Определение по дело №859/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260830
Дата: 31 март 2021 г. (в сила от 13 април 2021 г.)
Съдия: Мариета Благоева Бедросян
Дело: 20215300100859
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 март 2021 г.

Съдържание на акта

         О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 260830

 

гр. Пловдив, 31.03.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ИСКОВО ОТДЕЛЕНИЕ, ІІІ-ти граждански състав, в закрито заседание на тридесет и първи март през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: МАРИЕТА БЕДРОСЯН

 

като разгледа докладваното от съдията гр.д.№ 859 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производство по чл. 130 от ГПК, вр. чл. 62, ал. 2 и чл. 69, вр. чл. 71 от СК.

Ищцата С.Г.К., ЕГН **********,***, със съд. адрес:***, чрез адв. В.И., е предявила с искова молба вх.№ 270934/29.03.2021 г. обективно кумулативно съединени искове по чл. 62, ал. 2 и по чл. 69 от СК.

Оспорва произхода от баща на роденото от нея на *** г. в гр. *** дете Г.Д.А., ЕГН **********, по време на брака ѝ с Д.А., род. на *** г., гражданин на ***, като твърди, че не поддържа контакти със съпруга си още от края на *** г., а детето е заченато от Р.А. Р., с когото живее на семейни начала от началото на *** г.

Към исковата молба прилага писмени доказателства и формулира доказателствени искания.

          Съдът намира, че така предявеният иск с правно основание чл. 62, ал. 2 от СК е процесуално НЕДОПУСТИМ.

          Съгласно чл. 62 от СК, иск за оспорване на бащинство може да се предяви от съпруга на майката, от самата майка и от детето, като това може да стане само в законово определения преклузивен 1-годишен срок от узнаване на раждането - за съпруга (бившия) на майката; от раждането - за самата майка, и от навършване на пълнолетие от детето.

          В случая, раждането на детето Г.е станало на *** г., видно от приложеното удостоверение за раждане, издадено въз основа на Акт за раждане № ***/*** г. на Район Южен – ***, поради което преклузивния 1-годишен срок по чл. 62, ал. 2 от СК за оспорване на бащинство на малолетната Г.Д.А., ЕГН **********, от майката е изтекъл на *** г.

Ето защо, предявеният иск по чл. 62, ал. 2 от СК се явява процесуално недопустим и следва да се остави без разглеждане, като се прекрати съдебното  производството.

Предявеният иск по чл. 69 от СК за установяване на произход от баща също е процесуално НЕДОПУСТИМ, тъй като съгласно чл. 71 от СК иск за установяване на произход не може да се предяви и припознаване не може да се извърши, докато не бъде оборен по исков ред наличният произход, установен с акта за раждане, с предположението по чл. 61 или с припознаване.

Наред с това, следва да се отбележи, че по делото липсва изрично упълномощаване на посочения от ищцата адвокат, което е задължително при предявяване на искове за гражданско състояние, съгласно чл. 34, ал. 2 от ГПК, поради което определението по делото следва да се изпрати лично до ищцата.

Предвид гореизложеното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искова молба вх.№ 270934/29.03.2021 г., с която С.Г.К., ЕГН **********,***, със съд. адрес:***, чрез адв. В.И., е предявила иск по чл. 62, ал. 2 от СК за оспорване на произход от баща на роденото от нея на *** г. в гр. *** дете Г.Д.А., ЕГН **********, по време на брака ѝ с Д.А., род. на *** г., гражданин на ***, съединен с иск по чл. 69 от СК за установяване на произход от баща на същото дете от Р.А. Р., ЕГН **********, като НЕДОПУСТИМИ и

ПРЕКРАТЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО по гр.д.№ 859/2021 г., ПОС, ІІІ гр.с.

Определението подлежи на обжалване пред Апелативен съд – Пловдив с частна жалба в 1-седмичен срок от връчването му на ищцата.

 

 

         

                                                                 ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: …………………

                                                                                                     /М. Бедросян/