Решение по дело №398/2016 на Районен съд - Харманли

Номер на акта: 12
Дата: 30 януари 2017 г. (в сила от 16 февруари 2017 г.)
Съдия: Минка Иванова Китова
Дело: 20165630100398
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 юни 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                       30.01.2017 г.            гр. Харманли

 

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

ХАРМАНЛИЙСКИЯТ  РАЙОНЕН СЪД, четвърти граждански състав

На  деветнадесети януари през  две хиляди и  седемнадесета  година

В открито заседание, в състав:

 

                                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МИНКА КИТОВА

                                                                          

Секретар:Т.Ч.

Прокурор:

Като разгледа докладваното от съдията КИТОВА

Гражданско дело № 398  по описа на съда  за 2016 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Предявени са обективно кумулативно съединени искове с правно основание по чл.49, ал.1 от СК, чл.56 от СК, чл.143 от СК, чл.145 СК, чл.53 от СК и чл.59 от СК.

 

Депозирана е  искова молба oт  Ю.М.А. *** против Ф.А.А., ЕГН: **********, адрес: ***. В исковата молба се твърди, че страните по делото са сключили граждански брак на 11.12.2014г. От брака си имали родено едно дете- Д.Ю.М., родено на ***г. Семейното им жилище било в с.Шишманово, в дома на родителите на ищеца. От началото семейният им живот протичал добре. По-късно, обаче нещата се влошили, тъй като ответницата често отсъствала от семейното им жилище. Многократно същият е бил обект на психически тормоз от ответницата, като детето  било свидетел на  това. През май месец 2016г. Ф.А.А. избягала от дома им и до настоящият момент не се е прибрала. Ищецът сам отглеждал и издържал детето, което живеело при него. Последния разбрал че, Ф.А.А. живее на семейни начала с друг мъж в гр. Кърджали. От месец май 2016г. Ф.А. не  е търсила и не се е интересувала, нито от ищеца, нито от детето. Ответникът не полагал грижи за детето  и се е дезинтересирал от него. Емоционалната им връзка била прекъсната и бракът им бил дълбоко и непоправимо разстроен и в интерес и на двама съпрузи било, същият да се прекрати с  развод. Моли съда да постановите решение, с което да прекратите брака им по вина на ответника, като моля да се произнесете относно вината; да предостави упражняването на родителските права по отношение на детето Д.Ю.М. на бащата на детето Ю.М.А.; да определи местоживеенето на детето Д. Ю.М.  при бащата Ю.М.А. ***; да предоставите семейното жилище, собстеност трети лица  на бащата : Ю.М.А.; да определите режим на лични контакти с майката,  всяка първа и трета събота от месеца, един месец през лятото, който период не съвпада с годишния платен отпуск на бащата, както и във всички останали случаи по споразумение между родителите; да осъдите Ф.А.А. да заплаща месечна издръжка на съпруга си Ю.М.А. в размер на 120 лв.; да осъдите Ф.А.А. да заплаща месечна издръжка на Ю.М.А., като баща и законен представител за детето  Д.Ю.М. в размер на 120 лв., считано от датата на подаване на исковата молба в съда да настъпване на причини, водещи до нейното изменение или прекратяване; да промените фамилното име на ответника от «А.» на «А.».

В законоустановения срок по чл.131 от ГПК  е  постъпил писмен отговор от особения представител на ответника адв. Н.К. *** на Ф.А.А. с ЕГН ********** ***. В същия се сочи, че предявения иск е допустим, но неосноватеен. Не се оспорва  обстоятелството, че  детето Д. Ю.М. е родено по време на брака им. В отговора се оспорва, че вина за дълбокото и непоправимо разстройство на брака на страните има само и единствено ответницата.Прави се възражение за предоставяне на родителските права по отношение на малолетния Д. Ю.М. на бащата ; за определене местоживеене на малолетното дете Д. Ю.М. ***;  да бъде предоставено на ищеца ползването на семейното жилище; за претендирания режим на лични контакти. С отговора се прави възражение, досежно: режимът на лични отношения на детето с майката, като се твърди, че в интерес на детето е режимът на лични отношения с майката  да бъде от петък от 16,00ч. до неделя до 20,00ч. всяка първа и трета седмица на месеца; за присъждане на издръжка в полза на ищеца Ю.М.А.  в размер на 120 лева месечно;за присъждане на издръжка за детето Д.Ю.М.  в размер 120 лева.; за възстановяване на предбрачното фамилно име на ищцата - А.. Прави се искане и след развода тя да продължи да носи брачното си фамилно име – А..

