Решение по дело №2418/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2257
Дата: 12 декември 2023 г.
Съдия: Дарина Стойкова Матеева
Дело: 20237180702418
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 2257/12.12.2023г.

 

гр. Пловдив, 12.12. 2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд - Пловдив, ХХVІ състав, в публично съдебно заседание на тридесети ноември, две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

ЧЛЕНОВЕ:МИЛЕНА НЕСТОРОВА-ДИЧЕВА

      ДАРИНА МАТЕЕВА

 

при секретаря Станка Журналова и  с участието на прокурора Гинка Лазарова, като разгледа докладваното от съдия Матеева КАНД № 2418 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство по чл.208 и следв. от АПК във връзка с чл.63 ал.1 от ЗАНН.

 

Образувано  е по жалба на Заместник директор на ТД на НАП – Пловдив против Решение № 1422/15.08.2023 г., постановено по АНД № 20235330201805/2023 г. по описа на Пловдивски районен съд, ХІ н. с., с което е отменено Наказателно постановление № 679899-F418412/06.12.2023 г. на Заместник-директора на ТД на НАП – Пловдив, с което на Т.М.И. с ЕГН ********** на основание чл. 74, ал. 1, пр. 2 от Закона за счетоводството  (ЗСч) е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200,00лв. за нарушение на чл. 38, ал.1, т. 1 вр. чл. 16, ал. 1, т. 4 от ЗСч.

По подробно изложени съображения в жалбата се иска да бъде отменено оспорваното решение като незаконосъобразно.

Претендират се разноски по делото. Прави се възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба – Т.М.И., редовно призована, се представлява от адв. Д.С.,който поддържа,че касационната жалба е неоснователна и като такава следва да бъде отхвърлена,а първоинстанционното решение като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.Претендират се разноски.

Участващият по делото прокурор изразява становище, че касационната жалба е неоснователна и обжалваното решение е законосъобразно и като такова, следва да бъде оставено в сила,а жалба следва да се отхвърли.

         Административен съд - Пловдив, XXVI касационен състав, намира, че касационната жалба е подадена от надлежна страна и в предвидения от закона срок и като такава, се явява процесуално допустима.

         Разгледана по същество обаче, тя се явява неоснователна.

         Съображенията за това са следните:

С Решение № 1422/15.08.2023 г., постановено по АНД № 20235330201805/2023 г. по описа на Пловдивски районен съд, ХІ н. с., е отменено Наказателно постановление № 679899-F418412/06.12.2023 г. на Заместник-директора на ТД на НАП – Пловдив, с което на Т.М.И. с ЕГН ********** на основание чл. 74, ал. 1, пр. 2 от Закона за счетоводството  (ЗСч) е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200,00лв. за нарушение на чл. 38, ал.1, т. 1 вр. чл. 16, ал. 1, т. 4 от ЗСч.

         За да постанови съдебния си акт, решаващият съд е приел, че описаната фактическа обстановка е безспорно установена от събрания доказателствен материал, преценяван самостоятелно и в съвкупност с всички събрани писмени и гласни доказателства, и дотолкова, доколкото служат за установяване на обективната истина. С оглед пропускането на срока за подаване на ГФО за 2017 г. и въз основа на връчването на АУАН е издадено обжалваното наказателно постановление, с което на жалбоподателката била наложена на основание чл. 74, ал. 1, пр. 1 от ЗСч глоба в минимален размер на 200 лв. за нарушение на чл. 38, ал. 1, т. 1 вр. чл. 16, ал. 1, т. 4 от ЗСч.

Съдът е приел , обаче, че при реализиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя по касацията са налице нарушения на процесуалните правила, които да водят до опорочаване на производството по налагане на административно наказание.

         АУАН е издаден при неспазване на императивните изисквания на чл. 40, ал. 2 от ЗАНН. За да може да бъде съставен АУАН в отсъствието на засегнатото лице, законът изисква нарушителят да е известен и да не може да се намери или след покана да не се яви за съставяне на акта. По делото ,съдът е приел,че не се доказва да са се осъществили такива факти, пораждащи правомощието за съставяне на АУАН в отсъствието на нарушителя. Същият е бил известен, но не се установява да не е могъл да бъде намерен, нито да са извършвани опити да бъде открит, които да са останали безрезултатни. Такива опити са направени единствено спрямо дружеството, чийто представител е жалбоподателката, макар и да са останали неуспешни.Констатирани са от първоинстанционния съд и други съществени нарушения на процесуалните правила като : актът да е  съставен преди да се е върнала дори покана за явяване за съставяне на АУАН до юридическото лице и да е установено, че лицето не я е потърсило; нарушение на процедурата по спиране на административнонаказателното производство, като всичко това също влече отмяната на обжалвания акт.

         Съдът посочва в решението си,че в случая не се установява да са били налице обективните предпоставки за спиране на административнонаказателното производство. За да се пристъпи към тази процедура, следва да е изпълнена обективната предпоставка „щателно издирване на нарушителя“, както изисква чл. 43, ал. 6 от ЗАНН,а такова не е било налице.

Прието е ,при изключително подробна мотивировка в оспореното решение на ПРС,която напълно се споделя от настоящата инстанция,че при това положение разпореденото спиране на производството като осъществено в противоречие на закона, не може да породи желаните от администрацията правни последици. Следователно в конкретния случай предвидените в чл. 34 от ЗАНН срокове не са спрели да текат. Следователно и преклузивният 6- месечен срок по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН, според който образуваното административнонаказателното производство се прекратява, ако не е издадено наказателно постановление в шестмесечен срок от съставянето на акта, е изтекъл на 08.04.2019      г. и към датата на издаване на процесното наказателно постановление 06.12.2022 г. наказващият орган не е разполагал с правомощия за налагане на санкция, а следвало да прекрати производството.

         Изводите на решаващия съд напълно се споделят от касационната инстанция.

         Допуснатите нарушения на процесуалните правила при съставянето на АУАН и на НП са съществени и налагат отмяната на последното само на това основание.

Фактическите констатации и правните изводи формирани от първостепенния съд ,както вече се каза се споделят напълно от настоящата инстанция. Това прави излишно тяхното преповтаряне.

С оглед изложеното по-горе, както и предвид извършената и  служебно проверка от страна на настоящия съд по реда на чл.218, ал.2 от АПК, при която също не се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение, като същото е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон, то ще следва обжалваното решение да се остави в сила.

         При този изход на спора и предвид претенциите на ответната страна за присъждане на разноски по делото, съдът намира, че такива се следват на ответната страна. По делото адвокат С. е поискал да му бъде присъдено адвокатско възнаграждение по реда на чл.38,ал.1,т.2 от Закона за адвокатурата във връзка с чл.38,ал.2 от Закона за адвокатурата.Адвокатското възнаграждение следва да бъде определено съгласно чл.18,ал.4 от Наредба № 1  от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения,в размер на 500 лева.

         Воден от горното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1422/15.08.2023 г., постановено по АНД № 20235330201805/2023 г. по описа на Пловдивски районен съд, ХІ н. с.

ОСЪЖДА Национална агенция по приходите-гр.София да заплати на адвокат Д.С. ,със съдебен адрес:***,оф.6  адвокатско възнаграждение в размер на  500.00 (петстотин) лева на основание чл.38,ал.2 от Закона за адвокатурата.

 

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

 

                                                                                     2.