Решение по дело №478/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261045
Дата: 2 юли 2021 г. (в сила от 10 юли 2021 г.)
Съдия: Татяна Костадинова Костадинова
Дело: 20211100900478
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 19 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

Гр. София, 02.07.2021 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 20 състав, в заседание при закрити врати на двадесет и трети юни две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

СЪДИЯ: ТАТЯНА КОСТАДИНОВА

при секретаря Й. Петрова разгледа т.д. № 478 по описа за 2021 г.

 

Производството е по реда на чл. 625 и сл. ТЗ.

Молителят „Ч.д.г.Л.“ ЕООД твърди, че е преустановил своята търговска дейност, в резултат от което към настоящия момент не разполага с активи, вкл. парични средства, за погасяване на изискуемите си публични задължения в значителен размер (към НАП – 62 817,26 лв. и към ИА „Главна инспекция по труда“ – 18 000 лв.). Ето защо молителят счита, че е в състояние на неплатежоспособност и моли съда да открие спрямо него производство по несъстоятелност на това основание.

 

Съдът, като прецени събраните доказателства, намира от фактическа и правна страна следното:

Молителят е търговско дружество, което съгласно вписания предмет на дейност осъществява дейност в областта на обучението на деца в предучилищна възраст и в частност – като частна детска градина.

На 02.10.2018 г. е издадено постановление за налагане на обезпечителни мерки за обезпечаване на публичноправни задължения на молителя в размер от 12 428,70 лв., (11 981,98 лв. главница и 446,72 лв. лихва) за събирането на които е образувано изп.д. № *********/2018 г. На 05.11.2019 г. от публичния изпълнител са наложени нови обезпечителни мерки за събиране на задълженията, предмет на горепосоченото изпълнително дело, в общ размер от 55 397,91 лв. (52 782,01 лв. главница и 2 615,90 лв. лихва). Към 15.04.2021 г. – датата на третото постановление за обезпечаване – размерът на дълга вече е 63 125,20 лв. (52 782,01 лв. главница и 10 343,19 лв. лихва). В резултат от наложените обезпечителни мерки са запорирани вземанията на молителя към търговски банки.

Според заключението на СИЕ към настоящия момент общият размер на публичноправните задължения на молителя е 64 048,94 лв. (от които 27 493,04 лв. към НАП и 36 555,90 лв. към ИА „Главна инспекция по труда). Налице са следователно задължения от вида, посочен в чл. 608, ал. 1, т. 2 ТЗ, които са изискуеми и към настоящия момент няма данни да са погасени.

 

Следва да се даде отговор на въпроса неплатежоспособен ли е молителят. За отговор на този въпрос съдът съобрази следното:

Неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо задължение от посочения в закона вид, като това състояние не е временно (арг. чл. 631 ТЗ) и именно то е в причинна връзка с неизпълнението. Т.е. липсата на изпълнение сама по себе си не сочи на състояние на неплатежоспособност – то е налице, само ако неизпълнението се дължи на влошеното финансово състояние на длъжника.

Съгласно презумпцията на чл. 608, ал. 3 ТЗ неплатежоспособността се предполага, когато търговецът е спрял плащанията на задължения от посочения в чл. 608 ТЗ вид. В настоящия случай спиране на плащането по изискуеми парични задължения е налице. Презумпцията за неплатежоспособност не е оборена от служебно събраните писмени доказателства и от заключението на приетата СИЕ. Установява се, че дружеството не притежава право на собственост върху недвижими имоти и МПС, както и че не разполага с парични средства по банкови сметки. Според заключението на СИЕ след м. 12.2019 г. молителят е преустановил осъществяването на търговска дейност. В резултат от това дружеството се е декапитализирало, а коефициентите му за ликвидност спадат до нула през 2020 г. поради липсата на активи.

При тези факти може да се заключи, че по отношение на молителя е налице състояние на неплатежоспособност като икономическо понятие, до какъвто извод е стигнало и вещото лице. Съдът счита, че е осъществен и юридическият критерий за трайност на състоянието – молителят не осъществява търговска дейност, която да е източник на доходи, нито има активи, с които да възстанови осъществяването й. Тези факти дават основание на съда да заключи, че състоянието на неплатежоспособност не е временно, а необратимо.

 

Относно началната дата на неплатежоспособността:

С аргумент от чл. 608, ал. 1 ТЗ следва да се приеме, че началната дата на неплатежоспособността е датата, на която длъжникът не е бил в състояние да изпълни изискуемо парично вземане от посочения в разпоредбата вид. Доколкото самото неизпълнение не е достатъчно за този извод, то за определяне на началната дата съдът следва да издири този времеви момент, в който едновременно са налице и двата елемента на неплатежоспособността – непогасено изискуемо задължение по чл. 608, ал. 1 ТЗ и трайна финансова невъзможност за погасяването му.

