Решение по дело №4887/2011 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 5008
Дата: 13 декември 2011 г.
Съдия: Нела Кръстева Иванова
Дело: 20113110104887
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 април 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 5008 / 13.12.2011г. , гр. Варна

 

В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, тридесет и трети състав, в публично съдебно заседание, проведено на осемнадесети  ноември две хиляди и единадесета  година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Н. КРЪСТЕВА

 

            при участието на секретар А.И., като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 4887 по описа за 2011г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

            Производството е образувано по повод искова молба, подадена от М.М.К. ЕГН ********** срещу Х** Х.  И. ЕГН **********, с правно основание чл.49, ал.3 вр. ал.1, чл.56, чл.59 вр. с чл.143, ал.2 и чл.56 от СК, за прекратяване на брака, поради дълбоко и непоправимо разстройство на същия, без произнасяне по въпроса за вината;, за предоставяне на ищеца упражняването родителските права по отношение родените от брака деца Даниел и Алекс, за определяне издръжка в полза на децата, която да се заплаща от майката в размер на  60лв. месечно за всяко от децата, за предоставяне ползването на семейното жилище, находящо се в грВарна, ул.” **” бл.3, вх.А, ап.19 на ищеца и децата.

             В исковата молба се излага от ищеца, че след възникнали в последните години трудности и разногласия между съпрузите относно ангажиментите им към семейството, настъпило отчуждение, а впоследствие и трайна фактическа раздяла. Сочи се  от ищеца, че съпругата напуснала семейното жилище и се установила трайно в чужбина. С ИМ се отправя и предложение за прекратяване на брака, чрез споразумение при условията на чл.321, ал.5 ГПК. 

             В срока по чл.131 от ГПК  е постъпил писмен отговор от страна на ответника, чрез пълномощника на същия адв.Т**, с който отговор се заявява желание за прекратяване на брака и за постигане споразумение в първото по делото с.з.

   В съдебно заседание, проведено на 18.11.2011г., страните чрез процесуалните си представители заявяват, че са постигнали споразумение за прекратяване на брака по взаимно съгласие, като излагат желание съда да не се произнася по въпроса за вината за дълбокото и непоправимо разстройство на брака, и да утвърди постигнатото помежду им споразумение относно личните и имуществени отношения между съпрузите, както и по отношение на фамилното име на съпругата след прекратяването на брака. Постигнатото между страните споразумение е в следния смисъл: Бракът между съпрузите  да се прекрати с развод, без съда да се произнася по въпроса за вината; Упражняването на родителските права по отношение на родените от брака деца да се възложи на бащата, като на майката се определи режим на свиждане с децата всяка първа и трета неделя от месеца от 9.00 часа до 19:00 часа, втория ден от Коледните, Новогодишните и Великденски празници, както и един месец през лятото, когато бащата не е в платен годишен отпуск; Да бъде осъдена майката на децата да заплаща в полза на същите месечна издръжка в размер на 70лв. за всяко от тях, с начална дата датата на влизане в сила на съдебното решение, с падеж първо число на месеца, за който се дължи издръжката, ведно със законнната лихва при просрочие; да бъде възложено ползването на семейното жилище, находящо се в гр.Варна, ул.»** **» бл.3, вх.А, ет.7, ап.19 на съпруга до навършване пълнолетие от децата; След прекратяване на брака съпругата ще запази фамилното си име, което не е променяла със сключването на брака - И.; ИЗДРЪЖКА МЕЖДУ СЪПРУЗИТЕ СЛЕД ПРЕКРАТЯВАНЕ НА БРАКА НЯМА ДА СЕ ДЪЛЖИ; между съпрузите се създава наемно правоотношение, по силата на което М.М.К. се задължава да заплаща на Х** Х.  И. месечна сума в размер на 140лв., считано от влизане в сила на реението, срещу ползването на семейното жилище; разноските  ще се поемат от съпрузите, така както са направени от тях, държавната такса по равно,  държавната такса за издръжката ще се поеме от съпругата, държавната такса по наемното правоотношение от съпруга.

              СЪДЪТ, въз основа на твърденията и доводите на страните, събраните доказателства ценени в съвкупност и по вътрешно убеждение, съгласно чл.235, ал.1 от ГПК, намира за установено следното от фактическа страна:

              Удостоверение за сключен граждански брак установява, че страните са съпрузи по силата на сключен между тях граждански брак на 22.08.1996г., за което обстоятелство е съставен Акт за граждански брак №1125 от длъжностното лице по гражданско състояние в гр. Варна.

             От удостоверения за раждане се установява, че съпрузите са родители на децата Д** К. ЕГН ********** и А** К. ЕГН **********.

            Предвид така установеното от фактическа страна, СЪДЪТ формулира следните изводи от правна страна:

             Съдът като взе предвид доказателствата по делото намира, че отношенията между съпрузите не са такива, каквито следва да бъдат в едно семейство, като намира, че брачната им връзка е опразнена от необходимото й съдържание. Установи се по делото, че между съпрузите е настъпило физическо и духовно отчуждение, лишило семейството от възможността да изпълнява вменените му функции. Между съпрузите не съществува вече взаимната привързаност, уважение, доверие и разбирателство, като и при двамата липсва желание за полагане на съвместни усилия, с оглед осигуряване благополучието на семейството и изпълняване на задълженията, присъщи за нормалните отношения между съпрузите.

            Ето защо, съдът намира, че брака между страните е дълбоко и непоправимо разстроен, съществува формално и не изпълнява присъщата му социална функция, поради което и с оглед постигнатото между страните споразумение следва да бъде прекратен на основание чл.50 от СК, като съдът не следва да се произнася по въпроса за вината.

            Постигнатото споразумение урежда всички лични и имуществени отношения между страните след прекратяване на брака и не противоречи на закона и на морала, поради което следва да бъде утвърдено.

 На основание от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК,  съдът определя окончателна държавна такса в размер на 40,00 лв., която следва да се внесе по равно от молителите.  Х** И. следва да внесе държавна такса по споразумението за издръжка в размер на 100,80лв. М.М. следва да внесе държавна такса по имуществената част от споразумението в размер на 100,80лв. 

Мотивиран от така изложените съображения, Варненски районен съд

 

Р Е Ш И :

 

 ПРЕКРАТЯВА брака между М.М.К. ЕГН ********** и Х** Х.  И. ЕГН **********, сключен на 22.08.1996г., за което обстоятелство е съставен Акт за граждански брак                        №1125 от длъжностното лице по гражданско състояние в гр.Варна, поради настъпило дълбоко и непоправимо разстройство на брака, по взаимно съгласие, на основание  чл. 50 от СК.

 

  УТВЪРЖДАВА постигнатото между страните споразумение по реда на чл.51 от СК, както следва:

 

             ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права върху родените от брака деца Д** К. ЕГН ********** и А** К. ЕГН ********** на бащата М.М.К. ЕГН **********, като определя местоживеенето на същите при него.

 

             ОСЪЖДА Х** Х.  И. ЕГН **********,*** ДА ЗАПЛАЩА в полза на родените от брака  деца Д** К. ЕГН ********** и А** К. ЕГН **********, чрез техния баща и законен представител  М.М.К. ЕГН ********** месечна издръжка в размер на по 70,00лв./седемдесет лева/ за всяко от тях, начиная от влизане в сила на решението, с падеж първо число на месеца, за който се дължи, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, до настъпване на законно основание за нейното изменяване или прекратяване, на основание чл.143, ал.2 от СК.     

 

   ПОСТАНОВЯВА режим на лични контакти на майката Х** Х.  И. ЕГН ********** с  родените от брака  деца Д** К. ЕГН ********** и А** К. ЕГН **********,  като й дава възможност да ги вижда и взема при себе си, както следва:  всяка първа и трета неделя от месеца от 9.00 часа до 19:00 часа, втория ден от Коледните, Новогодишните и Великденски празници, както и един месец през лятото, когато бащата не е в платен годишен отпуск.

           

   ПРЕДОСТАВЯ ползването на семейното жилище, находящо се в гр.Варна, ул.»** **» бл.3, вх.А, ет.7, ап.19  на М.М.К. ЕГН ********** и родените от брака  деца   Д** К. ЕГН ********** и А** К. ЕГН **********, за срок до навършване пълнолетие от децата.

    

   ПОСТАНОВЯВА след развода жената ще носи фамилно име И., което не е променяла при сключване на брака.

 

         ОСЪЖДА М.М.К. ЕГН **********,*** ДА ЗАПЛАЩА в полза на Х** Х.  И. ЕГН ********** месечен наем в размер на 140,00лв./сто и четиридесет лева/ за ползването на семейното жилище, находящо се в  гр.Варна, ул.» ** **» бл.3, вх.А, ет.7, ап.19,  считано от влизане в сила на съдебното решение, на основание чл.57, ал.2 от СК.

 

   ОБЯВЯВА, ЧЕ след прекратяване на брака съпрузите няма да си дължат издръжка един на друг.

 

ОСЪЖДА Х** Х.  И. ЕГН **********,*** ДА ЗАПЛАТИ в полза на Държавата към бюджета на съдебната власт, по сметка на ВСС окончателна държавна такса в размер на 20,00лв./двадесет лева/, както и държавна такса по споразумението за издръжка в размер на 100,80лв./сто лева и осемдесет стотинки/,   на основание чл.6 и чл.7 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК.

 

              ОСЪЖДА М.М.К. ЕГН **********,*** ДА ЗАПЛАТИ  в полза на Държавата към бюджета на съдебната власт, по сметка на ВСС окончателна държавна такса в размер на 20,00лв./двадесет лева/, както и държавна такса по имущественото споразумение в размер на 100,80лв./сто лева и осемдесет стотинки/, на основание чл.6 и чл.7  от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК.

 

 

              РЕШЕНИЕТО  е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                                                   /Н. КРЪСТЕВА/