Решение по дело №2861/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 90
Дата: 16 януари 2023 г.
Съдия: Величка Атанасова Георгиева
Дело: 20227180702861
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 ноември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                       РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 90

Гр. Пловдив,  16  януари 2023 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, XXIV състав, в публично съдебно заседание на четиринадесети декември през две хиляди двадесет и втора година, в състав:   

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗДРАВКА ДИЕВА

        ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

                            СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА  

 

при секретаря Г.Г. и с участието на прокурора КОСТАДИН ПАСКАЛЕВ, като разгледа докладваното от съдия Георгиева КНАД 2861 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Касационно производство по реда на по чл. 63 ал. 1 пр. 2 ЗАНН, във връзка с чл.208 и сл. от АПК.

Обжалвано е решение № 1800 от 20.09.2022 год. на Пловдивски районен съд, постановено по а.н.дело № 4726 по описа на същия съд за 2022 год., с което е потвърден издаденият електронен фиш серия К № 4016257 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, издаден от ОДМВР – Пловдив, с който на основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл. 182, ал. 4 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) на С.Т.К. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 800 (осемстотин) лева за нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

Касационният жалбоподател С.Т.К., чрез адв. С.П., намира решението за неправилно и постановено при съществено нарушение на процесуалните правила. Претендира отмяна на постановеното решение, постановяване на ново решение по същество, с което да се отмени процесният електронен фиш, както и присъждане на направените разноски съгласно представен списък.

Ответникът – ОД на МВР – Пловдив  не взема становище по жалбата.

Окръжна прокуратура – Пловдив намира жалбата за неоснователна, а решението на районния съд за правилно и законосъобразно.

Съдът, като провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, въз основа на доказателствата по делото, намери жалбата за допустима, а по същество за основателна.

За да потвърди електронния фиш, районният съд е приел, че в конкретния случай се установява извършването на описаното в него административно нарушение, като е мотивирал изводите си. Констатирал е, че атакуваният електронен фиш съдържа всички реквизити, изискуеми по закон – чл. 189, ал. 4 от ЗДвП. Съдът е посочил, че размерът на наложеното наказание е точно определен в съответствие с нормативно установения и констатираното превишаване на скоростта.

Решението е постановено при неправилно приложение на материалния закон.

Административнонаказателната отговорност на касационния жалбоподател е ангажирана на основание чл. 182, ал. 4 от ЗДвП. Съгласно цитираната разпоредба когато нарушението по ал. 1, т. 1 - 5, ал. 2 и ал. 3, т. 1 - 5 е повторно, наказанието е предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер, а за повторно нарушение по ал. 1, т. 6 и ал. 3, т. 6 - предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок три месеца. Посочената норма е бланкетна, а в процесния електронен фиш липсва каквато и да било привръзка на тази разпоредба със съответната норма, която запълва бланкета. Районният съд не е отчел това обстоятелство като незаконосъобразност на електронния фиш, а го е потвърдил.

Настоящият състав на съда намира, че дадената в случая правна квалификация на нарушението от страна на административнонаказващия орган е била непълна и неконкретна до степен, че липсва такава. Доколкото санкционната норма на чл. 182 от ЗДвП в разпоредбите на ал. 1, 2 и 3 съдържа и диспозиция, и санкция, сиреч, сочи на конкретно поведение на водачите при определени условия, то така, както е посочена в електронния фиш правната квалификация на нарушението, тя е била непълна и неясна, като изобщо в електронния фиш не е било посочено коя от различните хипотези на чл. 182, ал. 1, 2, или 3 от ЗДвП е осъществил водачът, за да му се наложи и съответното наказание за повторност на това именно нарушение по чл. 182, ал. 4 от ЗДвП, която пък препраща към предходните алинеи и не може да се разглежда самостоятелно, защото определянето на административното наказание за повторност е обвързано с размера на наказанието, предвиден за съответното нарушение. Въпреки, че въззивният съд в решението си е посочил пълната правна квалификация на извършеното нарушение, това е в противоречие с правото на защита на санкционираното лице, доколкото за същото не е било ясно изначално въз основа на коя именно разпоредба бива санкциониран с електронния фиш. Следва да бъде отбелязано, че в случая, се установява не хипотеза на неправилно посочена квалификация, а липса на посочен в електронния фиш приложим закон, който вече да подлежи на проверка от съда.

Поради това съдът намира, че липсата на посочване в електронния фиш на приложимия закон е съществено нарушение на процесуалните правила, доколкото, както се каза, се отразява върху адекватното упражняване правото на защита на санкционирания субект, което се изразява и във възможността му да оспори правилността на правната квалификация пред въззивния съд. Посоченото поради това и съставлява основание за отмяна на фиша, независимо от факта на установеното нарушение.

По тези съображения решението на Районен съд - Пловдив като неправилно следва да бъде отменено и вместо него да бъде постановено с друго, с което да бъде отменен електронния фиш, с който е наложена глоба на касатора К. в размер на 800 лева.

Относно искането на касатора за присъждане на разноски за адвокат, то се установява, че в рамките на първоинстанционното дело е бил приложен договор за правна защита и съдействие от 03.08.22 г. с посочено в него възнаграждение за адвокат в размер на 300 лева, платено в брой при сключване на договора, подписан от страните. Идентични са представените доказателства за направени разноски и пред касационната инстанция – договор пълномощно, както и списък с разноските за двете инстанции.

Мотивиран с изложеното и на основание чл. 221, ал. 2 АПК, Административен съд-Пловдив, XXIV състав,

 

                                                       Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 1800 от 20.09.2022 г., постановено по АНД № 4726 по описа за 2022 г. на Районен съд – Пловдив.

ОТМЕНЯ Електронен фиш серия К № 4016257, издаден от ОД МВР – Пловдив.

ОСЪЖДА ОД МВР – Пловдив да заплати на С.Т.К., ЕГН **********,***, сумата от 600 /шестотин/ лева разноски за двете съдебни инстанции.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                            2.