и Й*И*М., са настанени в социалната услуга резиденет тип –ЦНСТ,гр.**. В социалната услуга на децата се предоставят среда и условия, максимално близки до семейните, за задоволяване на ежедневните им потребности, работа с социален работник и психолог, както и индивидуална грижа и подход, като към момента това е и единствената алтернатива за тях.

Посочва се, че поради гореизложеното и на основание чл.26, ал.1, във връзка с чл.25, ал.1 , т.3 и т.4 от Закона за закрила на детето, моли съда да се произнесе с решение, с което да се постанови мярка за закрила спрямо децата - настаняване в ***-гр.**, за срок от две години.

За  Център за настаняване от семеен тип за деца/младежи без увреждания-гр.Плевен,  представител не се явява и не взема становище.

  Заинтересованата страна И.Г.М., редовно призована, не се явява и не взема становище.

Назначеният особен представител на детето С.И.М., адв. И* А*а, взема становище, че молбата е основателна и следва да бъде уважена.

Назначеният особен представител на детето Й*И* М., адв. Р*М*, е взема становище, че молбата е основателна и следва да бъде уважена.

Съдът като взе предвид събраните доказателства и изискванията на закона, констатира следното от фактическа страна:

Видно от представеното по делото заверено копие на  удостоверение за раждане  от ***г. , въз основа на акт за раждане изд. от гр.П, е че детето С.И.М. ЕГН**********,  е родено на ***г. и като родители са вписани  И.Г.М.,с ЕГН********** и баща-.

Видно от представеното по делото  заверено копие на  удостоверение за раждане  от ***г., въз основа на акт за раждане №*., изд. от гр.*, е че детето Й.И. М. с ЕГН**********,  е родено на ***г. и като родители са вписани  И.Г.М.,с ЕГН********** и баща- *

Видно от представените по делото сигнали с Вх.№*. и Вх.№*.-26р. е, че децата С.И.М. и Й*И* М. са изоставени без надзор.

Видно от представените по делото административни заповеди №*. и №*. на *, децата С.И.М. и Й* И*М. са настанени на в ЦНСТ-гр.Плевен ул.“* до произнасяне на съда с решение.

По делото са депозирани социални доклади във връзка с настаняване на децата С.И.М. и Й* И* М. ***.

В социалния доклад  се посочва, че за двете деца е бил подаден сигнал от полицейски служител, че просят в района на магазин * за втори път в период от един месец , като са били без надзор от възрастен .С оглед  на свързания с това непосредствени риск от увреждане на тяхното физическо, псхическо, нравствено и социално развитие, е направено проучване и установено, че:

 Майка на С.И.М. ЕГН *********** и Й* И* М. ЕГН **********,  е И.Г.М. ЕГН **********,а бащата е неизвестен. Майката съжителства на семейни начала с лицето Н* Л*. Майката има още четири деца- Н* В*И* род на *, С* Н* Л* род на *, И* Н** Л* род на * и Г*И* М. - близначка на Й**М.. Съжителят на майката е припознал две от децата- *С* Н* Л* и И* Н* Л*. Съжителят Н* и майката в семейната си среда обгрижват три от шестте и деца при неприемливи условия и грижа на елементарно ниво, без стремеж да ги формират като самостоятелни и независими личности. Спрямо * С*и и И*Л*, е предприета мярка за закрила чрез извеждането им от биологичното семейство от ДСП Враца, а другите близнаци в семейството момичетата – Й* и Г*М* са разделени, като зяа Й* "грижи" е полагал съжителя на майката Н* Л* ,а Г*М. е изведена от майката в **.Установено е,че майката и съжителят й живеят на семейни начала без брак, обичайно за * им партньора на майката не припознава всички деца, наличие на честа смяна на местоживеенето си, като на 1-2 години семейството сменя постоянния си и настоящ адрес ***, а на територията на * с 3-4 подменени различни регистрации. При извършеното социално проучване от ДСП Кнежа на условията и възможностите на родителстващата двойка е установено, че домакинството ползва жилище, което не е собствено, прадставляващо второстепенна постройка към къща, състоящо се от стая и предверие. Около прозорците и вратите на жилището има наличие на неуплатнени големи пролуки. Жилищината площ е крайно недостатъчна за броя на обитателите му - 5 членно домакинство, а обзавеждането е скромно, състоящо се от легло ,диван, малка масичка, кухненски бюфет,печка на твърдо гориво. Поддържаната хигиена е на незадоволително ниво. Майката И. е безработна, без регистрация в ДБТ, съжителят и Н*Л* реализира доход като събира и предава суровини. .Единствените сигурни доходи на майката, са формирани от получавани от същата месечни семейни помощи по чл.7 от ЗСПД за трите и деца в общ размер на 193.34 лв. Поводът за намесата на органа по закрила на детето при ДСП Плевен, е подаден сигнал от служители при П-ро РУП Плевен за поредно установяване на децата * И.М. и сестра му Й* И* М., без надзор и контрол нз възрастен около магази" н *** ,които са извършвали просия.Видно от изложеното в социалния док лад до директора на ДСП * в частта му озаглавена "изводи и препоръки", това не е първия случай, в който провоохранителните органи са констататирали, че тези две децата са намарени без надзор,извършващи просия. На 07.12.2016г., съжителят на майката, е подписал протокол за предпуреждение по чл.65 от ЗМВР,с който е предупреден да не ги оставя безнадзорни и да не ги склонява и използва за просия. При последващато им установяване на 19.12.2016г., децата са намерени от органите на полицията да просят пред хипермаркет * в занемарен външен вид - с мръсни дрехи, като Й* е била ниско остригана поради остатъчна наличност на паразити/ главови въшки/.Брат й С.М. видимо е с костно изкривявяне на гръдния кош и гръбначния стълб, без това да е констатирано от медицинските експерти. Майката и съжителя и дават различни обяснения каква е причината за това изкривяване,но момчето не е освидетелствано от ТЕЛК. При проучването е установено, че С.М. формално е записан в ***, но на практика е неграмотен ,не може да чете,да пише, едва успява да напише собственото си име. Сестра му Й*е записана, като ученичка в 3-ти клас в *** ,но също не може да чете и пише.

Посочва се, че неглижиране и пренебрегване на образователни нужди на двете деца от страна майката и съжителя й,за които образованието не е ценно. По този начин майката елеминира възможностите им за развитие като независими и отговорни личности и за успешна интергация в обществото. По време на престоя на С. в социалната услуга резиденет тип, *, същият е мълчалив, апатичен, рядко се оживява, мълчи ,при отправен въпрос му трябва време да осмисли въпроса, не проявява инициатива за каквота и да било,но изпълнява възложени му дейности от бита.Й* е по- адаптивна ,по-отзивчива при комуникация,търси и очаква похвала за своите действия. Констатирана е двупосочна привързаност родител- дете, но неефективно взаимодействие. Майката и съжителя й, от позицията на властимащ авторитет, изпращат послания към децата,които не допринасят за достойното и адекватно поведение на подрастващите. Двамата съжители при всяко посещение в социалната услуга резидентен тип, вменяват неприемливо поведение и държане на децата,общуват с тях на цигански и се държат грубо и агресивно със заетите в услугата специалисти. Н* Л* при посещенията при децата носел висококалорични храни и напитки и им забранявал да приемат от храната, доставяна им в ЦНСТ-то,тъй като знаел от опита си придобит в затвора, че ако гладуват някаколко дни ще им стане лошо, ще ги хоспитализират и ще ги върнат вкъщи. Това поведение на съжителя на майката, на когото тя е преотстъпила родителските си задължения и грижа е показателно за нивото на родителска компетентност,способности и умения както при него,така и при майката.Предвид на установеното, се излага становище, че с действията и бездействията си съжителстващата двойка поставят в риск, както физическото и интелектулано развитие, така и психо-емоционалното и социално развитие на децата. Констатиран е риск двете деца да са жертва на злоупотреба и експлоатация в семейната им среда както и риск от увреждане на тяхното физическо и психическо развитие, тъй като могат да се окажат обект на престъпление.

От така изложените факти и обстоятелства е видно, че родителят на двете деца не е в състояние да осигури на детето необходимите условия, спокойствие и сигурна и безопасна среда, нужни за пълноценното им развитие и възпитание. Родителите не притежават нито подходящите финансови, жилищни и хигиенно-битови условия, нито достатъчен родителски капацитет, за да могат адекватно да подсигурят ежедневните нужни на малолетното момче, да се справят по адекватен начин с поведението му и да му осигурят сигурност и спокойна подкрепяща среда. В биологичното семейство на С.М. и Й*М. е налице невъзможност за осигуряване на внимание, емоционална подкрепа, сигурност и безопасност на детето. Предвид възрастта на децата няма записано подходящо приемно семейство, в което да бъдат настанени брата и сестрата, не са установени близки и/или роднини, които да изявяват желание и да са в състояние да полагат грижи за тях.

 Представен е допълнителен доклад, че няма възможност децата да се отглеждат в семейна среда и няма близки и роднини, които да са съгласни, да се грижат за децата

В с.з. е изслушано детето С., в присъствието на социален работник от *, като  заявява, че се грижата добре за него в *а, но не желае да остане, без да обяснява причините.Социалният работник от * посочва, че се грижат добре за децата, че С. е неконтактен и  е със СОП, неграмотен и се работи и с двете деца.

При това положение и с оглед събраните доказателства, съдът счита, че следва да се уважи молбата на ДСП-Плевен, тъй като е изцяло в техен интерес.

По така изложените съображения ,Плевенският районен съд

                                         Р      Е      Ш      И:

           НАСТАНЯВА за отглеждане и възпитание непълнолетния С.И.М. ЕГН********** и малолетната  Й* И* М. с ЕГН**********, в **2, ЗА СРОК ОТ ДВЕ ГОДИНИ, считано от датата на настаняването им по административен ред.

          Препис от решението да се изпрати на ДСП–Плевен и Център за настаняване от семеен тип за деца/младежи без увреждания-гр.Плевен.

Решението подлежи на обжалване пред Плевенския окръжен съд в 7- дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: