Определение по дело №316/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 63
Дата: 11 декември 2023 г.
Съдия: Дарина Славчева Драгнева
Дело: 20237240700316
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 декември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

  63                                     11.12.2023г.                               Стара Загора

 

      Старозагорският административен съд, в закрито заседание                          на единадесети декември през две хиляди и двадесет и трета година, в състав:

Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                   Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                    МИХАИЛ РУСЕВ

като разгледа докладваното от съдия Дарина Драгнева ч.к.адм. дело №316  по описа за 2023, год, за да се произнесе съобрази следното:

Производството е по реда на чл. 229 от АПК вр. с чл.63г от ЗАНН, образувано по частна жалба на П.Ж.П. против Определение №2032/02.11.2023г, постановено по АНД 2582/23г по описа на РС Стара Загора.

 С Определение №2032/02.11.2023г, РС Стара Загора е оставил без разглеждане жалбата на П.Ж.П. рпотив Наказателно постановление №467/05.06.2023г, издадено от Заместник-Кмета на община Стара Загора с наложена глоба в размер на 300лв на основание чл.29 ал.1 и за нарушение на чл.6 ал.1 от Наредбата за обществения ред в Община Стара Загора с искане да бъде отменено като незаконосъобразно. Съдът е установил, че НП е връчено на 03.08.2023г, а на 14.08.2023г П. се е ползвала от правото си по чл.79б от ЗАНН и е заплатила 80% от размера на наложената й глоба, а именно 240лв, като е подала и жалба на 16.08.2023г. Определението е постановено в открито съдебно заседание в присъствие на упълномощения адвокат.

 Частната касационната жалба е подадена на 09.11.2023г, в рамките на 7-дневния преклузивен срок и е допустима.

 Жалбоподателя иска от съда да приеме, че разпоредбата на чл.79б от ЗАНН се отнася само до кумулативно наложени административни наказания или до хипотезите на едно наложено административно наказание и постановено отнемане на вещи в полза на държавата, съответно присъждане на обезщетение или произнасяне относно веществени доказателства, но не и до налагане само на едно административно наказание – глоба или имуществена санкция. Счита, че когато е наложено едно административно наказание с имуществен характер, каквото е глобата или имуществената санкция, тогава нарушителят има правото да обжалва наказателното постановление и в същия срок да заплати 80% от размера на наложената глоба или имуществена санкция. Позовава се на практика на Административен съд Пловдив, АС Пазарджик, АС Кърджали, като счита че както въззивния съд, така и АС Стара Загора в свое Определение №28/21.09.2022г по ч.к.адм.н.д.№218/2022г не прилага правилно материалния закон.

 Ответникът по частната жалба Заместник Кмета на община Стара Загора  оспорва нейната основателност в писмен отговор, подаден в срок. Позовава се на изричното условие на чл.79б ал.1 от ЗАНН, което сочи, че когато нарушителят не желае да обжалва наказателното постановление в частта относно наложената глоба, то тогава може да заплати сума, която е равна на 80% от размера на наказанието, а наказателното постановление влиза в сила от деня на плащането. Изрично е предвидено, че изпълнението на тази хипотеза е основание по чл.63г от ЗАНН за прекратяване на съдебното производство. На 14.08.2023г е извършено заплащане на 80% от наложената с наказателното постановление глоба, поради което то е влязло в сила на тази дата и извършеното на 16.08.2023г ожбалване е недопустимо. Като е установил, че тези факти се регулират правно от чл.79б от ЗАНН, въззивния съд е постановил определение при правилно приложение на материалния закон. Иска от съда да бъде отхвърлена жалбата като неосонвателна.

        Административен съд Стара Загора като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона, намира за установено следното:

      Определението е валидно, допустимо и постановено при правилно приложение на материалния закон.

         Спорът по делото е правен и се свежда до съдържанието на правната норма, изведено от разпоредбата на чл.79б от ЗАНН.

          Предложеното от жалбоподателя тълкуване противоречи на смисъла и целта на закона, защото ако е вярно, че нормата се прилага само при кумулативни административни наказания и/или разпоредено отнемане в полза на държавата, съответно присъдено обезщетение, то тогава е вярно, че наказания само с глоба или имуществена санкция няма избор между правото на обжалване и заплащане на по-ниския размер на имущественото по своя вид наказание. Условието, което законодателят поставя, за да се ползва нарушителя от привилегията да заплати процент от размера на глобата или имуществената санкция, е отказ от правото на съдебно обжалване, който се заявява с извършване на плащането и поради това наказателното постановление влиза в сила на датата, на която е платен намаления размер на глобата или имуществената санкция. Изрично е посочено, че нарушителя следва да избере какво иска – да обжалва или да заплати по-нисък размер на глобата, но не и двете правни възможности. Изборът се завявява с извършване на действието по заплащане на намаления размер на глобата или с упражняване на правото на съдебно обжалване. С извършване на плащането наказателното постановление влиза в сила и правото на жалба се преклудира, поради което и съдът не може да се произнесе по същество относно законосъобразността на наложеното наказание, освен ако са наложени и други наказания, съответно разпоредено е отнемане на вещи в полза на държавата или присъждане на техния размер, когато липсват.

     Аналогична е разпоредбата на чл. 189 ал.10 т.3 вр. ал.9 вр. с ал.8 от Закона за движението по пътищата – електронния фиш влиза в сила, считано от датата на плащането, когато е платен в срока за доброволно плащане, а този срок съвпада със срока за обжалването му пред съд. Предвиждането, че на изпълнение, чрез плащане подлежи по-нисък размер на глобата или имуществената санкция спрямо наложения има за цел по-бързото влизане в сила на административните наказания и тяхното изпълнение, когато нарушителят не оспорва да е извършил нарушението, което е изцяло в неговата власт и право на избор. В настоящия случай нарушителят е избрал да заплати по-ниския размер на глобата, с което по силата на закона заявява отказ от правото на обжалване, а поради това и наказателното постановление влиза в сила на датата на плащането.

       Мотивиран от изложеното и на основание чл. 221, ал.2 във връзка с чл.236 от АПК, Старозагорският административен съд

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Определение №2032/02.11.2023г постановено по адм.д.№2582/23г по описа на РС Стара Загора.

Определението не подлежи на обжалване.

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: 1. 

 

 

                                                                                             2.