Решение по дело №66/2020 на Районен съд - Раднево

Номер на акта: 260005
Дата: 15 септември 2020 г. (в сила от 6 октомври 2020 г.)
Съдия: Асен Цветанов Цветанов
Дело: 20205520200066
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер  260005                              15.09.2020 година                                град Раднево

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАДНЕВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                            наказателен състав

На двадесет и трети юли                                                                              2020 година

В публично съдебно заседание в следния състав:                                      

РАЙОНЕН СЪДИЯ: АСЕН ЦВЕТАНОВ

при участието на секретаря Иванка Стоянова, разгледа докладваното от съдия Цветанов АНД № 66 по описа на съда за 2020 год., и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба /вх. № 327000-1831 от 30.03.2020 г. на РУ „Полиция” – Раднево/, подадена от Ж.П.А., чрез адв. М., срещу наказателно постановление № 327а-152 от 02.03.2020 г., издадено от началника на РУП – Раднево при ОД на МВР – Стара Загора, упълномощен със заповед № Iз-1767/28.08.2012 г. на Министъра на вътрешните работи, с което на основание чл. 194, ал. 3 във вр. ал. 1 НК във вр. чл. 218б НК му е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. за извършен състав на престъпление по чл. 194, ал. 3 вр. ал. 1 НК.

Жалбоподателят моли наказателното постановление за налагане на глоба да бъде отменено като незаконосъобразно. Излага съображения, че не е установено кой е собственикът на горивото и дали това е Рудник Трояново-север, нито какъв е съставът на горивото и дали то съдържа индикатор с червен цвят марка SUDAN M RED 462. Твърди, че няма доказателства именно той да е извършителят на деянието, като вината му се презюмирала.

Упълномощеният защитник адв. М. се явява в съдебно заседание и поддържа жалбата, като моли същата да бъде уважена и отменено наказателното постановление.

Въззиваемата страна ОД на МВР – Стара Загора, не взема становище, не изпраща представител в съдебно заседание.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок /НП е връчено на 24.03.2020 г., а жалбата е подадена на 30.03.2020 г./, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА. За да достигне до този извод, настоящият съдебен състав съобрази следното:

На 22.11.2019 г. жалбоподателят Ж.П.А. е работил през деня на редовна смяна в Рудник Трояново-север на заеманата длъжност „Машинен оператор вулканизиране на каучукови изделия – ГТЛ“ в участък „В.“ /виж трудовия договор и длъжностната характеристика/. След работа жалбоподателят Ж.А. около 19,20 часа отишъл до тоалетните и видял найлонова торба с шишета, които миришели на нафта, взел торбата, качил се в автобуса, след което около 20,00 часа автобусът бил спрян за проверка от началник смяна М.С.А.с охранителите И.С.и П.Й.. При проверката охранителите са проверили личния багаж на жалбоподателя Ж.А. и са установили в раницата му 4 броя шишета по 2,5 литра всяко, общо 10 литра, пълни с нафта /дизелово гориво/ с червен цвят. Жалбоподателят бил задържан от охранителите и предаден на служители на РУ-Раднево, където въз основа на докладна записка рег. № 4824-П от 22.11.2019 г. на младши полицейски инспектор Д.И. започнала преписка срещу жалбоподателя № 327 зм-255/17.12.2019г. по описа на РУ-Раднево за установяване на кражба на гориво от Рудник Трояново-север. В хода на проверката наблюдаващият прокурор установил всички обективни и субективни признаци на деянието кражба по чл. 194, ал. 3 НК вр. ал. 1 НК, но поради ниския размер на вредата /стойността на горивото била между 20-22 лв./, значително под размер на 2 минимални работни заплати за страната /1120 лв./, на основание чл. 218б, ал. 1 и ал. 2 НК с прокурорско постановление от 07.02.2020 г. отказал образуването на наказателно производство и прекратил преписка № 2466/2019 г. по описа на РП-Стара Загора, ТО-Раднево, а препис от постановлението с преписката били изпратени на началника на РУ-Раднево за налагане на административно наказание глоба по чл. 218б НК на лицето Ж.А. по реда на чл. 424, ал. 5 НК. В тази връзка бил съставен АУАН № 327а-152/24.02.2020 г. от мл.п.и. Д.И.И., а въз основа на АУАН било издадено обжалваното НП № 327а-152/02.03.2020 г.

Горната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства: писмените доказателства, в това число АУАН № 327а-152/24.02.2020 г.; наказателно постановление № 327а-152/02.03.2020 г.; копието на прокурорска преписка № 2466/2019 г. по описа на РП-Стара Загора, ТО-Раднево; гласните доказателства от разпит на свидетелите Д.И.И. и Ц.Ж.Ж..

На база така установените фактически обстоятелства, след преценка на събраните доказателства, обсъдени поотделно и в съвкупност, съдът намира следното от правна страна:

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган в кръга на службата му /чл. 424, ал. 5 НК от упълномощено от Министъра на вътрешните работи лице/. В резултат на проведената служебна проверка и контрол настоящата съдебна инстанция констатира, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при съставяне на АУАН и издаване на НП, които да обуславят неговата незаконосъобразност.

Съгласно чл. 53, ал. 2 ЗАНН наказателното постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина. От тук следва извод, че дори да има нередовност в административно-наказателната процедура, то следва НП да се издаде при безспорно установени нарушение, извършител и вина.

В тази връзка АУАН е съставен въз основа на материалите по прокурорска преписка № 2466/2019 г. на РП-Стара Загора, ТО-Раднево, и полицейска преписка № 327 зм-255/2019 г. по описа на РУ-Раднево.

От разпита на св. Д.И.И. е видно, че същият е бил дежурен в момента на нарушението, когато „са хванали жалбоподателя с нафтата“, като им е бил предаден жалбоподателят Ж.А., били снемани сведения, заявления и след това бил освободен жалбоподателят. Св. Д.И. е и актосъставител, поради което той е добре запознат с обстоятелствата по преписката. По делото са приобщени множество доклади на длъжностни лица от ответното дружество и охранителната фирма, които се потвърждават от показанията на св. Д.И. и писмени обяснения от жалбоподателя /сведение от жалбоподателя Ж.А. по образуваната преписка и дадени от жалбоподателя Ж.А. обяснения по реда на чл. 193 КТ/, в които посочва, че е намерил в тоалетната торба с 4 броя бутилки по 2,5 литра течност във всяка, след което ги пипнал и му замирисали на нафта, поради което решил да ги вземе със себе си и да ги предаде на охраната. От всички доказателства се установява, че не е имало съмнение за никой от ангажираните лица, че се касае за туби пълни с нафта /включително и жалбоподателят във всичките си обяснения/.

 Тези бутилки са били отнети от жалбоподателя при проверката на КПП на автобуса, в който се е возил, били са иззети от личния му багаж и предадени с протокол за доброволно предаване от лицето М.С.А., иззел бутилките от багажа на жалбоподателя при проверката на КПП, и предадени именно на св. Д.И. *** /виж протокола за предаване на задържано лице от 22.11.2019 г., и протокола за доброволно предаване на 4 броя бутилки по 2,5 литра от 22.11.2019 г./. Навсякъде в документите е посочено, че 4 броя бутилки съдържат червена течност, а тя в последствие се установило да е нафта /дизелово гориво/.

Служебно известно е на съдията-докладчик от множеството дела в рудниците по повод кражбите на гориво, че е въведена контролна система с КПП и проверки от външна охранителна фирма, а в тази връзка са издадени множество заповеди на представляващите рудника. Една от тези заповеди е заповед № 84/12.04.2006 г. за забрана на изнасянето на каквито и да било горива от рудника /приложена по преписката и приобщена като писмено доказателство по делото/. Именно по повод на множеството кражби на горива през последната година беше издадена заповед от изпълнителния директор на „Мини Марица-изток“ ЕАД – заповед № РД-09-475 от 11.11.2019 г., с която е определен редът на действие от служителите и работниците при намиране и откриване на горива, като едно от тях е да не се пипат намерените горива и незабавно да се уведомяват началниците. Следва обаче да се посочи, че дори и да няма издадени подобни заповеди, то незаконното отнемане на гориво от работодателя е принципно забранено като попадащо под общата категория да не се отнема чужда вещ, което е престъпно деяние /чл. 194, ал. 1 НК/. От години е известно и се говори много по темата за кражбата на горива от рудниците, а всички работещи служители са наясно с правилата и мерките за преустановяване на кражбите на горива от рудниците.

От писмо изх. № РД-17-41 от 22.01.2020 г. на изпълнителния директор на „Мини Марица-изток“ ЕАД е видно, че липса или излишък на горива не е констатиран поради това, че жалбоподателя Ж.П.А. не попада в обхвата на чл. 207, ал. 1 КТ. В тази връзка ще се отбележи, че жалбоподателят тълкува превратно посоченото в писмото. От целия текст на писмото е видно, че поради невъзможност за дирене на отговорност по КТ за липси, не е констатирана липса или излишък на горива по повод случая с Ж.П.А., тъй като проверка за липса и излишък не е извършвана. Тук ще се отбележи, че представеното от жалбоподателя писмо на изпълнителния директор на „Мини Марица-изток“ ЕАД е непълно копие, като ясно се вижда липсата на текста в края на редовете по т.1.2, който обаче е наличен в пълния текст на писмото, находящ се в прокурорската преписка, където се вижда, че липсващия текст е именно, че „не е“ правена проверка и затова не са констатирани липси или излишък. Поради това и съдът намира за неоснователно възражението на жалбоподателя, основаващо се на това писмо с аргумент за неустановена липса на гориво в случая. Отделно ще се отбележи, че в ответното дружество работят огромни машини с високи норми на разход на гориво и много трудно би могло да се установи наличие на липса на гориво от порядъка на 10 литра.

Относно възражението, че нямало доказателства дали въпросното гориво е собственост на рудника, съдът намира за неоснователно. Самият факт, че територията на рудника се охранява и се влиза и излиза през КПП, на които се правят проверки, както и оцветяването на горивата в рудника с индикатор с червен цвят /така посочва изпълнителния директор в коментираното вече писмо/, цели именно контрастиране на горивата и тяхното отличаване от други течности. В случая се касае за изнасяне на 4 бутилки с дизелово гориво с червен цвят /напълно отговарящ на критериите за оцветено с червения индикатор дизелово гориво на рудника/ от вътрешността на рудника навън през КПП, където е установено това. Наистина се презумира собствеността на горивото, че е на рудника. Но след като се изнася от територията на рудника това гориво, имащо белезите по мирис и цвят на индикирано в червено дизелово гориво, то следва закономерен и логичен извод, базиран на косвена верига от логически свързани факти, че се касае за дизелово гориво, собственост на ответното дружество. Алогично е да се намира в територията на рудника индикирано в червено дизелово гориво, което да не е собственост на рудника. Затова и съдът намира, че в случая не се касае за предположение, както навежда във възраженията си жалбоподателя, а се касае за установени факти.

Безспорно е установено, че горивото се е намирало в личния багаж на жалбоподателя Ж.А., тоест е било в негово владение. Фактът, че не е уведомил никой от колегите си и началниците си за намереното от него гориво, както и охранителите на КПП, води на извод, че жалбоподателят е имал умисъл да изнесе горивото от територията на рудника. Не се установява, че жалбоподателят е имал намерение да предаде намереното от него гориво на охранителите на КПП, тъй като нито е сигнализирал автобуса да спре и да предаде горивото, нито го е предал при спиране на автобуса за проверка. Точно се установява обратното, че горивото е открито при проверка от охранителите на личния багаж на жалбоподателя, което напълно противостои на тезата му, че е взел горивото да го предаде на охраната. От тук следва извод, че след като горивото е открито в личния багаж на жалбоподателя, то той е именно лицето, което е извършител на деянието. Тук също не се касае за предположение, а за установен факт.

Относно вината – самият факт, че жалбоподателят посочва неколкократно да е бил наясно още при намирането на тубите, че съдържат нафта, и опитът му да ги изнесе от територията на рудника, без да съобщи никому за това, води на единствен възможен извод за наличие на пряк умисъл у жалбоподателя за извършване на деянието.

С оглед на посоченото безспорно е установено извършеното деяние от жалбоподателя, самоличността му и неговата вина, което съгласно чл. 53, ал. 2 ЗАНН е предпоставка за издаване на наказателното постановление.

От писмените доказателства се установява, че са налице предпоставките по чл. 218б, ал. 1 НК, тъй като деянието попада в обхвата на чл. 194, ал. 3 НК, като явяващо се „маловажен случай“, стойността на предмета е изключително нисък около 20 лева /при цена на дизелово гориво около 1,85 лв. с ДДС към момента на деянието, плюс цена за маркер/, което е значително под размер на две минимални работни заплати за страната към датата на извършване на деянието. Отделно предметът на престъплението е предаден още на КПП /тоест е възстановен/. Не се установява и наличие на някоя от отрицателните предпоставки по чл. 218б, ал. 2 НК, поради което е приложим институтът по чл. 218б, ал. 1 НК чрез налагане на административно наказание е глоба от сто до триста лева, налагана по административен ред /виж чл. 424, ал. 1 НК, препращаща към ЗАНН/.

Размерът на наказанието според чл. 218б, ал. 1 НК е от 100 лв. до 300 лв., като в случая на жалбоподателя е наложена глоба от 200 лв. Съдът намира, че така определения размер на административното наказание напълно отговаря на дохода на жалбоподателя /виж размер на основното трудово възнаграждение в допълнително споразумение № 303 от 22.01.2019 г./, за да постигне целите на наказанието по чл. 12 ЗАНН, а именно да предупреди и превъзпита нарушителя към спазване на установения правен ред и да въздействува възпитателно и предупредително върху останалите граждани.

Поради изложеното съдът намира, че напълно законосъобразно са издадени АУАН и въз основа на него обжалваното НП при установени нарушение, авторство и вина. С оглед на това атакуваното НП е законосъобразно и следва да бъде потвърдено. Направените възражения от жалбоподателя не се споделят от съдебния състав. Няма и допуснати съществени нарушения на административно наказателния процес, които да ограничават правото на защита на нарушителя.

 

Ето защо и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА като законосъобразно наказателно постановление № 327а-152 от 02.03.2020 г., издадено от началника на РУ – Раднево при ОД на МВР – Стара Загора, с което по отношение на лицето Ж.П.А., с ЕГН **********, с адрес ***, за осъществено административно нарушение по чл. 194, ал. 3, вр. ал. 1 НК на основание чл. 218б, ал. 1 НК му е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева.

 

         Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му до страните пред Административен съд – Стара Загора по реда на главата 12 от АПК.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: