Решение по дело №68/2021 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260054
Дата: 22 март 2021 г.
Съдия: Иван Христов Ранчев
Дело: 20215000000068
Тип на делото: Касационно частно наказателно дело
Дата на образуване: 12 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  

№ 260054

 

гр. Пловдив, 22. 03. 2021 г.,

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

          Пловдивският апелативен съд, първи наказателен състав, на осемнадесети март две хиляди двадесет и първа година, в публично съдебно заседание в състав:

            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО КРАЧОЛОВ

                     ЧЛЕНОВЕ:  ИВАН  РАНЧЕВ

                                                                                         ВЕСЕЛИН ГАНЕВ

 

с участието на съдебния секретар Нина Стоянова и прокурора Иван Перпелов като разгледа докладваното от съдия Иван Ранчев, НД /В/ № 68 по описа за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството пред ПАС е по реда на Глава 33 от НПК.

Образувано на основание чл.424, ал.1, вр. чл.422, ал.1, т.5 НПК по искане н.Г.п.н.Р.Б. за възобновяване на наказателното производство по ВНОХД № 1115/2020 г. на Окръжен съд – С. З., по което е постановено Решение № 260023/05.10.2020 г. за изменение на Присъда № 71/03.06.2020 г. по НОХД № 896/2020 г. на Районен съд – С. З..

С присъдата подс. А.С.А. от гр. С. З. е признат за виновен в извършването на престъпление по чл. 195, ал. 1, т.3, вр. чл. 194, ал. 1, вр. чл.26, ал.1, вр. чл. 63, ал. 1 т. 3 от НК и на основание чл. 54, вр. чл. 58а, ал. 1 от НК е ОСЪДЕН на ОСЕМ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, като на основание чл. 69, ал. 1, вр. чл. 66, ал. 1 НК е ОТЛОЖЕНО изпълнението му за срок от ТРИ ГОДИНИ и взето отношение по направените разноски.

С решението на Окръжен съд – С. З. е изменена присъдата в частта й, досежно начина на изпълнение на наложеното наказание осем месеца лишаване от свобода на подс. А.С.А., отменено е приложението на чл.69, ал.1, вр. чл.66, ал.1 от НК и е постановено изтърпяването му в поправителен дом, взето е отношение по направените разноски, като същата е потвърдена в останалата й част. Решението е окончателно.

В искането се твърди, че в хода на разглеждане на делото във въззивната инстанция е допуснато нарушение на материалния закон, тъй като не е  приложен закон, който е трябвало да бъде приложен - чл.64, ал.1 от НК, даващо основание за възобновяване на наказателното производство по чл.422, ал.1, т.5, вр. 348, ал.1, т.1 от НПК.

Нарушението на материалния закон се състои в обстоятелството, че съдът е следвало да констатира, че спрямо подсъдимия А.А. са били налице предпоставките за прилагане на чл.64, ал.1 от НК, тъй като е непълнолетен, неосъждан, наложеното наказание е по-малко от една година лишаване от свобода и изпълнението му не е отложено по чл.66 от НК. Не са налице условията на чл.64, ал.3 или ал.4 от НК. Затова, като не е приложил чл.64, ал.1 от НК, при наличието на законовите предпоставки за това, съдът е допуснал нарушение на закона.   

В тази връзка се иска, на основание чл.425, ал.1, т.4 от НПК, възобновяване на наказателното производство и отмяна на въззивното решение на Окръжен съд – С. З. в частта, с която е постановено изтърпяването на наложеното наказание лишаване от свобода от 8 месеца в Поправителен дом, тъй като нарушението по чл.64, ал.1 от НК е в полза на осъдения А.А., който се предлага да бъде освободен от изтърпяване на наложеното му наказание с настаняване в трудово-възпитателно училище-интернат или с друга възпитателна мярка, предвидена в ЗБППМН.

На основание чл. 420, ал.3 от НПК, Главният прокурор е спрял изпълнението на присъдата до постановяване на решението от апелативния съд.

Според представителя на Апелативна прокуратура - Пловдив, искането за възобновяване на делото е основателно и следва да се уважи.

Осъденият А.А. се явява със служебен защитник - адв. В. от АК – П.. Майка му – С.А., въпреки положените усилия, не е открита на адреса по местоживеене. Осъденото лице и неговият защитник молят да се уважи искането на главния прокурор, като бъде възобновено производството и бъде наложена, поисканата възпитателна мярка.

Пловдивският апелативен съд, след като се запозна с изложените съображения в постъпилото искане и с материалите по делото, намира за установено следното:

Искането за възобновяване е процесуално допустимо, като разгледано по същество се явява напълно основателно.

Нормата на чл.64, ал.1 от НК е императивна, като постановява, когато определеното наказание е лишаване от свобода по-малко от една година и неговото изпълнение не е отложено по чл.66 от НК, непълнолетният, ако не са налице условията по ал.3 и ал.4, да се освобождава от изтърпяването му и тогава съдът го настанява във възпитателно училище – интернат или му налага друга възпитателна мярка, предвидена в ЗБППМН[1].

От първостепенния съд на А.А. за извършеното престъпление му е било наложено наказание лишаване от свобода от 8 месеца, чието изтърпяване е било отложено на основание чл.69, ал.1, вр. чл.66, ал.1 от НК за изпитателен срок от 3 години. Но въззивният съд с влязлото в законна сила решение е изменил присъдата в частта й, досежно начина на изпълнение на наложеното наказание осем месеца лишаване от свобода на подс. А.С.А., като е отменено приложението на чл.69, ал.1, вр. чл.66, ал.1 от НК и е постановено изтърпяването му в Поправителен дом.

По този начин е допуснато нарушение на материалния закон, тъй като не е приложена, изричната разпоредба на чл.64, ал.1 от НК – основание за възобновяването на наказателното производство по чл.422, ал.1, т.5, вр. 348, ал.1, т.1 от НПК. Въззивният съд е следвало да констатира, че спрямо подсъдимия са били налице предпоставките за прилагане на чл.64, ал.1 от НК, тъй като все още е непълнолетен, не е осъждан, наложеното наказание е по-малко от една година лишаване от свобода и изпълнението му, с оглед на окончателното съдебно решение, вече не е отложено по чл.66 от НК. Не са налице изключенията в чл.64, ал.3 от НК, както и няма повторно осъждане по смисъла на ал.4 от същия текст. И като не е приложил чл.64, ал.1 от НК, при наличието на законовите предпоставки да стори това, окръжният съд с изменението на присъдата в тази й част е допуснал нарушение на закона.   

Ето защо, наказателното производство по делото следва да се възобнови, като се отмени влязлото в сила решение на окръжния съд в частта му за начина на изпълнение на наложеното наказание осем месеца лишаване от свобода на осъдения А.С.А., с оглед на отмененото приложение на чл.69, ал.1, вр. чл.66, ал.1 от НК и постановеното му изтърпяване в поправителен дом. И на основание чл.425, ал.1, т.4 от НПК, тъй като нарушението по чл.64, ал.1 от НК е в полза на осъдения А.А., същият да бъде освободен от изтърпяване на наложеното му наказание от 8 месеца лишаване от свобода, вместо което му бъде наложена възпитателна мярка по чл.13, ал.1, т.13 от ЗБППМН - настаняване във възпитателно училище-интернат, поради което и Пловдивският апелативен съд,

 

                                               Р      Е     Ш     И :

         

ВЪЗОБНОВЯВА наказателното производство по ВНОХД №1115/2020г. на Окръжен съд – С. З., като ИЗМЕНЯ Решение №260023/05.10.2020г. в наказателно-осъдителната му част и на основание чл.64, ал.1 от НК ОСВОБОЖДАВА А.С.А. от изтърпяване на наложеното му наказание от осем месеца лишаване от свобода и го настанява във възпитателно училище – интернат.

 

ВРЪЩА делото на Районен съд – С. З. за извършване на необходимото по привеждането в изпълнение на това решение. 

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

                  

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                              

                                                                ЧЛЕНОВЕ:     1.

 

         

                 2.



[1] Вж. т.11 от ППВС № 6/30.10.1975г., изм. ППВС № 7/6.07.1987г. и № Р № 536/8.01.2014 г. по н. д. № 1550/2013 г., I н. о. на ВКС.