След преценка, поотделно и в съвкупност на събрания доказателствен материал, доводите и становищата на страните, съдът намира за установено следното от фактическа страна:

На 11.12.2014г. в гр. Харманли, видно от представеното Удостоверение за сключен граждански брак от 31.05.2016г., издадено от Община Харманли, страните Ю.М.А. *** и Ф.А.А., ЕГН: ********** са сключили граждански брак, за което е съставен акт за граждански брак 0091/11.12.2014г. от Община  Харманли, като съпругата е приела фамилното име „ А.”.

От брака си имат родено едно малолетно дете – Д. Ю.М. , роден на ***г. с ЕГН **********, съгласно представеното удостоверение за раждане на Община Харманли от 12.05.2015г. 

Семейното жилище на съпрузите се намира в с.Шищманова, община Харманли  и е собственост на родителите на съпруга.

Видно от изготвения по делото от ДСП-Харманли социален доклад, съгл. чл.15 от ЗЗД, бащата разполага с необходимите родителски умения за отглеждане на детето. Отразено е, че детето се отглежда в подходящи условия и при подходяща и защитена среда, като за него се полагат необходимите грижи и се задоволяват потребностите му. Посочено е още, че бащата разполага и с подкрепяща среда в лицето на своите родители, които му подпомагат при отглеждането на Д. Ю.М. .

За по-пълното изясняване на делото бяха събрани и гласни доказателства чрез разпита на свидетелите Б. Ю.М. и С.К.И., като от показанията на първия се установи, че действително страните били във фактическа раздяла от месец май 2016г., като причината за раздялата свидетелят сочи напущането на семейното жилище от ответницата,която оставила детето Д.М. на  грижите на  ищеца. Свидетеля М. сочи, че ответницата няколко пъти е напущала семейното жилище, но след като установила извънбрачна връзка с друг мъж от гр. Кърджали, последният път когато е излязла не се е върнала при семейството си. Същият твърди, че от момента, когато ответницата е напуснала семейното жилище напълно се дезинтересирала от детето, като не го е търсила и не е изплащала пари за издръжката му. Детето Д.М. се отглеждал от ищеца с помощта на родителите му. Свидетелят С.К.И.,*** сочи, че познава Ю.А. като съсед. Съпругата на Ю. през месец май дошла в гр. Харманли,след като ищецът и дал пари да купи продукти и изчезнала и не се е връщала в с. Шишманово. Св. И. твърди, че детето Д. се  отглеждало основно от ищеца и с помощта на родителите му. На няколко пъти посещавал дома му  във връзка с изготвянето на социалния доклад, като придружавал служителите на ДСП, отдел „ Закрила на детето”.  Детето Д. М. се отглеждало в семейна къща,която била двуетажна къща и била много добре уредена, като  имало всичко необходимо за отглеждане на детето. Детето винаги било облечено, чистичко, нахранено. Имало си личен лекар. Свидетелят бил уведомен от ищеца през м. май 2016г.,че съпругата му е избягала,като потърсил съдействие от кмета, за да подаде жалба в полицията. Оттогава нито ответницата,нито някой друг от нейно име се е интересувал за детето, нито му се е обаждала като длъжностно лице да получи информация за детето. Свидетеля твърди, че не му е известно да се е обаждала на друго лице от селото да се интересува от детето. Според свидетеля  И. причината да се разделят Ю. и Ф., била, че тя живее с друг мъж и същият не знае да има друга причина. Показанията на двамата свидетели се подкрепят и от показанията на свид. М.Ю.Г.. Последния твърди, че познава ищеца, тъй като били съседи.Сочи, че съпругата му Ф.А. напуснала семейното жилище преди 8 месеца като заживяла с друг мъж от гр. Кърджали. За детето Д. се грижел ищеца, с помощта на родителите си.Сочи, че ищецът бил спокоен човек и не е чувал спорове между двамата.

При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

Сключеният между страните граждански брак действително е дълбоко и непоправимо разстроен, което се установи по делото по безспорен и категоричен начин. Като основания за така настъпилото разстройство на брака се установи извънбрачната връзка на ответника А. с друг мъж, които обстоятелства се потвърдиха от показанията на св. Б. Ю. М., св. С.К.И. и свид. М. Ю. Г.. Гласните доказателства съдът кредитира с доверие като непротиворечащи помежду си и с останалия доказателствен материал, убедителни и неопровергани от други доказателства в обратна насока. От показанията на тримата свидетели се установява по безспорен начин, че Ф.А. е напуснала семейното жилище през м. май 2016г. и заживяла с друг мъж. Установената връзка на ответника с друг мъж е достатъчно основание, за да се приеме, че е налице настъпило дълбоко и непоправимо разстройство на брака, а не временна и преодолима криза в брака им.  При доказаното по несъмнен начин дълбоко и непоправимо разстройство на брака следва да се направи единствено възможния извод, че е невъзможно заздравяването на формално съществуващия им брак, който се явява лишен от дължимото му се според закона и морала съдържание. В съпрузите не е налице взаимно уважение и обич, същите са прекъснали връзката помежду си и така настъпилото отчуждение между тях не представлява временно и преходно състояние, което може да бъде преодоляно. Формалното съществуване на гражданския брак не е в интерес не само за страните по делото, но и за обществото, поради което е безпредметно неговото запазване. С оглед на това следва да се допусне развод, поради настъпило дълбоко и непоправимо разстройство на брака.

Несъмнено за доказани съдът намира  основанията за непреодолимо разстройство на брака, а именно установяването на извънбрачна връзка с друг мъж от страна на ответницата А. още по време на съвместното им съжителство, както и обстоятелствата, че А. е напуснала семейното жилище и като цяло се е дезинтересирала от грижите и възпитанието на детето си Джемил, за което се установи по безспорен начин, че от момента на фактическата раздяла живее и за него продължава да се грижи и да осигурява материални средства за издръжката му баща му и ищец по делото Ю.М.А., а майката  не е  поддържала контакт с детето. Тези данни се потвърдиха от гласните доказателства по делото на свид. Б. Ю. М., св. С.К.И. и свид.М. Ю., чиято доказателствена стойност не бе разколебана от други доказателства в обратна насока и които съдът кредитира с доверие като непротиворечиви помежду си и с останалия доказателствен материал по делото. Не се доказаха обаче от ответницата А. основания за разстройството на брака, за които вина да има ищецът. В тежест на ответницата съгласно чл.154, ал.1 от ГПК бе да докаже обстоятелствата, от които извлича изгодни за себе си правни последици, като в този смисъл от нейна страна не се ангажира и съответно не се събраха от съда никакви доказателства за  причини и основания за виновното поведение на ищеца за разстройството на брака.

По тази причина съдът намира за доказано единствено виновното поведение на ответницата Ф.А. за дълбокото и непоправимо разстройство на брака, която освен всичко изложено е, че същата е избягала и окончателно  е напуснала семейното жилище, установила е извънбрачна връзка с друг мъж по време на брака и съвместения живот на съпрузите, не е положила никакви усилия да заздрави разпадащия се брак и е проявила недостатъчна заинтересованост по отношение на грижите и възпитанието на детето си  Д..

С оглед прекратяване на гражданския брак следва съдът да се произнесе по въпроса за родителските права върху роденото от брака малолетно дете – Д. Ю.М. , роден на ***г., съгласно чл.59, ал.2 от СК. Установи се по делото, съгласно социалния доклад на ДСП-Харманли и гласните доказателства, че детето от раздялата на съпрузите и досега се отглежда и възпитава от бащата, за който се установи, че разполага с необходимите родителски умения, полага адекватни грижи за детето  и задоволява потребностите му. Съдът счита, че в интерес на детето е упражняването на родителските права да се предостави на бащата. По този начин не биха се накърнили интересите на детето, тъй като същото се нуждае от бащини грижи, при установена пълна дезинтересованост на майката към детето Д.Ю.М.. Безспорно се установи, че бащата разполага  с необходимите условия за отглеждане на дете, както и че се подкрепя и подпомага от родителите си при отглеждането на детето. Предвид това родителските права върху детето следва да се предоставят на бащата, при който следва да се определи и местоживеенето му.

Предвид предоставянето на родителките права върху детето на бащата следва да бъде определен режим на лични отношения между другия родител майката Ф.А. и малолетния Д. Ю.М., съгласно чл.59 от СК. За подходящо съдът намира майката да има право, да вижда детето, както следва: всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца да вижда и взема детето от 10 часа на съботния ден до 18 часа на неделния ден с преспиване в събота срещу неделя; един месец през лятото, когато майката не ползва редовния си платен годишен отпуск; за Коледните и новогодишни празници той да взема детето: а) в нечетна година - от 12.00 ч. на 23 декември до 12 ч. на 25 декември и от 11.00 часа на 29 декември до 17.00 ч. на 1 януари;   б) в четна година - от 12.00 ч. на 25 декември до 12.00 ч. на 27 декември и от 17.00 ч. на 1 януари до 17.00 часа на 3 януари; За Великденските празници той да взема детето:  а) в нечетна година - от 12.00 ч. на „Разпети петък” до 17.00 часа на следващия  съботен ден - "Велика събота";   б) в четна година - от 17.00 часа на „Велика събота” (съботен ден след „Разпети петък”) до 17.00 часа в неделя на „Великден”; За останалите официални празници той да взема детето:а) в нечетна година - от 9.00 ч. до 17.00 ч. на 3 март, 24 май и 22 септември;б) в четна година - от 9.00 ч. до 17.00 ч. на 1 май, 6 май и 6 септември;в) на Благовещение - всяка година нечетна година от 17.00 на 24 март до 12.00 ч. на 26 март.  На семейни празници:а) за рождения ден на детето (29 декември), бащата да взема детето от 12.00 ч. на 27 декември до 17.00 ч. на 28 декември, с преспиване;б) за рождения ден на бащата (07 май) той да взема детето от 17.00 ч. на 07 май до 17.00 ч. на 08. май, с преспиване, със задължение да връща детето в дома на бащата след изтичане на определеното време.

Също така следва родителят, неупражняващ родителските права върху детето, а именно майката Ф.А.А.  да бъде осъдена да заплаща  месечна издръжка на Ю.М.А., като баща и законен представител за детето  Д.Ю.М. ежемесечна издръжка за задоволяване нуждите на детето, съгласно чл.143 от СК. Съдът, като отчете възрастта на детето и неговите нужди, разпоредбата на чл.142, ал.2 СК и Постановление № 372/22.12. 2016 г. за определяне на нов размер на минималната работна заплата за страната намира за подходяща за задоволяване на потребностите му от храна, облекло, лекарства, подходящи за възрастта му детски играчки и книжки месечна издръжка от общо 180,00 лв., от които 120,00 лв. следва да се заплащат от майката, а остатъкът от 60,00 лв. следва да се поеме от бащата, който освен това ще полага и нематериални грижи, свързани с отглеждането и възпитанието на детето. Съдът при определяне на размера на подходящата месечна издръжка за малолетния Д. М. отчете не само нуждите на детето, но и възможностите на дължащия издръжка, съгласно чл.142 от СК и съгласно чл.143, ал.1 от СК, който предвижда, че всеки родител е длъжен съобразно възможностите си и материалното си състояние да осигурява условия за живот, необходими за развитието на непълнолетните си деца. В тази насока не бяха събрани никакви доказателства за получаваните от ответника доходи. При това положение съдът при определяне размера на издръжката отчита факта, че ответникът А. е в трудоспособна възраст и може да реализира доходи в размер поне на минималната за страната работна заплата. Вземайки предвид тези обстоятелства, липсата на данни за влошено здраве на ответника, което да и пречи да предоставя работната си сила, както и липсата на данни да дължи издръжка на други лица по закон, съдът счита, че ответникът има възможност да издържа детето си чрез една адекватна на нуждите му и на възрастта му месечна издръжка в размер на 120,00 лв., считано от предявяване на иска до настъпване на законни причини за нейното изменяне или прекратяване.

На основание чл.56 от СК съдът намира, че следва да се произнесе и по въпроса за семейното жилище, намиращо се в с. Шишманово, община Харманли, ползването на което следва да се предостави на съпруга, доколкото и родителските права върху роденото от брака дете са предоставени за упражнява от него.

Съгласно Чл. 145  от Семейния кодекс  невиновният за развода съпруг има право на издръжка. Издръжката се дължи най-много до три години от прекратяването на брака, ако страните не са уговорили по-дълъг срок. Съдът може да продължи срока, ако получаващият издръжката е в особено тежко състояние, а задълженият може да я дава без особени затруднения.Правото на издръжка на бившия съпруг се прекратява, когато той встъпи в брак.

Неоснователна е  претенцията  на Ю.А. за издръжка, която да заплаща бившата му съпруга. Такава би се дължала в случай, че последния не работеше и не реализираше никакви доходи и на тази база  биха му били необходими средства за да се издържа. В случая от събраните гласни доказателствени средства и от констатациите изложени в социалния доклад на ДСП – Харманли, отдел « Закрила на детето» се установява, че ищецът работи  в Англия и реализила  доходи, като изпраща парични средства за отглеждане на детето.

От страна на ищецът е направено искане за промяна на фамилното име на ответника – А., като искането следва да се уважи и да се възстанови предбрачното й фамилно име, съгласно чл.53 от СК.   

На основание чл.329, ал.1, изр.2 от ГПК и чл.6, т.2 от Тарифа за държавните такси, събирани от съдилищата по ГПК, в тежест на ответникът  Ф.А.А., ЕГН: ********** следва да се възложи и окончателната държавна такса по допускане на развода в размер на още 40,00 лв., дължима по сметка на РС – Харманли. На основание чл.7, т.2 от горепосочената тарифа следва да се осъди ответникът Ф.А.А., ЕГН: **********   да заплати по сметка на РС – Харманли и дължимата държавна такса върху присъдената издръжка в размер на  172,80 лв. На основание чл.78, ал.6, вр. чл.329, ал.1 ГПК следва да се осъди Ф.А.А., ЕГН: ********** да заплати на Ю.М.А. с ЕГН ********** направените разноски по делото  за възнаграждение за особен представител в размер на 600,00 лева,  а на основание чл.329, ал.1 в размер на  500,00 лева за адвокатско възнаграждение .

Така мотивиран и на основание чл.235 от ГПК, съдът

 

РЕШИ:


                ДОПУСКА  развод между Ю.М.А. с ЕГН ********** *** и Ф.А.А., ЕГН: ********** като прекратява гражданския брак сключен между тях на 11.12.2014г. в гр. Харманли с акт за граждански брак 0091/11.12.2014г., издаден от Община Харманли, поради настъпило дълбоко и непоправимо разстройство на брака по вина на съпругата Ф.А.А., ЕГН: **********.

ОПРЕДЕЛЯ местоживеене на малолетно дете Д. Ю.М. , роден на ***г. с ЕГН **********, при бащата Ю.М.А. с ЕГН ********** ***

ПРЕДОСТАВЯ на Ю.М.А. с ЕГН ********** *** упражняването на родителските права върху малолетно дете Д. Ю.М. , роден на ***г. с ЕГН **********.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения между майката Ф.А.А., ЕГН: **********  и малолетно дете Д. Ю.М. , роден на ***г. с ЕГН **********, както следва:

-всяка първа и трета събота и неделя от месеца да вижда и взема детето от 10 часа на съботния ден до 18 часа на неделния ден с преспиване в събота срещу неделя;

-един месец през лятото, когато бащата не ползва редовния си платен годишен отпуск;

- За Коледните и новогодишни празници тя да взема детето:

   а) в четна година - от 12.00 ч. на 23 декември до 12 ч. на 25 декември и от 11.00 часа на 29 декември до 17.00 ч. на 1 януари;

   б) в нечетна година - от 12.00 ч. на 25 декември до 12.00 ч. на 27 декември и от 17.00 ч. на 1 януари до 17.00 часа на 3 януари;

- За Великденските празници тя да взема детето:

   а)в четна година - от 12.00 ч. на "Разпети петък" до 17.00 часа на следващия  съботен ден - "Велика събота";

   б)в нечетна година - от 17.00 часа на „Велика събота” (съботен ден след „Разпети петък”) до 17.00 часа в неделя на „Великден”.

- За останалите официални празници тя да взема детето:

   а)в четна година - от 9.00 ч. до 17.00 ч. на 3 март, 24 май и 22 септември;

   б)в нечетна година - от 9.00 ч. до 17.00 ч. на 1 май, 6 май и 6 септември;

   в)на Благовещение - всяка година от 17.00 на 24 март до 12.00 ч. на 26 март.    Ако детето е на детска градина на някоя от тези дати майката да го взима от 17.00 до 19.00 ч.;

- На семейни празници:

   а) за рождения ден на детето (24 април), майката да взема детето от 12.00 ч. на 25 април до 17.00 ч. на 26 април, с преспиване;

   б) за рождения ден на майката (4 август) тя да взема детето от 17.00 ч. на 3 август до 17.00 ч. на 4 август, с преспиване.

   Майката има задължението да взема детето от местоживеенето му и да го връща там в определеното време.

ОСЪЖДА Ф.А.А., ЕГН: **********, на основание чл.143, ал.2 от СК, да заплаща на Ю.М.А. с ЕГН ********** ***, като  баща  и законен представител на малолетно дете Д.Ю.М. , роден на ***г. с ЕГН **********, месечна издръжка в размер на 120,00 лв., считано от предявяване на иска на 20.06.2016г. настъпване на законни причини за изменянето или прекратяването й.

ОТХВЪРЛЯ предявения  от Ю.М.А. с ЕГН ********** ***, иск с правно основание чл.145 СК да се осъди Ф.А.А., ЕГН: ********** да заплаща на Ю.М.А. с ЕГН ********** *** месечна издръжка в размер на 120,00 лв.

ПРЕДОСТАВЯ на Ю.М.А. с ЕГН ********** ***, ползването на семейното жилище, находящо се в с. Шишманово, община Харманли.

ВЪЗСТАНОВЯ предбрачното фамилно име на съпругата Ф.А.А., ЕГН: **********, която след прекратяването на брака ще носи фамилното име - А..           

ОСЪЖДА Ф.А.А., ЕГН: ********** да заплати по сметка на РС- Харманли държавна такса по допускане на развода в размер на 40,00 лв. и държавна такса върху присъдената  издръжка в размер на общо 172,80 лв. и 5 лева  за служебно издаване на изпълнителен лист.       

ОСЪЖДА Ф.А.А., ЕГН: ********** да заплати на Ю.М.А. с ЕГН ********** направените разноски по делото в общ размер на 1100,00 лева,  за възнаграждение за особен представител и  адвокатско възнаграждение .

Решението подлежи на въззивно обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред ОС-Хасково.

 

 

 

                                                                                                                      

СЪДИЯ: