Решение по дело №2268/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2036
Дата: 14 ноември 2022 г.
Съдия: Николай Колев Стоянов
Дело: 20227180702268
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 август 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2036

гр. Пловдив,  14 ноемри 2022 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДПЛОВДИВ, ХХIII-ти касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесети октомври през две хиляди двадесет и втора година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  НЕДЯЛКО БЕКИРОВ

ЧЛЕНОВЕ: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

НИКОЛАЙ  СТОЯНОВ

при секретаря П.Д.и участието на прокурор ДАНАИЛА СТАНКОВА, като разгледа КАНД № 2268/2022година по описа на съда, докладвано от съдия Стоянов, за да се произнесе, взе предвид следното:  

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Д.С.Б., ЕГН ********** ***, чрез адвокат П.  против Решение № 1454 от 15.07.2022 г., постановено по АНД № 2890 по описа за 2022 г. на Районен съд – Пловдив, с което е потвърден електронен фиш Серия К  № 4389844 на ОДМВР Пловдив  за наложена на касатора глоба в размер на 100 лв. за нарушение на чл.21 ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДв.П/, на основание чл.189 ал.4 вр. чл.182, ал.1, т.3 от ЗДвП.

Касаторът в подадената жалба счита, че обжалваното решение е постановено в нарушение на материалния закон и при противоречие със съдопроизводствените правила. Твърди се, че районният съд не е съобразил правилно събраните доказателства, свързани с коректното установяване на нарушителя, както и касаещи съществени нарушения на административнопроизводствените правила, водещи до ограничаване на правото му на защита. Сочи, че в производството се е изяснена в пълнота обективната истина относно авторството. В тази връзка е изложил и съответните съображения, свързани според него със съществено нарушение на проведения административно- наказателен процес по издаване на ЕФ, които съдът не е обсъдил законосъобразно, което дава основание за отмяна на съдебното решение и на атакувания административен акт. Иска се отмяна на обжалваното съдебно решение и на потвърдения с него административен акт. Редовно призован, в съдебно заседание се представлява от адв.П., който поддържа касационната жалба. По същество на спора дава становище, с което поддържа касационната жалба. Претендира разноски.

Ответникът по касационната жалба – ОД МВР-Пловдив не взима становище по жалбата. Редовно призован, не изпраща представител.

Окръжна прокуратура – Пловдив, представлявана от Прокурор Станкова предлага решението на ПдРС да бъде оставено в сила като законосъобразно.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл. 218, ал. 2 от АПК служебна проверка на валидността и допустимостта на обжалваното съдебно решение, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна. 

Производството пред районен съд-Пловдив се е развило по жалба на Д.С.Б. срещу процесния електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система Серия К № 4389844 на ОДМВР гр. Пловдив, с който на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП е наложено административно наказание – глоба в размер на 100 лева за извършено нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. В електронния фиш е посочено, че на 20.01.2021г. в 13:51 часа в гр. Пловдив, бул.„Пазарджишко шосе”, 4-ти км (Общински приют за безстопанствени кучета) посока гр.Пазарджик, при разрешена скорост 50 км/ч, е установено извършване на нарушение при управление на МПС АУДИ  6, с рег. № РВ***ХТ, с установена скорост на движение 71 км/ч, при превишена стойност на скоростта 21 км/ч, като извършеното нарушение е установено и заснето с автоматизирано техническо средство CORDON –M2 MD 1196, при отчетен километров толеранс – 3км.

По делото са представени като доказателства електронен фиш със снимков материал, снимков материал  от видеоклип с посочени координати, , Удостоверение за собственик на МПС, Удостоверение от регистър на одобрените типови средства за измерване на БИМ-София №АУ000029/33913/09,07,2018 г., Протокол №10-С-ИСИС/21.02.2020 г. за проверка на мобилна система за видеоконтрол, Протокол рег.№1030р-2347/21.01.2021г. за използвано на 20.01.2021 г. на одобрен тип средство за измерване. За да потвърди атакувания ЕФ, след анализ на така събраните писмени доказателства, районният съд е приел, че по безспорен и категоричен начин е установено извършеното административно нарушение и неговия автор, законосъобразно е определена и наложена и съответната санкция, с което са изпълнени всички законови изисквания по неговото издаване.

Решението на районен съд е правилно.

Първоинстанционният съд е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствата. Фактите са установени в пълнота и правилно от районния съд, като на същите е правена съвкупна преценка, въз основа на които са дадени законосъобразни правни изводи за наличието на съставомерност за извършено административно нарушение от конкретното административнонаказано лице. В дадения случай, по отношение на направените изводи за установяване на нарушението, автора на административно нарушение, неговото виновно поведение и приложимостта на санкционните разпоредби, изводите на първоинстационния съд са законосъобразни. Те са направени на база събраните по делото доказателства и са съответни на установената съдебна практика. Първоинстанционният съд законосъобразно е приел, че по преписката и по делото са събрани необходимите доказателства относно механизма на извършване на нарушението, което е довело до законосъобразно изпълнение на административно – производствените правила. Съобразно правилата възведени с разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката начините за доброволното и заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи. Спазена е процедурата по издаване на атакувания електронен фиш. В този смисъл касационната инстанция изцяло споделя мотивите на първоинстанционният съд, като няма смисъл същите да бъдат преповтаряни, а съобразно възможностите на чл.221 ал.2 изр.2 от АПК съдебният състав изцяло препраща към тях. Ето защо, фактическите констатации и правните изводи на  районния съд, се споделят и от настоящата съдебна инстанция, като не е необходимо тяхното преповтаряне.

По всички направени възражения решаващият съд е дал законосъобразен отговор, като при правилна преценка на събраните писмени доказателства по делото и при правилно приложение на материалния закон, е достигнал до обосновани изводи относно законосъобразността на електронния фиш, като е формирал правилно вътрешно убеждение. С оглед изложените съображения, съдът намира, че не са налице твърдените касационни основания, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

Съобразно правилата възведени с разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката начините за доброволното и заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи. Спазена е процедурата по издаване на атакувания електронен фиш.

Неоснователно е възражението, че са налице съществени нарушения на проведения административно – наказателен процес, които са ограничили правото на защита на нарушителя. Със съставеният ЕФ по категоричен и ясен начин е посочено мястото на извършеното административно нарушение и посоката на движение на процесното МПС. Снимковият материал ясно и категорично дава възможност за определяне на рег. номер и посоката на движение на автомобила, както и на засеченото превишение на скоростта. Същият е годно доказателство за установените обстоятелства. Липсват и посочените нарушения при изписване на протоколът за използване на АТСС. Приложеният към преписката Протокол за използване на автоматизирано техническо средство или системи по чл.10 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. е от дата 20.01.2021 г. – отразена в графата „дата на използване“. Протоколът съдържа данни за: начало на работа – 08.40ч. и край на работа – 19.40ч., в обхвата на който период е 13.51ч.;  вид АТСС; място за контрол; посока на движение на контр. МПС; номер на служебен автомобил, брои установени нарушения.  Настоящият съдебен състав намира, че непосочване на номер на първо статично изображение и номер на последно статично изображение не представляват съществени процесуални нарушения, които да са ограничаващи правото на защита на наказаното лице. Протоколът за АТСС е съпроводен със снимка на разположение на уреда.

С оглед на изложеното оспореният ЕФ за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система Серия К № 4389844, издаден от ОД на МВР Пловдив, се явява правилен и законосъобразен и следва да бъде потвърден. 

С голед изхода на спора, разноски се дължат на ответника, но тъй като такива не се претендиран, не следва да се присъждат.

Предвид на изложеното и на основание чл.221 ал.2 от АПК, Съдът

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1454 от 15.07.2022 г., постановено по АНД № 2890 по описа за 2022 г. на Районен съд – Пловдив.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:…………

 

ЧЛЕНОВЕ:

                  1………………

 

2………………