Определение по дело №235/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260231
Дата: 28 април 2021 г. (в сила от 6 май 2021 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20211400200235
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 21 април 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

    Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на 28.04.2021г. в състав:

 

                                                           

                 Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

                    

 

 

с участието на секретаря: ХРИСТИНА ЦЕКОВА

и прокурора: НИКОЛАЙ ЛАЛОВ

като разгледа докладваното от АГНЕСА СТАВАРОВА

ЧНД N  235  по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от Ц.С.Г., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно-предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Ц.С.Г..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца с изрична Заповед № Л-915/22.04.2021г. С. С. М.  - инспектор "РД" изразява становище за основателност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

От становището на администрацията при ОЗ-Враца се установява, че на осъденото лице Ц.С.Г. с определение от 24.09.2020г. по НОХД № 361/20г. на РС - Лом /в сила от 09.10.2020г./ му е наложено общо наказание лишаване от свобода от пет месеца, при първоначално определен общ режим на изтърпяване, измежду наложените му по НОХД № 1870/2019г-. на РС Монтана и НОХД № 361/20г. на РС - лом. С допълнително определение от 13.12.2019г. по НОХД № 1870/2019г. на РС Монтана /в сила от 31.12.2019г./ на основание чл.68 ал.1 НК е приведено в изпълнение и НОХД № 282/2016г. на ОС Видин от една година и четири месеца лишаване от свобода, при първоначално определен общ режим на изтърпяване, изтърпяно в периода от 27.12.2019г. до 19.01.2021г. с помощта на 196 работни дни.

    Начало на наказанието - 19.01.2021г. Към днешна дата фактически е изтърпял 3 месеца и 9 дни. От работа 25 дни. Всичко 4 месеца и 4 дни. Остатък 26 дни.

    Доказателствата сочат, че осъденият Ц.С.Г. е изтърпял повече от 1/2 от  наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

    Първоначална обща оценка на риска и профила на криминогенните нужди. Заложени цели в плана на присъдата.

    При първоначалната оценка на риска от рецидив се регистрира нисък риск - 40 точки. В профила на криминогенните нужди дефицитни зони са:

    - нагласи - критичен е към собственото си поведение и поема отговорност за извършеното;

    - трудова заетост - с трайна трудова ангажираност в областта на строителството.

    - взаимоотношения - израства в условията на формални грижи и контрол, което развива в него желание за водене на ненатоварващ и фриволен начин на живот;

    - умения за мислене - среща затруднения при формирането на алтернативни и законосъобразни решения, пренебрегва евентуалните негативни последствия от действията си;

    Рискът от вреди е нисък за служителите и за останалите лишени от свобода.

    В условията на контролирана среда демонстрира толерантно отношение към контролиращите го лица, не са регистрирани агресивни форми на поведение.

    Нисък е рискът от суицид и самоувреждане, тъй като не са налице отключващи фактори.

    Среден е рискът от вреди за обществото след изтърпяване на наложеното наказание.

    В изготвения план на присъдата като цели са заложени затвърждаване на трудовите навици и формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение.

 

    Предишна оценка на промените в профил на нуждите, настъпили по време на изпълнение на наложеното наказание и поправително въздействие.

    Ревизията на оценката на риска от рецидив се запазва в ниските нива,    с минимално понижаване на числовите стойности от 40 т. на 37 т.

    Проблемните зони, които са коригирани в резултат на проведената корекционно-превъзпитателна работа са:

    1. Умения за мислене - разсъждава и анализира ситуациите, в които попада и оценява негативните последствия от продължаване на престъпната си дейност.

    2. Междуличностни проблеми - не са регистрирани докладни записки от служителите на надзорно-охранителния състав за употреба на физическа сила при попадане в конфликтна ситуация.

    3. Начин на живот и обкръжение - не е трайно криминализирана личност и няма богато криминално минало.

    4. Отношение към правонарушението - налице е критично отношение към престъпното деяние и осъзнаване на вината си. Склонен е да преосмисли и промени криминалното си поведение, проявява настойчивост и воля за постигане на промяната.

    Рискът от вреди запазва ниските си стойности за служителите, останалите лишени от свобода и самия него. Среден, вероятен, но не непосредствен е рискът от вреди за обществото.

    Съпоставяне на настоящите оценки на риска и профил по системата за оценка на правонарушителя с резултатите от предишното оценяване. Изпълнение плана на присъдата по чл. 156 ЗИНЗС.

    В резултат на проведената индивидуално-корекционна работа с л.св. Ц.С.Г. в ЗО настъпват промени в следните зони:

    - нагласи - поема отговорност за извършеното престъпление. Изразява съжаление за деянието, което е извършил;

    - начин на живот и обкръжение - дистанцира се от проблемните лишени от свобода в общежитието. Награждаван е три пъти за положително отношение към труда, съвестно, отговорно и качеството изпълнение на поставените трудови задачи;

    - трудова дейност - в ЗО "Враца" е работил като поддръжка на В и К части, имал е постоянна трудова заетост. Назначен е на работа на основание чл.80 ЗИНЗС на 8 ч.работен ден. Отзивите за справянето с възложените трудови задачи са много добри. При поставяне на индивидуални задачи е стриктен и изпълнителен. Преди е работил 9 дни на работен обект "Охрид", но поради несправяне с поставените трудови задачи като животновъд е върнат в ЗО Враца и му е предоставена друга възможност за трудово ангажиране само, че като строител, където му е силата.

    Няма регистрирани случаи на неизпълнение или лошо изпълнение на възложената работа. В момента продължава да работи като поддръжка и ремонт на В и К.

    Лишеният от свобода Г. не е допускал да бъде дисциплинарно санкциониран от пенитенциарните служители. Награждаван е със свиждане с близките извън затворническото общежитие за срок от 8 ч. на основание чл.98 ал.1 т.6 от ЗИНЗС за проявено усърдие и инициативност при извършваните строително-ремонтните дейности в ЗООТ Враца.  Има толерантно отношение към длъжностните лица и изпълнява техните разпореждания. Избягва конфликтните ситуации и лишените от свобода с деструктивни прояви. Съгласен е със заложените цели и задачи в плана на присъдата, които са изпълнени в пълен обем. В голяма степен е осъзнал вината си, преосмислил е миналото си поведение  и декларира желание и готовност за водене на законосъобразен начин на живот, като се придържа към семейните ценности, което е предпоставка за по-лесното интегриране в обществото.

    На основание заявеното от страните, от представителя на затвора - Враца и  ОП - Враца, които поддържат наличието и на двете предпоставки за УПО, съдът приема, че осъденият с поведението си е дал доказателства за своето поправяне, че занапред  ще контролира поведението си, за да не извършва противоправни нарушения. От направените съпоставки на оценките от рецидив се отчитат понижени стойности. В резултат на проведената корекционна дейност проявява критично отношение към стореното, избягва импулсивни прояви, успешно се вгражда в трудов колектив, затвърдил е трудовите си умения, изпълнява възложените задачи в плана на присъдата, поради което в обобщен вид следва че са налице обстоятелства, доказващи поправянето на лишеният от свобода при условията на чл.349а НПК.

    Предвид гореизложеното и наличието на кумулативните предпоставки за изтърпян минимум от наказанието и доказателства за променена личност в положителна насока, съдът намира, че молбата за УПО е основателна.

  Воден от горното и на основание чл. 440 НПК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО осъдения Ц.С.Г. - роден на  ***г***, с постоянен и настоящ адрес ***, българин, български гражданин, вдовец, със средно образование, осъждан, понастоящем в Затвора - гр.Враца, ЕГН **********, от изтърпяване на остатъка от наложеното наказание лишаване от свобода с определение от 24.09.2020г. по НОХД № 361/20г. на РС - Лом /в сила от 09.10.2020г./ му е наложено общо наказание лишаване от свобода от пет месеца, при първоначално определен общ режим на изтърпяване, измежду наложените му по НОХД № 1870/2019г. на РС Монтана и НОХД № 361/20г. на РС - Лом, с остатък от наказанието в размер на 26 дни /Двадесет и шест дни/.

 

На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на Ц.С.Г. изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наложеното наказание, а именно 26 дни /Двадесет и шест дни/.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

 

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца, както и на РС гр. Лом – Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения Ц.С.Г..

 

 

 

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: