Решение по дело №2980/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 261067
Дата: 25 март 2021 г. (в сила от 22 април 2021 г.)
Съдия: Антония Светлинова
Дело: 20203110102980
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 март 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№…............../25.03.2021 г.

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 51-ви състав, в открито съдебно заседание, проведено на първи март през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                            

РАЙОНЕН СЪДИЯ: АНТОНИЯ СВЕТЛИНОВА

                                                                   

при участието на секретаря Дияна Димитрова,

като разгледа докладваното от съдията

гражданско дело № 2980 по описа на съда за 2020 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава XIII от ГПК.

Образувано е по подадена от Ц.И. б., ЕГН **********, и З.А. а., ЕГН **********, и двамата с адрес: ***, срещу Д.С.Г., ЕГН **********, с адрес ***, и К.Ц. б., ЕГН **********, с адрес: ***, молба с правно основание чл. 128 СК за определяне на мерки за лични отношения на молителите, имащи качеството баба и дядо по бащина линия на малолетното дете на ответниците Ц.К.б.а, родена на *** г., с детето.

По твърдения в молбата, молителите са родители на ответника К.Ц. б., който е бивш съпруг на ответницата Д.С.Г. и от брака им имат едно дете – Ц., родена на *** г. С решението за развод от 19.04.2016 г. упражняването на родителските права по отношение на детето е предоставено на майката, а на бащата – определен режим на лични отношения с него. След развода майката се преместила заедно с детето от гр. Червен бряг в гр. Варна, което препятствало възможността на молителите, живеещи в гр. Кнежа, да виждат своята внучка.

По изложените съображения по същество молят за определяне на посочения режим на лични отношения с детето.

В открито съдебно заседание молителите, чрез процесуалния им представител адв. Р.Д., поддържат молбата и представят списък с разноски по чл. 80 ГПК.

В срока по чл. 131 ГПК ответницата Д.Г. депозира отговор, в който излага становище за неоснователност на молбата. Твърди, че режимът на лични отношения на бащата с детето е разширен с решение по гр.д. № 7665/2019 г. на ВРС и ако бъде уважено искането на молителите, нейните контакти с Ц. ще бъдат съвсем ограничени, макар да упражнява родителските права. Излага, че детето не познава нито баща си, нито своите баба и дядо по бащина линия, респ. исканият режим не е в негов интерес. Отделно изтъква, че бащата живее заедно със своите родители, съответно те биха могли да общуват с детето в рамките на неговия режим на лични отношения. Поддържа, че молителите изобщо не са се интересували от детето, не съществува емоционална връзка между тях, както и че детето е малко и се нуждае от постоянни грижи, които баба му не може да полага, предвид влошеното й здравословно състояние. Счита, че молителите не разполагат и с необходимите качества за възпитание на детето, нито с битови условия за отглеждането му, тъй като в дома им в гр. Кнежа липсват елементарни хигиенно-битови условия и средата там е опасна, понеже живеят много непознати за Ц. хора, вкл. такива, които имат криминални прояви и употребяват наркотици.

По изложените съображения моли да бъде отхвърлена молбата и претендира разноски по делото.

В открито съдебно заседание ответницата, лично и чрез процесуалния й представител адв. И.В., поддържа отговора и представя списък с разноски по чл. 80 ГПК. Депозира и писмена защита, в която излага правни аргументи, съобразно събрания доказателствен материал.

В срока по чл. 131 ГПК ответникът К.Ц. б. не е депозирал отговор на исковата молба. В открито съдебно заседание не се явява лично и не изпраща представител.

 

След като съобрази доводите на страните и събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира за установено от фактическа страна следното:

От представеното удостоверение за раждане № ********** от 28.12.2015 г., издадено от длъжностното лице по гражданско състояние в гр. Луковит (л. 9), се изяснява, че Ц.К.б.а е родена на *** г., като нейни родители са Д.С. б.а и К.Ц. б. (ответници).

Видно от приложеното удостоверение за раждане от *** г. (л. 8), родители на К.Ц. б., съответно баба и дядо на Ц. по бащина линия, са ищците З.А.А. (с предишно фамилно име Велчева) и Ц.И.Б..

От приложеното решение № 86/19.04.2016 г. по гр.д. № 218/2016 г. по описан на Районен съд – Червен бряг (л. 10 и сл.) се изяснява, че бракът между ответниците е прекратен чрез развод по взаимно съгласие, като е утвърдено постигнатото между тях споразумение, според което упражняването на родителските права по отношение на детето Ц. е предоставено на майката, а на бащата е определен режим на лични отношения, включващ срещи всяка първа и трета неделя от месеца от 10:00 ч. до 12:00 ч.

С влязло в сила на 11.8.2020 г. решение № 73/7.1.2020 г. по гр.д. № 7665/2019 г. по описа на РС-Варна (л. 24) така определеният режим на лични отношения на бащата К.Ц.Б. с детето Ц. е изменен, като е определен следният режим: първите десет месеца от влизане в сила на решението - всяка първа и трета събота от месеца за времето от 10.00 ч. до 12.00ч., като срещите се осъществяват в сградата на ДСП, отдел Закрила на детето Варна по местоживеенето на детето и в присъствието на психолог, а след изтичане на този период и в продължение на шест месеца - всяка първа и трета събота от месеца за времето от 10.00ч. до 16.00ч., като бащата взема детето от дома на майката със задължение да го връща обратно там, а след изтичане на този период - всяка първа и трета седмица от месеца за времето от 10.00ч. на съботния ден до 18.00ч. на неделния ден с преспиване, като бащата се задължава да взема и връща детето от и до дома на майката, както и две седмици през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск.

Изготвен и приобщен по делото е социален доклад от Дирекция „Социално подпомагане“ – Варна (л. 60-62), според който основните грижи по отглеждането на детето Ц. са поети от неговата майка, с която живеели заедно в собствено жилище в гр. Варна. По нейни данни бащата не е имал контакт с детето, откакто същото е било на 1 година, вкл. не се е възползвал нито от първоначално определения му режим на лични отношения, нито от изменения такъв, а неговите родители са виждали детето само при изписването му от родилното отделение и не са се интересували изобщо от него след това. При социалното проучване и проведената лична среща с детето е установено, че Ц. е в добро здравословно състояние, като има силно изградена емоционална връзка с майката, но не и с бащата, когото разпознава само на снимка, нито с неговите родители, които изобщо не познава. В заключение ДСП-Варна изразява становище, според което, в случай че бъде определен режим на лични отношения между детето и неговите баба и дядо по бащина линия, то срещите следва да се провеждат в присъствието на майката, като постепенно се увеличава периодът и продължителността им.

Приобщен е също и социален доклад, изготвен от ДСП- Кнежа (л. 64-65). Според неговото съдържание ищците З.А. и Ц.Б. живеят във фактическо съпружеско съжителство от около 29 години в жилище в гр. Кнежа, състоящо се от четири стаи и коридор, като до къщата има второстепенна постройка с кухня, баня и стая за живеене. На адреса живее и семейството на бащата на детето К.Б.. Жилището разполага с добри условия за пълноценен живот и развитие. З.А. притежава експертно решение на ТЕЛК и доходът й е от пенсия, а Ц.Б. работи като земеделски производител и получава заплата в размер на 700-800 лв. месечно. При проведения със социалния работник разговор същите са заявили готовност за подкрепа на бащата относно обгрижването на дъщеря му Ц., както и желание да изградят емоционална връзка с детето.

По делото са събрани и гласни доказателствени средства посредством разпита на водените от ответницата свидетели (л. 71-72).

От свидетелските показания на св. Л.Б.(без дела и родство със страните) се изяснява, че същата е колега и приятел на ответницата, като се вижда с нея и дъщеря й почти всяка седмица по веднъж. По нейни данни Ц. не говори за баща си, нито за неговото семейство, и не общува с тях. Те не се и интересували от детето, а бащата търсел контакт единствено с майката, като я тормозел психически и искал да се съберат отново.

В тази насока са и свидетелските показания на св. Ц.Б.(майка на ответницата). Същата споделя още, че Ц. не е посещавала дома на баща си в гр. Кнежа и не познава баба си и дядо си по бащина линия. Познава единствено леля си Малина Бочева (сестра на бащата), която се интересувала от нея и им гостувала в гр. Червен бряг, когато майката и детето се прибират там.

 

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Съгласно чл. 128, ал. 1 СК мерки за лични отношения с бабата и дядото се определят, ако това е в интерес на детето. Интересът на детето изисква да бъдат преценени всички обстоятелства, имащи отношение към възможността за правилното му отглеждане и възпитание, за създаване на трудови навици и изграждането му като съзнателна личност. Според § 1, т. 5 от ДР на Закона за закрила на детето преценката за най-добър интерес на детето се основава на желанията и чувствата му, физическите, психически и емоционални потребности, възрастта, пола, миналото и други негови характеристики, опасността или вредата, която му е причинена или има опасност да бъде причинена, както и всички други обстоятелства, имащи отношение към детето. Следователно мерките за лични отношения на бабата и дядото с детето следва да се определят при съвкупната преценка на посочените обстоятелства и конкретните данни по делото.

Съдебната практика по приложението на обсъжданата правна норма приема също, че е в интерес на детето да има контакти с бабата и дядото едновременно с осъществяването на лични отношения с родителя, който не упражнява родителските права, в случай че на този родител е определен широк режим на лични отношения, той живее на едно и също място с дядото и бабата и отношенията между тях позволяват съвместното осъществяване на лични контакти (така – решение № 139 от 16.04.2014 г. на ВКС по гр. д. № 6998/2013 г., IV г. о., решение № 275 от 18.01.2019 г. на ВКС по гр. д. № 799/2018 г., IV г. о., ГК, решение № 209 от 13.02.2009 г. по гр. д. № 5338/2007 г. на ВКС, ІV г. о. и др.).

Страните не спорят, а се установява и от приобщените писмени доказателствени средства по делото, че молителите са баба и дядо по бащина линия на детето Ц., като същите живеят в гр. Кнежа, а майката, на която е предоставено упражняването на родителските права, отглежда детето в гр. Варна. Установява се още, че детето не познава семейството на баща си (освен леля си) и не е общувало никога с тях, както и че няма контакти и с бащата, на когото е определен поетапен режим на лични отношения, разширен във времето. Липсващото познанство и емоционална връзка на детето с неговите баба и дядо по бащина линия обаче не е основание за отхвърляне на тяхната молба за определяне на лични отношения с детето, каквито доводи навежда ответницата. Напротив – интересът на всяко дете е да расте в нормална семейна среда, като контактува, освен с родителите си, още и с роднините от майчина и бащина линия, тъй като по този начин получава възпитание, подкрепа и придобива опит за различни житейски ситуации, вкл. утвърждава връзката със своите корени и семейни традиции, които имат отношение към цялостното му изграждане и развитие като пълноценна личност. Евентуалната дезаинтересованост на бащата, от друга страна, е ирелевантна за основателността на молбата по чл. 128 СК,  доколкото отношенията между внуците и техните баба и дядо са самостоятелна категория семейни отношения, отделни от връзката дете – родители.

От изготвения социален доклад от ДСП-Кнежа се изяснява, че молителите разполагат с жилище с добри условия за живот и същите изразяват желание за контакт с тяхната внучка. При това положение и при липса на каквито и да било данни за евентуално вредно тяхно въздействие върху детето, в т.ч. неговото възпитание или развитие (физическо и психическо), настоящият съдебен състав намира, че следва да бъде определен режим на лични отношения между бабата и дядото по бащина линия и детето Ц., като по този начин ще се даде възможност за преодоляване на отчуждението помежду им, което в крайна сметка кореспондира с интереса на детето.

Относно конкретния режим на контакти съдът взема предвид възрастта на детето – понастоящем Ц. е петгодишна, изградената силна емоционална връзка на детето с майката, при която то живее, установените негови навици за обучение и почивка, изискващи присъствието му в делнични дни на територията на гр. Варна, както и обстоятелството, че бабата и дядото по бащина линия живеят в друго отдалечено населено място – гр. Кнежа. При това положение и доколкото по делото е безспорно установено, че бащата живее заедно с неговите родители и помежду им има разбирателство, съдът намира, че контактите между детето и бабата и дядото да бъдат осъществявани съвместно с тези на бащата. Така едновременно ще бъде дадена възможност за изграждане у детето на усещане за семейна среда и при посещенията в дома на бащата, а от друга - няма да бъде препятствана възможността майката да общува с детето си в оставащите почивни дни в месеца.

Доколкото детето не познава семейството на бащата, следва да бъде определен първоначален период, през който то да възприеме и да се адаптира към промяната в начина му на живот и общуване с бабата и дядото по бащина линия, след който да се определи и постоянен режим на лични контакти между тях. При тези условия и съобразно определения режим на бащата, на бабата и дядото следва да се предостави възможност да виждат и вземат детето Ц., както следва: първите три месеца от влизане в сила на решението - всяка първа и трета събота от месеца за времето от 10.00 ч. до 12.00 ч. на същия ден, като срещите се осъществяват в сградата на ДСП, отдел „Закрила на детето“ гр. Варна, по местоживеенето на детето и в присъствието на психолог, след изтичане на този период и в продължение на шест месеца - всяка първа и трета събота от месеца за времето от 14.00 ч. до 16.00 ч., а след изтичане на този период - всяка първа седмица от месеца за времето от 10.00 ч. на съботния ден до 18.00 ч. на неделния ден с преспиване, както и една седмица през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск, съвместно с К.Ц. б., ЕГН **********, съгласно определения му режим на лични отношения с решение № 73/7.1.2020 г. по гр.д. № 7665/2019 г. по описа на РС-Варна, със задължение да вземат детето от дома на майката и да го връщат обратно там. Така определеният режим ще осигури на бабата и дядото по бащина линия нормални контакти с детето Ц. и последното няма да има затруднения да води обичайния си начин на живот, като свободното му време ще бъде разпределено между целия семеен кръг, без да се ограничават и правата на майката, която упражнява родителските права. Интересът на детето ще бъде охранен в максимална степен, тъй като ще има възможност да се адаптира към новите контакти с непознатите до момента родители на баща му, след което ще може да общува свободно с тях, а отделно и само с бащата. Режимът на лични отношения освен това е достатъчно разширен, за да се обезпечи изграждането и съхраняването на емоционална връзка на детето със семейството на бащата, дори последният да не се възползва самостоятелно от правото му да общува с неговата дъщеря.

 

По разноските:

На основание чл. 78, ал. 1 ГПК, с оглед изхода на делото и направеното за това искане, в полза на молителите следва да бъдат присъдени сторените в производството разноски в общ размер на 625 лв., от които 25 лв. за дължимата държавна такса и 600 лв. за адвокатско възнаграждение, доказателства за заплащането на което са представени по делото  – договор за правна защита и съдействие от 14.05.2020 г. (л. 68), съдържащ отбелязване, че уговореното възнаграждение е заплатено изцяло в брой.

Предвид извода за основателност на молбата, разноски в полза на ответниците не се следват.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И :

ОПРЕДЕЛЯ, на основание  чл. 128, ал. 1 СК, мерки на лични отношения на дядото Ц.И. б., ЕГН **********, и бабата З.А. а., ЕГН **********, и двамата с адрес: ***, с тяхната внучка Ц.К.б.а, родена на *** г., ЕГН **********, както следва: първите три месеца от влизане в сила на решението - всяка първа и трета събота от месеца за времето от 10.00 ч. до 12.00 ч. на същия ден, като срещите се осъществяват в сградата на Дирекция „Социално подпомагане“ – гр. Варна, Отдел „Закрила на детето“, по местоживеенето на детето и в присъствието на психолог, след изтичане на този период и в продължение на шест месеца - всяка първа и трета събота от месеца за времето от 14.00 ч. до 16.00 ч., а след изтичане на този период - всяка първа седмица от месеца за времето от 10.00 ч. на съботния ден до 18.00 ч. на неделния ден с преспиване, както и една седмица през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск, съвместно с бащата К.Ц. б., ЕГН **********, съгласно определения му режим на лични отношения с решение № 73/7.1.2020 г. по гр.д. № 7665/2019 г. по описа на РС-Варна, като за осъществяване на режима на лични отношения бабата и дядото се задължават да вземат детето от дома на майката и да го връщат обратно там.

ОСЪЖДА Д.С.Г., ЕГН **********, с адрес ***, и К.Ц. б., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплатят на Ц.И. б., ЕГН **********, и З.А. а., ЕГН **********, и двамата с адрес: ***, сумата от 625 лв. (шестстотин двадесет и пет лева) за сторените по делото разноски, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Варна в двуседмичен срок от връчването му на страните.

ПРЕПИС от настоящото решение да се връчи на страните на основание чл. 7, ал. 2 ГПК.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: