Решение по дело №426/2017 на Районен съд - Павликени

Номер на акта: 25
Дата: 21 март 2018 г. (в сила от 6 юни 2018 г.)
Съдия: Цветомил Борисов Горчев
Дело: 20174140200426
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 ноември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е     № …….

гр. Павликени, 21.03.2018 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

       Павликенският районен съд, наказателна колегия в публично заседание на 21.02.2018 година в състав:

                                  Председател: Цветомил Горчев

при секретаря Ирена Илиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 426 по описа за 2017 г., за да се произнесе, съдът взе предвид следното:

 

       Жалбоподателят – И.Б.Б., ЕГН ********** *** - моли съда да отмени Наказателно постановление № 254/2017 от 16.11.2017 година на Началник Митница - С., с което й е наложено наказание „глоба” в размер на 1000 лв., за това, че „04.08.2017 г. държи в частен дом - къща и прилежащи помещения, находящи се в гр. П., общ. П., обл. ВТ, ул. **** № **, в стая на къщата акцизни стоки - тютюневи изделия /цигари/ - 52 /петдесет и два/ броя кутии с общо 1040 къса цигари - марка „ROSEMAN”, без същите да са облепени с акцизен български бандерол, когато такъв е задължителен, съгласно разпоредбите на ЗАДС”. В жалбата и с.з., чрез адв. Б., ВТАК излага подробни съображения за незаконосъобразност и необоснованост на постановлението.

      

       Ответникът – Митница С., чрез процесуалния си представител – юк. В. – спори жалбата, навежда доводи НП да било законосъобразно и обосновано, като при издаването му да били спазени всички процедурни правила.

 

       Съдът като взе предвид становищата на страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства, приема за установено следното:

 

       На 04.08.2017 г. свидетелите А., К., както и други полицейски служители от състава на РУ на МВР гр. П. извършили претърсване на дома на жалбоподателката в гр. П., общ. П., обл. ВТ, ул. ******** № **. Това им действие било предварително разрешено по реда на чл. 161, ал. 1 от НПК по повод образувано и приложено по настоящото дело досъдебно производсво № *** по описа за 2017 година за взломна кражба на цигари.

 

       При това претърсване в стая на частния дом, обитавана от непълнолетния син на Б. били открити и иззети процесните акцизни стоки - тютюневи изделия /цигари/, без същите да са облепени с акцизен български бандерол, задължително условие съгласно акцизното законодателство - цигари, „ROSEMAN” - 52 броя кутии по 20 къса, всяка или общо 1040 къса цигари - показанията на св. К. и А., които заварили детето да спи в въпросната стая.

 

       Бил съставен Констативен протокол per. № ******/******2017 г. на РУ на МВР - П. За намерените и иззети вещи жалбоподателката в писмени обяснения заявила, че цигарите са закупени за лична употреба от непознато за нея лице от ромски произход от паркинга на магазин ****** в гр. П. на цена от 30 лв. за стек.

 

       Била образувана преписка № *******/2017 г., която е изпратена на РП П., с мнение за прекратяване. С Постановление за отказ да се образува наказателно производство № ***/** от 07.09.2017 г., РП, гр. П. отказва образуването на наказателно производство по чл. 234, ал. 1 от НК и връща преписката на РУ на МВР – П. за реализиране на административнонаказателна отговорност по отношение на И.Б.Б..

 

       Б. е призована в РУ, явила се и й е съставен и предявен приложения АУАН № **/***2017 г. Впоследствие преписката е била изпратена в Митница С. за издаване на обжалваното наказателно постановление.

 

       В съдебно заседание свидетелите потвърждават констатациите по акта.

 

       При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

 

       Жалбата е процесуално допустима, като подадена в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН и изхождаща от засегнатото от НП лице, а разгледана по същество - основателна.

      

       Процесното административнонаказателно производство се явява започнато, а атакуваното НП, респективно АУАН се явяват постановени при съществено нарушение на процедурния закон. Допуснатото процесуално нарушение касае най-вече обстоятелството, че откриването на кутиите с цигари - предмет на нарушението и най-вече изземването и приобщаването им към производството, не е извършено по предвидения за това ред. Действително по силата на чл. 128, ал. 3 от ЗАДС полицейските органи са компетентни да осъществяват проверки по отношение на акцизните стоки, а при изпълнение на служебните си задължения, тези органи разполагат с право да извършват обиски, претърсвания на обекти и изземвания, но при спазване правилата на НПК, най-малкото и доколкото те са действали по висящо наказателно производство, а не са извършвали проверка за спазване нормите на ЗАДС. Съдът счита за установено, че предвид описания начин за откриване на процесните кутии с цигари, осъществените действия представляват претърсване и изземване дома на лицето по смисъла на чл. 161, ал. 1 от НПК, доколкото и на практика такова действие е извършвано по повод откраднати вещи, за което било образувано приложеното ДП.

