Решение по дело №134/2019 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 134
Дата: 25 октомври 2019 г. (в сила от 25 октомври 2019 г.)
Съдия: Ваня Георгиева Бянова Нейкова
Дело: 20197280700134
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 134/25.10.2019г.                                 гр.Ямбол

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ЯМБОЛ, ВТОРИ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ

на десети октомври 2019 год.

в публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :   ВЪЛКО ДРАГАНОВ

                                                           ЧЛЕНОВЕ :   ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

 СТОЯН ВЪЛЧЕВ

                                                                                                                                                                       

Секретар   Ст.Гюмлиева

Прокурор   Р.Лефтерова

като разгледа докладваното от  съдия ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

КАНД №134 по описа на 2019 г.

За да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 

 

Производството е образувано  по касационна жалба от Ф.К., френска гражданска, родена на ***г., паспорт №*, изд. на 01.12.2010г. във Франция, чрез пълномощник адв.Д.Г. ***, със съдебен адрес:***, кантора 304, за проверка на Решение №151/19.07.2019г., постановено по АНД №164/2019г. на Елховски районен съд. Със съдебния акт е потвърдено Наказателно постановление № 2007/25.02.2019 година, издадено от Зам. директора на ТД Южна морска към Агенция Митници – В.И., с което на Ф.К. /**/, родена на *** г., гражданин на Република Франция, е наложена глоба в размер на 1000.00 лв. на основание чл.18, ал.1, вр. с чл. 14а, ал.1 от Валутен Закон и на основание чл.20, ал.1 от ВЗ са отнети в полза на държавата като предмет на нарушението – изделия от злато с тегло 257.01 грама както следва:  1. пръстени – 4 броя с тегло 12.28 грама, злато – 14 карата; 2. висулка – 1 брой от две части – едната от злато 22 карата с тегло 7.18 грама, а другата от злато 14 карата с тегло 7.40 грама; 3. гривни – 9 броя с тегло 223 грама, злато 22 карата и 4. синджир – 1 брой от злато 14 карата с тегло 7.15 грама. Твърди се, че съдебният акт е издаден при съществени процесуални нарушения и в нарушение на материалния закон.Конкретно се сочат съображения за: недоказаност на обстоятелството, че на КП Лесово е имало указателни табели за това, че пътниците са длъжни да декларират пренасяните от тях златни изделия над 60г; липса на реквизити в АУАН; липса на преводач, осигурен в хода на административно-наказателното производство; поставени подписи на актосъставителя, свидетели и нарушител в началото на втората страница на АУАН, над които липсва текст, с който всички да изразяват съгласие.По отношение на постановеното отнемане в полза на държавата на изделията от злато наред с наказанието глоба се сочи несъразмерност на наказанието спрямо наказуемото деяние.

В съдебно заседание касаторът Ф.К. се представлява от адв.Г., която поддържа жалбата и моли да се постани решение за отмяна на решението на ЕРС.

Ответникът по касацията Агенция „Митници“, ТД Южна морска, ТУ-Бургас, редовно призован, не изпраща процесуален представител.

Участващият по делото прокурор от ЯОП дава заключение за неоснователност на касационната жалба.Счита, че при наличното административно нарушение, санкционирано по надлежния ред, съдът правилно е потвърдил обжалваното НП.

След като извърши  проверка за допустимост на жалбата и за наличието на отменителни основания по отношение на обжалвания съдебен акт, съдът намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в законоустановения срок по чл.211, ал.1 АПК, от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, и при спазване на изискванията на чл.212 АПК във вр. с чл.63 ал.1 ЗАНН. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Фактите по делото са правилно установени.

Нарушението е достатъчно конкретно и ясно описано.

При съставяне на АУАН и при издаване на атакуваното НП са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. АУАН и НП са издадени от компетентни органи, съдържат всички изискуеми от ЗАНН реквизити - описано е нарушението и обстоятелствата, при които то е извършено, посочени са дата и място на извършване на деянието, както и нарушените законови разпоредби и тези, въз основа на които е определена санкцията.

АУАН е предявен на нарушителя Ф.К., която е упражнила и правото си за обяснения. Превод е извършен на турски език, на същия език са дадени и обясненията на лицето.В този смисъл не е било нарушено правото й на защита в рамките на административно-наказателното производство и съдът счита че не е налице и нарушение на правилата на Директива 2010/64/ЕС на ЕП и Съвета от 20.10.2010г.

Квалификацията на нарушението е правилна.

Съгласно разпоредбата на чл. 14а, ал. 1 от ВЗ пренасянето на благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях през границата на страната за или от трета страна подлежи на деклариране. Редът за това е регламентиран в Наредба № Н-1 от 01.02.2012г. за пренасяне през границата на страната на парични средства, благородни метали, скъпоценни камъни и изделия със и от тях и за водене на митнически регистри по чл. 10а от ВЗ. В  чл.4, т.2 от Наредба № Н-1 от 2012 година е регламентирано, че при пренасяне през границата на страната на благородни метали и скъпоценни камъни в необработен, полуобработен и обработен вид, както и изделия със и от благородни метали и скъпоценни камъни, в случая бижута и аксесоари от справи на злато, същите не се декларират, ако размерът им е до 60 грама. Пренасянето им над тези размери, съгласно чл.5, ал.1 от същата Наредба, следва да се декларира за целите на Валутния закон по реда на чл.9, ал.1 с декларация за паричните средства по образец, утвърден от министъра на финансите.

 

Касаторът  Ф.К. е нарушила действащия валутен режим, като на посочената в АУАН и НП дата – 28.08.2018г. при влизане от Република Турция в Република България пренесла изделия от злато общо 257.01 грама на стойност 16832.12 лева, без да е изпълнила задължението си за писменото им деклариране по установения ред пред митническите органи, подавайки митническа декларация по образец. 

В конкретният случай Ф.К. е пренесла през границата на страната златни изделия над законоустановения размер, освободен от митнически контрол, поради което е била задължена да попълни митническа декларация. С бездействието си Ф.К. е нарушила действащите нормативни правила, за което правилно е ангажирана административно-наказателната й отговорност.

Санкционните норми, сочени като нормативно основание в НП за налагане на глоба и за отнемане на вещите предмет на нарушението съдът счита за правилно приложени.

Разпоредбата на чл. 18, ал. 1 от ВЗ предвижда за този, който извърши или допусне извършване на нарушение по чл. 14а, ал. 1 от ВЗ, както и на нормативните актове по неговото прилагане, наказание глоба в размер от 1000 до 3000 лв., ако деянието не съставлява престъпление. С наказателното постановление на жалбоподателката Ф.К. е наложена глоба в минимален размер от 1000.00 лева.

Изделията от злато, индивидуално посочени в НП, с общо тегло 257.01 грама, са в количество надвишаващо четири пъти допустимото пренасяне без деклариране, мотивите на ЕРС за виновно поведение на лицето, което ги е пренесло, се споделят от настоящия съд, обоснован е и изводът в тази връзка на административно-наказващият орган, че имат търговско предназначение. С оглед на това, правилно е приложена и кумулативната мярка – отнемане на вещите в полза на държавата.

По изложените съображения съдът намира касационната жалба за неоснователна. Решението на ЕРС е валидно, допустимо и постановено в съответствие със събраните доказателства, поради което следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от горното и на осн. чл. 221, ал. 2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №151/19.07.2019г., постановено по АНД №164/2019г. на Елховски районен съд.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/не се чете             ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/не се чете

 

 

                                                                                  2./п/не се чете