Решение по дело №4548/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260182
Дата: 17 март 2021 г. (в сила от 13 май 2021 г.)
Съдия: Емил Иванов Дечев
Дело: 20201100204548
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 18 декември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Гр.София, 17.03.2021г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, 16 състав, в открито заседание на седемнадесети март две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛ ДЕЧЕВ

ЧЛЕНОВЕ: 1. АНДРЕЙ АНГЕЛОВ

2.КРИСТИНА ГЮРОВА

при секретаря Б.ГЕШЕВА и в присъствието на прокурор В.КИРИЛОВ, като разгледа докладваното от съдия Дечев НЧД №4548/2020г., въз основа на закона и доказателствата по делото и на осн.чл.44, ал.7 от ЗЕЕЗА

 

 

Р Е Ш И :

 

 

НЕ ПРЕДАВА българския гражданин М.А. С., роден на ***г***, ЕГН ********** на компетентните съдебни власти на Република Гърция във връзка с издадена Европейска заповед за арест, за изпълнение на решение №1864/14.11.2017г. на Едночленен апелативен съд за тежки престъпления в гр.Солун, Гърция, с което е бил осъден на десет години лишаване от свобода.

ПОТВЪРЖДАВА взетата мярка за неотклонение „Подписка” по отношение на българския гражданин М.А. С..

РЕШЕНИЕТО  подлежи на обжалване и протест пред САС в 5-дневен срок считано от днес.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:……………   ЧЛЕНОВЕ:1…………………      2……………….

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

 

Постъпила е Европейска заповед за арест, издадена на 16.01.19 г. от прокурор при Апелативна прокуратура – Тессалоники (Солун), Република Гърция по отношение на българския гражданин М.А.С., за изпълнение на решение №1864/14.11.2017г. на Едночленен апелативен съд за тежки престъпления в гр.Солун, Гърция, с което С. е осъден на десет години лишаване от свобода.

В съдебно заседание прокурорът изразява становище, че са налице условията за допускане и изпълнение на ЕЗА по отношение на исканото лице.

Защитникът на исканото лице счита, че искането на гръцките власти за предаването му е неоснователно. Твърди, че в законоустановения срок не са представени гаранции и доказателства за основателността на заповедта. Според него производството надвишава рамките на продължителност и следва да се откаже изпълнението на ЕЗА. Защитата заявява, че исканото за предаване лице не е бил лично уведомен за правото му да обжалва съдебното решение по наказателното производство в Гърция, заради което е издадена процесната ЕЗА, че не е дадена възможност за неговото преразглеждане или представяне на нови доказателства. Обръща внимание, че към момента на извършване на деянието в Гърция, съгласно тогава действащата редакция на чл.281 от НК на Република България, предвиденото наказание е „глоба“. Посочва, че постъпилата ЕЗА не отговаря на изискванията на закона, доколкото в нея не е конкретизирано за какво престъпление става дума. Моли съда да отчете обстоятелството, че присъдата на гръцкия съд е била постановена задочно. Излага съображения, че съдът следва да откаже признаването на ЕЗА и поради обстоятелството, че няма категорични данни за окончателността на присъдата, във връзка с която е издадена ЕЗА.

Исканото лице М.С. заявява, че не е знаел, че срещу него е било водено наказателно производство в Гърция и моли да не се изпълнява издадената ЕЗА държава в Република Гърция.

Исканото лице М.А.С. е роден на ***г. в гр. София, адрес: гр. София, ул.“***, българин, български гражданин, с начално образование, неженен, осъждан в Република Гърция, ЕГН: **********.

Европейската заповед за арест по отношение на същия, е издадена на 16.01.19 г. от прокурор при Апелативна прокуратура - Тессалоники, Република Гърция с оглед изпълнение на наказание лишаване от свобода за срок от десет години, наложено с влязло в сила решение №1864/14.11.17 г. на Едночленния апелативен съд за тежки престъпления – град Солун.

Настоящият съдебен състав счита, че не са налице са предвидените в закона предпоставки за допускане и изпълнение на ЕЗА.

ЕЗА е издадена от компетентен орган на съдебната власт на Република Гърция, /което е изрично отразено в уводната част на документа/ и е формално редовна от външна страна.

Формално са налице са условията за допускане и изпълнение на ЕЗА по чл.36, ал.1 от ЗЕЕЗА. ЕЗА е издадена с оглед изпълнение на наказание лишаване от свобода за срок не по-малко от четири месеца, а именно - за срок от десет години. Осъдителната присъда на гръцкия съд е влязла в законна сила, видно от съдържанието на ЕЗА - в т.2 е посочено, че се касае за „неотменимо решение на Едночленния апелативен съд за тежки престъпления - Тессалоники“. Впоследствие след повторно разглеждане на делото от втори съдебен състав на СГС, е изискана и приобщена към делото, като доказателство справка от заместник апелативния прокурор на Солун, в която изрично е посочено, че присъдата е влязла в сила, като в същото време са разяснени възможностите за възобновяване на делото поради това, че то е водено задочно срещу осъдения С.. Изрично са дадени гаранции, че след предаването на лицето на гръцките власти, на същото ще бъде връчено наново споменатото в ЕЗА осъдително решение, като това ново връчване ще съставлява начало за изчисляване на срока за обжалване на решението и по време на новото дело случаят ще се разгледа наново по същество, и подсъдимият може да присъства лично или чрез свой защитник.

Деянието, за което е наложено наказание лишаване от свобода, съставлява престъпление и по НК на Република България - обстоятелствата, изложени в т.2, б.“д“ от ЕЗА и в постъпилия превод на български език от осъдителната присъда, дават основание деянието да се квалифицира като престъпление по чл.281 от НК, в редакцията му към момента на извършване на деянието от осъдения, т.е. тази в ДВ. Бр.27 от 10.04.2009г. Настоящата редакция на чл.281, ал.2, т.1 и т.5, вр. ал.1 вр. чл.20, ал.2 вр. ал.1 от НК, е най-близо до престъпния състав по гръцкия НК, за който е бил осъден С., но тя е въведена след деянието с изм. и доп.ДВ.бр.74 от 26.09.2015г. Към момента на осъществяване на престъпното деяние от С., текстът на чл.281 от НК, в редакцията му от ДВ. бр.27 от 10.04.2009г., която на осн.чл.2, ал.2 от НК следва да се приложи при определяне на наказанието за това престъпление, е предвиждала наказание глоба от хиляда до осем хиляди лева. Отново на осн.чл.2, ал.2 от НК следва да се прецени и дали по българския НК е изтекъл и срока на абсолютната давност за наказателно преследване, както и на срока за изпълнение на наказание.

С оглед изложеното в предходния параграф настоящият съд счита, че е налице факултативното основание по чл.40, ал.1, т.2 от ЗЕЕЗА за отказ за изпълнение на ЕЗА, тъй като както давностният срок за наказателно преследване, така и за изпълнението на наказанието, е изтекъл съгласно българското законодателство и престъплението е подсъдно на българския съд съгласно чл.4, ал.1 от НК. Съгласно чл.82, ал.4, вр.ал.1, т.5, вр.чл.2, ал.2 от българския НК срокът на абсолютната давност за изпълнението на наказанието глоба е три години. Съдебното решение №1864/14.11.2017г. на Едночленен апелативен съд за тежки престъпления в гр.Солун, Гърция, е влязло в сила на 14.11.2017г., съответно срокът за изпълнение на наказанието по българския НК е изтекъл на 14.11.2020г. Дори и да се приеме хипотетично, че няма влязла в сила присъда поради това, че наказателното производство срещу С. е било водено задочно и това му дава възможност да я обжалва след предаването му с ЕЗА, срокът на абсолютната давност за наказателно преследване спрямо него съгласно чл.81, ал.3, вр.чл.80, вр.ал.1, т.5, вр.чл.2, ал.2 от българския НК е четири години и шест месеца и предвид факта, че според гръцкия съд и прокуратура, престъплението е извършено на 12.05.2015г., съответно абсолютната давност за наказателно преследване е изтекла на 12.11.2019г.

Основанието за отказ по чл.40, ал.1, т.2 от ЗЕЕЗА е факултативно и съдът има право както да предаде исканото лице, така и да откаже предаването му. Настоящият съдебен състав прие, че би било грубо нарушение на принципа за справедливост, който е основен принцип в правото, да се предаде български гражданин, за изтърпяване на наказание от десет години лишаване от свобода, за престъпление, което съгласно българския НК, към момента на извършването му е било наказуемо само с наказание „Глоба“-

Предвид изложеното по-горе, съдът намира, че не са налице законовите предпоставки за допускане изпълнението на ЕЗА и исканото лице М.С. не следва да бъде предадено на властите на издаващата ЕЗА държава - Република Гърция.

Предвид изхода на делото мярката за неотклонение на М.С. следва да се измени от „Домашен арест“ в „Подписка“.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:………………. ЧЛЕНОВЕ:1………………..  2…………………