 

       В такъв случай, това действие е следвало да бъде извършено по реда на НПК, който в чл. 161, ал. 2 от НПК, допуска в неотложни случаи изземване и без превмарително разрешение от съдия, но със задължение протоколът за извършеното действие да бъде представен на съдията за одобрение не по-късно от 24 часа от извършване на действието. Тази процедура в случая не е била спазена, поради което самото откриване и изземване на процесните тютюневи изделия е извършено в нарушение на закона. Посоченото нарушение на свой ред лишава от процесуална стойност самия факт на „установяване” на цигарите и поставя под съмнение техния вид, марка, количество и твърдяната липса на бандерол върху опаковките им, което касае съществени обективни признаци на твърдяното нарушение. Безспорни са по делото доказателствата цигарите да са открити при претърсване за други вещи и да са иззети, а не доброволно предадени още при пристигане на претърсващите - в тая насока са и показанията на всички свидетели и писмените доказателства по приложеното ДП.

 

       Допуснатото процесуално нарушение пряко влияе и върху фактическите твърдения в акта и постановлението относно размера на дължимия за цигарите акциз, който, при нередовното приобщаване на тези изделия като предмет на деянието, не може да се счита за установен по несъмнен и верен начин. Събраните при тези действия материали и доказателства не биха могли годно да се ползват в административнонаказателното производство, щом не са събрани по предвидения за това специален ред. По тези причини актът за установяване на нарушението, а и издаденото въз основа на него наказателно постановление също са опорочени, понеже съдържат фактически твърдения и изчислена акцизна ставка относно акцизни стоки, които не са редовно иззети.

 

       Казаното не се променя от съдържанието на нормата по чл. 41 от ЗАНН, даваща право на актосъставителя да изземва и задържа веществени доказателства, свързани с установяването на нарушението, понеже ЗАНН се явява общ по отношение на специалните ЗАДС и ЗМ, а и не съдържа предвиден конкретен ред и форма за осъществяване на изземването и задържането на вещи. А освен това изисква да е бил съставен АУАН, какъвто към момента на проверката липсва. Поради неспазване на посочените императивни процесуални правила, настоящият съд е поставен в обективна невъзможност да прецени, дали претърсването е било извършено именно на тази дата и при твърдяните обстоятелства, отразени в акта и постановлението.

 

       Не може да бъде подминат безкритично факта, че така извършената проверка не може да бъде наречена доброволна, доколкото се установява, че доколкото не може да се твърди, че дадено лице е направило нещо доброволно, след като върху него се е стоварила силата на държавната репресия.

 

       Освен така изложеното, настоящият състав намира и че не е установено по безспорен начин авторството на процесното деяние от жалбоподателката, т.е. държането от страна на Б. процесните стоки. Последните са открити при претърсването в стая, която е обитавана от друго лице, в къща, която от своя страна не е обитавана само от Б.. При оспорването държането от нейна страна и липсата на извършени процесуални действия, които по безспорен начин да доказват дори и елементарния й физически досег с вещите, например дактилоскопна експертиза, не може да се приеме, че безспорно е доказано именно жалбоподателката да е държала цигарите, а не синът й или съжителят й. Именно АНО следва да докаже по безспорен начин авторството на вмененото нарушение. Дадените обяснения не са от естеството да докажат това обстоятелство, а и при тях далият ги не е задължен да каже истината - липсата на санкция, като житейски логично и оправдано е при даването им Б., например да е целяла да защити детето си.

 

       Предвид да не се оспорва отнемането на стоките в полза на държавата, съдът намира, че не следва да обсъжда НП в тази му част, в която същото следва да бъде потвърдено като законосъобразно и правилно - отнемат се в полза на държавата вещите, притежаването на които е забранено, независимо от тяхното количество и стойност. Тютюневи изделия, които не са облепени с бандерол, несъмнено представляват вещи, притежаването на които е забранено, поради което НП в тази му част следва да бъде потвърдено.

 

       Воден от посочените мотиви и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р     Е     Ш     И     :

 

       ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 254/2017 от 16.11.2017 година на Началник Митница - С.,  В ЧАСТТА МУ, с която на основание чл. 107е, ал. 1 във връзка с чл. 124, ал. 1 от ЗАДС са отнети в полза на държавата акцизни стоки - тютюневи изделия 52 /петдесет и два/ броя кутии цигари, с общо 1040 къса цигари - марка „ROSEMAN”, необлепени с български акцизен бандерол.

 

       ОТМЕНЯВА Наказателно постановление № 254/2017 от 16.11.2017 година на Началник Митница - С., в останалата му част, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

      

       Решението подлежи на касационно обжалване пред Великотърновския административен съд в 14-дневен срок от съобщаването на страните за изготвянето му.

 

                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала!

Б.Н.