Присъда по дело №146/2019 на Районен съд - Средец

Номер на акта: 4
Дата: 9 октомври 2019 г. (в сила от 25 октомври 2019 г.)
Съдия: Венета Димитрова Стефанова-Иванова
Дело: 20192170200146
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 14 август 2019 г.

Съдържание на акта

П    Р    И    С   Ъ   Д   А

№ 115

  В ИМЕТО НА НАРОДА

ГР. СРЕДЕЦ, 09.10.2019 година

СРЕДЕЦКИ РАЙОНЕН СЪД, III-ти наказателен състав, в публичното съдебно заседание на девети октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВЕНЕТА ИВАНОВА

                                                   СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

 

при секретаря Костадинка Лапова, като разгледа докладваното от съдия Иванова НЧХД № 146 по описа за 2019 година, въз основа на закона и данните по делото,

П   Р   И   С   Ъ   Д   И:

            ПРИЗНАВА подсъдимия Г.П.П., ЕГН **********, роден на ***г***, българин, български гражданин, неженен, осъждан, с основно образование, безработен, с адрес ***, за ВИНОВЕН в това, че за времето от 23.00ч. на 12.02.2019г. до 06.00ч. на 13.02.2019г. в гр.Средец, в Районно полицейско управление- Средец  казал нещо унизително за честта и достойнството на Т.М.К., ЕГН **********, в качеството му на длъжностно лице, при изпълнение на службата му - младши автоконтрольор при РУ Средец, в негово присъствие „нещо обидно“, като обидата е нанесена публично – престъпление по чл.148, ал.1, т.1 и т.3 вр. чл.146, ал.1 от НК, поради което и на основание чл.148, ал.1, т.1 и т.3 вр. чл.146, ал.1 от НК вр. чл.54, ал.1 от НК му налага наказание Глоба в размер на 3000 лева, както и  Обществено порицание, което да се изпълни чрез залепване на таблото за съобщения и обяви в кметството по местоживеене *** за срок от един месец.

ПРИЗНАВА подсъдимия Г.П.П., ЕГН **********, роден на ***г***, българин, български гражданин, неженен, осъждан, с основно образование, безработен, с адрес ***, за НЕВИНЕН в това, че за времето от 23.00ч. на 12.02.2019г. до 06.00ч. на 13.02.2019г. в гр.Средец, в Районно полицейско управление Средец казал нещо унизително за честта и достойнството на Т.М.К., ЕГН **********, в качеството му на длъжностно лице, при изпълнение на службата му - младши автоконтрольор при РУ Средец, в негово присъствие„нещо обидно“, като обидата е нанесена публично, поради което и на основание чл.304 от НПК го ОПРАВДАВА по тази част от обвинението по чл.148, ал.1, т.1 и т.3 вр. чл.146, ал.1 от НК, повдигнато от тъжителя Т.К..

ОСЪЖДА на основание чл. 189, ал. 3 от НПК подсъдимия Г.П.П. да заплати на тъжителя Т.М.К. направените разноски в размер на 512 лева.

Присъдата може да се обжалва и/или протестира пред БОС в 15 дневен срок от днес.

                             

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към Присъда № 115 от 09.10.2019 г. по НЧХД № 146/2019 г. по

описа на Средецки районен съд

Частният тъжител Т.М.К., ЕГН - **********, с адрес ***, работещ като *** към РУ МВР Средец, е обвинил Г.П.П., с ЕГН **********,***, за извършено престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 и т.3  вр. с чл. 146, ал. 1 от НК.

В съдебно заседание частният тъжител Т.К. заедно с повереника си поддържа обвинението и моли съда да признае подсъдимия за виновен по така повдигнатото обвинение .

Подсъдимият се явява лично в съдебно заседание с упълномощен защитник, разбира в какво е обвинен. В дадените от него обяснения твърди, че изложеното от полицейските служители не отговаря на действителността. В правото си на последна дума предоставя на съда да прецени дали е виновен или не.

Защитникът счита, че обвинението не е доказано по безспорен начин, поради което моли подсъдимият да бъде оправдан.

Районният съд, след като прецени събраните по делото доказателства, прие за установена следната фактическа обстановка:

Подсъдимият Г.П.П. е роден на ***г***. Същият е с постоянен и настоящ адрес:***, български гражданин, с основно образование, безработен, осъждан.

За времето от 18.00ч. на 12.02.2019г. до 06.00ч. на 13.02.2019г. полицейските служители - тъжителят Т.К. и свид. П.Г. изпълнявали служебните си задължения съгласно утвърдения месечен  график в РУ МВР Средец. Около 22.05ч. във връзка с постъпил сигнал на тел.112 за лице в нетрезво състояние с автомобил, намиращо се на бензиностанция „Лукойл“ след с.Дебелт в посока гр.Бургас, двамата заели установъчен пост със служебния автомобил в близост до посоченото място. Около 23.00ч. забелязали л.а. Нисан Примера с рег.№ ***, който се движел хаотично от едната лента в другата. Чрез светлинен и звуков сигнал спрели автомобила. При извършената проверка било установено, че водач на автомобила е подсъдимия Г.П.. Тъжителят Т.К. поискал документите на подсъдимия и му заявил, че ще му бъде направен тест за употреба на алкохол. Тъжителят тествал подсъдимия с техническо средство, което отчело 2,87 промила в издишания въздух. К. обяснил на подсъдимия, че може да даде кръвна проба за изследване.Тъй като подсъдимият се съгласил, бил отведен от полицаите в ЦСМП Средец. По пътя подсъдимият казал на Т.К., че работи за М. * и Т.К. да го пуснел, защото не знаел какво ще му се случи. Пристигайки в ЦСМП Средец, подсъдимият отказал да даде кръв, поради което същият бил отведен в РУ Средец с мярка задържане по ЗМВР за срок от 24 часа. Това се случило между 23.00ч. и 24.00ч., видно от съставения от лекаря протокол за медицинско изследване.

По време на изготвяне на необходимите документи от тъжителя Т.К. във връзка със задържането на подсъдимия, в присъствието на свидетелите П.Г., И. *** и И.  И.-дежурен по управление, подсъдимият Г.П. казал на тъжителя К., че с такъв педераст като него няма да разговаря и нищо няма да разписва и отказал да разпише всички документи.Свид.И.Л. се опитал да  поговори с подсъдимия и да му обясни, че поведението му е недопустимо, но подсъдимият продължил със заканите и обидите към тъжителя Т.К.. На няколко пъти отново го нарекъл "/нещо обидно/" и му казал "/нещо обидно/", от които думи тъжителят се почувствал силно засегнат, още повече, че обидите му били нанесени в присъствието на колеги.

Във връзка с установеното било образувано бързо досъдебно производство за престъпление по чл.343б, ал.1 от НК. С протоколно определение от 21.02.2019г. на РС Средец по НОХД № 20/2019г. било одобрено споразумение за решаване на делото, с което подсъдимият Г.П. се признавал за виновен в извършване на престъпление по чл.343б, ал.1 от НК и му било наложено наказание лишаване от свобода за срок от пет месеца, отложено на основание чл.66, ал.1 от НК , както и глоба в размер на 180 лева и лишаване от права.

Междувременно на 13.02.2019г. тъжителят Т.К. изготвил докладна записка до Началника на РУ Средец, в която е посочил, че по време на изпълнение на служебните му задължения в нощта на 12.02.2019г. срещу 13.02.2019г. подсъдимият Г.П. е отправил към него закани и обиди, като обидите и заплахите са продължили до приключване на смяната му. Докладната е придружена с докладни записки на свидетелите П.Г., И.Л. и И.И.. Материалите са докладвани в РП Средец, вследствие на което е образувана прокурорска преписка вх.№   165/2019г. и извършена проверка. С постановление от 12.06.2019г прокурор при РП Средец е отказал образуването на досъдебно производство за отправените закани към тъжителя от страна на подсъдимия, поради липса на обективни и субективни признаци на деянието по чл.144, ал.3 от НК.

В подкрепа на обвинението и изложената по-горе фактическа обстановка са показанията на свидетелите П.Г., И.И. и И.Л., като съдът счита, че посочените гласни доказателства са логични, последователни, вътрешно непротиворечиви, в синхрон помежду си, отговарящи на приобщените по делото писмени доказателства и незаинтересовани. В така цитираните гласни доказателства се констатира почти пълно припокриване относно обстоятелствата, предхождащи, съпътстващи и непосредствено последвали самия инцидент. Тримата свидетели подробно и еднопосочно описват обстоятелствата, свързани с обвинението, а именно времето и мястото на деянието, изречените реплики от страна на подсъдимия П. спрямо тъжителя Т.К. във връзка с изпълнение на служебните задължения на последния. Няма данни тези свидетели, очевидци на случилото се, да са заинтересовани от изхода на настоящото дело, напротив същите безпротиворечиво и добросъвестно излагат всичко, което са видели и чули на инкриминираната дата, което кореспондира и с писмените им докладни от 13.02.2019г. до Началника на РУ МВР Средец.

Извън посоченото категорично се доказа и обстоятелството, че подс. Г.П. е бил в нетрезво състояние, задържан във връзка с извършено престъпление по чл.343б, ал.1 от НК, видимо конфликтно настроен към тъжителя, който е извършил проверката и го е задържал по ЗМВР, поради което и впоследствие действията на подсъдимия, изразяващи се в изречените от същия обидни думи са насочени именно към тъжителя.

По отношение на твърдението на частния тъжител, че подсъдимият е отправил към него обиди с думите "/нещо обидно/"и "/нещо обидно/" съдът счита, че в хода на съдебното следствие не се събраха достатъчно доказателства в тяхна подкрепа, тъй като свидетелите не упоменават тези факти, предвид на което тази част от обвинението според съда не е безспорно доказана, поради което на основание чл. 304 от НПК съдът оправда подсъдимия по тази част от обвинението. Единствено свидетелят П.Г. в съдебно заседание твърди, че е чул тези думи, но останалите двама свидетели не потвърждават това обстоятелство.

По отношение обясненията на подсъдимия, че му липсвали пари, иззети при обиска му по ЗМВР, извършен от тъжителя К. в процесната нощ и че телефонът му бил върнат със счупен дисплей, съдът счита, че следва същите да се разглеждат като защитна версия, тъй като не се събраха доказателства в тяхна подкрепа. Напротив разпитаният в съдебно заседание началник на РУ МВР Средец свид.И.Д. отрича подсъдимият сам да е инициирал среща с него на 13.02.2019г., както твърди последния, както и при срещата им да е посочил, че му липсва сума пари, вкл. и липсва подобно възражение от страна на подсъдимия в протокола за обиск, както и данни, че същият е подал жалба, свързана с оплакванията му. Нещо повече, свид.Д., макар и неочевидец, потвърждава факта, че още на 13.02.2019г. сутринта му е докладвано, че задържаният подсъдим Г.П. е отправил закани и обиди към тъжителя и е имал недопустимо поведение при задържането му.

При така възприетата фактическа обстановка, съдът намира от правна страна, че подсъдимият Г.П. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 148, ал. 1, т. 1 и т. 3, във връзка с чл. 146, ал. 1 от НК, тъй като за времето от 23.00ч. на 12.02.2019г. до 06.00ч. на 13.02.2019г. в гр.Средец, в Районно полицейско управление- Средец  казал нещо унизително за честта и достойнството на Т.М.К., ЕГН **********, в качеството му на длъжностно лице, при изпълнение на службата му - младши автоконтрольор при РУ Средец, в негово присъствие "/нещо обидно/", като обидата е нанесена публично .

Изпълнителното деяние на престъплението обида по основния състав на чл. 146, ал. 1 от НК се изразява в казване или извършване на нещо унизително за честта или достойнството на другиго в негово присъствие. По този начин се дава негативна личностна оценка чрез епитети, квалификации и псувни. Непосредствен обект на наказателноправна защита са обществените отношения, осигуряващи неприкосновеността на личното чувство за достойнство, самооценка на човека и положителната оценка, която всеки има за собствената си личностна и обществена ценност.

В случая изпълнителното деяние е осъществено от подсъдимия чрез изрази, отправени към тъжителя, които безсъмнено имат унизителен за честта и достойнството й характер и с които той е изразил отрицателната си оценка за него чрез използването на израз, имащ унизителен характер съобразно приетите в обществото порядки за нормално човешко общуване. Безспорно изразите "/нещо обидно/" и "/нещо обидно/"са натоварени с негативно значение и изразяват отрицателната оценка на подсъдимия към личността на частния тъжител, което е довело до засягане на честта и достойнството на Т.К. и собствената му оценка за неговата личност. Предвид конкретното съдържание на този израз е безспорно, че същият има обиден характер и се явява годно, съставомерно средство на престъплението по чл. 146, ал. 1 от НК.

Деянието е извършено в присъствието на пострадалото от престъплението лице, като последното пряко и непосредствено е възприело извършеното от подсъдимия деяние, поради което изпълнителното деяние на престъплението се явява довършено.

Безспорно е, че частният тъжител Т.К. е длъжностно лице по смисъла на чл. 93, т. 1, б. "а" от НК – служител в МВР, на длъжност младши автоконтрольор при РУ-Средец и на инкриминираната дата е бил на работа и е изпълнявал служебните си задължения, поради което съдът намира, че е налице квалифициращото обстоятелство по чл. 148, ал. 1, т. 3 от НК – деянието е извършено при изпълнение на службата му.

От обективна страна е налице и квалифициращия признак по чл. 148, ал. 1, т. 1 от НК –обидата е  нанесена публично – в сградата на РУ-Средец, съгласно трайната съдебна практика в присъствието на повече от две лица – на свидетелите П.Г., И.И.  и И.Л..

Субект на престъплението е пълнолетно и наказателно отговорно лице.

От субективна страна деянието е извършено при пряк умисъл – подсъдимият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици и е целял тяхното настъпване. Подсъдимият е целял да засегне достойнството на тъжителя, съзнавал е, че последният разполага с възможност да го чуе, като е съзнавал и квалифициращите елементи на деянието – че обидните изрази са отправени публично към длъжностно лице при изпълнение на службата му. В съзнанието на подсъдимия са намерили отражение представи, че употребеният от него израз е унизителен за честта и достойнството на лицето, по отношение на което е употребен, с оглед господстващия морал, че тъжителят е длъжностно лице, което към този момент е било с униформено облекло и е изпълнявал служебните си задължения и пряко е целял обидите да бъдат възприети от него. Подсъдимият е имал възможност и да предвиди неизбежното настъпване на съставомерния резултат – възприемане от страна на тъжителя на отправения по отношения на него непристоен израз, а така също и че този израз е неприемлив от гледна точка на морала и запретен от закона. В този смисъл подсъдимият П. съзнателно, умишлено  е нарекъл тъжителя К. "/нещо обидно/" и му е казал "/нещо обидно/", с цел да го унижи пред колегите му.

Съдът не споделя становището на защитата, че като полицейски служител тъжителят следва да преглъща такива случаи. Напротив, съдът счита, че в една правова държава следва гражданите да се отнасят с уважение към полицейските служители и да имат подобаващо отношение към тях при изпълнение на служебните им задължения. По тази причина и законодателят е квалифицирал като по-тежко престъплението по чл.146, ал.1 от НК, когато е извършено спрямо длъжностно лице при изпълнение на служебните му задължения.

Що се отнася до отправените закани, съдът счита, че не следва да се произнася във връзка с тях, тъй като не е сезиран с такова обвинение.

Съдът не установява и повод да сезира Окръжна прокуратура Бургас, каквото искане се прави от тъжителя, тъй като в случая не се установяват данни за престъпление, визирано в разпоредбата на чл.35, ал.2 от НПК. В случай, че тъжителят е недоволен от произнасянето на РП Средец по цитираната по-горе преписка същият може да обжалва същото по предвидения в закона ред.

По вида и размера на наказанието:

Съдът намира, че не са налице предпоставките за приложението на чл. 78а от НК, тъй като е налице отрицателната предпоставка за това, предвидена в чл. 78, ал. 7 от НК, а именно, че освен длъжностно лице, тъжителя, спрямо която е извършено престъплението при изпълнение на службата му, се явява и орган на власт по смисъла на чл. 93, т. 2 от НК, както и предвид наличието на множество престъпления по смисъла на чл.23, ал.1 от НК, тъй като непосредствено преди настоящото деяние подсъдимият е осъществил престъпния състав на чл.343б, ал.1 от НК, за което е и признат за виновен и осъден.

При индивидуализацията на наказанието, което следва да бъде наложено на подсъдимия за това престъпление, съдът съобрази степента на обществената опасност, която разкрива конкретното деяние, с оглед обективните особености на изпълнителното деяние, като намира, че същото не разкрива по-висока степен на обществена опасност, съотнесена към този вид деяния.

Съдът взе предвид и степента на обществена опасност на дееца, която намира за сравнително ниска с оглед обстоятелството, че същият към датата на деянието е осъждан единствено за престъпление от частен характер, поради настъпила  реабилитация по право по отношение на предишното му осъждане по НОХД № 1200/2006г по описа на РС Бургас.

Освен обстоятелствата, касаещи обществената опасност на деянието и дееца, съдът прецени и обстоятелствата, свързани със субективната страна на деянието, които обстоятелства се явяват подбудите за извършване на деянието, а така също и другите смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, имащи пряко отношение при индивидуализацията на наказанието и невключени като елементи на престъпния състав, въведени съобразно неговата квалификация.

Като смекчаващо отговорността обстоятелство бе отчетено липсата на трудова ангажираност на подсъдимия с оглед определяне размера на предвиденото наказание глоба.

Отегчаващо отговорността обстоятелство се явява това, че по време на извършване на деянието подсъдимият е бил задържан за друго престъпление, както и наличието на две квалифициращи деянието обстоятелства.

По делото не се констатираха изключителни или многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, обуславящи приложението на чл. 55 от НК досежно това престъпление, поради което и съдът намира, че наказанието на подсъдимия следва да бъде индивидуализирано при условията на чл. 54 от НК при отчитане степента на обществената опасност на деянието и дееца и при отчитане на смекчаващите и отегчаващи отговорността обстоятелства, с оглед на което наказанието следва да бъде индивидуализирано в минимално предвидения размер на санкцията, а именно "Глоба" в размер на 3000 лева, заедно с което на подсъдимия следва да бъде наложено и кумулативно предвиденото в санкционната разпоредба наказание "Обществено порицание", което да бъде изпълнено чрез залепване на таблото за съобщения и обяви в кметството по местоживеене *** за срок от един месец.

Съдът намира, че именно така определеното наказание на подсъдимия в най-пълна степен ще способства за постигане целите на наказанието, визирани в чл. 36 от НК, както по отношение на личната превантивна функция на наказанието, така и досежно генералната превенция.

Предвид признаването на подсъдимия за виновен по повдигнатото му обвинение, на основание чл. 189, ал. 3 от НПК, същият следва да бъде осъден да заплати на частния тъжител Т.К. сумата в размер на  512 лева, представляваща направените от последния разноски по делото, а именно 12лв. за платена държавна такса и 500лв. за изплатен адвокатски хонорар.

 

 

24.10.2019 г.

Град Средец                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: