Определение по дело №99/2015 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 4360
Дата: 1 октомври 2015 г.
Съдия: Николай Грънчаров
Дело: 20151200900099
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 9 юли 2015 г.

Съдържание на акта

Публикувай

Решение № 4735

Номер

4735

Година

11.11.2014 г.

Град

Благоевград

Окръжен Съд - Благоевград

На

11.11

Година

2014

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Катя Бельова

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Катя Бельова

дело

номер

20141200800061

по описа за

2014

година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.602 от ГПК, във връзка с чл.18 и чл.20 и сл. от Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Членовете на Управителния съвет на Сдружение с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза с наименование “КЛУБ НА ПЛАНИНСКИЯ СПАСИТЕЛ” е внесъл заявление за вписването му в регистъра на съда за сдружения с нестопанска цел.

Към заявлението са приложени: покана за учредително събрание, протокол от учредително събрание, устав, нотариално заверен образец от подписа на Председателя на УС, свидетелства за съдимост на членовете на УС, декларации от членовете на УС-5 броя, удостоверение за уникалност на наименованието, образци от подписите на членовете на УС, квитанция държавна такса по сметка на Окръжен съд-Благоевград

Съдът счита, че са изпълнени всички законови изисквания за вписване на сдружението.

То е учредено съгласно решението за основаване на сдружението, целите му не противоречат на конституцията и действуващото законодателство, уставът му съдържа всички изискуеми от ЗЮЛНЦ разпоредби.

Водим от горното и на основание чл.597 във вр.с чл.596, ал.1 от ГПК БЛАГОЕВГРАДСКИ ОКРЪЖЕН СЪД

РЕШИ:

Вписва в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел Сдружение с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза с наименование “КЛУБ НА ПЛАНИНСКИЯ СПАСИТЕЛ” , рег. 5, том.3, стр.35, парт. № 61, със седалище и адрес на управление, [населено място], ул. “Б. В.” № 66,

Цели:Да промотира и развива дейности на открито: Да възпитава и екологична култура в хората, чрез привличане на обществеността, насърчаване на творческа активност и самоинициатива на треньори, специалисти, деятели, ръководители и любители, както и подготовка на висококвалифицирани специалисти: Да участва в дейности за опазване и поддържане на разнообразието от екосистеми и естествените процеси протичащи в тях, защита на дивата природа, опазване и поддържане на биологичното разнообразие: Да спомага за всестранното развитие на личностните качества, физическата култура и активния начин на живот на хората: Ще осъществява връзки и договорености за сътрудничество със сродни, национални и чуждестранни клубове, организации, сдружения и търговски дружества за постигане на общи цели, ще осъществява връзки и обмяна на опит в областта на планинарските дейности, както и на всички други видове спорт на аматьорско и професионално ниво:

Основните дейности за постигане на целите: Участие в програми и проекти на регионално, национално и международно ниво: Развитие на спортната и планинарска култура и образованието на обществото: Да си сътрудничи с местни и чуждестранни правителствени и неправителствени организации, физически лица, международни, държавни и общински структури в страната и чужбина, за постигане на максимални резултати при реализирането на проекти, ориентирани към постигане целите на сдружението: Всички, отговарящи на естетическите ни изисквания, форми на социално-ангажирано изкуство: Дискусии, семинари, обучения, публични обсъждания с информационен характер, тренинг-курсове и конференции: Формирането и развиване на културно-информационен център като платформа и ядро: Фестивали, изложби и културно-информационни мероприятия: Изготвяне на новаторски комуникационен подход за промотиране на културни продукти и новаторски идеи: Организиране на спортно-тренировъчна дейност в областта на планинарските дейности, както и на всички други видове спорт на аматьорско и професионално ниво, като тренировъчния процес бива воден от високо квалифицирани специалисти за всеки отделен вид спорт: Организиране на състезания: Медийни и обществени информационни кампании, прояви с благотворителна цел за подпомагане на държавни, общински и частни инициативи, промотиращи развитието на планинарството и спорта сред младежта и подрастващите, както и всички други законосъобразни средства, форми и дейности за постигане на целите на Сдружението, непротиворечащи на българското законодателство.

Средства за постигане на целите: Сдружение с нестопанска цел “Клуб на Планинския Спасител” [населено място] ще набира средства, с които ще осъществява целите си.

Осигуряване на средства за постигане на целите на сдружението: членски внос: състезания: целеви средства от държавни и обществени организации, общините и съобразно действащите в Република България нормативни актове: дарения и завещания: банкови кредити: програми за отпускане на безвъзмездно финансиране на спортни дружества: всички останали допустими от закона придобивни способи.

Определяне вида и предмета на дейност: Сдружението осъществява дейност в обществена полза, като ще изразходва имуществото си за осъществяване на заложените цели. Предметът на дейност на Сдружението е: Да обединява усилията на своите членове за възпитаване на планинарска и екологична култура в хората, да спомага за всестранното развитие на личностните качества, физическата култура и активния начин на живот на хората, както и да защитава интересите на своите членове пред държавните институции.

Сдружението се учредява за неопределено време.

Органи на управление: Съгласно чл.19 от Устава органите на сдружението са: Общото събрание на членовете и Управителен съвет.

Общо събрание: Общото събрание е върховен орган на Сдружението и се състои от всички негови пълни членове. Общото събрание може да бъде редовно и извънредно.

Редовното Общо събрание се свиква от УС по негова инициатива, всяка календарна година, или по искане на една трета от членовете на Сдружението в населеното място, в което се намира седалището на Сдружението. Ако в едномесечен срок от постъпване на искането УС не отправи писмено покана за свикване на Общо събрание, то се свиква от Съда по седалището на Сдружението по писмено искане на заинтересуваните членове или натоварено от тях лице.

В поканата се посочва дневния ред, датата, мястото и часът на провеждане на Общото събрание.

Поканата се обнародва в Държавен вестник и се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на Сдружението, най-малко един месец преди деня на събранието.

Общото събрание може да се свика и без спазване на посочената процедура, ако всички членове на Сдружението бъдат уведомени лично и заявят своето съгласие с провеждането на така свиканото събрание и взетите на него решения.

Общото събрание е законно, когато присъстват най-малко половината от членовете на Сдружението.Ако не се яви нужния брой членове, събранието се отлага с 1 час при същия дневен ред и се счита законно, колкото и членове да се явят.

Управителен съвет: Управителният съвет ръководи и организира дейността на Сдружението.Управителният съвет се избира от Общото събрание за срок от пет години и се състои от пет негови членове. По решение на Общото събрание броя на членовете на УС може да бъде различен. Председателя на УС се избира от Общото събрание. Председателя представлява Сдружението пред трети лица. Управлението на Сдружението се извършва от УС.

Управителният съвет или отделни негови членове могат да бъдат освободени и преди изтичане на мандата им когато:

- злоупотребяват с предоставената им власт:

- не изпълняват решенията на Общото събрание:

- доброволно чрез подадена молба до Общото събрание.

Управителният съвет заседава не по-рядко от веднъж на четири месеца. Заседанията на Управителния съвет са легитимни ако присъстват 3-има от неговите членове. Присъстващо е и лице, с което има двустранна телефонна или друга връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и взимането на решения. Гласуването на този член се удостоверява в протокола от председателстващия заседанието.

УС може да вземе решение и без да бъде провеждано заседание, ако протоколът за взетото решение бъде подписан без забележки и възражения за това от всички членове на УС.

На заседанията на УС тютюнопушенето е забранено освен ако УС реши друго.

Управителният съвет взема своите решения с консенсус. Членовете, които са присъствали на заседанието, и не са заявили изрично, че гласуват против решението, се считат за гласували за него. Членовете, които не са присъствали на заседанието на УС, не препятстват формирането на консенсус.

Ако член на УС не е бил уведомен за заседанието на УС поне 48 часа преди него, заседанието се счита за нередовно, освен при писмено съгласие на неприсъствалия член. Всеки присъстващ член на УС може да поиска отлагане на заседание, на което има несвоевременно поканени и неприсъстващи членове.

Правомощия на органите на Сдружението: Компетентността на Общо събрание на членовете на сдружението е определена в чл.23 от Устава, а именно:

-приема и изменя Устава:

-приема и други вътрешни актове:

-приема и изключва пълните членове на Сдружението:

-избира и освобождава членове на Управителния съвет:

-взема решения за откриване и закриване на клонове:

-взема решения за участие в други организации:

-взема решения за преобразуване и прекратяване на Сдружението:

-приема основните насоки и програми за дейността на Сдружението:

-приема бюджета на Сдружението за следващата година:

-обсъжда и взема решения по всички други въпроси, касаещи Сдружението и неговата дейност.

Всеки пълен член на Сдружението има право на един глас в Общото събрание. Не се допуска гласуване с пълномощие.

Решенията в Общото събрание се вземат с квалифицирано мнозинство от гласовете на присъстващите членове.

Асоциираните членове, преди да бъдат приети за пълноправни членове от ОС имат право на съвещателен глас.

Общото събрание няма право да взема решения по въпроси, които не са включени в предварително обявения дневен ред. Въпроси свързани с изменение на Устава, с членството и отговорността на УС и от стратегическа важност за Сдружението не могат да бъдат решавани от ОС с решения по точка “Други”.

