Разпореждане по дело №76/2015 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 260135
Дата: 10 ноември 2020 г.
Съдия: Мариана Николаева Иванова
Дело: 20153500900076
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 8 юни 2015 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

……                                                  10.11.2020 г.                                      гр.Т.

 

ТЪРГОВИЩКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД                                                                   ІІІ състав На десети ноември                                                                                       2018 година

В закрито заседание в състав

                                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ИВАНОВА

като разгледа докладваното от Председателя

Т.д.н. № 76 описа на съда за 2015 година,

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            По делото е депозирана молба от синдика В.С., с която същата уведомява съда по несъстоятелността, че е получила писмо от РИОСВ гр. Хасково, с молба да се яви на проверка  на територията на бившия Т-Х. за установени нерегламентирани изделия.

С решение от 04.02.2020 г., постановено по делото, е СПРЯНО производството по несъстоятелност на „Т Х.“ АД, с ЕИК ххххх - в несъстоятелност на осн.чл.632 ал.1 във вр.с ал. 5 от ТЗ.

С решението е УКАЗАНО на длъжника и неговите кредитори, че съгласно чл. 632 ал. 2 от ТЗ спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок от ЕДНА ГОДИНА от ВПИСВАНЕТО на настоящото решение  в Търговския регистър -  по молба на длъжника или на кредитор, ако те депозират необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл.629 б от ТЗ, определена от съда на 15 000 лв.; както и че ако в срока по чл.632 ал.2 от ТЗ не бъде поискано възобновяване на спряното производство по несъстоятелност, производството ще бъде ПРЕКРАТЕНО и ще бъде постановено заличаване на длъжника от търговския регистър.

Като извърши служебна справка по делото на представяните от синдика (настоящия и бившия) доклади, предвид констатираното състояние на имуществото от масата на несъстоятелността, съдът по несъстоятелността намира, че въпреки спряното производство, доколкото правомощията на синдика не са прекратени, същият , като представляващ длъжника (чл. 658 ал. 1 от ТЗ) и лице, в чиито задължения е опазване имуществото от масата на несъстоятелността, следва да бъде му бъде указано да предприеме необходимите действия, във връзка с указанията на РИОСВ  гр. Хасково, относно състоянието на имота и необходимите мерки.

Със спиране производството по несъстоятелност е налице временна забрана да се извършват процесуални действия по делото, но си остава задължението на синдика да се грижи за масата на несъстоятелността, особено в случаи, при които е необходима намеса на държавни органи, като РИОСВ, за установяване състоянието на имуществото и неговата безопасност.

В този смисъл са и задължителните указания на ВКС в мотивите на т. 2 от Тълкувателно решение № 2/2018 от 13.07.2020 г. на ОСТК по тълк.дело № 2/2018г.: „При последващо спиране на производството по несъстоятелност по чл. 632, ал. 5 ТЗ не се прекратяват правомощията на синдика и същият не може да бъде заличен с решението по чл. 632, ал. 5 ТЗ. При спиране на производството по несъстоятелност се запазват извършените до този момент процесуални действия, вкл. за назначаване на синдика. Последният, подобно на съда по несъстоятелност, е орган по делото по несъстоятелност, поради което той не се десезира със спиране на делото. Съдържанието на решението за последващо спиране на производството по несъстоятелност по чл. 632, ал. 5 ТЗ не обхваща заличаване / освобождаване на синдика. Такова основание не е предвидено и в чл. 657 ТЗ, където основанията за освобождаване на синдика са изброени изчерпателно и са свързани с обстоятелства, касаещи конкретното лице, което изпълнява функциите на синдик, като освобождаването на синдика е съпътствано със замяната му с друго лице, което да осъществява правомощията на този орган. Съгласно изричната разпоредба на чл. 736, ал. 1 ТЗ, прекратяването на правомощията на синдика настъпва ех lege едва с прекратяването на производството по несъстоятелност, докато в хипотеза на последващо спиране по чл. 632, ал. 5 ТЗ производството по несъстоятелност е висящо. Освобождаването на синдика с решението по чл. 632, ал. 5 ТЗ на практика би довело до липсата на представляващ длъжника орган, тъй като при обявен в несъстоятелност длъжник неговите органите са десезирани“.

Водим от горното и на осн.чл. 658 ал. 2 от ТЗ, съдът по несъстоятелността

 

                                                Р А З П О Р Е Ж Д А :

 

УКАЗВА на синдика в производството по несъстоятелност на „Т-Х.“ АД с ЕИК ххххх /в несъстоятелност/ гр. Т., по т.д.н. № 76/2015 година по описа на Окръжен съд – Т.  -  В.С.С. да предприеме необходимите действия във връзка с указанията на РИОСВ относно състоянието на имота и необходимите мерки – на осн.чл. 658 а. 2 от ТЗ, след което да изготви и представи по делото Доклад относно указанията и извършеното от синдика – на осн.чл. 659 ал. 2 от ТЗ.

Разпореждането да се съобщи незабавно по телефона и по ел.поща на синдика, като се връчи препис от него.      

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: