Решение по дело №158/2014 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 1
Дата: 4 януари 2017 г. (в сила от 12 август 2017 г.)
Съдия: Палма Василева Тараланска-Петкова
Дело: 20144500900158
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 19 юни 2014 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ  1

 

гр. РУСЕ, 04.01.2017 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РУСЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, търговско отделение,  в закрито съдебно заседание на четвърти януари през две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАЛМА ТАРАЛАНСКА

 

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ търг.дело158 по описа за 2014  год. на РОС, за да се произнесе, съобрази следното:

 

             Производството е по чл. 735 и сл. ТЗ.

Русенският окръжен съд с решение № 125 от 23.09.2014 г. по настоящото дело е обявил неплатежоспособността на „План Импекс” ЕООД гр. Русе, ЕИК *********, представлявано от Л.И.К., ЕГН: ********** – управител; определил е начална дата на неплатежоспособността – 26.03.2012 г.;  открил е производство по несъстоятелност на дружеството,  назначил е за временен синдик В.С.С. и е допуснал обезпечение чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото на търговеца. С определение от 30.10.2014 г. временният синдик е назначен за постоянен.

С решение  № 105/22.06.2015 г. длъжникът е обявен в несъстоятелност, като е постановено започване на осребряването на масата на несъстоятелността и разпределение на осребреното имущество.

В представения заключителен отчет,  вх. № 11777/03.11.2016 г.,   синдикът В.С. е посочила, че цялата налична маса на несъстоятелността е осребрена, като  е извършено разпределение на получените суми в резултат на осъщественото осребряване на имуществото на длъжника, формиращо масата на несъстоятелността. В представения Доклад за извършените разпределения на суми по см. на чл. 733 ТЗ,  синдикът  е посочил, че получените от осребряване на имуществото суми в общ размер на 116 908 са разпределени изцяло по т.1 на чл. 722 ТЗ на обезпечения кредитор – „Райфайзенбанк /България/“ ЕАД  гр. София, предвид факта, че върху недвижимия имот е била вписана договорна ипотека, а върху движимите вещи е бил учреден особен залог.  Въпреки това, той не е удовлетворен изцяло. Поради липса на парични средства остават непогасени приети вземания  в размер на 742 515,98 лв на кредитора „Райфайзенбанк /България/“ ЕАД  гр. София, и 69 925,35 лв на кредитора НАП София. 

На 13.12.2016 г. е проведено заключително събрание на кредиторите на „План Импекс” ЕООД гр. Русе - в несъстоятелност. На същото съобразно нормата на чл. 734, ал.2 ТЗ  е изслушан Доклад за извършените разпределения на сумите, които са събрани при осребряването, както и за останалите неплатени вземания.                 Към настоящия момент видно от отчета на синдика,  масата на несъстоятелността е изчерпана.  Не съществуват вещи, които не са осребрени, които са съществували по счетоводните записвания, както и такива, които респективно са били описани. Несъстоятелното дружество няма вземания. Няма наличност в особената сметка на синдика. Няма наличие на непродаваеми вещи. На отправеното от председателя на събранието  запитване явилите се кредитори заявяват, че не им е известно наличие на имущество в масата на несъстоятелността към настоящия момент на длъжника.

Доколкото никой от кредиторите не дава индиция за наличие на непродаваеми вещи от масата на несъстоятелността, а и в доклада на синдика изрично се подчертава, че масата на несъстоятелността е изчерпана изцяло, събранието на кредиторите не взема решение по този въпрос съобразно чл. 734, ал.2 ТЗ.

 

                При това положение, съдът намира, че е налице една от алтернативно дадените предпоставки по чл.735, ал.1 ТЗ за постановяване на решение за прекратяване на производството по несъстоятелност-масата на несъстоятелността е изчерпана. Тъй като не е налице хипотезата на чл.735 ал.2 пр.2 ТЗ,  съдът следва да постанови заличаване на търговеца от регистъра. С оглед разпоредбата на чл.736, ал.1 ТЗ, с прекратяване на производството по несъстоятелност се прекратяват и правомощията на синдика, който следва да предаде търговските книги, съобразно разпоредбата на чл.736, ал.2 ТЗ. Синдикът следва да депозира в банка неполучените суми при разпределението, ако има такива.

                   По изложените съображения, съдът на основание чл.735, ал.1 и ал.2 ТЗ, чл.736, ал.1 ТЗ ,

 

                         Р  Е  Ш  И :

 

                    ПРЕКРАТЯВА производството по несъстоятелност на План Импекс” ЕООД гр. Русе, ЕИК *********, представлявано от Л.И.К., ЕГН: ********** – управител на основание  чл. 735, ал.1, т.2 от ТЗ.

                     ЗАЛИЧАВА План Импекс” ЕООД гр. Русе, ЕИК ********* от Търговския регистър на основание чл. 735, ал.2 ТЗ

        ПРЕКРАТЯВА ПРАВОМОЩИЯТА НА СИНДИКА на „План Импекс” ЕООД гр. Русе, ЕИК *********, В.С.С. след вписване на заличеното обстоятелство в Търговския регистър. На основание чл. 736, ал.2 от ТЗ същият следва да предаде търговските книги на длъжника.

        Решението ДА СЕ ВПИШЕ в търговския регистър, на основание чл. 622 от ТЗ.

         Решението подлежи на обжалване по общия ред на ГПК в седмодневен срок от вписването му в търговския регистър, на основание чл. 735, ал.3, във вр. с чл. 613а, ал.1 от ТЗ.

 

 

 

                                              ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: