РЕШЕНИЕ
№ 1782
Бургас, 01.03.2024 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административният съд - Бургас - XIV-ти тричленен състав, в съдебно заседание на двадесет и втори февруари две хиляди и двадесет и четвърта година в състав:
Председател: | ГАЛИНА РАДИКОВА |
Членове: | АТАНАСКА АТАНАСОВА ТОДОР ИКОНОМОВ |
При секретар ДЕСИСЛАВА ФОТЕВА и с участието на прокурора СОНЯ ЙОВЧЕВА ПЕТРОВА като разгледа докладваното от съдия АТАНАСКА АТАНАСОВА кнахд № 20237040602429 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. чл.63в от ЗАНН и е образувано по повод постъпила касационна жалба от П. Д. П. с [ЕГН], представляван от пълномощника адв. Х. И. Х. от АК- Сливен, със съдебен адрес: [населено място], пл. „Хаджи Димитър“ № 6, против решение № 33/03.05.2022 г. по АНД № 337/2021 г. по описа на Районен съд- Карнобат.
Касаторът моли за отмяна на решението и постановяване на друго за отмяна на наказателното постановление.
В съдебното заседание касаторът не се явява и не изпраща представител, редовно уведомен. Не сочи нови доказателства.
Ответникът по касационната жалба не изпраща представител в съдебното заседание, редовно уведомен. Не заявява становище по жалбата.
Прокурорът от Окръжна прокуратура- Бургас дава заключение за неоснователност на касационната жалба.
Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок и е процесуално допустима. При разглеждането и по същество, съдът намира следното:
С решението, предмет на касационната проверка, е потвърдено наказателно постановление № 23-0299-000071 от 21.06.2023 г., издадено от началника на РУ- М. Т. при ОДМВР- Бургас, с което са наложени на касатора административни наказания, както следва: на основание чл. 177, ал. 4, т. 1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 500 лева; на основание чл. 183, ал. 4, т. 7 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 50 лева за нарушение по чл. 137а от същия закон.
От фактическа страна по делото е установено, че на 26.05.2023 г. на път първи клас № 9 касаторът П. Д. П. е управлявал в посока [населено място] влекач „Скания“ с рег. № СН 41 59 АМ, с прикачено към него полуремарке „Шмитц“ с рег. № СН 68 68 ЕЕ, натоварен с дървен материал (метровки). В 13.44 часа на КПП Босна същият бил спрян за проверка от служители на МВР, които констатирали, че товарът е частично неукрепен- само в задната част бил преметнат колан, който не бил затегнат. Констатирали също, че водачът не използва обезопасителен колан. За тези нарушения бил съставен акт за установяване на административно нарушение, въз основа на който било издадено обжалваното наказателно постановление.
Изискванията за укрепване на товарите са регламентирани с Наредба № 7/27.04.2018 г., издадена от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Според нормата на чл. 7, ал. 1 от същата обезопасителните средства, които се използват за обезопасяване на товарите, трябва да предпазват от накланяне или преобръщане на товара. Правилата за извършване на оценка и видовете неизправности са посочени в Приложение 1 към чл. 9, ал. 4 от Наредбата, като в т. 20.6.1 изрично е посочена хипотезата, в която превозваният материал (трупи) е отчасти разхлабен. Съгласно чл. 9, ал. 5 от Наредбата неизправностите, свързани с укрепването на товари, се класифицират в три групи според степента на риска, както следва: 1) незначителна неизправност- когато товарът е обезопасен правилно, но е целесъобразно да се дадат препоръки за безопасност от проверяващите органи; 2) значителна неизправност- когато товарът не е бил обезопасен достатъчно и е възможно значителното му изместване или преобръщане на части от него; 3) опасна неизправност- когато безопасността на движението е пряко застрашена поради риск от изсипване, разливане или изпадане на товара или на част от него или поради опасност, произтичаща пряко от товара и застрашаваща живота или здравето на хората. Управлението на пътното превозно средство с неукрепен товар съставлява нарушение по чл. 177, ал. 4 от ЗДвП, като в хипотезата на т. 1 от същата норма неизправностите при укрепването на товара незначителни.
В разглеждания случай съставомерните елементи на посоченото нарушение са налице. От данните по делото е видно, че превозваният от касатора П. П. товар е бил частично укрепен- само в задната си част, чрез преметнат колан, който не бил затегнат. Тези данни по недвусмислен начин сочат неизпълнение на предвидените с Наредбата изисквания, съставляващо основание за налагане на административно наказание.
В нормата на чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП е предвидено задължение за водачите и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, да използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани. Неизпълнението на това задължение съставлява административно нарушение по чл. 183, ал. 4, т. 7 от ЗДвП. В конкретния случай са налице съставомерните елементи на нарушението. От събраните по делото гласни доказателства е установено по несъмнен начин, че последният не е използвал обезопасителен колан по време на движение, поради което и законосъобразно е ангажирана административнонаказателната му отговорност.
При извършената служебна проверка настоящият касационен състав не констатира пороци, водещи до недопустимост или нищожност на обжалваното решение. С оглед горните съображения, не са налице и сочените в жалбата касационни основания за отмяна решението в обжалваната част, поради което същото следва да се остави в сила.
Мотивиран от горното, съдът
Р Е Ш И:
ОСТАВЯ В С. решение № 33/03.05.2022 г. по АНД № 337/2021 г. по описа на Районен съд- Карнобат.
Решението е окончателно.
Председател: | |
Членове: |