Решение по дело №1080/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 545
Дата: 17 юли 2019 г. (в сила от 5 декември 2019 г.)
Съдия: Светлана Нейкова Нейчева
Дело: 20194520201080
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р E Ш Е Н И Е     

Гр. Русе, 17. 07. 2019 год.

 

В   ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

РУСЕНСКИЯТ районен съд, втори наказателен състав,

в публично заседание от 01.07.2019година в състав :

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: СВЕТЛАНА НЕЙЧЕВА

при секретар ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВА,

разгледа докладваното от съдията АНД №1080/2019г. по описа на РРС

и за да се произнесе, съобрази:

 

Производството е по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от ”УНИСТРОЙМАТ”ООД, Булстат *********, представлявано от Г. П., чрез адв.С., против НП 38-0000349/2019г. на Началник ОО ”Автомобилна администрация” – гр.Русе към Министерството на транспорта, с което за две нарушения на чл.7а,ал.2,пр.3 от ЗАвП, на основание  чл.96г,ал.1,пр.2 от ЗАвП, му е наложено наказание „имуществена санкция”, всяко в  размер на 3000лв. Сочат се съображения за неправилно приложение на закона, поради наличие на чл.28 от ЗАНН и оттам незаконосъобразност на издаденото НП и се иска отмяната му .

Не се явява представител на Наказващия орган.

Русенска районна прокуратура не изпраща представител.

Съдът след преценка на събраните доказателства по делото приема за установена следната фактическа обстановка :

На 21.03.2019год., в гр.Русе, била извършена комплексна проверка на транспортното предприятие на дружеството ”УНИСТРОЙМАТ”ООД, притежаващо Лиценз № 8574 за международен автомобилен превоз на товари за чужда сметка или срещу възнаграждение. Св.П. установил, че: 1. От 13.10.2018 г до 04.01.2019год. превозвачът  допуснал водача Б. В. Д. да извършва обществен превоз на товари без да отговаря на изискванията за психологическа годност по смисъла на Наредба по чл. 152, ал. 1, т. 2 от ЗДвП. 2.От 13.10.2018 г до 06.01.2019год. превозвачът  допуснал водача М.Е.М. да извършва обществен превоз на товари без да отговаря на изискванията за психологическа годност по смисъла на Наредба по чл. 152, ал. 1, т. 2 от ЗДвП.

За констатираното св.П. съставил АУАН, предявен и връчен на управителя на дружеството.  Срещу АУАН няма възражение. Впоследствие било издадено и обжалваното НП, с което било наложено горепосоченото наказание.

Описаната фактическа обстановка се установява и потвърждава от събраните по делото доказателства, а именно – показанията на св.П., пътни листи, тахографски шайби, справка в Регистъра на психологическите изследвания на водачите за явяванията на психологическо изследване, заповеди.

          Съдът, съобразявайки събраните гласни и писмени доказателства, изпълнявайки вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните правни изводи:

По факта на извършените нарушения страните не спорят, поради което съдът приема същите за безспорно установени. Уличаващите доказателства в показанията на св.П. кореспондират и се допълват с приложените писмени доказателства: пътни листи, тахографски шайби, справка в Регистъра на психологическите изследвания на водачите за явяванията на психологическо изследване.

АУАН и НП са издадени в сроковете по чл. 34 от ЗАНН и от компетентни лица. Нарушението е описано от правна и фактическа страна еднозначно, като са посочени всичките му съставомерни признаци.

Нарушенията не са маловажни по см. на чл. 28 ЗАНН. Не се установиха изключителни или многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, въз основа на които да бъде направен извод, че извършеното от дружеството жалбоподател нарушение, при това две, разкриват по-ниска степен на обществена опасност, в сравнение с обикновените случай на нарушения от този вид. Продължителността на извършения превоз от водачите, които не притежавали валидно удостоверение за психологическа годност, както и самото нарушение, касаещо дейност, явяваща се източник на повишена опасност, са обстоятелства, които изключват приложението на чл.28 от ЗАНН. Съдът отбелязва, че нарушението засяга регламентирания ред за доказване на определено здравословно състояние, което има отношение към безопасността на пътниците и останалите участници в движението, поради което нарушението разкрива висока степен на обществена опасност и липсва основание да се квалифицира като маловажно по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Отделно от това съдът отбелязва, че абсолютно  задължително е жалбоподателят да извършва проверки на документите на шофьорите, с които имат договори и да не допуска шофьори с нередовни документи да управляват под "лицензията". В тежест на наказаното дружество е така да си организира контрола и работата спрямо водачите на МПС, че последните да бъдат с изрядни документи по време на превоз. Без значение за съставомерността на нарушението е обстоятелството, че двамата водачи са санкционирани от работодателя-това са вътрешни отношения между страните по ТПО, докато задължението по чл.7а,ал.2,пр.3 от ЗАвП е в тежест единствено на наказаното дружество. 

Мотивиран от горното и на основание чл 63 и сл. от ЗАНН съдът

 

Р Е Ш И :

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №38-0000349/2019г. на Началник ОО ”Автомобилна администрация” – гр.Русе към Министерството на транспорта, с което за две нарушения на чл.7а,ал.2,пр.3 от ЗАвП, на основание  чл.96г,ал.1,пр.2 от ЗАвП, на ”УНИСТРОЙМАТ”ООД, Булстат *********, представлявано от Г.П., са наложено две наказания „имуществена санкция”, всяко в  размер на 3000лв.

 

Решението подлежи на обжалване пред РАС в 14 дневен срок от съобщаването по реда на АПК .                                     

 РАЙОНЕН СЪДИЯ:…………………………………….