В настоящия случай от заключението на СИЕ и от справката относно публичноправните задължения се установява, че молителят е забавил плащанията на данъчните и осигурителните задължения за периода след м. август 2018 г., първото от които е с падеж 27.08.2018 г. Впоследствие част от задълженията за главница са погасени (без данни дали погасяването е било доброволно или по пътя на принудителното изпълнение), но са останали задължения за лихва за забава върху междувременно погасените главници, а най-старото непогасено задължение за главница е с падеж 25.10.2018 г.

Според заключението на СИЕ към 2018 г., когато е и падежът на първото забавено плащане, молителят не е отчитал дълготрайни активи, а краткоктрайните активи са заемали дял от 100 % от всички активи. В структурата им най-голям дял са имали паричните средства, които бележат увеличение от 228 % спрямо предходната година. Това сочи, че независимо от наличието на непогасени задължения към 2018 г. към този момент дружеството все още не е било в състояние на неплатежоспособност, тъй като е разполагало с достатъчно бързоликвидни активи.

Към 31.12.2019 г. структурата на краткотрайните активи е напълно променена – най-голям дял в нея заемат вече не паричните средства (едва 9 %), а вземанията от свързани лица. Вещото лице обаче сочи, че няма данни относно характера и вида на тези вземания, за да се направи категоричен извод за тяхното съществуване, поради което същите могат да се приемат в коригиран баланс със стойност 0. Съдът възприема този експертен извод и счита, че при отпадане на стойността на вземанията към свързани лица коефициентът за обща ликвидност би спаднал значително към 31.12.2019 г. Това обстоятелство, заедно с липсата на данни за продължаване на търговската дейност след 31.12.2019 г. и наличието на трайност в тенденцията за непогасяване на публичните задължения към този момент (забава в период, по-голям от една година) води до извода, че състоянието на неплатежоспособност е настъпило най-късно към 31.12.2019 г. Ето защо тази дата следва да се определи за начална на неплатежоспособността.

 

По приложението на чл. 632, ал. 1 ТЗ:

С аргумент от чл. 639б, ал. 4 ТЗ на този етап от производството „налично имущество“ по смисъла на чл. 629б, ал. 1 ТЗ са само наличните парични средства, а не други активи, подлежащи на осребряване, доколкото възможността за предварително осребряване е ограничена с предварителното съгласие на събранието на кредиторите, т.е. предполага такова да е възможно да бъде сформирано. Наред с това, с аргумент от чл. 193 ДОПК за налично не може да се счита това имущество, което е запорирано по реда на ДОПК (тъй като изпълнението срещу него не се спира с откриване на производството по несъстоятелност).

В настоящия случай длъжникът не разполага с налични парични средства за покриване разноските в производството по несъстоятелност, което се установява от справката за открити банкови сметки. В указания с определение от 23.06.2021 г. срок не е внесена определената сума за покриване на началните разноски. Ето защо съдът следва да приложи разпоредбата на чл. 632, ал. 1 ТЗ.

 

Така мотивиран и на основание чл. 632, ал. 1 ТЗ, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

ОБЯВЯВА неплатежоспособността на „Ч.д.г.Л.“ ЕООД, ЕИК *******.

ОПРЕДЕЛЯ начална дата на неплатежоспособността 31.12.2019 г.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност по отношение на „Ч.д.г.Л.“ ЕООД, ЕИК *******.  

ПОСТАНОВЯВА прекратяване на дейността на предприятието на „Ч.д.г.Л.“ ЕООД, ЕИК *******.

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ „Ч.д.г.Л.“ ЕООД, ЕИК *******.    

СПИРА производството по т.д. № 478/2021 г. по описа на СГС, ТО, 20 състав.

УКАЗВА на кредиторите, че ако в едногодишен срок от вписване на решението производството не бъде възобновено, същото ще бъде прекратено и ще се постанови заличаване на длъжника.

ОСЪЖДА „Ч.д.г.Л.“ ЕООД, ЕИК *******, да заплати по сметка на съда сумата от 250 лв. държавна такса и 400 лв. депозит за вещо лице, които на основание чл. 620, ал. 1, изр. 2 ТЗ да бъдат събрани от масата на несъстоятелността при разпределение на имуществото.

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в търговския регистър и може да се обжалва в седемдневен срок от вписването му в търговския регистър пред Софийския апелативен съд.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията за вписване на решението в търговския регистър на основание чл. 622 ТЗ.

        

 

СЪДИЯ: