Определение по дело №67/2022 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 195
Дата: 13 май 2022 г.
Съдия: Силвия Минкова Сандева-Иванова
Дело: 20227100700067
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 31 януари 2022 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

№ ……………………/13.05.2022 г., град Добрич

 

                                                                                                         

          ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в закрито заседание на тринадесети май през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

             ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЛВИЯ САНДЕВА

                                                                                                                              

          като разгледа докладваното от председателя адм. дело № 67 по описа на Административен съд - Добрич за 2022 г. намира следното :

         

          Производството е по реда на чл. 248, ал. 1 от ГПК, приложим на основание препращащата норма на чл. 144 от АПК.

          Постъпила е молба от М.Г.Д. *** с искане за изменение на определение № 125/25.03.2022 г. по адм. дело № 67/2022 г. в частта му за разноските. Твърди се, че ответникът с поведението си е дал повод за завеждане на настоящото дело, поради което и съобразно чл. 143, ал. 3 от АПК няма право на разноски. По тези съображения се иска съдът да отмени определението в частта, в която жалбоподателката е осъдена да заплати на ВУМ – Варна разноски по делото в размер на 600 лева. В условията на евентуалност се иска да бъде намален размерът на присъдените в полза на ответника разноски за адвокатско възнаграждение на 360 лева с ДДС на основание чл. 9, ал. 1 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, във вр. § 2а от ДР на същата наредба.   

          Ответникът – КЕАЕ към ВУМ – Варна, чрез процесуалния си представител, изразява становище за неоснователност на молбата и иска тя да бъде оставена без уважение. Оспорва твърдението на молителката, че с действията си е дал повод за образуване на настоящото дело, тъй като от определението на съда е видно, че производството е прекратено поради липса на предмет. Счита за неоснователно и евентуално направеното искане за намаляване на размера на разноските за адвокатско възнаграждение. Излага доводи за неправилно тълкуване на разпоредбата на чл. 9, ал. 1 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Твърди, че тя е приложима само в случаите на оказана правна помощ без извършено процесуално представителство, какъвто не е настоящият случай.          

          Добричкият административен съд, след като прецени данните по делото, приема за установено следното:

          Молбата е подадена от надлежна страна и в срока по чл. 248, ал. 1 от ГПК, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, молбата е неоснователна.

Разпоредбата на чл. 248 от ГПК предоставя на съда правомощие да измени или допълни постановения съдебен акт в частта му за разноските, когато е пропуснал да ги присъди или е допуснал грешка при определянето им. В случая не е налице нито пропуск, нито грешка при произнасянето.

С определението, чието изменение се иска, е прекратено производството по делото поради недопустимост на жалбата, като на ответника са присъдени разноски за адвокатско възнаграждение след редуцирането им от 720 лева с ДДС на 600 лева с ДДС на основание чл. 78, ал. 5 от ГПК, във вр. чл. 144 от АПК.

Съгласно  разпоредбата на чл. 143, ал. 3 от АПК, когато съдът прекрати производството, ответникът има право на разноски, освен ако с поведението си е дал повод за завеждане на делото. В случая производството по делото е прекратено поради липса на годен за обжалване акт на основание чл. 159, т. 1 от АПК. Т.е. няма как с поведението си ответникът да е станал причина за завеждане на настоящото производство, поради което и му се дължат разноски по делото. В случая претендираното от ответника адвокатско възнаграждение е намалено към законоустановения минимум съгласно чл. 8, ал. 3 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, във вр. § 2а от ДР на същата наредба след направено възражение за прекомерност от страна на жалбоподателката. С оглед  на това и с оглед на забраната по чл. 36, ал. 2 от ЗАдв не са налице основания за редуциране на разноските в тази им част. Неприложима е в случая разпоредбата на чл. 9, ал. 1 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Видно от представеното по делото пълномощно, оказаната правна помощ включва и процесуално представителство, поради което е недопустимо намаляването на адвокатското възнаграждение на 360 с ДДС.

От това следва, че не са налице предпоставките за изменение на определението в частта му за разноските по чл. 248, ал. 1 от ГПК и молбата следва да се остави без уважение като неоснователна.

Водим от горното и на основание чл. 248, ал. 3 от ГПК, във вр. чл. 144 от АПК, съдът 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на М.Г.Д. *** за изменение с искане за изменение на определение № 125/25.03.2022 г. по адм. дело № 67/2022 г. в частта му за разноските.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщението.

 

                                  Административен съдия :