Гласуването е явно, освен ако събранието в конкретен случай не реши друго.

На заседанията на Общото събрание се води протокол, който се подписва от Председателя на събранието, Председателя на Управителния съвет и от протоколчика.

Компетентността на Управителния съвет е определена в чл.33 от Устава, а именно:

Свиква и организира провеждането на Общото събрание и изпълнява или контролира изпълнението на решенията от Общото събрание:

Решава оперативните въпроси в Сдружението:

Изготвя списък с кандидатите за членове с право на глас в Сдружението преди всяко ОС:

Един месец преди ОС изготвя актуализиран списък с членовете, които са изпълнили условията на чл.8 /2/ за предходната година и предлага на ОС да изключи останалите:

Взема решение за участие или подкрепа на проектите на Сдружението и следи за изпълнението на дейностите по тях: проект, за който няма решение на УС по тази точка не се счита за проект на Сдружението и то не носи никаква отговорност за него.

Назначава и уволнява служители в Сдружението:

Приема решения за издигане на кандидатури за пълноправни членове на Сдружението.

Възникване и прекратяване на членството. Ред за уреждане на имуществените отношения при прекратяване на членството:

Придобиване на членство. Членството в Сдружението е доброволно и може да бъде два вида: член с право на глас и асоцииран член.

Член с право на глас може да бъде всяко юридическо или дееспособно физическо лице, независимо от неговото гражданство или постоянен адрес, което отговаря на следните условия:

Приема целите и устава на Сдружението:

Плаща ежегодно членски внос:

През текущата година е работило активно по проект, реализиран от Сдружението лицата, които отговарят на тези условия могат да бъдат приети за членове на сдружението по предложение на Управителния съвет с решение на Общото събрание и след приемането си имат право на глас в същото.

Управителният съвет приема решение по молбите за членство на първото свое редовно заседание след постъпването на молбата за членство. Ако лицето отговаря на условията за членство УС взема решение да предложи лицето на Общото събрание за пълноправен член на Сдружението.

Лицата, чиито кандидатури УС е решил да издигне в Общтото събрание до своето приемане от последното и имат статут на асоциирани членове, и могат да се ползват със всички права на пълни членове освен правото да гласуват на Общото събрание.

Управителният съвет може да оттегли по всяко време предложението си за приемане за пълноправно членство на едно лице.

Всяко лице, което счита че отговаря на условията за членство, но не е получило подкрепа от ОС може да постави въпроса за обсъждане на следващото редовно заседание на ОС. ОС няма право да приема членове, чиято кандидатура не е била издигана по реда на ал.3

Ако асоцииран член не бъде приет за пълноправен член от ОС, както и лицата кандидатстващи за членство при условията на предходната алинея не бъдат приети от ОС те губят всички придобити права и нямат право да обжалват решенията на УС и ОС.

Прекратяване на членство:

С едностранно волеизявление на лицето до Сдружението:

С решение на Общото събрание за изключване, когато член на сдружението-наруши разпоредбите на устава и целите на Сдружението, извършва действия, които увреждат доброто име на Сдружението или които противоречат на неговите цели, което престане да отговаря на материалноправните условия за членство по чл.12.

Ред за определяне на размера и начина на внасяне на имуществените вноски:

Всеки член на сдружението заплаща годишен членски внос в размер на 30 лева, платими до 31.01. на годината, за която се дължи.

Ликвидация: Съгласно чл.23, т.10 от Устава, Общото събрание взема решения за разпределение на имуществото след ликвидация. При разпределението на имуществото се прилагат разпоредбите на Закона за физическите лица с нестопанска цел.

Прекратяване: По решение на Общото събрание: С решение на окръжния съд по седалището на сдружението в определените от ЗЮЛНЦ случаи: При прекратяване на сдружението се извършва ликвидация.

Сдружението се управлява от Управителния съвет:

М. Г. К.-Председател, ЕГН [ЕГН], [населено място], ул.”Б.” № 33,

А. К. У., ЕГН [ЕГН], [населено място], общ. Г. Д.

И. Г. В., ЕГН [ЕГН], [населено място], ул.”М.” № 22,

Е. Н. Р., ЕГН [ЕГН], [населено място], ул.”Ю.” № 9

Д. И. П., ЕГН [ЕГН], [населено място], ул.”Б. В.” № 66.

Сдружението се представлява пред трети лица от Председателя на Сдружението: М. Г. К., ЕГН [ЕГН], [населено място], ул.”Б.” № 33,

ПРЕДСЕДАТЕЛ: